Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 10-01-15 12:40 #1

    Εγγραφή
    18-02-2010
    Περ.
    Thessaloniki/kalamaria
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή Θελω βοηθεια για προγραμμα ποδιων που δεν παιρνουν ογκο.
    Καλησπερα στο φορουμ.Θα ηθελα καποιος εμπειρος αν εχει συναντησει παρομοια περιπτωση να μου δωσει τα φωτα του.Ειμαι 28 1.78 κ 71κιλα αυτη την στιγμη αλλα θα φτασω συντομα στα 75-76 γιατι αυτα ειναι τα κανονικα κιλα μου απλα λογο καποιον θεματων αδυνατισα.Στο προβλημα μου λοιπον γυμναζομαι απτα 16 με καποια κενα αλλα για περιπου 2-3 χρονια δεν τα γυμναζα τα ποδια.Απο κει κ επειτα ομως τα γυμναζα κανονικα κ τα τελευταια 4-5 χρονια τα γυμναζω περισσοτερο απο οποιοδηποτε αλλο μερος του σωματος μου.Παιρνω πολυ ευκολα ογκο στον ανω κορμο ειδικα στα χερια ενω τα ποδια μου παραμενουν πολυ λεπτα,κυριολεκτικα πολυ λεπτα ομως (chicken legs) κ πρεπει ναναι κ κληρονομικο απτον πατερα μου αλλα δν ειναι καθολου αδυναμα.Ειχα σταματησει για 4 μηνες γυμ την περιοδο που αδυνατισα κιολας κ εχει εναν μηνα που ξαναξεκινησα και αυτο ειναι το τωρινο μου προγραμμα μαζι με τα κιλα που σηκωνω.

    5-10 λεπτα ζεσταμα παντα με διατασεις τετρακεφαλων,δικεφαλων προσαγωγων, καθισματα χωρις βαρος κτλ κ αλλα 5-10 λεπτα στο τελος.
    ΠΟΔΙΑ ΔΕΥΤΕΡΑ κ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    ΔΕΥΤΕΡΑ:
    Deep Squat 12-10-8-5-5 (50-60-70-80-90kg)
    Leg Press 12-10-8-5-5 (140-160-180-200-220kg)
    Dead lift για δικεφαλο 3x8 (70-80kg)
    Προβολες 4x6 με ελευθερη μπαρα (40-40-40-50kg)
    Εκτασεις 4x8 (40-50kg) μπορω να φορτωσω και παραπανω αλλα θελω να την κανω αργα για να μην κλεβω
    Καμψεις δικεφαλου 4x8 ορθιος σε μηχανημα 1 ποδι (35kg)
    Γαμπες 4x10-12 στο καθιστο (40-50-50-60kg)

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:
    Εκτασεις 4x10-12 (30-40kg)
    Καμψεις δικεφαλου ξαπλωτος 2 ποδια μαζι 4x10-12 (30-40kg)
    Front Squat 4x10-12 (60kg)
    Hack Squat 4x10-12 (40-50kg)

    Αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο για το επομενο προγραμμα μου η να κανετε διορθωσεις σαυτο παρακαλω πειτε μου.Η και γενικα οτι μπορειτε μπας και παρουν λιγο ογκο τα ποδια μου.

    Αυτο το προγραμμα το κανω εδω και 4 βδομαδες και θα το κανω για αλλες 4 και μετα θα μου το αλλαξει ο γυμναστης και προσπαθω καθε βδομαδα να ανεβαζω κιλα σε deep squat + leg press τα max κιλα μου περσυ σε deep squat με σωματικο βαρος 78kg ηταν 140kg για 1 επαναληψη και 120kg front squat τα τωρινα max δεν τα ξερω και δεν θα τα δοκιμασω ακομα γτ ακομα νιωθω αδυναμος πρεπει να βαλω τα κιλα πρωτα και οταν εννοω deep squat εννοω λιγο πιο κατω απο το παραλληλο,μονο στο front squat μπορω να πηγαινω τερμα κατω δεν ξερω γιατι ισως επειδη φοβαμαι το back squat περισσοτερο.

    *το προγραμμα της παρασκευης ειναι πιο ελαφρυ για να ειμαι ξεκουραστος για το βαρυ προγραμμα της δευτερας.

