Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 67 από 67
  1. 23-09-14 13:45 #61
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nosokomosmike Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)Γιατί όταν τρώς πρωτεινη και δεν την πίνεις σε scoop έχει λιπαρά...και ανάλογα την πηγή έχει καλά ή κακά λιπαρά...
    2)Οτιδήποτε περιττό ο οργανισμός το αποβάλλει...αποθηκεύει αυτά που χρειάζεται και τα υπόλοιπα down the drain...απλή χημεία...
    3)Επειδή ΕΧΩ διαβάσει το μάθημά μου (ευχαριστώ!!!)
    δεν θα έγραφα οτι μου κατέβαινε....
    Δίαβασε φίλε μου λιγο παρακάτω λίγα λόγια να καταλάβεις τι εννοώ...
    Πάντα φιλικά και χωρίς παρεξήγηση εννοείται...γιατί ο σωστός διάλογος γίνεται με αντίλογο...
    "...Οι πρωτεΐνες συντίθενται από τα αμινοξέα που χωρίζονται σε ουσιώδη και μη. Κάθε πρωτεΐνη σχηματίζεται από μια αλυσίδα πολλών αμινοξέων.


    Μπορούμε να πούμε ότι τα αμινοξέα αποτελούν τη δομική ύλη της πρωτεΐνης.


    Ουσιώδη λέγονται τα αμινοξέα που δεν μπορούν να παραχθούν από τον οργανισμό μας και θα πρέπει να προσλαμβάνονται μέσω της τροφής.


    Όταν ασκείται κανείς συστηματικά με βάρη και θέλει να κερδίσει μυϊκή μάζα θα πρέπει να δημιουργεί και το κατάλληλο αναβολικό περιβάλλον,αυτό που στην προηγούμενη ανάρτηση αναφέραμε σαν θετικό ισοζύγιο αζώτου. Θα πρέπει να δημιουργούνται οι συνθήκες για πρωτεϊνική σύνθεση.



    Η πρωτεΐνη είναι το μόνο μακροθρεπτικό συστατικό που δεν μπορεί να αποθηκευθεί σαν εφεδρεία στο σώμα. Τόσο το λίπος όσο και οι υδατάνθρακες μπορούν όπως γνωρίζετε να κρατηθούν σαν εφεδρείες.


    Η πρωτεΐνη κρατιέται απλά σαν μια προσωρινή πηγή μέσα στο αίμα,μια πηγή όμως που κινδυνεύει στερέψει σε 3-3,5 ώρες αν δεν ανατροφοδοτηθεί.


    Έτσι ανά 3-3,5 ώρες - ιδανικά - θα πρέπει σε κάθε γεύμα να προσλαμβάνεται και πρωτεΐνη και μάλιστα από πλήρεις,ζωικές πηγές. Πλήρεις είναι οι πηγές εκείνες που περιέχουν και τα 9 ουσιώδη αμινοξέα π.χ. το γάλα,τα αυγά και το κρέας...."
    "...Εν τούτοις οι υπερβολές μόνο προβλήματα θα μπορούσαν να δημιουργήσουν,γι αυτό οι ερασιτέχνες αθλητές δεν έχουν λόγο να ξεπερνούν τα 1,5gr πρωτεΐνης /kg σωματικού βάρους και ανά μέρα.


    Σε καμία δε περίπτωση δεν πρέπει να υπερβαίνουν τα 2gr πρωτεΐνης /kg σωματικού βάρους και ανά μέρα δεδομένου ότι η περίσσια πρωτεΐνη είναι πιθανότερο να γίνει λίπος...."
    "...Η πολύ πρωτεΐνη ίσως να φέρνει και περίσσιο λίπος στο οργανισμό γιατί φυσικά οι ζωικές της πηγές δεν είναι άλιπες. Αυτό θα μπορούσε να δώσει προβλήματα με την καρδιά σε περίπτωση μακροχρόνιας δίαιτας πλούσιας σε πρωτεΐνη...."
    Ελπίζω να σε κατατόπισα λιγο φίλε μου.Αν πάλι όχι τότε θα ψάξω να βρω βιβλιογραφία να στείλω.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    η περισσια πρωτεινη το πιθανοτερο ειναι να γινει λιπος η να αποβληθει απο το σωμα?υπαρχει μια αντιφαση σε αυτο τογραπτο
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-09-14 15:46 #62
    Το avatar του χρήστη Andreas C.

    Εγγραφή
    23-12-2011
    Περ.
    Λευκωσία
    Μηνύματα
    2.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagos789 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσθεσω οτι οι αρσιβαριστες που εχουν σκοπο να σηκωνουν τα max κιλα με την minimum μυικη μαζα,προτιμανε τις λιγες επαναληψεις.
    Αρα το μονο βεβαιο ειναι οτι για μεγιστη μυικη αναπτυξη οι πολυ λιγες επαναληψεις ειναι προφανως κακη επιλογη,φυσικα μυικη αναπτυξη θα υπαρξει σε καθε περιπτωση.
    Συμφωνω με οσα λεει ο TRIANTAFYLLOU εκτος ισως απο το failure οπου νεοτερες ερευνες δειχνουν οτι δεν ειναι απαραιτητο
    http://www.trainingscience.net/?page_id=635
    http://relentlessgains.com/training-...muscle-growth/
    Χρόνο με τον χρόνο βγαίνουν έρευνες που μας λένε όλο και πιο λίγο χρόνο προπόνησης, πιο λίγα κιλά και τώρα δεν χρειάζεται ούτε να πας μέχρι αστοχίας!!!!

