Θέμα: Συμβουλές

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 22-09-14 17:14 #1
    Προεπιλογή Συμβουλές
    Καταρχάς καλησπέρα σε όλους. (Είμαι νεο μέλος και αυτό είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ σας , για το οποίο συγχαρητήρια παρεπιπτόντως, οπότε δέν ξέρω αν το θέμα είναι στη σωστή ενότητα. Παρακαλούνται οι διαχειριστές να δείξουν λίγο επιείκια.)
    Θα ήθελα κάποιες συμβουλές γενικότερα απο όποιον έχει το χρόνο να ασχοληθεί με την περίπτωση μου. Σοβαρά με το bodybuilding δεν ασχολήθηκα ποτέ, έκανα παλιότερα γυμναστήριο με μια πρωτεΐνη και ένα αμινοξύ για ένα τρίμηνο ( πρίν 2 χρόνια ) . Τώρα άρχισα πάλι λόγω περιττών κιλών και θέλω να ασχοληθώ σοβαρά με αυτό. (Είμαι 1:85-87 , 103 kg) . Κάνω κυρίως αερόβια , κοιλιακούς ραχιαίους και βάρη (γράμμωση πολλές-γρήγορες επαναλήψεις με λίγα κιλά) και έχω αρκετή χαλάρωση στο σώμα μου λόγω αυξομειώσεων στο βάρος ( έχασα σε ένα δίμηνο πριν 2 χρόνια 30 kg και τα ξαναπήρα τώρα πριν κανα χρόνο σε 4-5 μήνες) αυτό που θα ήθελα απο εσάς είναι οποιεσδήποτε συμβουλές θεωρείτε πως θα βοηθήσουν στην επίτευξη του στόχου μου (που γνωρίζω οτι θέλει κόπο και χρόνο). Όνομα: 10653766_10204474517689189_7792097276274862197_n.jpg Εμφανίσεις: 153 Μέγεθος: 83,5 KB αυτά είναι τα συμπληρώματα που έχω τώρα. πέρνω μονο τα κάτς και την πρωτείνη με το αμινοξύ. Οι συμβουλές σας μπορούν να είναι απο προγράμματα ασκήσεων και διατροφής μέχρι και συμπληρωμάτων . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
     

  2. 26-09-14 12:53 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Αρχικά να ξερεις δεν υπάρχει μοτιβο πολλές επαναληψεις/λιγα κιλά για γραμμωση-και το αντίθετο για όγκο,ειναι άκυρο αυτο.

    Απο κει και πέρα εφοσον θες να χασεις τουλάχιστον 15 κιλά(φαντάζομαι),θα πρεπει να ρυθμισεις σωστά τη διατροφή σου,να τρως δλδ υποθερμιδικά και απο κει και πέρα με οδηγό την ζυγαριά και τον καθρέπτη να κάνεις οτι αναπροσαρμογές χρειάζεται.

    πχ αν περάσουν 10 μερες και δεν εχεις χάσει τπτ απολύτως θα πρεπει να μειώσεις λιγο θερμιδες ή ν'αυξησεις την αεροβια,η διαιτα δεν έχει απόλυτους κανονες γενικά - μ'εξαιρεση προφανως την υποθερμιδική διατροφή - αλλά τροποποιείται και ρυθμίζεται αναλόγως με τις αναγκες/τα γουστα και την προοδο που έχεις.

    Οποτε γι'αρχη θα σε συμβουλευα να κανεις εναν κόπο να υπολογισεις τις θερμιδες συντηρησης σου και μετα τις θερμιδες που λαμβανεις τωρα ημερισιως να δεις τι γίνεται.Μετά αναλόγως κανεις τις αλλαγές.

    Απο συμπληρώματα ασε λιποδυαλυτικά και αμινοξεα στην ακρη,προς το παρον μονο η πρωτείνη θα χρειαστει-εφόσον βεβαια δεν προσλαμβάνεις αρκετά γραμάρια απο την διατροφή σου.

     

  3. 30-09-14 15:18 #3
    Προεπιλογή
    Σου βάζω τη δική μου διατροφή και προσαρμόζεις τη διατροφή σου ανάλογα με σχόλια και από τους υπόλοιπους.

    Σημειώνε ότι προσπαθώ να χάσω και εγώ βάρος. Έχασα ήδη 12 και προσπαθώ για άλλα 5-6.

    Το πρωί κάνω 30 λεπτά τροχάδι. Ξεκίνα με γοργό περπάτημα για αρχή.
    2 κουτ. σούπας βρώμης + νερό + 1 κουτ. πρωτείνη καθαρή.
    Γιαούρτι με μούρα/βατόμουρα κλπ
    Φραπέ 1 καφέ 1 ζάχαρη και γάλα άπαχο
    Πρωτείνη (πχ κρέας, ψάρι, τόνο, 1,5 μπιφτέκι) + λίγο Υδατάνθρακα (μακαρόνια, ρύζι, χόρτα βραστά) + σαλάτα + 1 κουτ. ελαιόλαδο
    10 αμύγδαλα + 1 κουτ. μέλι
    Πρωτείνη (πχ κρέας, ψάρι, τόνο, 1,5 μπιφτέκι) + σαλάτα + 1 κουτ. ελαιόλαδο
    Εάν ακόμη πεινάς μπορείς να φας λίγο γιαούρτι + μέλι + αμύγδαλα πριν τον ύπνο

    Η διατροφή μου είναι περίπου 1.600 - 1.800 θερμίδες.
    Θα σου πρότεινα να μην ξεκινήσεις απευθείας με τόσο χαμηλές θερμίδες για να μπορείς να πέσεις κιαλλο μετά αν κολλήσει.
    Όσο χάνεις συνεχίζεις. Αν κάπου σταματήσεις μειώνεις τις ποσότητες σου και τον υδατάνθρακα.
     

  4. 05-10-14 14:16 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    - Για συμπληρώματα υπάρχουν σχετικές πληροφορίες στην αντίστοιχη ενότητα του φόρουμ Συμπληρώματα.

    - Για οποιαδήποτε απορία περι διατροφής γράφουμε την ερώτησή μας εδώ
    Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής
    ή δημιούργούμε νέα θεματική στην ενότητα
    Διατροφή και γράφουμε το διαιτολόγιο μας για αξιολόγηση.

    - Στην ενότητα με τα προγράμματα προσπαθούμε να κάνουμε ερωτήσεις σχετικά με αυτά.