Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 19-03-15 01:52 #1
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή Χτύπησα "ταβάνι" Τι να κάνω?
    Παιδιά ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να ξεπεράσεις το "ταβάνι" όσο αφορά τα κιλά που σηκώνεις?

    Εγώ στο Bench Press με μπάρα να προσθέσω 5 lbs...Ακολουθώ το πρόγραμμα stronglifts 5x5 αλλά παρόλο που προχωράω σύμφωνα με όσα λέει το πρόγραμμα όταν πάω να προσθέσω 5 lbs δεν μπορώ πλέον να σηκώσω τα κιλά χωρίς βοήθεια...

    Συγκεκριμένα...είμαι 68kg και σηκώνω 70+70lbs (οι πλάκες) + 45 lbs (αν δεν κάνω λάθος) για 5x5...Όταν όμως πάω να τα κάνω 72.5+72.5 κολλάω στο 4ο σετ και βγάζω 4 επαναλήψεις....Με αποτέλεσμα να ρίχνω τα κιλά πάλι στο τελευταίο...

    Σκέφτηκα να παίξω πυραμίδα τώρα για να ξεπεράσω αυτό το σημείο...Δηλ 1x1, 1x3, 1x5, 1x8 ( με τα αντίστοιχα κιλά προφανώς....)

    Εσείς τι λέτε?
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-03-15 02:05 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να ξεπεράσεις το "ταβάνι" όσο αφορά τα κιλά που σηκώνεις?

    Εγώ στο Bench Press με μπάρα να προσθέσω 5 lbs...Ακολουθώ το πρόγραμμα stronglifts 5x5 αλλά παρόλο που προχωράω σύμφωνα με όσα λέει το πρόγραμμα όταν πάω να προσθέσω 5 lbs δεν μπορώ πλέον να σηκώσω τα κιλά χωρίς βοήθεια...

    Συγκεκριμένα...είμαι 68kg και σηκώνω 70+70lbs (οι πλάκες) + 45 lbs (αν δεν κάνω λάθος) για 5x5...Όταν όμως πάω να τα κάνω 72.5+72.5 κολλάω στο 4ο σετ και βγάζω 4 επαναλήψεις....Με αποτέλεσμα να ρίχνω τα κιλά πάλι στο τελευταίο...

    Σκέφτηκα να παίξω πυραμίδα τώρα για να ξεπεράσω αυτό το σημείο...Δηλ 1x1, 1x3, 1x5, 1x8 ( με τα αντίστοιχα κιλά προφανώς....)

    Εσείς τι λέτε?
    Κανεις το προγραμμα λαθος. Δεν πρεπει σε ολα τα σετ να βγαζεις 5. Κρατα τα 72,5 για 4 και 3 και οσες βγουνε μεχρι να βγουνε 5χ5. Εαν δεν βγουνε σε 2 εβδομαδες, τοτε μονο ριχνεις τα κιλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-03-15 02:11 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Κανεις το προγραμμα λαθος. Δεν πρεπει σε ολα τα σετ να βγαζεις 5. Κρατα τα 72,5 για 4 και 3 και οσες βγουνε μεχρι να βγουνε 5χ5. Εαν δεν βγουνε σε 2 εβδομαδες, τοτε μονο ριχνεις τα κιλα.
    Εκεί που είχα διαβάσει για το πρόγραμμα αυτό έλεγε...τα κιλά δηλ για 5x5...Αλλά θα σε εμπιστευτώ...

    Δηλαδή να παίξω 5 σετ αλλά όσες επαναλήψεις βγάλω με αυτά τα κιλά?
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-03-15 02:14 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί που είχα διαβάσει για το πρόγραμμα αυτό έλεγε...τα κιλά δηλ για 5x5...Αλλά θα σε εμπιστευτώ...

    Δηλαδή να παίξω 5 σετ αλλά όσες επαναλήψεις βγάλω με αυτά τα κιλά?
    Ναι, τυπικα θα σου βγουνε 5,5,5,4,3. Την επομενη φορα προσπαθησε να τα κανεις 5,5,5,4,4. Αν το κανεις, σημαινει οτι δυναμωσες. Οταν τα κανεις 5χ5, ανεβασε παλι κιλα. Και οπως ειπα, αν σε 2 εβδομαδες δεν τα κανεις, τοτε ριχνεις κιλα 10%.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-03-15 02:19 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    ok τώρα το πιασα το νόημα...Συνεπώς έκανα λάθος που κατέβαζα τα κιλά στο τελευταίο σετ...Σευχαριστώ πολύ φίλε μου για την διευκρίνηση...

    Παρόλα αυτά η ιδέα της πυραμίδας πώς σου φαίνεται?
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-03-15 02:24 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok τώρα το πιασα το νόημα...Συνεπώς έκανα λάθος που κατέβαζα τα κιλά στο τελευταίο σετ...Σευχαριστώ πολύ φίλε μου για την διευκρίνηση...

    Παρόλα αυτά η ιδέα της πυραμίδας πώς σου φαίνεται?
    Στο επιπεδο σου, κακη. Εισαι πολυ χαμηλα ακομα σε κιλα, και το να εχεις μεγαλο ογκο προπονησης σε βαρια κιλα οπως με το 5χ5, τηα σου δωσει και πολυ γρηγοροτερα αποτελεσματα, αλλα θα δουλεψειςις και πολυ περισσοτερο την τεχνικη σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-03-15 11:41 #7
    Προεπιλογή
    Καλημερα φιλε,
    Ειτε κανεις αυτο που ανεφερθηκε πριν ειτε κανεις κατι παρομοιο με αυτο που εκανα εγω οταν ηθελα να αυξησω την δυναμη μου πριν κανα 2 χρονια.

    Επαιζα 2 σετ στις 6 επαναληψεις, 2 σετ στις 4 , 2 σετ στις 2 και 1-2 σετ μια μεγιστη. ( μιλαω για βασικες μεγαλες ασκησεις, παγκο, καθισματα, αρσεις, κωπηλατικη κλπ )

    Ημουν 74 κιλα τοτε και οταν ξεκινησα εβγαζα τα 100 κιλα στον ισιο παγκο 5-6 επαναληψεις, μεσα σε 1,5 μηνα εφτασα σε σημειο να τα βγαζω 8-9 ( χωρις βοηθεια ), και σαν μεγιστη απο <120 εφτασα τα 130 ελευθερα ( ειχα βγαλει 135 στο smith μια φορα ).

    Ειμαι σιγουρος οτι το προγραμμα που ακολουθεις θα ειναι πιο αποδοτικο απο την στιγμη που το εχει δημιουργησει επαγγελματιας αλλα ο καθενας ειναι διαφορετικος και μπορει κατι που λεει ο επαγγελματιας να μην "λειτουργησει" στο δικο σου σωμα, οποτε πειραματιζεσαι με κατι διαφορετικο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-03-15 12:40 #8
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο niksamaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανεις το προγραμμα λαθος. Δεν πρεπει σε ολα τα σετ να βγαζεις 5. Κρατα τα 72,5 για 4 και 3 και οσες βγουνε μεχρι να βγουνε 5χ5. Εαν δεν βγουνε σε 2 εβδομαδες, τοτε μονο ριχνεις τα κιλα.
    Σαμαράς εγγύηση!!!
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-03-15 00:38 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    πολυ καλα τα λέει ο Σαμαράς και να διευκρινίσω πως άλλο να θέλουμε να ανεβάσουμε τα εξασκητικά κιλά μας σε προπόνηση σωματοδόμησης και άλλο να θέλουμε μέγιστη δύναμη σε προπόνηση καθαρα παουερ λίφτινκ

    η προπόνηση παουερ λίφτινκ μπορεί να φανεί χρήσιμη σε ββερ όταν θέλουμε να ανεβάσουμε τα εξασκητικά μας κιλά
    απλα δεν είναι αυτοσκοπός σε ββερ η μέγιστη δύναμη με σκοπό την μυική ανάπτυξη
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-03-15 21:23 #10
    Προεπιλογή
    Ρε συ Νικο δε νομιζω να ισχυει αυτο που λες... 5χ5 τα κανεις, οταν κολλησεις κανεις reset και οταν χτυπησεις καποιους αριθμους που λεει στο site αλλαζεις προγραμμα (Madcow ή 3χ5 λεει, αν θυμαμαι καλα)

    @Όπου_υπάρχει_θέληση_
    Αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ να ανεβασεις τα κιλα τοτε, κατα τη γνωμη μου, το 5χ5 δεν ειναι ιδανικο διοτι εχει μεγαλο ογκο προπονησης (για δυναμη παντα). Πιστευω θα ηταν καλυτερο (με δεδομενο οτι θες και υπερτροφια) να κανεις μια τοπ 5αρα και 4χ5, ας πουμε, με λιγοτερα κιλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-08-15 01:06 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή Κάποιες σκέψεις
    Συγκεκριμένα σταμάτησα την υποθερμιδική διατροφή για προσωπικούς λόγους και απολοποίησα κάπως το πρόγραμμα προπονησής μου.....Anyway συγκεκριμένα όταν ξεκίνησα το post ήμουν 68kg, έπεσα στα 63.5 και πλέον είμαι στα 74kg....Ο σκοπός είναι διπλός....Αρχικά να ανεβάσω τα εξασκητικά μου κιλά δηλαδή τα κιλά που θα χρησιμοποιήσω για την προπόνηση bbding και επίσης (όσο και αν είναι εγωιστικό) είναι τα κιλά ΑΥΤΑ καθαυτά...Γτ κακά τα ψέματα νιώθεις ωραία να σηκώνεις πολλά κιλά

    Αυτή τη στιγμή είμαι 1.65 και 74 kg και bench press κάνω 2 σετ 195 lbs ( 86+kg) για 5 επαναλήψεις, 2 σετ 205 lbs (91+kg) για 3 επαναλήψεις και δυστυχώς δεν μπορώ με τίποτα να κάνω μία επανάληψη με τα 100 kg.

    Δηλαδή ακολουθούσα αρχικά 5χ5 και μετά έκανα αυτό το δικό μου 5/5/3/3/1. Να σημειώσω ότι η εκτέλεση των ασκήσεων που αναφέρουν γίνεται με την μπάρα να ακουμπάει στο στήθος (όχι να ξεκουράζεται) και αργές αρνητικές. Ok δεν είναι τίποτα το εντυπωσιακό τα lifts μου απλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δοκιμάσει το Greyskull LP που σκέφτομαι να δοκιμάσω τώρα....
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-08-15 01:49 #12

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    τι κιλά έχεις στις υπόλοιπες βασικές? δεν είναι ό,τι καλύτερο το 5/5/3/1 αλλά άλλαξετο μπορείς να δεις greyskull lp, candito lp, madcow ανάλογα με το τι κιλά έφτασες το stronglifts

    http://www.powerliftingtowin.com/greyskull-lp/
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-08-15 01:56 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Squat είμαι ΠΟΛΥ πίσω....σχεδόν τα ίδια με bench press ΔΥΣΤΥΧΩΣ

    Deadlifts στην μονή έχω τα 120 kg με mixed grip χωρίς straps, μόνο λίγη μαγνησία...Τα 140 kg που δοκίμασα δεν ξεκολλάγανε καν.
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-08-15 02:10 #14

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Squat είμαι ΠΟΛΥ πίσω....σχεδόν τα ίδια με bench press ΔΥΣΤΥΧΩΣ

    Deadlifts στην μονή έχω τα 120 kg με mixed grip χωρίς straps, μόνο λίγη μαγνησία...Τα 140 kg που δοκίμασα δεν ξεκολλάγανε καν.
    αν συνεχισες 5χ5 σκουατ λογικο να εμειναν πισω. DL δοκίμασε +5kg, 20kg jump τι περιμενες
    δες τα προγραμματα π σου εστειλα, τα εχει ολα review στο ιδιο site, κ αποφασίζεις.

    πχ greyskull θα μπορείς να κάνεις pr στο τέλος π θα έχεις 2χ5, 1χ5+ και θα δώσεις χρόνο στα σκουατ με την ενδιάμεση μέρα π θα έχει dl
    madcow δεν το έχω διαβάσει κ πολύ αλλά γενικά έχει καλή φήμη (παίζει με ramp sets)
    το άλλο του candito lp το κάνω τώρα κ είμαι ευχαριστημένος επειδή ουσιαστικά έχεις 2 φορές κάθε lift στη βδομάδα, 1 βαριά κ μία σε παραλλαγή (πχ spoto press, paused dl/squat π προσωπικά μ βοηθούν αρκετά)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-08-15 12:35 #15
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Σ'ευχαριστώ πολύ Ανδρέα.....Πρέπει να κάνω την μελέτη μου να δώ ποιο απ'όλα αυτά φαίνεται να μου ταιριάζει καλύτερα και μετά να το δοκιμάσω.
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση