Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 15-01-15 22:41 #1
    Προεπιλογή πιεσεις στον παγκο
    Καλησπερα σας,ονομαζομαι γιωργος και ειμαι 17 χρονων 3η λυκειου τωρα οποτε με το γυμναστηριο εχω παψει να ασχολουμαι εντατικα (3 φορες την εβδομαδα)
    Σας παρακαλω πολυ χρειαζομαι την βοηθεια σας γιατι οι προπονησεις μου στο στηθος βγαινουν μισες και απαισιες.Πρωτες 2 ασκησεις ειναι παντα παγκος οριζοντια και στον επικλινη.Εχω κανει αμετρητες προσπαθειες ομως δεν μπορω να λυσω το προβλημα ισοσταθμισης της δυναμης μεταξυ των δυο μου χεριων Oση δυναμη να βαλω απο την αριστερη πλευρα η να προσπαθησω να βαλω ,παντα το δεξι μου μεμε τουμπανιαζει και με πεθενει ενω το αριστερο μενει σε ολην την προπονηση σαν ξεφουσκωτο μπαλονι,ουτε πριζεται ουτε με ποναει.Αισθανομαι σαν να στηριζεται ολη η μπαρα στο δεξι μου χερι και το αριστερο απλα να την ισοροπει ασχετως που βαζω ολη μου την δυναμη σε αυτο.Δεν θελω να αφησω τον παγκο για τους αλτηρες γιατι ειναι η αγαπημενη μου ασκηση.Εχετε καποια ιδεα ωστε να μπορω να διορθωσω με καποιον τροπο και σταδιακα την ασυμμετρια ωστε να εχω ιδιο πρηξιμο και στις δυο πλευρες του στηθους.Δεν αντεχω να μην νιωθω τπτ στο αριστερο σαν να μην το γυμνασα καν και το δεξι να εχει φοβερο πριξημο.Σας παρακαλω πολυ οποιος γνωριζει να μου δωσει μια απαντηση μπας και καταφερω να βγαλω καμια chest day της προκοπηςΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-01-15 00:11 #2

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    είσαι σίγουρος ότι η μπάρα είναι στη μέση; (συνήθως έχουν ένα σημάδι στη μέση)
    αν δεν είναι ίσο το βάρος (κατανεμημένο) τότε λογικό να κουράζεται περισσότερο η μια πλευρά
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-01-15 00:15 #3
    Προεπιλογή
    εχει δυο σημαδακια για να βαζεις τα χερια σου δεν νομιζω οτι φταιει αυτο
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-01-15 00:21 #4
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    ολο το θεμα ειναι στο muscle-mind connection δηλαδη δεν απομωνονεις σωστα τον μύ....δοκιμασε πρώτα να κάνεις καλό ζέσταμα,και αν δεν τα καταφέρεις με τον παγκο αναγκαστικα θα βάλεις 2-3 απομωνοτικές ασκησεις για να ''χτυπησεις'' το αριστερο στηθος...(διαφορετικες ασκησεις για καθε μοιρα του στηθους,ανω-κεντρικο-κατω στηθος κ.ο.κ)
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-01-15 03:46 #5
    Προεπιλογή πιεσεις παγκου
    καλησπερα!! ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχω αρκετη δυναμη σε σχεση με τα κιλα μου...Ειμαι 60 κιλα με πολυ μικρο ποσοστο λιπους σε βαθμο να εχω six pack με 3 μηνες κοιλιακους και πλαγιους γυμνασμενους να πεταγονται ακομα και οταν δεν εκανα καθολου κοιλιακους επειδη επαιζα 8 χρονια μπασκετ και καναμε συνεχεια στη προπονηση.Το υψος μου ειναι 1.75 και σηκωσα σε προπονηση δυναμης σημερα 7 επαναληψεις 70 7. 75 6.80 κιλα μπαρα στο στηθος δηλαδη 20 κιλα πανω απο το σωματικο μου βαρος ειμαι 20 χρονων και κανω γυμναστηριο 1 χρονο και 3 μηνες... εκανα και πριν 3 χρονια 7 μηνες μολις ειχα σταματησει το μπασκετ...επισης να αναφερω οτι κανω 5 γευματα τη μερα πλουσια σε υδατανθρακα πολυ μακαρονι ρυζι πατατα τα παντα και εννοειται και πρωτεινη μεσα και βαζω μονο μυικη μαζα χωρις να βαζω λιπος σε περιοδο ογκου ειναι νορμαλ αυτο? εμενα μοθ φαινεται περιεργο αρκετα...επισης να αναφερω οτι τα συπληρωματα μου ειναι πρωτεινη κρεατινη. Ελπιζω να μου απαντησει καποιος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fitt : 16-01-15 στις 03:50
