Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 25-11-14 17:38 #1
    Προεπιλογή Διατροφή για αξιολόγηση
    Είμαι 1.80 ύψος και 75 κιλά και αυτή την περίοδο κάνω γράμμωση. Το πρόγραμμά μου έχει 4 φορές/βδομάδα γυμναστήριο με 30 λεπτά τρέξιμο και τις υπόλοιπες 3 δεν πάω γυμναστήριο αλλά κάνω 40+ λεπτά τρέξιμο και μερικές φορές HIIT.
    Η διατροφή μου είναι:

    Πρωινό (08.00): 1 μικρό μπολ γάλα 2% με δημητριακά ολικής
    1 κουταλιά της σούπας μέλι

    Μεσημεριανό: (13.00): Πάντα κρέας (είτε κοτόπουλο είτε μοσχάρι, ανάλογα τι έχει η λέσχη ) ή ψάρι με ρύζι και σπανιότερα με μακαρόνια και 1 φορά τη βδομάδα με πατάτες φούρνου
    Σαλάτα: Λάχανο ή μαρούλι

    Απογευματινό: (17.00): 1 μπανάνα και 1 πορτοκάλι

    Γυμναστήριο στις 18.00.

    Βραδινό (21.00): 1 τοστ με ψωμί ολικής με γαλοπούλα και τυρί light και 1 ποτήρι χυμό
    ή 3 αυγά (ασπράδι μόνο) και 1 ποτήρι χυμό

    Τι μου προτείνετε να αλλάξω/βελτιώσω? Ευχαριστώ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-11-14 09:04 #2
    Προεπιλογή
    Καταρχήν 7 μέρες την βδομάδα προπόνηση είναι πολλές και δεν δίνεις την ευκαιρία στον Οργανισμό σου να ξεκουραστεί.
    Το λιγότερο 1 μέρα μην κάνεις προπόνηση.

    Τα μάκρος της διατροφής σου τα έχεις μετρήσει;
    Πόσες θερμίδες τρως; Εδώ δοκίμασε το myfitnesspal μπορεί να σε βοηθήσει
    Τι αποτελέσματα έχεις με τη διατροφή αυτή, χάνεις ικανοποιητικά;
    Απουσιάζουν καλά λιπαρά όπως ελαιόλαδο, αμύγδαλα, φυστικοβούτυρο.

    Στο βραδυνό άσε 1-2 αυγά ολόκληρα για περισσότερη πρωτείνη και λιπαρά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AU77 : 26-11-14 στις 09:08
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-11-14 10:53 #3
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Μεταξυ 19.00 (που λογικα θα τελειωνεις τη γυμναστικη) και 21.00 που τρως το βραδυνο, δε πρεπει να προσθεσεις το μεταπροπονητικο, το δευτερο πιο βασικο γευμα?
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-11-14 13:17 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Invi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι 1.80 ύψος και 75 κιλά και αυτή την περίοδο κάνω γράμμωση. Το πρόγραμμά μου έχει 4 φορές/βδομάδα γυμναστήριο με 30 λεπτά τρέξιμο και τις υπόλοιπες 3 δεν πάω γυμναστήριο αλλά κάνω 40+ λεπτά τρέξιμο και μερικές φορές HIIT.
    Η διατροφή μου είναι:

    Πρωινό (08.00): 1 μικρό μπολ γάλα 2% με δημητριακά ολικής
    1 κουταλιά της σούπας μέλι


    Μεσημεριανό: (13.00): Πάντα κρέας (είτε κοτόπουλο είτε μοσχάρι, ανάλογα τι έχει η λέσχη ) ή ψάρι με ρύζι και σπανιότερα με μακαρόνια και 1 φορά τη βδομάδα με πατάτες φούρνου
    Σαλάτα: Λάχανο ή μαρούλι

    Απογευματινό: (17.00): 1 μπανάνα και 1 πορτοκάλι

    Γυμναστήριο στις 18.00.

    Βραδινό (21.00): 1 τοστ με ψωμί ολικής με γαλοπούλα και τυρί light και 1 ποτήρι χυμό
    ή 3 αυγά (ασπράδι μόνο) και 1 ποτήρι χυμό

    Τι μου προτείνετε να αλλάξω/βελτιώσω? Ευχαριστώ!
    Στο πρωινό βάλε μια ομελέτα(5-6 αυγά). Άμα μπορείς να πάρεις συμπλήρωμα πρωτεϊνης, τότε το καλύτερο είναι να φτιάξεις ένα ρόφημα με πρωτεϊνη και βρώμη.

    Στο μεσημεριανό τα γευματά σου είναι μια χαρά. Απλά να προσέξεις τις ποσότητες. Ακολούθα την διατροφή για δυο βδομάδες, και ανάλογα με το αν χάνεις κιλά ή κερδίζεις, αύξησε ή μείωσε τις ποσότητες.

    Έχεις ξεχάσει το μεταπροπονητικό. Μετά την προπόνηση παίρνουμε συμπλήρωμα πρωτεϊνης(η καλύτερη λύση), ή αλλιώς φτιάξε μια ομελέτα με 5-6 αυγά.


    Το βραδινό σου πρέπει να είναι παρόμοιο με το μεσημεριανό. Βάλε κρέας με ρύζι. Σε περίπτωση που δεν έχεις κρέας τότε η καλύτερη λύση είναι να φτιάξεις μια ομελέτα με 5-6 αυγά. Θα σου δώσουν, αν θυμάμαι καλά, την ίδια πρωτεϊνη που σου δίνει 100γρ κρέας, δηλαδή κοντά στα 25-30γρ.

    Όπως καταλαβαίνεις συμφέρουν οι ομελέτες γιατί σου δίνουν αυτό που θες(πρωτεϊνη) και τις φτιάχνεις πολύ γρήγορα και εύκολα.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-11-14 20:29 #5
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! Και μια ακόμα ερώτηση:

    1 πίτα αλάδωτη με 1 καλαμάκι κοτόπουλο, ντομάτα, κρεμμύδι, θεωρείται cheat meal? Προσωπικά μου φαίνεται μια χαρά γεύμα για 1-2 φορές την εβδομάδα ας πούμε... Ποια η γνώμη σας?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-11-14 22:38 #6
    Προεπιλογή
    Η προσωπική μου γνώμη είναι να μην πέφτεις στην παγίδα του τύπου "αυτό το γεύμα είναι cheat meal; Αν όχι, τότε ας το έχω 2-3 φορές την εβδομάδα". Μπορείς κάθε 10 μέρες να έχεις ένα cheat meal στο οποίο να τρως ότι θες. Δεν χρειάζεται να παίρνεις αλάδωτες πίτες με κοτόπουλα, με τον φόβο ότι άμα έπαιρνες κάτι άλλο θα θεωρούταν cheat meal. Και αυτό cheat meal είναι, απλά είναι πιο "ελαφρύ" σε σχέση με μια λαδωμένη πίτα με χοιρινό, σως κλπ. Εκτός και άμα το φτιάχνεις μόνος σου, τότε αλλάζει το θέμα...

    Τα cheat meal υποτίθεται πως τα κάνουμε για να διώξουμε την ψυχολογική πίεση που έχουμε ακολουθώντας για μεγάλο χρονικό διάστημα μια διατροφή, γι'αυτό και όταν κάνεις ένα cheat meal, δεν πρέπει να σκέφτεσαι πόσο...cheat meal είναι. Απλά παρήγγειλε, απόλαυσε την σαβούρα, και τέλος!
    Όλη την υπόλοιπη εβδομάδα θα ακολουθείς πιστά το πρόγραμμα της διατροφής σου.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση