Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 05-01-15 23:25 #1
    Προεπιλογή Θλάση στον ώμο
    Χαιρεται , 1 Δεκεμβιου επαθα μια θλαση πρωτου βαθμου στον μπροστινο μερος του ωμου και μου συνεστησαν ορθοπεδικοι και χειροπρακτικοι να μεινω εκτος για κανα μηνα ... Εκεινη την στιγμη δεν με πονουσε απλα ειχα ενα τσιμπημα ... Σημερα 5 Ιανουαριου και με ολο αυτο το καιρο χωρις ενοχλησεις , ξεκινησα με μια παρα πολυ χαλαρη προπονησουλα στο σπιτι , push ups με τα χερια στο ανοιγμα των ωμων με σκοπο να ριξω το βαρος περισσοτερο στους τρικεφαλους και στο μισο ευρος κινησης (μπορεις να τα αποκαλεσεις "μισα" πους απς) δηλαδη πολυ χαλαρα πραγματα για να μην πολυλογω... και το νιωθω να με τσιμπαει οταν κρυωνει ...
    Δεν εχω σκοπο να σταματησω την γυμναστικη αλλα εχω απογοητευτει τερμα ...
    Εχει περασει κανενας κατι παρομοιο ? Εχει να μου προτεινει κανενας κατι? Αυτο το τσιμπημα θα περασει οσο δυναμωνει ο ωμος? Οτι γνωριζει καποιος δεκτο .
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-01-15 19:15 #2
    Προεπιλογή
    Μια ερώτηση μόνο, η θλάση πως ήρθε? Ανεπαρκείς ζέσταμα? Έτυχε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-01-15 14:00 #3
    Προεπιλογή
    Οτι παθει ο ωμος συνηθως κανει καιρο να γιανει,μην το ζοριζεις,μην απογοητευεσαι και επικεντρωσου σε αλλες μυικες ομαδες,πχ αν τωρα ποναει ο ωμος,ευκαιρια να δωσεις μεγαλο βαρος στα ποδια
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-01-15 19:34 #4
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    O χειροπράκτης να σου πει τι για μυικό θέμα?

    Ζήτα από τον γιατρό επανεκτίμηση.
    Η διάγνωση πώς βγήκε? Σου έγιναν κλινικά τεστ, έκανες MRI? Δεν σου δόθηκε αντιφλεγμονόδη αγωγή ή έστ παγοθεραπεία για κάποιο καιρό?
    Η θλάση πρώτου βαθμού είναι εύκολη στην αντιμετώπισή της,αλλά στην πρόσθια μοίρα του δελτοειδή (αν κατάλαβα καλά από την περιγραφή σου) πορεύεται και η δικεφαλική αύλακα και τα συμπτώματα της τενοντίτιδας μακράς κεφαλής δικεφάλου είναι παρόμοια και μάλιστα στην ίδια περιοχή.


    ο ώμος είναι η πιο πολυκινητική άρθρωση και οι τραυματισμοί του κρατάνε αν δεν τους προσέξεις...θα μου πεις εσύ έκανες ό,τι σου έιπαν
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-01-15 20:40 #5
    Προεπιλογή
    Θα συμφωνήσω με τον γιατρό ότι η τενοντίτιδα της μακράς κεφαλής δικεφάλου ξεγελάει εμάς τους σφίκτες...
    Ο πόνος κτυπάει και στη μπροστινή πλευρά του ώμου αλλά και γενικά στην περίπτωση μου και πίσω.
    Προσπαθώ κανά τρίμηνο να φτιάξω το πρόβλημα που μου δημιουργήθηκε .

    Nive ο φυσικοθεραπευτής μου μου άλλαξε αρκετά πράγματα στο ασκησιολόγιο αλλά αντιφλεγμονώδη δε μου είπε να πάρω .
    Θα βοηθούσαν ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-01-15 20:52 #6
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Φυσικοθεραπευτής αδερφέ...μην παρεξηγηθώ!

