Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 13-01-15 00:49 #1
    Banned
    Εγγραφή
    18-05-2014
    Μηνύματα
    39
    Προεπιλογή Πρόβλημα με αντοχή κατά την προπόνηση
    Θέλω να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη αν υπάρχει ήδη το συγκεκριμένο θέμα.
    Είμαι 1,79 77 κιλά 25 χρονών. Ξεκίνησα γυμναστήριο πριν 3 χρόνια, αλλά πάντα με αρκετά μεγάλα κενά. Μόλις τους τελευταίους 10 μήνες συστηματικά (4 φορές τη βδομάδα). Ακολουθώ κυκλική προπόνηση: Στήθος-δικέφαλους, Πλάτη, πόδια, ώμους-τρικέφαλους. Το πρόβλημα είναι πως σε κάποιες φάσεις δηλαδή κάποιες προπονήσεις κατα τη διάρκεια του μήνα, με πιάνει κούραση και κάνω πισωγυρίσματα σε κιλά και επαναλήψεις ή είμαι πιασμένος. Τους πρώτους μήνες έλεγα πως είναι αρχή θα περάσει (μέχρι να συνηθίσω), αλλά ακόμα και τώρα πιάνομαι κατά διαστήματα ή περνάω φάσεις που μου βγαίνει κούραση και κάνω πισωγυρίσματα. Τέλος υπάρχουν προπονήσεις που κουράζομαι τόσο πολύ που δεν μπορώ να περπατήσω μέχρι το σπίτι μου ή παραπατάω... Που εντοπίζετε το πρόβλημα;;.. έχω αρχίσει να αισθάνομαι απογοήτευση, ενώ δεν ευχαριστιέμαι τις προπονήσεις μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-01-15 00:52 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    τρως καλα,περνεις αρκετη πρωτεινη,κοιμασαι καλα?
    γενικες εξετασεις εχεις κανει να δεις που βρισκεσαι με ολα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-01-15 00:57 #3
    Banned
    Εγγραφή
    18-05-2014
    Μηνύματα
    39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    τρως καλα,περνεις αρκετη πρωτεινη,κοιμασαι καλα?
    γενικες εξετασεις εχεις κανει να δεις που βρισκεσαι με ολα?
    Τρώω 3 γεύματα τη μέρα, συνήθως πολύ το βραδυ μετά την προπόνηση και σε μια περίοδο έπαιρνα επιπλέον συμπλήρωμα Whey, αλλά δεν είδα κάποια διαφορά και τις έκοψα. Η αλήθεια είναι κοιμάμαι αργά, γιατί είμαι νυχτόβιος τύπος από τη φύση μου... αλλά συνήθως θα ανπληρώσω ύπνο το μεσημέρι ή την Κυριακή. εξετάσεις αίματος δεν έκανα, αλλά θα πάω
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-01-15 00:59 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    κανε καλου κακου..
    αν κ να ξερεις οτι ο βραδινος υπνος ΔΕΝ αναπληρωνται,take it from me που κοιμαμαι ελαχιστα τις περισοτερες μερες κ μπορω να καταλαβω διαφορα οταν κοιμαμαι περισοτερο καμια φορα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-01-15 01:09 #5
    Banned
    Εγγραφή
    18-05-2014
    Μηνύματα
    39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανε καλου κακου..
    αν κ να ξερεις οτι ο βραδινος υπνος ΔΕΝ αναπληρωνται,take it from me που κοιμαμαι ελαχιστα τις περισοτερες μερες κ μπορω να καταλαβω διαφορα οταν κοιμαμαι περισοτερο καμια φορα.
    Ναι έχεις δίκαιο, αλλά με τον υπνο έχω θέμα. είμαι γενικά υπερκινητικό άτομο και επειδή δουλεύω τη μέρα, στον ελεύθερο χρόνο το βράδυ, θα βγώ έξω, θα διαβάζω βιβλία, θα βλέπω ταινία ή θα παίζω πόκερ και γενικά δεν μπορώ να ηρεμήσω αν δεν περάσει μια συγκεκριμένη ώρα και μετά... ακόμα και στρατό όταν ήμουν που ήταν λίγες οι ώρες ύπνου προτιμούσα πολλές φορές να παίζω πόκερ από το να κοιμηθω και πήγαινα απευθείας στη σκοπιά. Μετά βέβαια μου βγαίνει η κούραση, αλλά κοιμάμαι αργά το μεσημέρι. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι αν φάω πολύ και μετά πάω για προπόνηση, δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psychosocial : 13-01-15 στις 01:13
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-01-15 11:21 #6
    Προεπιλογή
    Φίλε μου είναι φως φανάρι. Το Bbing σε τρία πράγματα στηρίζεται μόνο. Φαγητό, ύπνος, προπόνηση . Κανόνισε το πρόγραμμα σου ώστε αυτά που σου γράφω να είναι επαρκείς.
    Τα τρία γεύματα για εσένα την ημέρα είναι πολύ λίγα. Καντα 5-6.
    Πρέπει να διαβάσεις και. Να μάθεις κάποια πράγματα σχετικά με το άθλημα με όλο το respect
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-01-15 11:38 #7
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Psychosocial Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....έπαιρνα επιπλέον συμπλήρωμα Whey, αλλά δεν είδα κάποια διαφορά και τις έκοψα.


    Τι διαφορα περιμενες να δεις?
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-01-15 11:55 #8
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    επισης τα 3 γευματα την ημερα πρεπει να ειναι σε συγκεκριμενη ώρα,και οχι οποτε ναναι οπως και ΟΧΙ οτι ναναι..!!! σίγουρα 3 γευματα ειναι πολυ λιγα αφου πρεπει να υπολογισεις α)πρωινο β) προ-προπονητικο (αυτο που θα σε φουλαρει με αποθέματα για μια γερη προπονηση γ) μεταπροπονητικο (για να γεμισεις το αδειο απο προπονηση σώμα) κλπ κλπ τα διαστήματα αναμεσα στα γευματα αυτα ειναι μεγαλες οποτε καταλαβαινεις οτι χρειάζεται και κατι περισσότερο...

    τώρα οσον αφορα το προεξασκητικό σου γευμα,θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον ενα 2 ωρο πρίν,στανταρ θερμίδες καθημερινα για να συνηθισει ο οργανισμός,και καταπροτιμηση φουλ υδατάνθρακα αργής αποδεσμευσης(για παραδειγμα ρύζι) μαζι με πρωτείνη(κρεας πχ) ετσι ωστε ναι μεν να εχει σχεδον αφομοιωθεί απο τον οργανισμο οταν θα πηγαινεις για προπο,αλλα να μην εισαι και σε κατασταση ναρκωσης


    ΥΓ πριν την προπο μπορείς να βαράς και κανα καφεδάκι..δεν ειναι ντροπη !
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-01-15 13:51 #9
    Banned
    Εγγραφή
    18-05-2014
    Μηνύματα
    39
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, το κακό είναι ότι δεν έχω άλλους φίλους-γνωστούς που να ασχολούνται ιδιαίτερα με γυμναστήριο και περισσότερο κάνω ότι νομίζω σωστό ή αν διαβάσω κάτι σχετικό. Προγεύματα και τέτοια έτρωγα πιο παλιά, αλλά η αλήθεια είναι όχι σε στάνταρ ώρες και συνέχει, απλά όποτε πείναγα. Από την άλλη όποτε έτρωγα πάρα πολύ πχ 3 μπριζόλες- πατάτε κλπ, αισθανόμουν το στομάχι βαρύ κατά την προπόνηση ειδικά σε ασκήσεις όπως κοιλιακοί.

    Ξέχασα να γράψω ότι άρχισα τον τελευταίο καιρό να παίρνω σαν συμπληρώματα Ω-λιπαρά, πολυβιταμίνες και 1000 mg βιταμίνες C
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psychosocial : 13-01-15 στις 13:59
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-01-15 13:57 #10
    Banned
    Εγγραφή
    18-05-2014
    Μηνύματα
    39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι διαφορα περιμενες να δεις?
    διαφορά όχι ως προς το σώμα (εκεί είδα κάποια μικρή), επειδή γράφει πίσω ότι έχει και συστατικά για την αποκατάσταση των μυών μετά την προπόνηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-01-15 15:03 #11
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    το συμπληρωμα μπορεί να τα γράφει αυτα,αλλα συνηθως γραφει οτι πρεπει να λαμβάνεται σε συνδοιασμο με μια ισορροπημένη διατροφή....

    αν πραγματικα θες να κάνεις δουλεια,πρεπει να ακολουθησεις καποια γευματα οπως στα εγραψα παραπάνω,και ίσως να μπείς στη διαδικασία να μετρας σιγα σιγα και να υπολογίζεις ποσότητες θερμίδες κλπ...να βρείς δηλαδη συμφωνα με το βάρος σου ποσες θερμίδες συντηρησης χρειάζεσαι..να τις αυξήσεις λιγο,και να τις διαμοιρασεις σε γευματα μεσα στη μέρα..ετσι θα καταφέρεις αυτο που θές...ενα καλό προ-εξασκητικο γευμα ειναι 250γρ (βρασμενο)ρυζι και 200γρ κρεας ,2 ωριτσες πρίν την προπο και βλέπεις..μετα την προπο ,αναλογως...

    τώρα.,αν νιωθεις το στομαχι βαρύ..το βάζεις 2.30 ωρες πριν....επισης..αφου φάς μην κοιμηθείς..και μετα ξυπνησεις να πάς για προπο

    τα συμπληρώματα αφου τα εχεις (οσα εχεις τώρα) κρατα τα ,καλα ειναι μεχρι να σου τελειώσουν
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-01-15 17:31 #12
    Προεπιλογή
    ασε τα συμπληρωματα και κοιτα να φας καλα και περισοιερο υδατρανθακα! το παθαινα και γω τωρα που τρωω καλθτερα δεν εχω καμια σχεση με πριν ! φαε και ολα θα πανε καλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-01-15 16:01 #13
    Banned
    Εγγραφή
    18-05-2014
    Μηνύματα
    39
    Προεπιλογή
    Συγνώμη παιδιά ξέχασα να αναφέρω κάτι ακόμα, ότι καπνίζω. όχι μανιωδώς αλλά μερικά τσιγάρα με τον καφέ ή το ποτό ή στα διαλείμματα από τη δουλειά. Ίσως να επηρεάζει σε μικρό βαθμό και αυτό την αντοχή μου. Αν και τόσοι ποδοσφαιριστες καπνίζουν και τρέχουν παράλληλα σαν τα σκυλιά. Επίσης προσπαθω 15 λεπτά πριν και 15 λεπτά μετά την προπόνηση να μην καπνίζω
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-01-15 17:32 #14
    Προεπιλογή
    Μια εβδομαδα αποχης-ξεκουρασης μπορει να εχει πολυ καλα αποτελεσματα
    Εγω κατα καιρους (πχ καθε 2-3 μηνες) παιρνω μια εβδομαδα off ή και 10 μερες,καποτε το κανω κατ'επιλογην ή αλλοτε λογω υποχρεωσεων
    Χρειαζεται και αυτο,δεν ειμαστε μηχανες
    Απάντηση με παράθεση