Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 30-10-14 15:29 #1
    Προεπιλογή I'm lost. Τι διατροφή πρέπει να κάνω;;
    Καλησπέρες σ'όλους παιδιά. Έχω ένα θεματάκι και θα ήθελα να δώσετε καμιά ιδέα. Δεν ξέρω τι προγραμμα διατροφής να ακολουθήσω. Δεν κάνω βάρη (τουλάχιστον όχι τώρα ίσως μετά από λίγο καιρό), κάνω kickboxing και grampling, οπότε ουσιαστικά μόνο αερόβια άσκηση. Αυτό που θέλω είναι να χάσω λίπος που έχω. Έχω καταφέρει κάτι με το kickboxing αλλά γνωρίζω πως μεγάλο ρόλο παίζει και η διατροφή. Διάβασα και εδώ στο φόρουμ και αλλού σχετικά με το τι πρέπει να τρως και τη όχι, αλλά έβρισκα πάντα για άτομα που πάνε γυμναστήριο και σηκώνουν βάρη. Για άτομο σαν και μένα που κάνει μόνο αερόβια κυρίως άσκηση, τι πρέπει να ακολουθήσω; Υποθερμιδική διατροφή; Τα λεω σωστά; Ελπίζω να μη λέω βλακείες γιατί σας λέω έχω μαύρα μεσάνυχτα -black midnight- και μόνος μου δεν παίζει να βρω άκρη. Λοιπόν παίδες να είστε όλοι καλά!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-10-14 21:03 #2
    Προεπιλογή
    Nick σωστά το έγραψες πρέπει να κάνεις υποθερμιδική δίαιτα.

    Τα πιο κάτω τα αντίγραψα από άλλο παρόμοιο ποστ

    Μια τυπική διατροφή μπορεί να είναι:
    Πρωινό
    Αυγά με μαύρο ψωμί
    Αμύγδαλα/Φυστικοβούτυρο
    1 ποτήρι γάλα

    Δεκατιανό
    Σάντουιτς με μαύρο ψωμί, τόνο/κοτόπουλο, μαρούλι, αγγουράκι αλλιώς γιαούρτι με rasberries & blackberries

    Μεσημέρι
    Κρέας + Υδατάνθρακας + Σαλάτα + 1 κουτ. ελαιόλαδο

    Γυμναστική
    Μπανάνα + Whey

    Βραδινό
    Κρέας + Υδατάνθρακας + Σαλάτα + 1 κουτ. ελαιόλαδο

    Τελευταίο γεύμα
    Γιαούρτι ή cottege cheese + αμύγδαλα ή καρύδια.

    Τις ποσότητες θα τις βρεις εσυ, ελπίζω να σε βοήθησα
    Επίσης το myfitnesspal θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις τις διατροφικές αξίες και τις ποσότητες στη διατροφή σου

    Η διατροφή των bodybuilder σε σχέση με των υπόλοιπων ανθρώπων δεν έχει και πολλή διαφορά. Απλά περιέχουν περισσότερη πρωτείνη συνήθως.

    Επίσης θα σου πρότεινα και αεροβική το πρωί επιπλεόν της προπόνησης πχ γρήγορο περπάτημα για αρχή και τροχάδι εάν είσαι άνετος για 30 - 40 λεπτά
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-10-14 21:16 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Yπολογίζεις θερμίδες συντήρησης και κινείσαι 200-300 θερμίδες παρακάτω, ότι και να φας θα χάσεις. Αυτό στο λέω για να καταλάβεις τι γίνεται. Από κει και πέρα πάντα είναι καλό να κάνεις μία σωστή διατροφή.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-10-14 14:56 #4
    Προεπιλογή
    Θα ελεγα να πας -500 θερμιδες σε σχεση με τις θερμιδες συντηρησης,με τα 200-300 η προοδος θα ειναι πολυ αργη και θα απογοητευεις.
    Σε καθε περιπτωση ειναι καλη ιδεα να πας σε ενα διατροφολογο της προκοπης (που θα ξερει τι σημανει αθλητης) και να σου δωσει αυτος προγραμμα,μετα θα μπορεις και μονος σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 31-10-14 15:45 #5
    Προεπιλογή
    οκ παίδες, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Από εβδομάδα θα ξεκινήσω. Τώρα για διατροφολόγο δεν ξερω... θα το σκεφτώ αλλά νταξει, θα δούμε.
    Απάντηση με παράθεση