Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 19-12-14 02:24 #1

    Εγγραφή
    17-12-2014
    Περ.
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    3
    Προεπιλογή ποση πρωτεινη(απο σκονη) μπορει να δεχτει το σωμα μου;
    γεια σας!ειμαι νεος στο φορουμ καθως και στο θεμα της γυμναστικης...πηγαινω στο γυμναστηριο εδω και εναν μηνα περιπου...ειμαι 1.87 και 85 κιλα....απο την διατροφη μου καθημερινα επερνα περιπου 50 γραμμαρια πρωτεινης την μερα...θα ηθελα να βαλω ογκο μεχρι το πασχα και μετα γραμμωση...υπαρχει ενα θεμα ομως ειμαι φοιτητης αυτο σημαινει πως εχω στην διαθεση μου 200 ευρω τον μηνα...σκεφτικα να παρω μια καθαρη πρωτεινη την scitec 100% whey protein professional με 100 την 5κιλη και να παρινω 4 δωσεις 30 γρ πρωτεινης καθε μερα απο αυτην...δηλαδη συνολικα 120 γρ σε σκονη και τα υπολοιπα 50 απο την τροφη μου...ειναι αυτο εφικτο;δηλαδη το σωμα μου θα μπορεσει να αποροφησει ολη αυτην την πρωτεινη σε σκονη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-12-14 15:06 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Καλωσήρθες,

    Αν έχεις 200 ευρώ το μήνα για την διατροφή σου μπορείς να κάνεις μια χαρά δουλειά,χωρίς συμπλήρωμα πρωτείνης.

    Για αρχή δες στο φόρουμ τα προγράμματά διατροφής άλλων μελών που έχουν διορθωθει,ωστέ να πάρεις μια ιδέα για το πως δομείται το πρόγραμμα χοντρικά (πχ εδώ έχω τη δική μου να πάρεις μια ιδέα στο περίπου)

    Επίσης διάβασε και αυτό το άρθρο
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-12-14 18:38 #3
    Προεπιλογή
    Δεν υπαρχει επιστημονικη ερευνα που να δειχνει οτι θα σε ωφελησει σε κατι η πρωτεινη, παρα μονο αν υποσιτιζεσαι

    http://www.ausport.gov.au/ais/nutrit...ein_-_how_much



    Και ενα ..κουιζ:Αν ο Κινεζος νοθευει το βρεφικο γαλα σε σκονη για να εμφανιζει μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη,ποσες αναστολες θα ειχε να το κανει για αθλητικο συμπληρωμα πρωτεινης;

    Εν συντομια,τρωγε 2 ασπραδια αυγου το πρωι (συνηθως το πρωινο ειναι το μοναδικο μας γευμα που ισως να ειναι χαμηλο σε πρωτεινη) και δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-12-14 19:14 #4
    Προεπιλογή
    Παντως το σημειο του αρθρου που λεει δεν εχει τεκμηριωθει οτι η αυξημενη ληψη πρωτεινων δεν εχει ωφελη στους αθλητες ,ειναι να μας κανει να ξεχασουμε οτι ξεραμε μεχρι τωρα! Και για ποιους αθλητες μιλαει; Ετσι γενικα; Αναλογα το αθλημα οι διατροφικες αναγκες σιγουρα ειναι διαφορετικες ,αλλα η επαρκης ληψη πρωτεινων απαραιτητες.
    Σιγουρα οποιος δει το σεμιναριο του Καραμανλακη κ του γιατρου Τουλιατου που υπαρχει στο forum στο θεμα του Καραμανλακη ,θα μαθει την ''αληθεια''!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-12-14 12:46 #5
    Προεπιλογή
    Άσχετα με το πόση πρωτεΐνη χρειάζεσαι ανά κιλό κλπ. Θεωρώ υπερβολή τα Τέσσερα σκουπ από τη στιγμή που μπορείς τα δύο να τα αντικαταστισειςς με ένα φιλέτο κοτόπουλο και 200 γρ γιαούρτι. Του τεστιν 40 γρ πρωτεΐνης από δύο φαγώσιμα. Επένδυσε τα χρήματα με σωστό τρόπο και μην τα σκορπας άδικα. Ρίξε και μια ματιά στο φόρουμ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-12-14 14:22 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    βασικα αυτο ^^^

    σε καποιες καταστασεις μια στο τοσο που δεν προλαβαινουμε για καποιο λογο ,οκ εκει ειναι λογικο να γινεται..
    αλλα γενικα εχουμε πει οτι το φαι ειναι παντα καλυτερο..
    κ οπως εγραψε κ Νικος στην αρχη μια χαρα μπορεις να βγαλεις τη διατροφη σου με αυτα τα λεφτα για ενα μηνα.

    οσο για το ερωτημα του "ποσο σκονη" η απαντηση ειναι "οσο θες"..δεν προκειται να παθεις κατι απο αυτο,απλα δεν ειναι το βελτιστο.

    κ για την πρωτεινη που λες,αποψη μου καλυτερα παρε μια αλλη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-12-14 19:46 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως το σημειο του αρθρου που λεει δεν εχει τεκμηριωθει οτι η αυξημενη ληψη πρωτεινων δεν εχει ωφελη στους αθλητες ,ειναι να μας κανει να ξεχασουμε οτι ξεραμε μεχρι τωρα

    Ειναι μια θεση που υποστηριζεται απο τα σημερινα επιστημονικα δεδομενα
    Εγω προσωπικα δεν εχω δει καποια σοβαρη ερευνα να υποστηριζει το αντιθετο
    Και λεγοντας σοβαρη ερευνα εννοω με ανθρωπινα πειραματοζωα,μακροχρονια,απο σοβαρο φορεα,επιστημονικη δημοσιευση σε συνεδριο και ολα οσα κανουν μια ερευνα σοβαρη.
    Αν υπαρχει κατι τετοιο,με ενδιαφερει πολυ να το δω.

    Τα οσα κυκλοφορουν στον χωρο του BB για την πρωτεινη συνηθως ειναι απο περιοδικα που κινουνται στον γνωστο κλειστο κυκλο των γνωστων πολυεθνικων (αλυσιδες γυμναστηριων,χορηγιες αθλητων ΒΒ,περιοδικα με φωτογραφιες και "ερευνες" του... Κωλ)

    Απο εκει και περα το αρθρο λεει κι αλλα ενδιαφεροντα μεσα,πχ για την προσληψη πρωτεινης μαζι με υδατανθρακα


    και για ποιους αθλητες μιλαει; Ετσι γενικα;
    Εχουν κανει ερευνες στους αθλητες εθνικων ομαδων της Αυστραλιας

    Αναλογα το αθλημα οι διατροφικες αναγκες σιγουρα ειναι διαφορετικες ,αλλα η επαρκης ληψη πρωτεινων απαραιτητες.
    Το αρθρο δεν λεει το αντιθετο πουθενα!
    Απλα λεει οτι η αυξημενη ληψη πρωτεινη δεν προσφερει κατι και εχει αναλυτικους πινακες με τις αναγκες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagos789 : 22-12-14 στις 19:50
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-12-14 21:02 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    το 2γρ ανα κιλο σωματικου βαρους ειναι πολλα,αν αναφερομαστε εκει στο "πολυ πρωτεινη".
    το 1.2γρ εως 1.5γρ ειναι αυτο που πρεπει..υπαρχουν κ μελετες πανω σε αυτο.

    ολα αυτα ειναι σχετικα κ αναλογα με το ποσοστο μυικοτητας που "κουβαλαει" ο αθλουμενος σε συναρτηση με το ποσοστο λιπους του.
    οσο κατεβαινει το ποσοστο λιπους κ ανεβαινει η μυικοτητα/ογκος προπονησης ,τοσο θα πρεπει να ανεβαινει η προσληψη..
    οπως κ να χει για τον μεσο αθλουμενο τα 2γρ ειναι πολλα.

    ολα αυτα χωρις αλομπερτινες.

    ομως ξεφυγαμε απο το θεμα που δεν ειναι η ποσοτητα πρωτεινης ανα μερα για τον αθλουμενο,αλλα ποσο απο αυτη μπορει να προερχεται απο σκονη.

    αλλιως υπαρχει θεμα..

    Ποση πρωτεινη χρειαζομαι την ημερα;
    Απάντηση με παράθεση