Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 05-03-15 02:33 #1
    Προεπιλογή Το ζεσταμα για αρχη
    Καλησπερα..
    Εχω μια ερώτηση..
    Πριν ξκινησω το προγραμμα π εχω με βαρη κανω για ζεσταμα κανα 7-10 λεπτα σακο...με γαντια του ΒοΧ και σταδια αυξανω ρυθμό.. .+ καποια σετ με κλοτσιες και διαφορα αλλα παντα στον σακο..Εγκρίνεται? ???
    Εαν οχι κατι καλύτερο ?
    Ευχαριστώ.. .
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-03-15 02:38 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Τι θέλεις να ζεστάνεις και βαράς το σάκο...?
    Η καλύτερη προθέρμανση για κάθε μυική ομάδα είναι άσκηση της μυικής ομάδες με κάποια σετ με ελάχιστα κιλά και οι καλές διατάσεις του μυ. Και την αερόβια άσκηση που προτείνουν κάποια γυμναστήρια, είναι επίσης λάθος. Μόνο στη προπόνηση ποδιών έχουν κάποιο νόημα.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-03-15 13:19 #3
    Προεπιλογή
    Απλα λενε πχ..με λιγο τρέξιμο στην αρχη επιτυγχάνεται η καλη κυκλοφορία του αίματος..καιβτο ζεσταμα των μυών.. .εννοειται πως κανουμε καιβτο ζεσταμα με λιγα κιλα για αρχη..απλα επέλεξα αντι για τρέξιμο το ζεσταμα για λιγα λεπτα στον σακο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τακης Σπαρτη : 05-03-15 στις 13:21
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-03-15 13:59 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Την προσωπική μου άποψη σου την ανέφερα. Ζέσταμα και άσκηση προσφέρουν και πιο ουσιαστικές ασκήσεις όπως οι κοιλιακοί και ραχιαίοι... γιατι να μην κάνεις αυτές να επωφεληθείς διπλά εφόσον πριν θέλεις να έχεις περισσότερη ροή αίματος ...?
    Φυσικά να κάνεις ότι σε ευχαριστεί περισσότερο. Απλά να έχεις υπόψη πως στην έννοια ''ζέσταμα'' έχουν δοθεί λανθασμένες εντυπώσεις. Άλλο το να θες να έχεις αυξημένη ροή αίματος και άλλο ζεστούς μυς. Στη πρώτη περίπτωση απευθύνονται σίγουρα άνθρωποι που έχουν καθιστική ζωή και εν μέρη όχι αυξημένη δραστηριότητα για να χτίσουν το σώμα τους.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-03-15 01:20 #5
    Προεπιλογή
    Θα συμφωνησω με το Nasser . Η συγχρονη εργοφυσιολογια επιτάσσει δυναμικες η βαλιστικες διατασεις για να ενεργοποιηθει και το ΚΝΣ και στην συνεχεια και προετοιμασια των μυικων ομαδων που θα συμμετεχουν στην ασκηση (προπονηση), εκτελωντας την ιδια την ασκηση .Ας μην ξεχναμε παντα το ζεσταμα και των Συναγωνιστων-ανταγωνιστων μυων .
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-03-15 01:25 #6
    Προεπιλογή
    Dynamic stretching και ramping στην 1η άσκηση. Πχ εγώ που θα κάνω λειτουργικά squat στα 125 κιλά αρχικά θα κάνω μπάραχ8, 40χ5, 60χ2, 70χ1, 90χ1, 100χ1, 110χ1 και μετά θα μπω στα λειτουργικά. Στην ουσία σταδιακή αύξηση κιλών μειώνοντας επαναλήψεις και μετά το 60% μονές.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-03-15 20:45 #7
    Προεπιλογή
    Το ζεσταμα που κανω εγω ειναι το εξης:
    Στατικες διατασεις (επιμηκυνονται οι μυς, μεγαλωνει το ευρος κινησης τους)
    Δυναμικες διατασεις (αιματωνονται οι μυς, ανεβαινει η θερμοκρασια του σωματος, ενεργοποιειται το ΚΝΣ) Περιπου 10-12 λεπτα μου βγαινουν οι διατασεις.
    Περιπου 5-6 σετ ελαφρια. Θεωρωντας 100% το λειτουργικο μου σετ πηγαινω ως εξης: μπαρα χ8, 50% χ5, 60%χ5, 70%χ5, 80%χ3, 90%χ1. Μετα αν κανεις ασκηση της ιδιας μυικης ομαδας, ισως να μην χρειαζεται αλλο ζεσταμα, μπες κατ' ευθειαν.

    Μην κανεις το λαθος να κανεις 8αρες στα 95kg οταν το βασικο σου σετ ειναι 6αρες στα 100kg, απλα θα κουραστεις και δεν θα βγαλεις το βασικο σου σετ.

    Επισης θα σου προτεινα να κανεις διατασεις για ολο το σωμα στην αρχη. Το οτι θα κανεις παγκο δεν σημαινει πως πρεπει να ζεστανεις μονο στηθος/ωμους/τρικεφαλους. Το σωμα ειναι ενα συστημα, συνεπως λειτουργουν ολα τα μερη του για να κανεις μια ασκηση, ακομα και αν δε φαινεται.

    Τελος, αν εχεις λιγο χρονο ριξε μια ματια.

    Ελπιζω να βοηθησα
    Απάντηση με παράθεση