    *Συμπληρωματα διατροφης δεν παιρνω αν και σχεδον παντα επαιρνα πρωτεινη+αμινοξεα+πολυβιταμινη.Σκεφτομαι να παρω καμια πρωτεινη αλλα οχι κ πολυ καθαρη για να βαλω λιγο πιο συντομα τα 4-5 κιλα που μου λειπουν,ποια προτεινετε?

    *το περσινο μου προγραμμα ηταν 3 φορες την βδομαδα μονο ποδια (γτ μου το ειχε προτεινει ενας φιλος και γενικα δοκιμαζω διαφορα προγραμματα για τα ποδια γτ εκει εχω το θεμα) τπτ αλλο οχι με την ιδια ενταση βεβαια κορμο δεν εκανα καθολου ανεβηκα απτα 75 στα 78 κ παρολαυτα αν κ δεν εκανα κορμο παλι πηρα ογκο πανω στα ποδια εβαλα πολυ λιγο ογκο το καταλαβαινα μονο απτα τζιν αλλα κ παλι ηταν πολυ λεπτα σε σχεσει με τον κορμο μου.

    Σορρυ για το μεγαλο ποστ αλλα πραγματικα ελπιζω να με βοηθησει καποιος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-01-15 13:37 #2
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    εμενα γενικα μου φαινεσαι αδυνατος παντως εσυ το παρουσιαζεις λες και εισαι τεραστιος στον κορμο και χαλια στα ποδια πριν σου προτεινουμε κατι επειδη μια εικονα χιλιες λεξεις εχεις μια φωτο ολοσωμη να παρουμε μια γευση και εμεις φορα αν θες ενα σορτς και μια αμανικη φανελα βγαλε μια φωτο και ποσταρε την εδω δεν χρειαζεται να δειχνεις προσωπο
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-01-15 14:14 #3

    Εγγραφή
    18-02-2010
    Περ.
    Thessaloniki/kalamaria
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα γενικα μου φαινεσαι αδυνατος παντως εσυ το παρουσιαζεις λες και εισαι τεραστιος στον κορμο και χαλια στα ποδια πριν σου προτεινουμε κατι επειδη μια εικονα χιλιες λεξεις εχεις μια φωτο ολοσωμη να παρουμε μια γευση και εμεις φορα αν θες ενα σορτς και μια αμανικη φανελα βγαλε μια φωτο και ποσταρε την εδω δεν χρειαζεται να δειχνεις προσωπο

    Αυτη την στιγμη ειμαι αδυνατος οπως ανεφερα ειμαι 4-5κιλα κατω απτα κανονικα μου που για να σου δωσω να καταλαβεις αυτα τα 4-5κιλα που θα βαλω θα πανε σχεδον ολα στον κορμο γιαυτο και στα κανονικα μου κιλα ο ογκος που εχω πανω ειναι πολυ ασυμμετρος σε σχεσει με τα ποδια μου ακομα και οταν δεν γυμναζω πολυ τον κορμο και αν ειχα τον ιδιο ογκο και στα ποδια θαμουν σιγουρα 80+ αυτο εννοω.Θα βγαλω μια φωτο και θα τν ανεβασω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-01-15 14:20 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Εχει ενα δικιο ο Βγγελης γείτονα,τα κιλά σου ειναι αρκέτα χαμηλά για να φανει αν υστερείς τόσο πολύ στα πόδια ή όχι....Απο φαγητό τι κανεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-01-15 14:46 #5

