Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 22-03-15 19:06 #1
    Προεπιλογή Βοήθεια για αύξηση κιλών σε περίοδο γράμμωσης
    καλησπέρα παιδιά...χρειάζομαι μια βοήθεια...
    πηγαίνω πλέον γυμναστήριο 1,5 χρόνο.... έιμαι 25 χρονών..έχω αναπτυχθεί αρκετά καλά σε θέμα γράμμωσης και κάνω και διατρόφη για μείωση του λίπους η οποία διατροφή αποτελείτε απο 7 γεύματα ημερησίως τα οποία αποτελούνται από τα εξής...
    1.πρωινό:βρώμη ανακατεμένη με ένα scoop ροφήματος πρωτείνης καθαρής με νερό
    2.δεκατανιανό κατά τις 10 το πρωί ενα σάντουιτς με μαύρο ψωμί γαλοπούλα τυρί
    3.μεσημεριανό
    4 ένα πράσινο μήλο πριν την προπόνηση κατα τις 4.30 το μεσημέρι
    5.μετά την προπόνηση ένα scoop πρωτείνης καθαρής γύρω στις 6.30 το απόγευμα
    6.κατα τις 8 το βράδυ έχω ένα γεύμα συνήθως αποτελούμενο απο τόνο,κοτόπουλο,ομελέτα.
    7.κατά τις 10,30 με 11 ένα scoop πρωτείνης καθαρής με 2 αυγά ασπράδια

    το λίπος μου έχει φτάσει μέχρι στιγμής 9 με 10% αλλά το πρόβλημα είναι ότι έχω χάσει πολλά κιλά..είμαι ύψος 1,70 και 64 κιλά
    ενώ το σώμα μου στην μεριά του στήθους,πλάτης και χεριών ειναι αναπτυγμένο έχω χάσει πολύ στα πόδια και στην μεριά του πισινού μου..και δεν μου κάνει κανένα παντελόνι...
    τι πρέπει να αυξήσω στην διατροφή μου ώστε να πάρω τουλάχιστον 2 με 3 κιλά αλλά συγχρόνως να μην πάρω extra λίπος...??
    ο γυμναστής μου είναι αρνητικός στο να πάρω κιλά αλλά δεν γίνεται να είμαι τόσο αδύνατος...ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-03-15 19:17 #2
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Πρόσθεσε περισσότερο υδατάνθρακα στη διατροφή σου!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-03-15 19:25 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσθεσε περισσότερο υδατάνθρακα στη διατροφή σου!!!

    ναι αλλά έτσι δεν προσθέτω και extra λίπος....??
    μετά τις 5 το απόγευμα σταματάω εντελώς τους υδατάνθρακες...

    οι υδατανθρακες που παιρνω ειναι στο πρωινο το δεκατανιανο και το φρουτο που τρωω πριν την προπονηση....
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-03-15 19:45 #4
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eythimios13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το λίπος μου έχει φτάσει μέχρι στιγμής 9 με 10% αλλά το πρόβλημα είναι ότι έχω χάσει πολλά κιλά..

    Δεν μου κανει εντυπωση.Αρχικα αυτα που ζητας ειναι λιγο αντιδιαμετρικα.Δλδ να θες να εισαι γραμμωμενος με λιγο λιπος αλλα να ανεβαζεις τον μυικο σου ιστο κιολας.Πολλοι ισχυριζονται πως γινεται αλλα θελει και πολυ καιρο για να γινει αν τα καταφερεις βεβαια,και ειναι πολυ ταλαιπωρια για τον οργανισμο σου.Στο δευτερο γευμα δεν λες τι τρως.Επισης η γενικοτερη διατροφη σου αν ειναι ετσι πανω κατω καθημερινα πασχει απο φυτικες ινες και λαχανικα τα οποια ειναι σημαντικες πηγες αντιοξειδωτικων και μεταλλων και ειναι ΥΠΕΡMUST ειδικα σε φαση (γραμμωσης) το ενα μηλο μονο που λες δεν κανει τιποτα απο μονο του.
    Ποτε θα σταματησει αυτη η καραμελα με τους κακους υδατανθρακες που παχαινουν ενας Θεος ξερει.Αλλα δυστυχως μεχρι η αληθεια να σκυψει να δεσει τα κορδονια της το ψεμα εχει κανει το γυρο του κοσμου.Σταματηστε αυτο το πραγμα επιτελους με τους υδατανθρακες.Κανεις μονο εναμιση χρονο προπονηση και βιαζεσαι για γραμμωσεις κτλ.Δεν μας λες πολλα για εσενα ουτε για το τι προπονηση κανεις,με τι ενταση,σετ ασκησεις,ποσες φορες την εβδομαδα κτλ.
    Η διατροφη σου με μια πρωτη ματια φαινεται πως πασχει απο θερμιδες ακομα και για γραμωση που αναφερεις.Οι υδατανθρακες που εχεις ειναι υπερβολικα λιγοι και το γεγονος πως μετα τις 5 κιολας που δεν τους τρως λεει πολλα.Φιλε μου δεν υπαρχει απλα μια μαγικη ωρα που πρεπει να τρως υδατανθρακες η δεν πρεπει.Να ξερεις πως ενα ποσοστο απο την πρωτεινη που περνεις παιζει να γινεται υδατανθρακας για να αναπληρωσει το χαμενο γλυκογονο σου,ειδικα αν γυμναζεσαι με ενταση.Αν και με τοσο λιγο υδατανθρακα που περνεις μαλλον θα πασχουν οι προπονησεις σου.
    Ανεβασε τον υδατανθρακα να προστατεψεις και τον μυικο σου ιστο και διαβασε λιγο πολυ για τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ωφελη που εχει αυτο το πολυ ΚΑΚΩΣ παρεξηγημενο μακροστοιχειο.Ειδικα για οσους γυμναζονται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-03-15 20:04 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου κανει εντυπωση.Αρχικα αυτα που ζητας ειναι λιγο αντιδιαμετρικα.Δλδ να θες να εισαι γραμμωμενος με λιγο λιπος αλλα να ανεβαζεις τον μυικο σου ιστο κιολας.Πολλοι ισχυριζονται πως γινεται αλλα θελει και πολυ καιρο για να γινει αν τα καταφερεις βεβαια,και ειναι πολυ ταλαιπωρια για τον οργανισμο σου.Στο δευτερο γευμα δεν λες τι τρως.Επισης η γενικοτερη διατροφη σου αν ειναι ετσι πανω κατω καθημερινα πασχει απο φυτικες ινες και λαχανικα τα οποια ειναι σημαντικες πηγες αντιοξειδωτικων και μεταλλων και ειναι ΥΠΕΡMUST ειδικα σε φαση (γραμμωσης) το ενα μηλο μονο που λες δεν κανει τιποτα απο μονο του.
    Ποτε θα σταματησει αυτη η καραμελα με τους κακους υδατανθρακες που παχαινουν ενας Θεος ξερει.Αλλα δυστυχως μεχρι η αληθεια να σκυψει να δεσει τα κορδονια της το ψεμα εχει κανει το γυρο του κοσμου.Σταματηστε αυτο το πραγμα επιτελους με τους υδατανθρακες.Κανεις μονο εναμιση χρονο προπονηση και βιαζεσαι για γραμμωσεις κτλ.Δεν μας λες πολλα για εσενα ουτε για το τι προπονηση κανεις,με τι ενταση,σετ ασκησεις,ποσες φορες την εβδομαδα κτλ.
    Η διατροφη σου με μια πρωτη ματια φαινεται πως πασχει απο θερμιδες ακομα και για γραμωση που αναφερεις.Οι υδατανθρακες που εχεις ειναι υπερβολικα λιγοι και το γεγονος πως μετα τις 5 κιολας που δεν τους τρως λεει πολλα.Φιλε μου δεν υπαρχει απλα μια μαγικη ωρα που πρεπει να τρως υδατανθρακες η δεν πρεπει.Να ξερεις πως ενα ποσοστο απο την πρωτεινη που περνεις παιζει να γινεται υδατανθρακας για να αναπληρωσει το χαμενο γλυκογονο σου,ειδικα αν γυμναζεσαι με ενταση.Αν και με τοσο λιγο υδατανθρακα που περνεις μαλλον θα πασχουν οι προπονησεις σου.
    Ανεβασε τον υδατανθρακα να προστατεψεις και τον μυικο σου ιστο και διαβασε λιγο πολυ για τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ωφελη που εχει αυτο το πολυ ΚΑΚΩΣ παρεξηγημενο μακροστοιχειο.Ειδικα για οσους γυμναζονται.

    το προγραμμα μου ειναι 5 φορες την εβδομαδα στηθος δικεφαλα,πλατη τρικεφαλα,ωμους ποδια και παλι απο την αρχη...εχει αρκετη ενταση η προπονηση μου και την διατροφη που εδειξα μου την εχει δωσει ο προσωπικος μου γυμναστης... μου εχει πει να μην καταναλωνω πολλους υδατανθρακες αν θελω να κάνω κοιλιακους με λιγο λιπος... εγω δεν εχω προβλημα με τις θερμιδες αλλα με το λιπος...υδατανθρακες = λιπος μου εχει πει... εκτος και αν εσυ εννοεις να αυξησω τους υδατανθρακες και δεν θα παρω λιπος παραπανω αλλα θα μειωσω κιολας μεχρι τον ιουνιο που πρεπει να ειμαι ετοιμος...
    μιλαμε ειμαι 64 κιλα...ειναι πολυ λιγο..εχω μεινει συγγνωμη για την εκφραση μου ακωλος....και απο την μεση και πανω εχουν ανοιξει πλατες στηθος δικεφαλα....ειμαι κομπλε δηλαδη...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-03-15 20:06 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μαλακιες σου λεει φιλε για τους υ/ες..αυτο που λεει βασικα δεν γινεται ουτε καν βιοχημικα στο σωμα..

    για το ακωλος που λες ,μαλλον δεν κανεις ποδια καθολου ε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-03-15 20:19 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλακιες σου λεει φιλε για τους υ/ες..αυτο που λεει βασικα δεν γινεται ουτε καν βιοχημικα στο σωμα..

    για το ακωλος που λες ,μαλλον δεν κανεις ποδια καθολου ε?

    κάνω ποδια κανονικα..σκουωτ πρεσσα τρικεφαλα δικεφαλα γαμπες...ειναι γυμνασμενα αλλα ειναι αδυνατα...και οσο για το ακωλος που λεω δεν μου εχει μεινει καθολου κ@ΛΟς...δεν μου παει παντελονι ουτε για πλακα...κοιταζω στον καθρεφτη και βλεπω απο την μεση και πανω ειμαι γυμνασμενος και εχω ας πουμε εναν ογκο...αλλα απο την μεση και κατω εχω το προβλημα...

    μπορεις να μου πεις τι να κανω με τους υδατανθρακες..? και αν ειναι τους ανεβαζω μηπως με βοηθησουν να ανεβω λιγο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-03-15 20:25 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αυτα που σου γραφει ο solid απο πανω ειναι σωστα..

    μια καλη προσεγγιση θα ηταν μια ισοθερμιδικη διατροφη κανονικα με υ/ες κ απο ολα..

    ριξε κ μια ματια >εδω<
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-03-15 20:43 #9
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    ναι αλλά έτσι δεν προσθέτω και extra λίπος....??
    Εξαρτάται, νομίζω, από την πηγή των υδατανθράκων που θα συμπεριλάβεις στη διατροφή σου. Για παράδειγμα, ζυμαρικά ολικής άλεσης (μακαρόνια κλπ.), βρώμη, μπανάνες, άσπρα φασόλια, φακές, πατάτες (βραστές), καστανό ρύζι είναι μερικές πηγές καλών υδατανθράκων που ενδεχομένως βοηθάνε στο κάψιμο του λίπους.

