Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 16-03-15 00:58 #1
    Προεπιλογή Ερωτησεις για προπονηση
    καλησπερα..για αλλη μια φορα θα χρειαστω τη βοηθεια του φορουμ!
    ειχα γραψει πριν λιγο καιρο πως κανω γυμναστικη στο σπιτι περιπου μιση ωρα καθημερινα..πλεον γυμναζομαι 6 μερες τη βδομαδα απο 1 ωρα κ εχω παρει διαφορα μικροοργανα οπως αλτηρες,βαρακια ακρων,ιμαντα,μονοζυγο..
    ως γυναικα με ενδιαφερει πιο πολυ να γυμνασω το κατω μερος του σωματος μου..η γυμναστικη π κανω ειναι καθε φορα η ιδια δηλαδη κ ποδια κ κοιλιακους κ βαρη..ενας φιλος σε μια κουβεντα μου ειπε να χωρισω τις μερες ανα μυικη ομαδα κατι π ειδα κ γω σε αρθρα αλλα καπου χαθηκα..
    να σταματησω να κανω αυτο π κανω μεχρι τωρα κ να τα χωρισω?κ αν ναι πως?να μειωσω τις μερες σε 4-5 ας πουμε?κ επισης δεν ειναι πολυ να γυμναζω 1 ωρα μια μυικη ομαδα?αν μπορεις καποιος να με κατατοπησει κ να με βοηθησει θα ηταν χαρα μου!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-03-15 01:16 #2
    Προεπιλογή
    Εαν γυμναζεσαι καθε μερα σιγουρα δεν ειναι κ το καλυτερο να γυμναζεις ολο το σωμα καθε φορα. Ναι να διαχωρισεις τις μυικες ομαδες κ φυσικα οχι μια καθε φορα οπως λες.
    Πχ μια καλη λυση θα ηταν στηθος-πλατη , ωμοι - χερια ,ποδια-κοιλιακοι. Βεβαια υπαρχουν παρα πολυ συνδιασμοι αναλογοι των στοχων σου ,του εξοπλισμου σου ,κ της αρεσκειας σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-03-15 01:25 #3
    Προεπιλογή
    τα οργανα π εχω ειναι αυτα π ειπα..οσον αφορα την ωρα να μειωσω λιγο η να συνεχισω στη μια ωρα απλα να χωρισω μυικες ομαδες?
    αυτο π γυμναζω λιγοτερο ειναι ο ανω κορμος..κ επισης να συνεχισω στις 6 μερες η να παω λιγοτερο?στοχος μου να αποκτησω μια γραμμωση κ πιο πολυ κοιλιακους κ ποδια-γλουτοι π απασχολουν τις πιο πολλες γυναικες!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-03-15 11:17 #4
    Προεπιλογή
    Φυσικα κ θα δωσεις εμφαση στα σημεια που θελεις! Εαν χωρισεις τις μυικες ομαδες θα μπορεις να τις γυμναζεις πιο εντονα κ πιο πληρες για καλυτερα αποτελεσματα , γιαυτο ανεφερα αν ο εξοπλισμος σου ειναι αρκετος γι αυτο. Αν πχ πηγαινες σε γυμναστηριο θα ηταν τελειως διαφορετικα.
    Και με αυτα που εχεις ομως αν εχεις ορεξη κ βρεις τις ασκησεις που σε πιανουν μπορεις να κανεις αξιοπρεπεις προπονησεις.
    Μια καλη λυση τοτε για σενα θα ηταν 1η μερα τα σημεια που θελεις δλδ κατω μερος σωματος 2η πανω σωμα 3 παλι το κατω μερος κ 4η off ,και ξανα παλι.
    Μην ξεχνας κ την αεροβια κ για την γραμμωση που λες τον κυριο λογο θα τον παιξει η διατροφη σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-03-15 12:03 #5
    Προεπιλογή
    Η γραμμωση και οι κοιλιακοι που θελεις εχουν να κανουν κατα 90% με την διατροφη σου. Οση προπονηση και να κανεις , αν η διατροφη σου δεν ειναι σωστη δεν θα δεις ποτε τους κοιλιακους σου.

    Οποτε το πρωτο πραγμα που πρεπει να προσεξεις ειναι αυτο.

    6 προπονησεις την εβδομαδα ισως ειναι περισσοτερες αποτι χρειαζεται το σωμα σου, επειδη μπορεις να το κανεις δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανεις κιολας

    Συνηθως 3-4 προπονησεις την εβδομαδα ειναι υπερ-αρκετες, αυτο που σου προτεινω ειναι να κανεις 2 προπονησεις 1 ξεκουραση.

    Πανω κορμος - Κατω κορμος - Ξεκουραση - Πανω κορμος - Κατω κορμος - Ξεκουραση κλπ κλπ.