    Δεν λέω ότι έρευνες είναι άχρηστες αλλά όλα αυτά τα χρόνια μέσα στο γυμναστήριο βλέπω ότι οι περισσότεροι κάνουν αυτά τα πράγματα αλλά προκοπή δεν βλέπουν
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-09-14 11:27 #63
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreas C. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνο με τον χρόνο βγαίνουν έρευνες που μας λένε όλο και πιο λίγο χρόνο προπόνησης, πιο λίγα κιλά και τώρα δεν χρειάζεται ούτε να πας μέχρι αστοχίας!!!!

    Δεν λέω ότι έρευνες είναι άχρηστες αλλά όλα αυτά τα χρόνια μέσα στο γυμναστήριο βλέπω ότι οι περισσότεροι κάνουν αυτά τα πράγματα αλλά προκοπή δεν βλέπουν
    Εγω παλι αυτο που βλεπω ειναι οτι ΟΛΑ δουλευουν
    Δηλαδη οτι και να κανεις στο γυμναστηριο,απο την στιγμη που εισαι στο γυμναστηριο,αποτελεσμα θα δεις,ακομα και αν κανεις 12λεπτα διαλείμματα συζητησης για τον μΠΑΟΚ και μετα 5 επαναληψεις με 10 κιλα στον παγκο.

    Αλλα για μεγιστοποιηση του επιθυμητου αποτελεσματος,δυστυχως τα πραγματα ηταν και θα ειναι περιπλοκα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-09-14 11:49 #64
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreas C. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνο με τον χρόνο βγαίνουν έρευνες που μας λένε όλο και πιο λίγο χρόνο προπόνησης, πιο λίγα κιλά και τώρα δεν χρειάζεται ούτε να πας μέχρι αστοχίας!!!!

    Δεν λέω ότι έρευνες είναι άχρηστες αλλά όλα αυτά τα χρόνια μέσα στο γυμναστήριο βλέπω ότι οι περισσότεροι κάνουν αυτά τα πράγματα αλλά προκοπή δεν βλέπουν
    Δοκιμαζεις οτι διαβαζεις και βλεπεις πως λειγουργει πανω σου. Αμα κατσεις να ακουσεις τον καθενα και τη καθε ερευνα τι λεει .. Δοκιμασε μια χωρις failure 2 φορες την εβδομαδα προπονηση καθε μυικη , δοκιμασε αλλιως με 6-8 επ κυριως και κατω,δοκιμασε τεχνικες ρεστ ποουζ , ντροπ σετ,αρνητικες και οτι αλλο ξερεις. Δοκιμασε να χρησημοποιησεις την φιλοσοφια αυτου που σου εφερε τα μεγαλυτερα αποτελεσματα.
    Και ζησαν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-09-14 01:20 #65
    Προεπιλογή
    Μεγάλε, όπως ανεφεραν και τα παιδιά, για τον όγκο(και την γράμμωση) μεγάλο ρόλο έχει η σωστή διατροφή.

    Σχετικά με την προπόνηση αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι πρέπει να κάνεις προπόνηση υψηλής έντασης. Δηλαδή να κάνεις τέτοια προπονηση ώστε να φτάσεις στα όρια της μυικής εξάντλησης, δηλαδή να μην μπορείς να κάνεις άλλη επανάληψη επειδή έχεις "κάψει" τους μυς. Οι ασκήσεις πρέπει να γίνονται με σωστή τεχνική και τα κιλά να είναι τόσα ώστε να μπορείς να βγάλεις από 8 μέχρι 12 επαναλήψεις που θα φτάνουν την μυική ομάδα που προπόνεις στα όρια της μυικής εξάντλησης.
    Μόνο στους κοιλιακούς μπορείς να κάνεις περισσότερες από 12 επαναλήψεις.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-09-14 10:31 #66
    Το avatar του χρήστη Andreas C.

    Εγγραφή
    23-12-2011
    Περ.
    Λευκωσία
    Μηνύματα
    2.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagos789 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παλι αυτο που βλεπω ειναι οτι ΟΛΑ δουλευουν
    Δηλαδη οτι και να κανεις στο γυμναστηριο,απο την στιγμη που εισαι στο γυμναστηριο,αποτελεσμα θα δεις,ακομα και αν κανεις 12λεπτα διαλείμματα συζητησης για τον μΠΑΟΚ και μετα 5 επαναληψεις με 10 κιλα στον παγκο.

    Αλλα για μεγιστοποιηση του επιθυμητου αποτελεσματος,δυστυχως τα πραγματα ηταν και θα ειναι περιπλοκα
    Δυστυχώς φίλε μου δεν θα δουν γιατί θα περάσει κάποιο χρονικό διάστημα χωρίς κανένα σημαντικό αποτέλεσμα και θα τα παρατήσουν
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-09-14 10:44 #67
    Το avatar του χρήστη Andreas C.

    Εγγραφή
    23-12-2011
    Περ.
    Λευκωσία
    Μηνύματα
    2.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμαζεις οτι διαβαζεις και βλεπεις πως λειγουργει πανω σου. Αμα κατσεις να ακουσεις τον καθενα και τη καθε ερευνα τι λεει .. Δοκιμασε μια χωρις failure 2 φορες την εβδομαδα προπονηση καθε μυικη , δοκιμασε αλλιως με 6-8 επ κυριως και κατω,δοκιμασε τεχνικες ρεστ ποουζ , ντροπ σετ,αρνητικες και οτι αλλο ξερεις. Δοκιμασε να χρησημοποιησεις την φιλοσοφια αυτου που σου εφερε τα μεγαλυτερα αποτελεσματα.
    Και ζησαν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα.
    Φίλε μου Δημήτρη το ξέρω αυτό και δεν είμαι υπέρ τον μεγάλων διαρκειας προπονήσεων ή τον 1-6 επαναλήψεων αλλά προπόνηση χωρίς failure σε κάθε set (άντε να μην φτάσω σε 1-2) δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345