    Δεν είναι σωστό να φορτώνουμε το σώμα μας με φάρμακο αν αυτό μπορεί να αποφευχθεί. Σίγουρα θα βοηθούσαν στην μείωση της φλεγμονής και θα ήταν το κάτι παραπάνω στην γρηγορότερη επάνοδό σου στα βάρη.
    Για να σου άλλαξε το πρόγραμμα ο συνάδελφος και να μνη πρότεινε αντιφλεγμονόδη θα έχει τον λόγο του.

    υ.γ. Λάστιχα-λάστιχα....εεε....και λάστιχα για τον ώμο!!!!
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-01-15 18:20 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο costaser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση μόνο, η θλάση πως ήρθε? Ανεπαρκείς ζέσταμα? Έτυχε?
    Ζεσταμα παντα κανω , παντα θα κανω 4 σετ ζεσταμα ... τωρα πως ηρθε ειναι ενα καλο ερωτημα , ειχα κανει πλατη ολα καλα , κοιμηθηκα το βραδυ και το πρωι ενιωθα ενα τσιμπιμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    O χειροπράκτης να σου πει τι για μυικό θέμα?

    Ζήτα από τον γιατρό επανεκτίμηση.
    Η διάγνωση πώς βγήκε? Σου έγιναν κλινικά τεστ, έκανες MRI? Δεν σου δόθηκε αντιφλεγμονόδη αγωγή ή έστ παγοθεραπεία για κάποιο καιρό?
    Η θλάση πρώτου βαθμού είναι εύκολη στην αντιμετώπισή της,αλλά στην πρόσθια μοίρα του δελτοειδή (αν κατάλαβα καλά από την περιγραφή σου) πορεύεται και η δικεφαλική αύλακα και τα συμπτώματα της τενοντίτιδας μακράς κεφαλής δικεφάλου είναι παρόμοια και μάλιστα στην ίδια περιοχή.


    ο ώμος είναι η πιο πολυκινητική άρθρωση και οι τραυματισμοί του κρατάνε αν δεν τους προσέξεις...θα μου πεις εσύ έκανες ό,τι σου έιπαν
    Πηγα στα επειγοντα στο ιπποκρατειο (θεσσαλονικη) και ειδα εναν ορθοπαιδικο ο οποιος με εβαλε να κανω ορισμενες κινησεις και μου πε οτι ειναι θλαση. Μετα πηγα σε εναν ιδιωτικο χειροπρακτικο-φυσικοθεραπευτη (ειχε ενα τραινο απο τιτλους) και με εβαλε και αυτους να κανω κινησεις με την διαφορα οτι χρησιμοποιουσε τα χερια του για αντισταση στην κινηση και μου ειπε θλαση. Ολοι μου παν ξεκουραση και παγοθεραπεια και τα υπολοιπα τα ανεφερα στο θεμα .


    Ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις σας το εκτιμω πραγματικα και ο θεος να σας δινει υγεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-01-15 19:38 #8
    Προεπιλογή
    Οι περισσοτεροι, κατα τραγικοι πλειοψηφια, τραυματισμοι στον ωμο γινονται απο 2 παραγοντες: Ειτε διαφορα δυναμης εσω/εξω στροφεων και προσθιου οδοντωτου-τραπεζοειδη-ρομβοειδη, ειτε μικρο subacromial space (δεν εχω ιδεα πως λεγεται στα ελληνικα, στα αγγλικα σπουδαζω). Ενας πολυ ευκολος τροπος για να ανοιξει το subacromial space ειναι η ασκηση shoulder dislocations μεχρι την μεση της πλατης, ειτε με λαστιχο, ειτε με ξυλο αναλογα την περισταση. Το πρωτο που θα δοκιμαζα στην περιπτωση σου ειναι αυτο, κανωντας 100 επαναληψεις καθε μερα για 2 εβδομαδες και μετα αν δεν πονας πλεον, ξανα προπονηση σταδιακα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-01-15 01:12 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο niksamaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περισσοτεροι, κατα τραγικοι πλειοψηφια, τραυματισμοι στον ωμο γινονται απο 2 παραγοντες: Ειτε διαφορα δυναμης εσω/εξω στροφεων και προσθιου οδοντωτου-τραπεζοειδη-ρομβοειδη, ειτε μικρο subacromial space (δεν εχω ιδεα πως λεγεται στα ελληνικα, στα αγγλικα σπουδαζω). Ενας πολυ ευκολος τροπος για να ανοιξει το subacromial space ειναι η ασκηση shoulder dislocations μεχρι την μεση της πλατης, ειτε με λαστιχο, ειτε με ξυλο αναλογα την περισταση. Το πρωτο που θα δοκιμαζα στην περιπτωση σου ειναι αυτο, κανωντας 100 επαναληψεις καθε μερα για 2 εβδομαδες και μετα αν δεν πονας πλεον, ξανα προπονηση σταδιακα.
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου , θα το δοκιμασω .
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-01-15 01:21 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο niksamaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περισσοτεροι, κατα τραγικοι πλειοψηφια, τραυματισμοι στον ωμο γινονται απο 2 παραγοντες: Ειτε διαφορα δυναμης εσω/εξω στροφεων και προσθιου οδοντωτου-τραπεζοειδη-ρομβοειδη, ειτε μικρο subacromial space (δεν εχω ιδεα πως λεγεται στα ελληνικα, στα αγγλικα σπουδαζω). Ενας πολυ ευκολος τροπος για να ανοιξει το subacromial space ειναι η ασκηση shoulder dislocations μεχρι την μεση της πλατης, ειτε με λαστιχο, ειτε με ξυλο αναλογα την περισταση. Το πρωτο που θα δοκιμαζα στην περιπτωση σου ειναι αυτο, κανωντας 100 επαναληψεις καθε μερα για 2 εβδομαδες και μετα αν δεν πονας πλεον, ξανα προπονηση σταδιακα.
    Μπορεις να μου πεις μερικα παραδειγματα ασκησεων των ομαδων που ανεφερες και τι θα μπορουσε να θεωρηθει σημαντικη διαφορα δυναμης (ποσα κιλα)?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-01-15 10:17 #11
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο niksamaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περισσοτεροι, κατα τραγικοι πλειοψηφια, τραυματισμοι στον ωμο γινονται απο 2 παραγοντες: Ειτε διαφορα δυναμης εσω/εξω στροφεων και προσθιου οδοντωτου-τραπεζοειδη-ρομβοειδη, ειτε μικρο subacromial space (δεν εχω ιδεα πως λεγεται στα ελληνικα, στα αγγλικα σπουδαζω). Ενας πολυ ευκολος τροπος για να ανοιξει το subacromial space ειναι η ασκηση shoulder dislocations μεχρι την μεση της πλατης, ειτε με λαστιχο, ειτε με ξυλο αναλογα την περισταση. Το πρωτο που θα δοκιμαζα στην περιπτωση σου ειναι αυτο, κανωντας 100 επαναληψεις καθε μερα για 2 εβδομαδες και μετα αν δεν πονας πλεον, ξανα προπονηση σταδιακα.
    Yπακρωμιακός χώρος. Συνήθως μικρός υπακρωμιακός χώρος προκαλεί σύνδρομο υπακρωμιακής προστριβής (impingement syndrome of the shoulder)

    Όσον αφορά τον αν πρέπει να κάνει ασκήσεις shoulder dislocation ασκήσεις το θεωρώ λάθος. Δεν θα το πρότεινα ποτέ.
    Αυτό για να γίνει προϋποθέτει μία σειρά από κλινικά τεστ πάνω στα οποία θα αποδειχθεί αν η μικρός υπακρωμιακός χώρος οφείλεται για τους τραυματισμούς του (πράγμα σχετικά δύσκολο).
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση