Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 17
  1. 23-09-14 03:39 #1
    Red face Ποια πρωτεινη μου προτεινετε;
    καλησπερα σας, πηρα την πρωτη μου πρωτεινη, (WHEY PROTEIN OPTIMUM) και εχει φτασει στο 1/3 της περιπου, δεν ειδα καποιες ικανοποιητηκες αλλαγες στο σωμα μου, παρ'ολου που γυμναζομουν πιο σκληρα και 5-6/7 την εβδομαδα για 2 ωρες περιπου, ειδα αλλαγες αλλα ηταν πολυ μικρες.
    Ακομα ειδα οτι αυτη η πρωτεινη φημιζετε για την γευση και την διαλυτοτητα της, ομως δεν ξερω αν οντως ειναι και αποτελεσματικη γιατι δεν εχω δοκιμασει ποτε μου αλλη, απλα πιστευω οτι οι μικροαλλαγες στο σωμα μου που εγιναν τις τελευταιες βδομαδες θα ηταν ιδιες με το να ετρωγα οπως πριν στηθος κοτοπουλο.

    Μηπως εχετε να μου προτεινεται καμια πρωτεινη που να φημιζετε για την αποτελεσματικοτητα της;(κυριως με νοιαζει να αυξησω την δυναμη μου, γιατι θελω να μπω δυναμικα στον χωρο των martial arts)

    παρακαλω πολυ ομως:

    - να μην εχει παρενεργειες και να ειναι απο εγκεκριμενη εταιρια
    - ΔΕΝ με νοιαζει τοσο η γευση και η διαλυτοτητα της

    επειδη ισως παιζει ρολο ειμαι 18 χρονων(σε λιγες μερες) και 66 κιλα(1.70 υψος) και γυμναζομαι 2 χρονια αλλα εντατικα

    ας με φωτισει καποιος σωφοτερος και ποιο εμπειρος ωστε να καταφερω να φτασω στην θεση του μια μερα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gian : 23-09-14 στις 03:43
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-09-14 10:05 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gian Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σας, πηρα την πρωτη μου πρωτεινη, (WHEY PROTEIN OPTIMUM) και εχει φτασει στο 1/3 της περιπου, δεν ειδα καποιες ικανοποιητηκες αλλαγες στο σωμα μου, παρ'ολου που γυμναζομουν πιο σκληρα και 5-6/7 την εβδομαδα για 2 ωρες περιπου, ειδα αλλαγες αλλα ηταν πολυ μικρες.
    Ακομα ειδα οτι αυτη η πρωτεινη φημιζετε για την γευση και την διαλυτοτητα της, ομως δεν ξερω αν οντως ειναι και αποτελεσματικη γιατι δεν εχω δοκιμασει ποτε μου αλλη, απλα πιστευω οτι οι μικροαλλαγες στο σωμα μου που εγιναν τις τελευταιες βδομαδες θα ηταν ιδιες με το να ετρωγα οπως πριν στηθος κοτοπουλο.

    Μηπως εχετε να μου προτεινεται καμια πρωτεινη που να φημιζετε για την αποτελεσματικοτητα της;(κυριως με νοιαζει να αυξησω την δυναμη μου, γιατι θελω να μπω δυναμικα στον χωρο των martial arts)

    παρακαλω πολυ ομως:

    - να μην εχει παρενεργειες και να ειναι απο εγκεκριμενη εταιρια
    - ΔΕΝ με νοιαζει τοσο η γευση και η διαλυτοτητα της

    επειδη ισως παιζει ρολο ειμαι 18 χρονων(σε λιγες μερες) και 66 κιλα(1.70 υψος) και γυμναζομαι 2 χρονια αλλα εντατικα