    Εγγραφή
    18-02-2010
    Περ.
    Thessaloniki/kalamaria
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει ενα δικιο ο Βγγελης γείτονα,τα κιλά σου ειναι αρκέτα χαμηλά για να φανει αν υστερείς τόσο πολύ στα πόδια ή όχι....Απο φαγητό τι κανεις?
    Απο φαγητο προσπαθω να τρωω οσο πιο υγιεινα μπορω,αποφευγω τα λιπαρα,τρωω μικρα γευματα θελω να τα βαλω σιγα σιγα,αν πλακωθω στα μακαρονια τα 4-5 κιλα θα τα βαλω κ σε 1-1.5 μηνα αλλα δν θελω να βαλω λιπος.Τα φαγητα που τρωω κυριως ειναι καστανο ρυζι,βραστη πατατα,κοτοπουλο,ψαρια,μοσχαρισιο κρεας,πολλα λαχανικα,λιγα φρουτα,αλλα θελω να παρω κ συμπληρωμα πρωτεινης.
    Αλλα πιστεψε με υστερω πολυ στα ποδια,δεν νομιζω να εχει κανενας πιο λεπτα ποδια απο μενα στο γυμ. η περιφερια του ποδιου μου οπως καθομαι ακριβως πανω απτο γονατο αυτη την στιγμη ειναι 38cm και ο δικεφαλος μου(χερια) στα 75-76 κιλα αν τον γυμνασω πολυ ειναι σχεδον 42εκατοστα.Οποτε πηρες μια ιδεα για το ποσο λεπτο ειναι το ποδι μου πιστευω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Constantinek : 10-01-15 στις 14:52
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-01-15 14:53 #6
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Constantinek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη την στιγμη ειμαι αδυνατος οπως ανεφερα ειμαι 4-5κιλα κατω απτα κανονικα μου που για να σου δωσω να καταλαβεις αυτα τα 4-5κιλα που θα βαλω θα πανε σχεδον ολα στον κορμο γιαυτο και στα κανονικα μου κιλα ο ογκος που εχω πανω ειναι πολυ ασυμμετρος σε σχεσει με τα ποδια μου ακομα και οταν δεν γυμναζω πολυ τον κορμο και αν ειχα τον ιδιο ογκο και στα ποδια θαμουν σιγουρα 80+ αυτο εννοω.Θα βγαλω μια φωτο και θα τν ανεβασω.
    δυο πραγματα χωρις να σε εχω δει ολα τα σωματικα σημεια εχουν τις γεννετικες δυνατοτητες τους δεν μπορουν ολοι να εχουν ποδαρες οπως αλλοι δεν μπορουν να εχουν χερουκλες και στηθαρες επισης οι αναλογιες και η συμετρια ειναι επισης κατι γενετικο ολοι μα ολοι εχουμε δυνατα και αδυνατα σημεια ακομα και ο μεγαλος αρνολντ ειχε σωματικες αδυναμιες που τις υπερκαλυπτε με αλλα εξαιρετικα ανεπτυγμενα σωματικα σημεια χωρις να θελω να σε αποκαρδιωσω απλα μπορει να μην το εχει το σωματικο αυτο τμημα οπως και εγω πχ δεν εχω γαμπες καλες και μηριαιους δικεφαλους δεν μπαινουν εκει μυικα δηλαδη θελω να σου πω δεν αναπτυσσεις μυς εκει που δεν υπαρχουν και επισης δεν ειναι τοσο ευκολο να πετυχεις πληρες αναλογικο σωμα οτι και να σου λενε μπορει κανεις να αντισταθει να μην γυμνασει το σωμα του μια μυικη ομαδα που αναπτυσεται θαυμασια για να δειχνει συμετρικος με τα υπολοιπα μερη?δεν γινεται αυτο γυμναζε τα ποδια με συνεπεια δωσε λιγο παραπανω βαση αλλα μην αφησεις τις αλλες μυικες ομαδες και οτι ειναι να παρουν θα παρουν αυτη ειναι η γνωμη μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-01-15 14:58 #7

    Εγγραφή
    18-02-2010
    Περ.
    Thessaloniki/kalamaria
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυο πραγματα χωρις να σε εχω δει ολα τα σωματικα σημεια εχουν τις γεννετικες δυνατοτητες τους δεν μπορουν ολοι να εχουν ποδαρες οπως αλλοι δεν μπορουν να εχουν χερουκλες και στηθαρες επισης οι αναλογιες και η συμετρια ειναι επισης κατι γενετικο ολοι μα ολοι εχουμε δυνατα και αδυνατα σημεια ακομα και ο μεγαλος αρνολντ ειχε σωματικες αδυναμιες που τις υπερκαλυπτε με αλλα εξαιρετικα ανεπτυγμενα σωματικα σημεια χωρις να θελω να σε αποκαρδιωσω απλα μπορει να μην το εχει το σωματικο αυτο τμημα οπως και εγω πχ δεν εχω γαμπες καλες και μηριαιους δικεφαλους δεν μπαινουν εκει μυικα δηλαδη θελω να σου πω δεν αναπτυσσεις μυς εκει που δεν υπαρχουν και επισης δεν ειναι τοσο ευκολο να πετυχεις πληρες αναλογικο σωμα οτι και να σου λενε μπορει κανεις να αντισταθει να μην γυμνασει το σωμα του μια μυικη ομαδα που αναπτυσεται θαυμασια για να δειχνει συμετρικος με τα υπολοιπα μερη?δεν γινεται αυτο γυμναζε τα ποδια με συνεπεια δωσε λιγο παραπανω βαση αλλα μην αφησεις τις αλλες μυικες ομαδες και οτι ειναι να παρουν θα παρουν αυτη ειναι η γνωμη μου
    Αυτη την στιγμη δεν ψαχνω να φτιαξω το τελειο σωμα κ ναχω πληρη συμμετρια απλα θα ηθελα να παρω εστω και λιγο ογκο τα ποδια μου.Το προγραμμα μου πως σας φαινετε?Και μπορειτε να προτεινετε κατι για τις επομενες 6-8 εβδομαδες μεχρι να τελειωσει αυτο γιατι αποτι ξερω καλο ειναι ανα 1-1.5 μηνα να αλλαζεις το προγραμμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-01-15 15:10 #8
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    για εμενα το προγραμμα ειναι υπερβολικο παιζεις ποδια με αυτο το προγραμμα παρασκευη και ξαναπαιζεις δευτερα..μετα με την περιφερεια ποδιου που αναφερεις να με συγχωρεις αλλα διατηρω της αμφιβολιες μου κατα ποσο βαθυ καθισμα κανεις μαλλον θα λιγζεις τα ποδια σου 2 εκατοστα και θα τα επαναφερεις βγαλε ενα βιντεο ενδεικτικα να δουμε πως παιζεις σκουωτ και λεγκ πρεςς και επισης μια φωτο τους μηρους των 42 εκατοστων οτι λεω δεν το λεω για να σε προσβαλλω αλλα για να δουμε κατα ποσο σωστα εκτελεις ασκησεις και ποση ενταση εχεις στο προγραμμα σου

    εντιτ 38 ποντους πανω απο το γονατο??φιλε δεν μετρας εκει τον μηρο εκει δεν υπαρχει μηριαιος δικεφαλος ουτε καν τετρακεφαλος ακριβως πανω απο το γονατο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaggan : 10-01-15 στις 15:16
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-01-15 15:33 #9
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Φιλε μου εχεις δοκιμασει να ριξεις τα κιλα και να αυξησεις τις επαναληψεις?????????Λεω μηπως.Γιατι νομιζω πως θα δεις διαφορα.Οπως επισης σου ειπε και ο Βαγκαν κανεις πολλα.
    Παρατηρησα πως λες νουμερα 120 μπροστα 140 πισω κτλ δεν λεω αν τα κανεις σωστα η οχι δεν μπορω να ξερω.Αν θες οπως σου ειπαν τα παιδια βαλε φωτος και βιντεος αλλα εγω θα σου προτεινα να μην μπεις στο τρυπακι παμε φουλ κιλα για 5 η 6 που βλεπω και να δοκιμασεις να ριξεις τα κιλα σου εως ενα σημειο που να μπορεις να βγαζεις 12αρες και σε αλλες στιγμες 15αρες κιολας.Ισως δεις διαφορα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-01-15 15:47 #10

    Εγγραφή
    18-02-2010
    Περ.
    Thessaloniki/kalamaria
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου εχεις δοκιμασει να ριξεις τα κιλα και να αυξησεις τις επαναληψεις?????????Λεω μηπως.Γιατι νομιζω πως θα δεις διαφορα.Οπως επισης σου ειπε και ο Βαγκαν κανεις πολλα.
    Παρατηρησα πως λες νουμερα 120 μπροστα 140 πισω κτλ δεν λεω αν τα κανεις σωστα η οχι δεν μπορω να ξερω.Αν θες οπως σου ειπαν τα παιδια βαλε φωτος και βιντεος αλλα εγω θα σου προτεινα να μην μπεις στο τρυπακι παμε φουλ κιλα για 5 η 6 που βλεπω και να δοκιμασεις να ριξεις τα κιλα σου εως ενα σημειο που να μπορεις να βγαζεις 12αρες και σε αλλες στιγμες 15αρες κιολας.Ισως δεις διαφορα.