    Κανε 40 λεπτα βαρη/ασκησεις , μετα 20 λεπτα αεροβιο ( αν δεν εχεις, αγορασε ενα σκοινακι, ειναι οτι καλυτερο για μεσα στο σπιτι ) και τελος 10-20 λεπτα κοιλιακους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-03-15 16:42 #6
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Σωστός ο daddids
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-03-15 16:55 #7
    Προεπιλογή
    οσον αφορα τη διατροφη τρωω σωστα χωρις βεβαια να στερουμαι τιποτα γιατι κ δεν θελω κ δεν μπορω να βαλω τον εαυτο μου σ αυτη τη διαδικασια..κ οταν λεω οτι δεν στερουμααι εννοω πως δεν τρωω μονο ψητα βραστα ουτε τα φαγητα μου ειναι αλλαδωτα κ αναλατα δεν ξερω ποσο κακο ειναι αυτο..απλα φροντιζω να τρωω ποικιλα κ κρεας κ οσπρια κ ζυμαρικα κ ψαρι σωστες ποσοτητες οπως επισης να εχω στη διατροφη μου φρουτα λαχανικα δημητριακα κλπ κλπ...
    με τα οργανα π εχω,εχω δει πληθωρα ασκησεων οποτε μπορω ευκολα να εχω να συναλλαζω οταν ξεκινησα ειχα τα μισα απ αυτα κ ηταν πιο δυσκολο..οποτε αυτο θα κανω θα τα χωρισω!
    ποση ωρα πιστευετε πως θα ηταν ιδανικο να γυμναζομαι?να συνεχισω στη 1 ωρα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-03-15 17:04 #8
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Μια ώρα είναι υπέρ αρκετή όταν έχεις περιορισμένες δυνατότητες να εφαρμόσεις ποικιλία ασκήσεων. Οι μεγάλες μυικές ομάδες είναι καλό να έχουν από 16-20 σετ ενώ οι μικρότερες 10-12 σετ. Αυτό σημαίνει πως κατα μέσο όρο θα χρειάζεσαι 45-60 λεπτά.
    Από αερόβιο πως τα πας?
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-03-15 17:20 #9
    Προεπιλογή
    αεροβια δεν κανω συχαινομαι το περπατημα ποδηλατο κλπ κλπ μονο αν παρω κ εχω στο σπιτι π ειναι στα αμεσα σχεδια μου..
    οταν λες μεγαλες μυικες ομαδες εννοεις ας πουμε τα ποδια?κ επισης να κανω ας πουμε 20 σετ με 15 επαναληψεις?τωρα κανω 5-6 διαφορετικες ασκησεις ποδιων-γλουτων ας πουμε απο 7 σετ η καθε ασκησεις με 15 επαναληψεις συνηθως ειναι λαθος πρεπει να κανω 20 σετ την καθε ασκηση?τοτε ναι σιγουρα θα μου παρει 1 ωρα μονο για τα ποδια!
    σας εχω μπερδεψει εε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-03-15 17:39 #10
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Συνολικά σετ σου αναφέρω. Δηλαδή αν πχ κάνεις στήθος 4 ασκήσεις από 4 σετ μας κάνουν σύνολο 4Χ4=16 σετ.
    Μεγάλες είναι τα πόδια μπροστά και πίσω, πλάτη. Ενδιάμεσες στήθος και ώμου, μικρές δικέφαλα, τρικέφαλα.
    Επειδή κάνεις στο σπίτι και είσαι περιορισμένη, κάνε προπόνηση κάθε μυική ομάδα ώστε να νιώθεις πως την εξαντλείς!

    Το αερόβιο είναι μεγάλο κεφάλαιο στη σωματική βελτίωση... νομίζω το έχουμε ξανασυζητήσει μαζί...
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-03-15 17:58 #11
    Προεπιλογή
    ναι το εχουμε ξανασυζητησει αλλα ακομα επιμενω να ειμαι "αρνητικη"
    ισως αρχισω λιγο το σχοινακι π τ κανω σπανια γιατι πραγματικα οταν το κανω ειναι λες κ γυμναζομαι ωρες ολοκληρες..στα 10 λεπτα μ εχει πιασει ταχυπαλμια κ αναπνεω δυσκολα ενω με ολα τα αλλα δεν εχω καθολου προβλημα...
    οποτε θα κανω αυτο π μ ειπες μεχρι να νιωθω πως τις εξαντλω κ θα δινω μεγαλυτερη εμφαση στις μεγαλες μυικες ομαδες..παντως πραγματικα αν δεν εχεις καποιον να στα εξηγησει ειναι πολυ δυσκολο τουλαχιστον για μενα με ολα οσα βλεπω στο ιντερνετ..κ στο γυμναστηριο π πηγαινα μ ειχαν βγαλει εκει ενα προγραμματακι π ενα Θεος ξερει αν ηταν καλο η κακο κ τωρα π τ ψαχνω μονη μ εχω αρχισει κ μπερδευομαι..υπαρχουν ενα σωρο ασκησεις κ δεν ξερεις τι να πρωτογυμνασεις κ πως να τα χωρισεις..τουλαχιστον εγω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-03-15 18:04 #12
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Υπομονή, σιγά σιγά... και εμείς δεν ξυπνήσαμε ένα πρωινό και τα ξέραμε όλα... ακόμα μαθαίνουμε
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-03-15 18:22 #13
    Προεπιλογή
    εμεις ευτυχως εχουμε τη βοηθεια σας μεσω του φορουμ!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-03-15 18:33 #14
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Και δωρεάν και καλοπροαίρετα
    Εδώ νιώθω πως δεν χάνω επαφή με τον προσκοπισμό
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-03-15 18:38 #15
    Προεπιλογή
    χαχαχα μακαρι ολοι να ηταν σαν εσενα!!εμενα παντως με εχεις βοηθησει πολυ κ εσυ κ ολοι εδω στο φορουμ εχει χιλιαδες θεματα π μπορεις να μαθεις μεσα απ αυτα!!
    Απάντηση με παράθεση