    ας με φωτισει καποιος σωφοτερος και ποιο εμπειρος ωστε να καταφερω να φτασω στην θεση του μια μερα
    Ακριβώς αυτή είναι η δουλειά του συμπληρώματος πρωτείνης. Απλά εσύ είσαι αρχάριος στα συμπληρώματα κ περίμενες άλλα από την χρήση ενός συμπληρώματος. Δεν πειράζει όλοι το πάθαμε στην αρχή. Η χρήση της είναι για να φτάνουμε ένα ποσό ημερήσιας πρόσληψης πρωτείνης που δεν μπορούμε να φτάσουμε με την διατροφή μας μόνο. Όποια πρωτείνη κ να πάρεις σαν αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Εκτός αν πάρεις καμιά σαβούρα weight gainer που θα σου βάλει κ κιλά (κ λίπος) κ τότε θα νομίζεις πως έκανε δουλειά...Κάτσε να διαβάσεις τόπικς στο φόρουμ να ενημερωθείς. Καλώς ήρθες κιόλας
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-09-14 10:10 #3
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    ενΤιτ, μιας και οταν ποσταρα με ειχε ηδη προλαβει ο sobral



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως εχετε να μου προτεινεται καμια πρωτεινη που να φημιζετε για την αποτελεσματικοτητα της;


    Το 99% των προτεινων φημιζεται για την αποτελεσματικοτητα τους, η οποια ειναι να συμπληρωνουν πρωτεινη οταν η διατροφη μας δε καλυπτει την απαιτουμενη ποσοτητα προσληψης


    Επισης

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gian Εμφάνιση μηνυμάτων
    να μην εχει παρενεργειες...



    και

    Τι εννοεις με τον ορο "παρενεργειες" ? Τι συμπτωματα εχιες ακουσει και θες να αποφυγεις?



    τελος....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gian Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρ'ολου που γυμναζομουν πιο σκληρα και 5-6/7 την εβδομαδα για 2 ωρες περιπου
    αυτο δεν ειναι προπονηση, εξαντληση λεγεται
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fataoulas : 23-09-14 στις 10:18
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-09-14 09:58 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gian Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σας, πηρα την πρωτη μου πρωτεινη, (WHEY PROTEIN OPTIMUM) και εχει φτασει στο 1/3 της περιπου, δεν ειδα καποιες ικανοποιητηκες αλλαγες στο σωμα μου, παρ'ολου που γυμναζομουν πιο σκληρα και 5-6/7 την εβδομαδα για 2 ωρες περιπου, ειδα αλλαγες αλλα ηταν πολυ μικρες.
    Ακομα ειδα οτι αυτη η πρωτεινη φημιζετε για την γευση και την διαλυτοτητα της, ομως δεν ξερω αν οντως ειναι και αποτελεσματικη γιατι δεν εχω δοκιμασει ποτε μου αλλη, απλα πιστευω οτι οι μικροαλλαγες στο σωμα μου που εγιναν τις τελευταιες βδομαδες θα ηταν ιδιες με το να ετρωγα οπως πριν στηθος κοτοπουλο.

    Μηπως εχετε να μου προτεινεται καμια πρωτεινη που να φημιζετε για την αποτελεσματικοτητα της;(κυριως με νοιαζει να αυξησω την δυναμη μου, γιατι θελω να μπω δυναμικα στον χωρο των martial arts)

    παρακαλω πολυ ομως:

    - να μην εχει παρενεργειες και να ειναι απο εγκεκριμενη εταιρια
    - ΔΕΝ με νοιαζει τοσο η γευση και η διαλυτοτητα της

    επειδη ισως παιζει ρολο ειμαι 18 χρονων(σε λιγες μερες) και 66 κιλα(1.70 υψος) και γυμναζομαι 2 χρονια αλλα εντατικα

    ας με φωτισει καποιος σωφοτερος και ποιο εμπειρος ωστε να καταφερω να φτασω στην θεση του μια μερα

    Αυτη θα παρεις. 75% πρωτεινη ορου γαλακτος. Περιλαμβανει Bcaa και γλουταμινη. Επισεις περιεχει και λιγο ΚΡΕΑΤΙΝΗ οποτε θα σου δωσει και λιγο δυναμη που θελεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-09-14 10:01 #5
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Alekasas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη θα παρεις.
    Ποια?
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-09-14 10:20 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια?

    Ops....

    http://www.bodybuilding.gr/eshop/ind...product_id=631
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-09-14 11:10 #7
    Προεπιλογή
    Γυμναστική με βάρη κάνεις ή με πολεμικές τέχνες;

    Εισηγούμαι να διαβάσεις περί διατροφής, αύξησης μυικού ιστού κλπ για να έχεις καλύτερα αποτελέσματα.
    Εάν η διατροφή σου δεν είναι καλή τότε μια πρωτεϊνη δεν θα σε βοηθήσει όσο αναμένεις.

    Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις κάποιους στόχους σε σχέση με την πρόοδο σου και να παρακολουθείς την εξέλιξη σου για παράδειγμα Χ κιλά με Χ σωματικό λίπος για την κατηγορία που θέλεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-09-14 16:55 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gian Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σας, πηρα την πρωτη μου πρωτεινη, (WHEY PROTEIN OPTIMUM) και εχει φτασει στο 1/3 της περιπου, δεν ειδα καποιες ικανοποιητηκες αλλαγες στο σωμα μου, παρ'ολου που γυμναζομουν πιο σκληρα και 5-6/7 την εβδομαδα για 2 ωρες περιπου, ειδα αλλαγες αλλα ηταν πολυ μικρες.
    Ακομα ειδα οτι αυτη η πρωτεινη φημιζετε για την γευση και την διαλυτοτητα της, ομως δεν ξερω αν οντως ειναι και αποτελεσματικη γιατι δεν εχω δοκιμασει ποτε μου αλλη, απλα πιστευω οτι οι μικροαλλαγες στο σωμα μου που εγιναν τις τελευταιες βδομαδες θα ηταν ιδιες με το να ετρωγα οπως πριν στηθος κοτοπουλο.

    Μηπως εχετε να μου προτεινεται καμια πρωτεινη που να φημιζετε για την αποτελεσματικοτητα της;(κυριως με νοιαζει να αυξησω την δυναμη μου, γιατι θελω να μπω δυναμικα στον χωρο των martial arts)

    παρακαλω πολυ ομως:

    - να μην εχει παρενεργειες και να ειναι απο εγκεκριμενη εταιρια
    - ΔΕΝ με νοιαζει τοσο η γευση και η διαλυτοτητα της

    επειδη ισως παιζει ρολο ειμαι 18 χρονων(σε λιγες μερες) και 66 κιλα(1.70 υψος) και γυμναζομαι 2 χρονια αλλα εντατικα

    ας με φωτισει καποιος σωφοτερος και ποιο εμπειρος ωστε να καταφερω να φτασω στην θεση του μια μερα
    Σαν martial artist ίσως μπορώ να σε βοηθήσω.

    Καταρχήν, η «δύναμη» (όπως φαντάζομαι ότι την εννοείς) θα έρθει με σωστή προπόνηση και αξιοπρεπή διατροφή. Το να πάρεις μια πρωτεϊνη απλά έχει ως αποτέλεσμα να ανεβάζεις την ημερήσια πρόσληψη που προστίθεται σε αυτήν που παίρνεις από το φαγητό σου. ΟΚ, κακό δεν θα σου κάνει και ίσως σε βοηθήσει μακροπρόθεσμα να αποκτήσεις καλύτερη μυϊκότητα.

    Από κει και πέρα, γνώμη μου είναι ότι η διατροφή του bodybuilding είναι για τους bodybuilders, οπότε θα σε προτρέψω να τρως ποιοτικά αλλά να μην κολλήσεις στο τριπάκι της πρωτεϊνης, μιας λέξης που εδώ μέσα πρέπει να έχει γραφτεί... εκατομμύρια φορές. Άλλες οι ανάγκες ενός bber και άλλες ενός martial artist, που και πάλι εξαρτάται από το τι ΠΤ ή ΜΑ κάνει ο καθένας.

    Με λίγα λόγια, τρώγε απ'όλα (δεν εννοώ να σαβουριάζεις, αλλά να μην κάνεις μονόπλευρες διατροφές) και μην δίνεις έμφαση σε πράγματα που δεν θα σε βοηθήσουν. Κάνε σωστή προπόνηση και όλα θα γίνουν.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-09-14 19:25 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Alekasas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστη επιλογη να παρει 1 blend που εχει και κρεατινη μεσα.
    Η συγκεκριμενη δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη γιατι ειναι "φουσκωμενη" με αμινο οπως λεει και στην ετικετα.
    Και απο οσο ειδα γλουταμινη κλπ και οχι BCAA ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-09-14 19:47 #10
    Προεπιλογή
    Ακυρο, enriched με BCAA ειναι.
    Αρα καλη φενεται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-10-14 06:09 #11
    Thumbs up
    συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sobral Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτή είναι η δουλειά του συμπληρώματος πρωτείν...
    ευχαριστω πολυ ναι κατι καταλαβα πλεον





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 99% των προτεινων φημιζεται για την αποτελεσματικοτητα τους, η οποια ειναι να συμπληρωνουν πρωτεινη οταν η διατροφη μας δε καλυπτει την απαιτουμενη ποσοτητα προσληψης

    Επισης


    και

    Τι εννοεις με τον ορο "παρενεργειες" ? Τι συμπτωματα εχιες ακουσει και θες να αποφυγεις?




    με τον ορο αποτελεσματικοτητα εννουσα αν υπαρχει καποια με λιγοτερα γραμμάρια ζαχαρη/λιπος , αν αυτα τα λιγα γραμμαρια κανουν διαφορα
    εχω ακουσει για κατι παρενεργιες στα νεφρα και οτι για αυτο πρεπει να πινεις μπολικο νερο

    Ακόμα,


    κανω γυμναστικη με βαρη



    Lao
    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου αλλα εχω προσεξει οτι αν φαω ενα σουβλακι ή μια σοκολατα την βδομαδα μετα θα θελω και αυριο και μεθαυριο κτλπ, οποτε τα εχω κοψει
    δηλαδη θα επρεπε να τρωω και απο αυτα;


    οσο για την πρωτεινη που εστειλε ο αλεκασας τι πιστευετε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-10-14 10:30 #12
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    παρε την πιο φτηνουλα πρωτεινη που θα βρεις στην αγορα και απλα καταναλωσε την μην σε θαμπωνουν ηχηρα ονοματα και φανταχτερα αυτοκολλητα απο την στιγμη που μενουν σκονη σε γυαλινο βαζο ειναι ολες ιδιες βεβαια υπαρχουν αποκλησεις σε διαλυτοτητα γευση αλλα αν ειναι να πληρωσεις κανα 25αρι παραπανω για λιγο καλυτερη γευση και διαλυτοτητα αστο καλυτερα σου προτεινω την whey champion της invictus nutrition μια και την δοκιμασα προσφατα απο το e shop του φορουμ εχει πολυ καλη γευση αψογη διαλυτοτητα κρεατινη monohydrate που ζητας και πολυ καλη τιμηυαπρχουν πολυ καλες επιλογες εκει εξω φτανει να μπορεις να τις βρεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 25-10-14 17:51 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρε την πιο φτηνουλα πρωτεινη που θα βρεις στην αγορα και απλα καταναλωσε την μην σε θαμπωνουν ηχηρα ονοματα και φανταχτερα αυτοκολλητα απο την στιγμη που μενουν σκονη σε γυαλινο βαζο ειναι ολες ιδιες
    Θα διαφωνησω εδω Βαγγαν.Το ξερω οτι εχει συζητηθει χιλιαδες φορες και οτι δεν ειναι εδω το σωστο θεμα για να το ξαναπουμε...
    Αλλα θεωρω οτι ενας καινουριος καλο θα ειναι να μαθει να ξεχωριζει τα συμπληρωματα σε "καλα και κακα" και να μην σκορπαει τα λεφτα του χωρις λογο.
    Και οταν λεω σκορπαει, εννοω να μην παρει καμια που να λεει 25γρ πρωτεινης το σκουπ στην ετικετα και να εχει στην πραγματικοτητα 12γρ, να μην παρει καμια με πρωτο συστατικο σογια, καμια με πολυ υδατανθρακα, πολλη χοληστερινη κλπ κλπ κλπ μην τα αναφερω ολα εδω.
    Ακομα και στο πιο απλο συμπληρωμα διατροφης οπως ειναι η πρωτεινη σε σκονη θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει σωστη ερευνα αγορας πριν και οχι λογικες τυπου "παρε την φθηνοτερη" η "οτι σου πει ο πωλητης" κλπ.

