Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 31-01-15 17:17 #1
    Προεπιλογή Γυμναστικη στο Σπιτι
    Γεια χαρα σε ολους.Ειμαι καοινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να ακουσω μερικες αποψεις σχετικα με το προγραμμα μου, μιας κ εχω πλ μικρη εμπειρια στον χωρο και μεχρι τωρα ο,τι εχω διαβασει στο φορουμ με εχει βοηθησει πλ.

    Λοιπον, αρχικα καποιες γενικες πληροφοριες: Ειμαι 19 χρονων, 62 κιλα και εχω υψος 1.70 . Αθλουμουν απο μικρος (στιβος κυριως για καμια 10ρια χρονια). Πρεπει να πω οτι επειδη ειμαι φοιτητης δεν μπορω να γραφτω σε γυμναστηριο (λογω οικονομικων, χρονου κλπ). Ξερω οτι αυτο θα βοηθουσε περισσοτερο απ ολα, αλλα αναγκαστικα προσπαθω με γυμναστικη στο σπιτι.

    Θελω να αποκτησω λιγο περισσοτερο ογκο (κυριως στα χερια). Εχω αρκετα κλ γραμμωση. Το προγραμμα μου ειναι περιπου ετσι:
    Δευτερα: Ξεκουραση

    Τριτη: Καμψεις (3Χ25 κανονικες και 3Χ15 παλαμες να ακουμπανε), ελξεις (2Χ12 κανονικη λαβη, 2Χ12 αναποδη λαβη), κοιλιακοι(κανω περιπου 200 χωρισμενους σε 4 σετ, με 8 διαφορετικες ασκησεις), σκουατς με αλμα (3Χ15), ραχιαους (3Χ25)

    Τεταρτη: 10 λεπτα σκοινακι + 4 σετ του εξης προγραμματος (40'' burpees, 40' ''climber'', 30'' σανιδα για κοιλιακους, 30'' σκουατς με αλμα, 30'' ξεκουραση)

    Πεμπτη: Ιδιο με Τριτης πλυν του μονοζυγου και των σκουατς

    Παρασκευη: Ξεκουραση

    Σαββατο: 2 ωρες χορο (εντονο, αεροβια) και μετα το προγραμμα της Τριτης

    Κυριακη: Ιδιο με Τεταρτης

    Ξερω οτι σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτο που περιμενει κανεις να δει σε ενα τετοιο φορουμ, θα ηθελα ομως πειτε μερικες αντικειμενικες συμβουλες σχετικα με το τι μπορω να καταφερω με αυτο το προγραμμα. Δεν με ενδιαφερει να ασχοληθω με το Body-building σε βαθος και να αποκτησω τεραστιες ποσοτητες μυικης μαζας. Θελω απλως ενα γραμμωμενο με καποιον ογκο σωμα (προς το παρον τουλαχιστον). Μηπως υπερπροπονω κοιλιακους ή ωμους ή καποια αλλη μυικη ομαδα. Η το γεγονος οτι ειναι λιγης σχετικα ωρας προπονηση βοηθα στο να μην το κανω αυτο?

    Να προσθεσω οτι καθε μερα περπαταω τουλαχιστον 1 ωρα, λογω σχολης, πολης κλπ Η διατροφη μ ειναι γυρω στις 2200-2400 θερμιδες, με αρκετες πρωτεινες και χαμηλα λιπη. Τα μεσημερια τρωω στην φοιτητικη λεσχη ,η οποια εχει ενα γενικα ισορροπημενο προγραμμα (2/εβδομαδα οσπριο, 1 κοτoπουλο κοκ)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-09-16 23:44 #2
    Προεπιλογή
    ηθελα να ρωτησω κατι και βρηκα αφορμη εδω...εγω κανω στο σπιτι για ποδια μονο τα κλασσικα squats με ενα γιλεκο 10κγ αξιζει να βαλω στο προγραμμα τα jump squats και burpees η δεν εχει νοημα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-09-16 00:06 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο arnold94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ηθελα να ρωτησω κατι και βρηκα αφορμη εδω...εγω κανω στο σπιτι για ποδια μονο τα κλασσικα squats με ενα γιλεκο 10κγ αξιζει να βαλω στο προγραμμα τα jump squats και burpees η δεν εχει νοημα;
    Μπορείς να κάνεις καθίσματα κρατώντας έναν αλτήρα μπροστά σου και να κάνεις προβολές κρατώντας αλτήρες αριστερά και δεξιά στα χέρια σου. Και τα jump squats πολύ καλά είναι απλά για να έχεις ποικιλία. Τα 10 κιλά του γιλέκου είναι λίγα και θα χρειάζεται πολλές επαναλήψεις για να κάνεις δουλειά. Επίσης μπορείς να βρεις ένα σημείο περίπου στους 60 πόντους ψηλό και να ανεβοκατεβαίνεις κρατώντας πάλι κιλά στα χέρια σου . Γενικά υπάρχουν πολλές επιλογές για να κάνεις πόδια στο σπίτι.
    Απάντηση με παράθεση