    Τα 120 κ τα 140 τα εκανα οταν ημουν 7-8 κιλα παραπανω αποτι ειμαι τωρα και σε καλη φορμα.Οσον αφορα τα καθισματα τα κανω σωστα πηγαινα και crossfit ενα διαστημα τα εκανα κ εκει και οσον αφορα τις επαναλληψεις γιαυτο ρωτησα να μου προτεινετε ενα προγραμμα για τον επομενο 1-1.5 μηνα.Αν οι περισσοτεροι εδω θα συμφωνησουν με τις επαναληψεις κ να ριξω τα κιλα εγω δεν εχω προβλημα μαυτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-01-15 16:11 #11
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    κανε αυτο το προγραμμα ως εχει αλλα κανε το ανα πεντε μερες χωρις να βαζεις στανταρ μερες πχ οχι παρασκευη δευτερα καντο οπως σε βγαζουν οι μερες παντως εγω επιμενω σε βιντεο προπονησης γιατι εμεις μπορει να δουμε κατι που εσυ δεν βλεπεις επισης για μεγεθος ποδιων φωτο φιλε εσυ δεν ξερεις ουτε τα στοιχειωδη για το που να μετρησεις και θελω να σταθω σε αυτο γιατι οι μηροι σου μπορει να ειναι πολυ καλυτεροι και εσυ να υπερβαλλεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-01-15 16:23 #12

    Εγγραφή
    18-02-2010
    Περ.
    Thessaloniki/kalamaria
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανε αυτο το προγραμμα ως εχει αλλα κανε το ανα πεντε μερες χωρις να βαζεις στανταρ μερες πχ οχι παρασκευη δευτερα καντο οπως σε βγαζουν οι μερες παντως εγω επιμενω σε βιντεο προπονησης γιατι εμεις μπορει να δουμε κατι που εσυ δεν βλεπεις επισης για μεγεθος ποδιων φωτο φιλε εσυ δεν ξερεις ουτε τα στοιχειωδη για το που να μετρησεις και θελω να σταθω σε αυτο γιατι οι μηροι σου μπορει να ειναι πολυ καλυτεροι και εσυ να υπερβαλλεις
    Photo θα βγαλω και θα σας στειλω αλλα τωρα σε προπ να τραβαω βιντεο ντρεπομαι λιγο.μπορω να βγαλω φωτο στο πλαι μεχρι που κατεβαινω στο front και στο back squat.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-01-15 14:09 #13
    Προεπιλογή
    Φιλε ακου μιας και απο ποδια τα παω πολυ καλα το δικο μου προγραμμα μηπως σε βοηθησω...
    Εγω κανω συνολικα 5 ασκησεις...Παιζει ρολο ο τροπος που θα κανεις καθε ασκηση η συγκεντρωση και ακριβως ο μυς που θες να δουλεψεις..
    εχω δει πολλους να κανουν λαθος τις ασκησεις οποτε ξεκινα απο εκει..Επειτα αν συγκεντρωνεσαι και σφιγγεις το μυ μπορεις να δεις μεγιστα αποτελεσματα...
    Παιζει ρολο ο χρονος της επαναληψης...Το πρηξημο θα το παρεις με αργη εκτελεση μεγιστα κιλα και επαναληψεις απο 10-15...Εγω κανω παραπανω βεβαια και αν δεις πως ειναι τα ποδια μου θα καταλαβεις τα οφελη...Επισης ο παραγοντας ο κυριος ειναι η διατροφη γενικα...Ο υπνος...Ξεκινα με την σωστη εκτελεση σωστη τεχνικη στα σετ και σωστο χρονο και ειλικρινα θα ηθελα να μου πεις αποτελεσματα μετα απο μια τετοια προπονηση!Και να σφιγγες το μυ που θες να δουλεψεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 30-01-15 18:59 #14
    Απάντηση με παράθεση