Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 30
  1. 30-10-14 01:15 #16
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Αυτος εισαι.Απο δω κ περα,πριν πουμε καμια bro-κουβεντα θα σε συμβουλευομαστε,γιατι τί να πιασουν οι επιστημονικες σελιδες μπροστα σου.end of story

    Dat little scientist
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-10-14 08:59 #17
    Προεπιλογή
    εγω παντως καλοι μου φιλοι οταν τρωω ειμαι ευτυχισμενος οταν ειμαι σε διαιτα δεν μιλιεμε τι σημαινει αυτο ? ποτε βγαινουν οι καλες ορμονες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-10-14 12:21 #18
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Τρυπτοφανη απο διατροφικες πηγες μαζι με βιταμινη Β6 και ασβεστιο βραδυνη ωρα για (boost) μελατονινης (αν και εχει να κανει με πολλους παραγοντες ηλιακο φως που εχεις δεχτει γενικοτερο τροπο ζωης κτλ).Βεβαια μεσα σε αυτους θεωρητικα ισως να χρειαζεται ληψη υδατανθρακα σε καποια ποσοτητα για να περασει η τρυπτοφανη στον εγκεφαλο ευκολοτερα.Τωρα το να φας υδατανθρακα το βραδυ σε ανθρωπινες ποσοτητες και να κοιμηθεις μετα απο λιγο,υποτιθεται επηρεαζει αο αλλα να φας πχ στις 9 ενα γευμα και να πεσεις στις 12-1 ποσο αντικτυπο θα εχει ιδεα δεν εχω και δε νομιζω να σου κανει και την διαφορα την τρομερη δλδ να αποκλειεται ο υδατανθρακας,σε μονιμη βαση λογω του φοβου μην εκκριθει αο.Υπερβολη μου κανει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-10-14 12:58 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρυπτοφανη απο διατροφικες πηγες μαζι με βιταμινη Β6 και ασβεστιο βραδυνη ωρα για (boost) μελατονινης (αν και εχει να κανει με πολλους παραγοντες ηλιακο φως που εχεις δεχτει γενικοτερο τροπο ζωης κτλ).Βεβαια μεσα σε αυτους θεωρητικα ισως να χρειαζεται ληψη υδατανθρακα σε καποια ποσοτητα για να περασει η τρυπτοφανη στον εγκεφαλο ευκολοτερα.Τωρα το να φας υδατανθρακα το βραδυ σε ανθρωπινες ποσοτητες και να κοιμηθεις μετα απο λιγο,υποτιθεται επηρεαζει αο αλλα να φας πχ στις 9 ενα γευμα και να πεσεις στις 12-1 ποσο αντικτυπο θα εχει ιδεα δεν εχω και δε νομιζω να σου κανει και την διαφορα την τρομερη δλδ να αποκλειεται ο υδατανθρακας,σε μονιμη βαση λογω του φοβου μην εκκριθει αο.Υπερβολη μου κανει.
    Έτσι όπως τα λες. Οι κιρκαδικοι ρυθμοί παίζουν τεράστιο ρόλο στην ρύθμιση των ορμονων. Η πρωινή έκθεση στον ήλιο, είναι απαραίτητη για τον οργανισμό, πέρα από την βιταμίνη D, έχει παρατηρηθεί και αύξηση της φυσικής τεστο, κλπ. Εγώ προσωπικά, μαρεσει να τρώω μεγάλο δείπνο, και αν μπορώ να κοιμηθώ 2-3 μετά. Προϋπόθεση είναι να αποφύγω τους συνθετους υδατάνθρακες , μιας και θα κρατήσουν elevated την ινσουλινη για αρκετές ώρες, οπότε ίσως εμπόδισουν την έκρηξη της ΑΥ. Μην ξεχνάμε ότι όλο το tissue repairing γίνεται κατά τη διάρκεια του ύπνου (βαθύ για την ακρίβεια), και κατά τη διάρκεια αυτού ανέβαινει περίπου 25% ο μεταβολικος ρυθμός, σε σχέση με τον μεταβολικο ρυθμό σε φάση ηρεμίας.
    I followed her, beautiful as black sky
    but nothing i found.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-10-14 13:00 #20
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρυπτοφανη απο διατροφικες πηγες μαζι με βιταμινη Β6 και ασβεστιο βραδυνη ωρα για (boost) μελατονινης (αν και εχει να κανει με πολλους παραγοντες ηλιακο φως που εχεις δεχτει γενικοτερο τροπο ζωης κτλ).Βεβαια μεσα σε αυτους θεωρητικα ισως να χρειαζεται ληψη υδατανθρακα σε καποια ποσοτητα για να περασει η τρυπτοφανη στον εγκεφαλο ευκολοτερα.Τωρα το να φας υδατανθρακα το βραδυ σε ανθρωπινες ποσοτητες και να κοιμηθεις μετα απο λιγο,υποτιθεται επηρεαζει αο αλλα να φας πχ στις 9 ενα γευμα και να πεσεις στις 12-1 ποσο αντικτυπο θα εχει ιδεα δεν εχω και δε νομιζω να σου κανει και την διαφορα την τρομερη δλδ να αποκλειεται ο υδατανθρακας,σε μονιμη βαση λογω του φοβου μην εκκριθει αο.Υπερβολη μου κανει.
    Συμφωνώ, λίγος υδατάνθρακας μπορεί ίσα ίσα να παίξει κ το ρόλο του μεταφορέα. Μην τρελαινόμαστε κιόλας, παίζουν ρόλο και οι ωρες που τρως με αυτές που κοιμάσαι, όπως ανέφερες κι εσύ. Εγώ δεν θα απαγόρευα τον υδατάνθρακα το βράδυ σε λογικές (πάνω στις ανάγκες του καθενός βεβαίως) ποσότητες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-10-14 13:01 #21
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτος εισαι.Απο δω κ περα,πριν πουμε καμια bro-κουβεντα θα σε συμβουλευομαστε,γιατι τί να πιασουν οι επιστημονικες σελιδες μπροστα σου.end of story

