Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 01-10-14 16:16 #1
    Banned
    Εγγραφή
    01-10-2014
    Μηνύματα
    2
    Unhappy Βοήθεια: Δεν μπορω να κανω ουτε ενα pull-up....
    Έχω θέμα. Θελω να κανω μονοζυγο περα απο εξασκηση με βαράκια και δεν μπορω....

    Chin-ups, με τις παλαμες να κοιτανε προς το σωμα, κανω ευκολα 5-6, μου ηταν παντα ευκολη σαν ασκηση.

    Pull-ups, εδω και χρόνια δεν μπορω να κανω ουτε 1 πλήρες (full motion), δεν ξερω για πιο λογο. Και επειδη ειναι bodyweight ασκηση δεν μπορω να βαλω μικρότερο βαρος.

    Κάποια συμβουλη? Να κανω καποια ασκηση με βαρη ή οτιδηποτε bodyweight για να με βοηθήσει να αναπτυξω την ελαχιστη δυναμη που χρειαζομαι για pull-ups? (παλαμες μακρια απο σωμα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-10-14 17:29 #2

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Αυτα:
    Α) Μπορεις να εχεις τα ποδια σε μια καρεκλα και να σε βοηθανε στην θετικη -ανεβασμα-
    Β) Μπορεις να αρχισεις μονο με αρνητικες, ανεβαινοντας σε καρεκλα (πας εκει που θα τελειωνε η θετικη) και κατεβαινεις αργα αργα για 3-6 δευτ.

    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-10-14 17:46 #3
    Το avatar του χρήστη SotosTheBoss

    Εγγραφή
    02-08-2013
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.743
    Προεπιλογή
    Το β που σ πρότεινε ο Ανδρέας ειναι πολυ καλη λύση

    Αυτο εκανα και εγω και με βοήθησε


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    «Τ' αγαθά κόποις κτώνται...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-10-14 18:39 #4
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Aν εχεις προσβαση σε μηχανηματα , ξεκινα με ελξεις σε τροχαλια με οποιαδηποτε λαβη μεχρι να δυναμωσεις

    Για να "μειωσεις" το σωματικο σου βαρος μπορεις να χρησιμοποιησεις λαστιχα ωστε να αφαιρουνε βαρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-10-14 19:01 #5
    Προεπιλογή
    Ειχες καποιο διαστημα αποχης απο προπονηση κ επανηλθες; Μηπως ανεβηκε το σωματικο σου βαρος; Ποσο χρονων εισαι;
    Αυτα τα ρωταω γιατι στην συγκεκριμενη ασκηση εμπλεκονται πολυ οι αρθρωσεις των ωμων ,και αν κρινω τουλαχιστον απο μενα η δυναμη μου εχει πεσει αναλογικα πολυ περισσοτερο απο τις αλλες ασκησεις με βαρη. Το ιδιο μου συμβαινει κ στο διζυγο.
    Οταν την κανεις με τις παλαμες προς τα μεσα κ με κοντυτερη λαβη φυσικα ,συμετεχουν περισσοτερο οι δικεφαλοι κ λιγοτερο οι αρθρωσεις των ωμων ,γιαυτο εκει δεν εχεις τοσο προβλημα.
    Το ιδανικο ειναι εαν μπορεις να κανεις την ασκηση στο ειδικο μονοζυγο με την ρυθμιζομενη βοηθεια απο κατω.
    Παντως ειναι μια παλαια βασικη ασκηση με αναμφισβητητα ωφελη που αξιζει να την κανει κανεις στο μετρο του δυνατου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-10-14 13:56 #6
    Banned
    Εγγραφή
    01-10-2014
    Μηνύματα
    2
    Προεπιλογή
    Ειμαι 24 και γενικα εκανα (κακως) γυμναστική on και off για καποια περίοδο.

    Έχεις δικιο για τους ώμους, δεν ξερω για πιο λόγο αλλα ειναι μακραν το πιο αδυναμο σημείο μου..... Δηλαδή και χωρις βαρη να κανω εκτάσεις χεριών προς τα εξω κουράζονται οι ώμοι, ουτε κοριτσι να ημουν.
    Τελευταια κανοντας καθε μερα με πολυ μικρα βαράκια εκτάσεις χεριων μακρια απο το σωμα καπως εχουν δυναμώσει.

    Μετα το post μου εδω είδα ενα βιντεο του scooby και το εφάρμοσα, πολυ βοηθητικό:
    https://www.youtube.com/watch?v=mRznU6pzez0

    Έκανα τις αρνητικές του pull-up οσο πιο αργα γίνεται, και πέρα απο αυτο προσπαθήσα να μεινω ακίνητος σε ορισμένα ύψη για οσο μπορώ (isometrics νομιζω τα λέμε αυτα για neural adaptation).
    Όσο αστειο και αν φαίνεται 24 ώρες μετα (δεν τα ειχα ξαναδοκιμάσει αυτα ετσι) μπορώ να κανω 1-2 full motion pull ups.....
    Σίγουρα εχω καποια αδυναμία στους ωμους που πρεπει να παλέψω αλλα νομίζω οτι μπορεί να ηταν και θεμα neural adaptation, δηλαδή δεν ήξεραν πως οι μυες μου βέλτιστα να συνεργαστούν.
    Η αρνητική βοήθησε πολυ σε αυτο και τα isometrics.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-10-14 16:43 #7
    Προεπιλογή
    Με τα λεγομενα σου αποδεικνύεται ότι δεν εχουν καποιο πρόβλημα οι αρθρωσεις των ωμων σου ,είναι καθαρα θεμα ενδυναμωσης των δελτοειδών.
    Δυναμώνοντας τους θα μπορεις να κανεις ευκολοτερα οσες ασκησεις εμπλέκονται με αυτους.
    Απάντηση με παράθεση