Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 15-11-14 16:28 #1
    Lightbulb Αρχαριος σε Προγραμμα Ογκου.
    Καλησπερα στην παρεα. Δεν θα πω πολλα πραγματα, απλα το οτι χρειαζομαι την εμπειρια σας. Αρχισα γυμναστηριο εδω και μια βδομαδα. Πηγαινω καθε μερα εκτος Τεταρτη-Κυριακη. Βρισκομαι σε προγραμμα ογκου. Το υψος μου 1.78 και απο 52 κιλα εφτασα ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΦΑΙ 60 σε εναν μηνα. Εχω αρχισει επισης το συμπληρωμα πρωτείνης για καλυτερα αποτελεσματα της Reflex One Stop Extreme 4.5kg, 3 scoop την ημερα μετα απο προπονηση. Το ερωτημα μου ειναι το εξης. Ο γυμναστης μου, μου προτεινε καθε μερα κυκλικη για ξεπιασμα και τις ασκησεις της καθε μυικης ομαδας ανα 4 σετ με επαναληψεις 12-10-8-6. Θα μπορουσαμε να βελτιωσουμε κατι ή να μηπως κανω καποιο λαθος? Ολες οι απαντησεις και οι συμβλουλες δεχτες! Ευχαριστω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-11-14 03:47 #2
    Προεπιλογή
    Γεια σου φιλε μου,
    Απο την στιγμη που ασχολεισαι μονο 1 βδομαδα θα σου ελεγα να παραμεινεις σε ενα προγραμμα κυκλικης ασκησης για τους επομενους λιγους μηνες. Δεν χρειαζεσαι μικρες ασκησεις αυτοσυγκεντρωσεις, παιξε με τις βασικες ωστε να τις συνηθισει το σωμα σου και να αποκτησεις δυναμη.

    Εγω θα σου προτεινα μερα παρα μερα να κανεις 2 ασκησεις για τις μεγαλες μυικες ομαδες ( πλατη , ποδια, στηθος, ωμους ) και 1 για τις μικρες ( χερια , γαμπες).

    3 σετ στην καθε ασκηση για αρχη θα ειναι ενταξει.
    Σχετικα με τις επαναληψεις, μεινε μεταξυ 8-12 αλλα μην τρελενεσαι με τους αριθμους, ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος, εσυ μπορει να πετυχεις ογκο με 5 επαναληψεις ενω ενα φιλαρακι σου με 15.

    Κατι που θα επρεπε να σου πει ο γυμναστης σου ( αν δεν στο εχει πει ) ειναι οτι ο ογκος η η γραμμωση, εχουν να κανουν με την διατροφη μας και οχι με το προγραμμα γυμναστηκης που ακολουθαμε ( 90% διατροφη, 10% προπονηση ). Αν καταναλωνεις περισσοτερες θερμιδες ( καλης ποιοτητας θερμιδες... ) απο οσες καιει το σωμα σου σε καθημερινη βαση και σηκωνεις βαρη, θα φουσκωσεις, τελος. Απλα αν εισαι στο ευρος των 8-12 επαναληψεων, θεωριτικα πετυχενεις περισσοτερη μυικη υπερτροφια, αλλα οπως σου εγραψα και πιο πανω αυτο δεν συμβαινει σε ολους, ξερω ατομα που παιζουν 15-20 και ειναι αρκετα ογκωδεις.
    Απάντηση με παράθεση