    Dat little scientist
    δεν ειπα οτι δεν πιστευω οτι αυξανουν αυτες τις ορμονες ειπα οτι το κανουν σε αμελητεο βαθμο ωστε να επηρρεασουν την σωματικη συσταση σου παρπανω αποτι αν ετρωγες οτι δηποτε σε οποιαδηποτε ωρα..σε τι ποσοτητα αυξανεται η ΑΟ τρωγοντας δηλαδη μπριζολα αντι για μακαρονια ωστε να επηρρεαστει η σωματικη συσταση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-10-14 13:07 #22
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Γενικά αυτός ο carbο-τρόμος είναι προϊόν κάποιων περιοδικών και κάποιων δήθεν bodybuilding gurus που ναι μεν τα λένε σωστά, αλλά δεν μας λένε κ τι "υποστήριξη" έχουν οι αθλητές τους...Καταλάβατε σε ποιούς αναφέρομαι. Είναι από το εξωτερικό, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις. Οι μεγάλοι Nutritionist της Αμερικής πάντως γράφουν συνέχεια άρθρα για τα οφέλη των υδατανθράκων και πως αν τους διαχειριστείς σωστά δεν έχεις να φοβάσαι για αύξηση λίπους κτλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-10-14 13:23 #23
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sobral Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά αυτός ο carbο-τρόμος είναι προϊόν κάποιων περιοδικών και κάποιων δήθεν bodybuilding gurus που ναι μεν τα λένε σωστά, αλλά δεν μας λένε κ τι "υποστήριξη" έχουν οι αθλητές τους...Καταλάβατε σε ποιούς αναφέρομαι. Είναι από το εξωτερικό, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις. Οι μεγάλοι Nutritionist της Αμερικής πάντως γράφουν συνέχεια άρθρα για τα οφέλη των υδατανθράκων και πως αν τους διαχειριστείς σωστά δεν έχεις να φοβάσαι για αύξηση λίπους κτλ.

    Σωστοτατος.Δεν μπορω πραγματικα να καταλαβω ολη αυτην την carbophobia λες και δεν ξερω και γω τι ειναι.Υδατανθρακας με πρωτεινη πανε χερακι χερακι ισα ισα δλδ που αυτος θα δωσει τον αναβολισμο.Και απο τη στιγμη που καποιος αθλειται σοβαρα και δεν κοροιδευει ο υδατανθρακας ειναι ΔΙΑΜΑΝΤΙ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-11-14 00:52 #24
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    αυτες οι υπερβολές και οι δαιμονοποιήσεις μετα απο κάποιες έρευνες πιο πολύ πανικό και άγχος δημιουργούν παρα ουσία
    παν μέτρον άριστον και ο υδατάνθρακας χρειάζετε το βράδυ σε νορμάλ ποσότητα και ποιότητα , εκτός περιπτώσεων ατόμων που βρίσκονται σε δίαιτες
    και κάποια πράγματα για να πετύχουν (γιατι οι έρευνες δεν λένε βλακείες) , αλλα πρέπει να συνδιάζονται κάποιες περιπτώσεις για ενα καλό αποτέλεσμα

    εμείς παλια δοκιμάζαμε κάποια συστηματα με προπόνηση αλλα και ειδικη διατροφή με ώρες νηστείας που σκοπό είχε την αυξηση παραγωγής τεστοστερόνης και αυξητικής , το σύστημα λεγόταν saibergenics the system

    όπως και άτομα που έχουν χοληστερίνη ανεβασμένη μπορει να έχουν αυξημένα επίπεδα τεστοστερόνης , γιατι απο χοληστερίνη φτιάχνετε κάθε στεροειδής ορμόνη στον οργανισμό

    οπότε δεν χρειάζετε πανικός και αν είναι στα ανωτερα φυσιολογικα και πιο πάνω σε ένα αθλούμενο δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος , ενω κίνδυνος υπάρχει για όσους δεν αθλούνται και δεν ξέρουν τι θα πεί περπάτημα και με χαμηλή χοληστερίνη

    απλα καλα τα λέμε αλλα ψιλά γράμματα και ανούσια ,θα πω απλα πράματα και κατανοητα ...
    περισσότερες πρωτείνες απο ψάρια και πουλερικά και λιγότερους υδατάνθρακες απο σιτηρά , αμυλούχους (ψωμιά καθε είδους , πατάτα κάθε τύπου , γλυκα )
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-12-14 16:21 #25
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Έτσι ακριβώς Ηλία μου! Και σκοπός των άρθρων αυτών είναι να προτείνουν έναν βέλτιστο τρόπο εκμετάλλευσης των ορμονών μας μέσα στη μέρα με natural τρόπους. Δεν θα αλλάξουν ριζικά κάτι, αλλά αν τα εφαρμόσει κάποιος όλα αυτά συγκεντρωτικά θα δει σοβαρά αποτελέσματα εκμεταλλευόμενος όχι μόνο τις ορμόνες τους αλλά κυρίως την στοχευμένη κ σωστή διατροφή και προπόνησή του, λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-12-14 17:44 #26
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Το άρθρο σαν άρθρο σε γενικές γραμμές είναι τέλειο όπως το διαβάζω και το κατανοώ εγώ. Για κάποιον άλλο είναι υπερβολικό και για κάποιον ίσως έχει ασάφειες. Δεν θα έλεγα πως θα μπορούσε τα όσα λέει να απασχολήσει κάποιον που ξεκινάει τώρα γυμναστήριο και διατροφή αλλά και για να εντάξει κάποιος αυτό το άρθρο στις σημειώσεις του, θα πρέπει να έχει κατανοήσει κάποια πράγματα και να έχει κάποιο υπόβαθρο εξέλιξης γύρω από την ενασχόληση με το bodybuilding. Δηλαδή περισσότερο θα απασχολούσε κάποιον αγωνιστικό που παίζει με τις λεπτομέρεις παρά κάποιον που απλά κάνει bodybuilding.
    Παραπάνω είπε ο Ηλίας κάτι πολύ σωστά, καθώς παρέπεμψε σε απλά πράγματα. Και εγώ θα συμπληρώσω για τους πολύ ψαγμένους, πως αυτά τα απλά είναι ίσως τα πιο δύσκολα...
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-02-15 14:27 #27
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Πολύ καλό άρθρο με μαζεμένες χρήσιμες και καθημερινές γνώσεις!!!
    Σ`ευχαριστούμε bro!!!!

    υ.γ. Γενικά εμένα μου φάνηκε εξαιρετικά χρήσιμο!
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-02-15 16:52 #28
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλό άρθρο με μαζεμένες χρήσιμες και καθημερινές γνώσεις!!!
    Σ`ευχαριστούμε bro!!!!

    υ.γ. Γενικά εμένα μου φάνηκε εξαιρετικά χρήσιμο!
    Να σαι καλά φίλε! Χαίρομαι που σε βοήθησε. Και το δικό σου άρθρο δείχνει πολύ προσεγμένο, το έχω στα υπόψη για το βραδάκι που θα κάτσω να το διαβάσω με προσοχή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-02-15 22:56 #29
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    ηδη αρχισα να ψαχνομαι λιγο με τα παραπανω!!!
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-02-15 12:08 #30
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Post
    Το αθρο παρα πολυ ωραιο και πολυ χρησιμο,αλλα ακομα και ολα αυτα να τα κανουμε θα δουμε κατι το διαφορετικο που να αξιζει τον κοπο ολο αυτου;...
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12