    Βέβαια, αυτά στα λέω με κάθε επιφύλαξη, καθώς δεν είμαι ειδικός και απλά τα έχω διαβάσει. Εμπειρότερα μέλη ας με διορθώσουν αν κάνω κάποιο λάθος!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 22-03-15 στις 20:51
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-03-15 21:32 #10
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eythimios13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    υδατανθρακες = λιπος μου εχει πει...
    Και αυτος ειναι γυμναστης που στα ειπε κιολας.Και αναληθη ειναι αυτα και δειχνει παντελη ελλειψη σε βασικες γνωσεις.
    Οσο για το τι να κανεις.Με προλαβε ο beef διαβασε το λινκ που σου ειπε και θα σε βοηθησει αρκετα στο πως να κινηθεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-03-15 22:55 #11
    Προεπιλογή
    συμφωνα με τα οσα λεει το αρθρο πρεπει να καταναλωνω απο την στιγμη που ειμαι σε περιοδο χασιμο λιπους 340 γραμμαρια υδατανθρακες...εγω ζητημα να ξεπερναω τα 110 ημερησιως.....!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-03-15 23:22 #12
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Ανεβασε υδατανθρακα.Εισαι μονο 64 κιλα φιλε μου.Αν εισαι κιολας εκ φυσεως εκτομορφικος τυπος (δεν ξερω αν εισαι) εισαι φτιαγμενος για πολλους υδατανθρακες.Μονο οι ακραιοι ενδομορφικοι τυποι που πολυ συχνα εχουν και αντισταση στην ινσουλινη ειναι για δραστικο περιορισμο (και παλι οχι τελειως κοψιμο) στους υδατανθρακες. 110 το πολυ κιολας που λες ειναι πολυ λιγο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-03-15 23:26 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανεβασε υδατανθρακα.Εισαι μονο 64 κιλα φιλε μου.Αν εισαι κιολας εκ φυσεως εκτομορφικος τυπος (δεν ξερω αν εισαι) εισαι φτιαγμενος για πολλους υδατανθρακες.Μονο οι ακραιοι ενδομορφικοι τυποι που πολυ συχνα εχουν και αντισταση στην ινσουλινη ειναι για δραστικο περιορισμο (και παλι οχι τελειως κοψιμο) στους υδατανθρακες. 110 το πολυ κιολας που λες ειναι πολυ λιγο.
    γενικά ειμαι αδύνατος...φαντάσου πριν ξεκινήσω το γυμναστήριο ημουν σταθερα 67-68 κιλα...με λιπος στην κοιλια βεβαια αλλα και παλι ημουν πιο γεματος σε ολο μου το κορμι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-03-15 01:21 #14
    Προεπιλογή
    Συμφωνώ με τον solid. Αυτό που ζητάς γίνεται με διατροφή μυικής υπερτροφίας, δηλαδή πολλές θερμίδες και υδατάνθρακες όπως και αρκετά καλά λιπαρά. Απλά πρέπει να είναι στοχευμένη, με πρόγραμμα και όχι απλούς υδατάνθρακες παρά μόνο στο ρόφημά σου μετά τη προπόνηση για να μη πάρεις λίπος και να κρατηθείς "καθαρός". π.χ 3 πρώτα γεύματα σύνθετο υδατάνθρακα με πρωτείνη(κανονικά γεύματα), 4ο καλά λιπαρά και πρωτείνη, 5 ρόφημα με υδατάνθρακες και πρωτεινη και τα επόμενα λαχανικά πρωτεινη και ίσως κάποια λιπαρά και σύνθετο υδατάνθρακα.
    Απάντηση με παράθεση