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-01-15 23:44 #6
    Προεπιλογή
    αδερφε καλυτερα κανε ενα ξεχωριστο θεμα και μην το γραφεις εδω ευχαριστω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-01-15 13:10 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mr.Pitogiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας,ονομαζομαι γιωργος και ειμαι 17 χρονων 3η λυκειου τωρα οποτε με το γυμναστηριο εχω παψει να ασχολουμαι εντατικα (3 φορες την εβδομαδα)
    Σας παρακαλω πολυ χρειαζομαι την βοηθεια σας γιατι οι προπονησεις μου στο στηθος βγαινουν μισες και απαισιες.Πρωτες 2 ασκησεις ειναι παντα παγκος οριζοντια και στον επικλινη.Εχω κανει αμετρητες προσπαθειες ομως δεν μπορω να λυσω το προβλημα ισοσταθμισης της δυναμης μεταξυ των δυο μου χεριων Oση δυναμη να βαλω απο την αριστερη πλευρα η να προσπαθησω να βαλω ,παντα το δεξι μου μεμε τουμπανιαζει και με πεθενει ενω το αριστερο μενει σε ολην την προπονηση σαν ξεφουσκωτο μπαλονι,ουτε πριζεται ουτε με ποναει.Αισθανομαι σαν να στηριζεται ολη η μπαρα στο δεξι μου χερι και το αριστερο απλα να την ισοροπει ασχετως που βαζω ολη μου την δυναμη σε αυτο.Δεν θελω να αφησω τον παγκο για τους αλτηρες γιατι ειναι η αγαπημενη μου ασκηση.Εχετε καποια ιδεα ωστε να μπορω να διορθωσω με καποιον τροπο και σταδιακα την ασυμμετρια ωστε να εχω ιδιο πρηξιμο και στις δυο πλευρες του στηθους.Δεν αντεχω να μην νιωθω τπτ στο αριστερο σαν να μην το γυμνασα καν και το δεξι να εχει φοβερο πριξημο.Σας παρακαλω πολυ οποιος γνωριζει να μου δωσει μια απαντηση μπας και καταφερω να βγαλω καμια chest day της προκοπηςΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ
    δοκιμασε αυτα που σου ειπαν τα παιδια παραπανω. βεβαια εγω σου προτεινω να αφησεις την μπαρα για λιγο καιρο και να πιασεις τους αλτηρες.οντως ειναι πιο ωραιες οι ασκησεις με μπαρα αλλα πρεπει να την αφησεις για λιγο καιρο, μεχρι να μην υπαρχει αυτη η τεραστια διαφορα.
    επισης να σου πω οτι και εγω αντιμετωπιζω ασυμμετρια - στα χερια κυριως - και αναγκαστικα θα κανω μονο με αλτηρες. και οταν ερθουν στα ισα τους ξαναβαζω μπαρα. πρεπει να ξερεις ακομα, οτι επειδη η μια σου πλευρα μπορει να ειναι δυνατοτερη απο την αλλη μαλλον θα μειωσεις τα κιλα. αυτο ομως δεν εχει και τοση σημασια γιατι ουτε θα πεσεις μυικα αλλα θα αποκτησεις και συμμετρια !!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannisalfa : 17-01-15 στις 13:13
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-01-15 13:15 #8
    Προεπιλογή
    Κανε πρωτα με αλτιρες για λιγο διαστημα ή στο μηχανιμα για να δυναμωσεις τους μυς σου. μετα κανε καλο ζεσταμα στον παγκο και ηστερα ανεβαζε σταδιακα. Συγκεντρωσου στην ασκηση οσο μπορεις και βλεπε την μπαρα.
    Εγω απλα εχω καρφωμενα τα ματια μου στο σημαδι που οριζει το κεντρο της μπαρας και το κανω
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-01-15 18:49 #9
    Προεπιλογή
    Σε τετοιες περιπτωσεις οπου κρεμας απο τρικεφαλους στον παγκο και οχι απο το στηθος μπορεις να κανεις τα λεγομενα σετ προκοπωσης οπου στην ουσια κουραζεις τον πρωτευοντα μυ (στην περιπτωση σου το στηθος ) και συνεχιζεις με μια δευτερη ασκηση οπως ο παγκος που μοιραια συμμετεχουν και τα χερια , με σαφως λιγοτερα κιλα απο οτι θα εκανες βεβαια. Για παραδειγμα πεκ-ντεκ και στην συνεχεια παγκο
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-01-15 01:30 #10
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Metalhead|T| Εμφάνιση μηνυμάτων
    ολο το θεμα ειναι στο muscle-mind connection δηλαδη δεν απομωνονεις σωστα τον μύ....δοκιμασε πρώτα να κάνεις καλό ζέσταμα,και αν δεν τα καταφέρεις με τον παγκο αναγκαστικα θα βάλεις 2-3 απομωνοτικές ασκησεις για να ''χτυπησεις'' το αριστερο στηθος...(διαφορετικες ασκησεις για καθε μοιρα του στηθους,ανω-κεντρικο-κατω στηθος κ.ο.κ)
    Οτι σου λεει ο Metalhead.

    Επισης ασε την μπαρα λιγο φιλε μου και πιασε τους αλτηρες.
    Πολυ ανωτεροι κατα την αποψη μου,ΠΟΛΥ καλυτερο ευρος κινησης,πολυ πιο ασφαλης γινεται η ασκηση,πολυ καλυτερη νευρομυικη συναρμογη λογω μεγαλυτερης εμπλοκης των σταθεροποιητων μυων για να κρατας σε σωστη θεση και ισσοροπια τους αλτηρες,δεν βοηθαει το πιο δυνατο χερι το αλλο χερι για υποστηριξη της κινησης και εκει φαινονται παντα ΟΛΕΣ οι αδυναμιες.Και το πιο σημαντικο απο ολα,η μπαρα χανει κατα κρατος στο πιο σημαντικο σημειο της θετικης φασης της κινησης που ειναι τα χερια να ερθουν απο εξω μεσα.Δεν πιεζεις απλα πανω πιεζεις πανω και μεσα και εχεις πολυ καλυτερη συσπαση τους θωρακικους.

    Αν εχεις μηχανηματα τυπου hammer-cybex-pure strength technogym που ειναι ανεξαρτητες οι λαβες στο καθενα πηγαινε με το αδυναμο σου σημειο και κανε λιγα σετ με αυτο.Και προσπαθησε στις ασκησεις τυπου πιεσεων για στηθος να πιεζεις τα κιλα με τους θωρακικους σου αν με πιανεις,οχι με τα χερια απλα.Μαζεψε τις ωμοπλατες σου να εχεις γερη βαση πισω και την αρχη της κινησης να την κανουν οι θωρακικοι σου και μετα να μπαινουν αναγκαστικα ωμοι τρικεφαλοι.Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.Σιγουρα αν ρωτησεις καποιον γυμναστη θα σου εξηγησει.Υπαρχουν και βιντεα σταντε στο νετ αν ψαξεις.
    Απάντηση με παράθεση