    Ακριβως επειδη ειναι ενα ειδος συμπληρωματος που δεν βλεπεις αποτελεσματα, δεν εχεις τροπο να διασφαλισεις οτι πηρες κατι καλο.Ο μονος τροπος ειναι η σωστη αξιολογηση του προιοντος, μεσα απο τα συστατικα του, τα ριβιουζ στα φορουμ, η αξιοπιστια της εταιρειας και φυσικα τελευταιο να τσεκαρεις γευση και διαλυτοτητα(κατι πολυ σημαντικο οταν καταναλωνεις κατι καθε μερα 2-3 φορες τη μερα)

    Οποτε στον φιλο εγω εχω να πω να τσεκαρει στο φορουμ οσες περισσοτερες πρωτεινες μπορει, να ρωτησει στα σχετικα τοπικς ειδικες λεπτομερειες και φυσικα τιμες.

    Με το σκεπτικο "δωσε 5-10 ευρω παραπανω που θα πιασουν τοπο, αντι να δωσεις 30 που θα πανε για πεταμα" εγω προτεινω να μην παρεις την φθηνοτερη φιλε αλλα αυτη που εσυ θα διαλεξεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-10-14 20:02 #14
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    και πως θα ξερεις οτι αντι για 25 θα εχει δωδεκα??καλλιστα και μια ακριβη μαρκα θα μπορουσε να εκανε μια τετοια απατεωνια απο εκει και περα απο την στιγμη που μια πρωτεινη αποδιδει οσα γραμμαρια πρωτεινης λεει και ειναι μαρκα μεκαψες στα χαρτια και μια αλλη εχει ηχηρο ονομα με τα ιδια γραμμαρια η σχεδον τα ιδια και θελεις ενα 25αρι παραπανω για να την παρεις δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην παρεις την αγνωστη μαρκα..απο την αλλη του προτεινα ποια να παρει μια και ο ιδιος την δοκιμασα την συγκεκριμενη. παιδια για πρωτεινες μιλαμε ολες ιδιες ειναι απο την στιγμη που εχουν μεσα αυτο που λενε τι παρεις on τι παρεις bulk το ιδιο και το αυτο ειναι απο εκει και περα κανε την πιο οικονομικη επιλογη εχω παρει πρωτεινες απο τις ακριβοτερες μεχρι τις φθηνοτερες καμια διαφορα δεν εχουν τροφιμα ειναι μην τους δωσουμε ιδιοτητες που δεν εχουν απο την στιγμη που μιλαμε οτι ειναι προερχομενες απο ορο γαλακτος και οι δυο δεν μιλαμε να ειναι απο διαφορετικες πηγες πχ σογια
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaggan : 25-10-14 στις 20:04
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-10-14 20:59 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πως θα ξερεις οτι αντι για 25 θα εχει δωδεκα??
    Πχ να μην παρει μυοφουσιον

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    καμια διαφορα δεν εχουν τροφιμα ειναι μην τους δωσουμε ιδιοτητες που δεν εχουν απο την στιγμη που μιλαμε οτι ειναι προερχομενες απο ορο γαλακτος και οι δυο δεν μιλαμε να ειναι απο διαφορετικες πηγες πχ σογια
    Πολλες εταιρειες αναγραφουν Whey στο εξωφυλλο και εχουν πρωτο συστατικο του μπλεντ σογια η στην καλυτερη 2ο και σε ποσοστο 40% του συνολικου.
    Επισης ακομα και στα κανονικα τροφιμα υπαρχουν αποκλισεις στα συστατικα.Βρισκεις γιαουρτι στραγγιστο αγελαδινο με 9γραμμαρια πρωτεινης αλλα και με 7.Στο γαλα το ιδιο.Ακομα και στο στηθος κοτοπουλο υπαρχουν διαφορες απο κατεψυγμενο σε ελευθερας η σε βιολογικο κοκ.
    Δεν ειναι μονο απο τι προερχονται αλλα και τι ποιοτητα κουβαλαει απο πισω η πρωτη υλη αλλα και η διαδικασια παρασκευης και επεξεργασιας.
    Με το ιδιο σκεπτικο ειναι ιδια η απλη whey με την iso γιατι και οι 2 ειναι απο ορο γαλακτος.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία