Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 13-03-15 17:12 #1
    Προεπιλογή Αλμυρη πιτα με φαγοπυρο
    Παραθετω μια παραλλαγη της πιτας της γιαγιας μου, η οποια κλασσικα τη φτιαχνει με αλευρι και πολυ περισσοτερο λαδι Σημειωνω πως στη γεμιση μπορειτε να αντικαταστησετε οτι θελετε, εδω σας γραφω πως την προτιμω εγω.

    Υλικα για τη ζυμη:
    360γρ αλευρι φαγοπυρου (αν προτιματε μπορειτε να αντικαταστησετε τη μιση ποσοτητα με χωριατικο)
    40γρ ελαιολαδο
    Μια πρεζα αλατι
    1 κουταλακι baking powder
    Νερο οσο χρειαστει (σε θερμοκρασια δωματιου)

    Για τη γεμιση:
    Ψιλοκομμενο κρεμμυδακι 100γρ
    Πρασινη πιπερια 60γρ
    Αγκιναρες 100γρ
    Σπανακι 4-5 φλ ωμο
    Μαιντανο
    Μαραθο
    Κολοκυθακι 200γρ
    Κοτοπουλο (χρησιμοποιησα 470γρ ωμο)

    (Αν θελετε προσθετετε φετα, αντικαθιστατε το κοτοπουλο με κιμα κτλ)

    Εκτελεση:
    Προσθετουμε στο φαγοπυρο το baking powder και το αλατι.
    Προςθετουμε το λαδι και το τριβουμε μεχρι να δημιουργηθουν μικρα σβωλακια (διαδικασια γνωστη και ως ρυζιασμα)
    Προσθετουμε λιγο λιγο το νερο και ζυμωνουμε μεχρι να δημιουργηθει το ζυμαρακι μας. Αν το παρακανετε με το νερο προσθεστε ακομα λιγο αλευρι φυγοπυρου


    Επειτα τσιγαριζουμε το κρεμμυδι την πιπερια και ακολουθως το κοτοπουλο σε χαμηλη φωτια σε μια χυτρα με λιγο λαδι.
    Ακολουθως προσθετουμε τα υπολοιπα λαχανικα, και καρυκευματα κατα βουληση.
    (Εγω προσθεσα αλατι, πιπερι, μοσχοκαρυδο, καρυ, καγιεν, βασιλικο)

    Παιρνουμε τη ζυμη μας και τη χωριζουμε σε 2 ισα μερη.
    Ανοιγουμε φυλλο και ακολουθως το τοποθετουμε σε ενα πυρεξ, το οποιο εχουμε λαδωσει με τη γνωστη μεθοδο (ελαιολαδο πανω σε χαρτι κουζινας) η το οποιο εχουμε καλυψει με αντικολλητικο χαρτι. Απανω τοποθετουμε τη γεμιση αφου κρυωσει ελαφρως, και επειτα την καλυπτουμε με την υπολοιπη ζυμη. Παιρνοντας μια οδοντογλυφιδα ανοιγουμε στην απανω επιφανεια μερικες τρυπουλες.

    Τοποθετουμε στο φουρνο στους 180 βαθμους για 45-50 η αναλογα με το φουρνο, μεχρι να ροδοκοκκινησει.
    Κοβουμε σε κομματια αφου κρυωσει.


    Μακρος ανα 1/10 της συνταγης:
    265 θερμιδες
    Υ/α 24
    Λιπ 7
    Πρωτ 17
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-03-15 00:28 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Εσύ, την έφτιαξες? Αναλογικά δεν έχει πολύ λάδι και αυτό είναι καλό. Από γεύση αν δεν δοκιμάσουμε δεν μπορούμε να εκφέρουμε άποψη...
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-03-15 04:04 #3
    Προεπιλογή
    Ναι, εγω την εφτιαξα, το χω να πειραματιζομαι με "περιεργα" συστατικα
    Κοιτα απο γευση ειναι σιγουρα ξεχωριστο, δεν συγκρινεται με οτιδηποτε αλλο εχω δοκιμασει, αλλα θα μπορουσε καποιος να πει πως ειναι μια περιεργη, πλην ομως καθολου δυσαρεστη, παραλλαγη της κλασσικης σπανακοτυροπιτας! Δηλαδη με σπανακι κ φετα ως γεμιση δημιουργεις μια πολυ πιο υγειινη εκδοχη της!
    Απο μακρος, οντως ο στοχος ηταν να μειωσω το λαδι, μπορει κατ ακριβεια να μειωθει ακομα περισσοτερο αν καποιος επιλεξει να τσιγαρισει το κρεμμυδι κ το κοτοπουλο με καποιο cooking spray αλλα επελεξα να μην το παρακανω διοτι ημουν στη γιαγια μου και μπορει να γινει αρκετα παρανοικη
    Θα μπορουσαμε επισης να αυξησουμε την πρωτεινη προσθετοντας αυγα στη γεμιση.

    Εξαφανιστηκε το 3/4 του πυρεξ πολυ γρηγορα αν και οχι με την ταχυτητα που εξαφανιζεται το κεικ λαβα
    Να και μια φωτο του εσωτερικου:
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-03-15 11:56 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Για να μαθαίνεις... το αυγό στην γέμιση κόβει τη γέμιση με το φύλο, δεν τα αφήνει να δέσουν. Γιαυτό είναι προτιμότερο αυγό στη γέμιση να βάζουμε σε κλειστά φύλα πχ μικρές-ατομικές σπανακόπιτες
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-03-15 00:21 #5
    Προεπιλογή
    Καλως! Στο μεταξυ δεν δοκιμασα τη ζυμη αυτη σε ατομικα πιτακια διοτι βαριομουνα αλλα φανταζομαι μπορει να χρησιμοποιηθει κ ετσι!
    Απάντηση με παράθεση