Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 08-09-14 14:43 #1
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή Φωτογραφικό ημερολόγιο Steg
    Ανοίγω σήμερα ένα φωτογραφικό ημερολόγιο σ' αυτό το φιλόξενο φόρουμ, για να το χρησιμοποιήσω ως κίνητρο στην προσπάθειά μου να αντιστρέψω τα τραγικά αποτελέσματα της διετούς προπονητικής και διατροφολογικής αποχής από το αγαπημένο μας σπορ, αποτελέσματα τα οποία βλέπετε στις επισυναπτόμενες φωτό (χτεσινές): ξεχειλωμένη στομάχα και μπυροκοίλι με αρκετά στρώματα λίπους.

    Με νούμερα η κατάσταση έχει ως εξής (χθεσινές μετρήσεις από ηλεκτρονική ζυγαριά TANITA):
    - ΒΑΡΟΣ: 85.6 κιλά (+14 από το ύψος μου)
    - ΛΙΠΟΣ: 27.1%

    Θα ακολουθήσω το εξής πρόγραμμα, με στόχο να ρίξω το λίπος στο 12-14% αλλά χωρίς να πέσω κάτω από τα 80 κιλά σε βάρος (ένα είδος recomp δηλαδή):

    - ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ (στο οικιακό τζυμ)
    Λίγες πολυαρθρικές ασκήσεις με αρκετά κιλά και λίγες επαναλήψεις (μέχρι 8 μαξ):
    * Πόδια: Σκουότ
    * Πλάτη: Αρσεις θανάτου, σκυφτή κωπηλατική με μπάρα
    * Τρικέφαλοι: Βυθίσματα σε δίζυγο, γαλλικές και πιέσεις πάγκου με κλειστή λαβή (εναλλάξ ανά προπόνηση)
    * Δικέφαλοι: Κάμψεις με μπάρα και στροβόμπαρα
    * Στήθος: Πιέσεις πάγκου
    * Κοιλιακοί: ροκανίσματα

    - ΑΕΡΟΒΙΑ
    * 1 ώρα σε ελλειπτικό, σταθερά στο 65% του VO2max, 5 φορές τη βδομάδα, με άδειο στομάχι.

    - ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    * Πρωινό και δεκατιανό: Κουάκερ με αυγά
    * Μεσημεριανό: Κοτοπουλάκι/μπριζόλα/μοσχαρίσιο μπιφτέκι με ρύζι/ταλιατέλες/ανάμικτα λαχανικά
    * Απογευματινό: Μία κονσέρβα τόνο σε νερό (μάλλον)
    * Βραδινό: Μπιφτέκι με λαχανικά
    * Πριν τον ύπνο: Γιαούρτι με αμύγδαλα

    Θα ανανεώνω τις φωτό κάθε βδομάδα. Περιμένω τα σχόλιά σας.

    Όνομα: koilia1.jpg Εμφανίσεις: 469 Μέγεθος: 91,5 KB
    Όνομα: koilia2.jpg Εμφανίσεις: 410 Μέγεθος: 81,2 KB
    Όνομα: koilia3.jpg Εμφανίσεις: 434 Μέγεθος: 81,6 KB
    100 γρ. μπέικον = 541 θερμίδες (377 από λίπος)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-09-14 12:24 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.624
    Προεπιλογή
    Kαλή αρχή φίλε στην προσπάθειά σου.
    Ένα "καθάρισμα" σίγουρα το θές, οπότε με υπομονή και μεθοδικότητα θα φανούν τα αποτελέσματα της προπόνησής σου.
    Βάλε φωτογραφίες όποτε μπορείς συνολικά το σώμα σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-09-14 12:32 #3
    Προεπιλογή
    Kαλή αρχή κ απο εμένα!! Μου αρέσει πολύ το quot σου !!
    In the middle of difficulty lies opportunity. "Albert Einstein"
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-09-14 14:17 #4
    Προεπιλογή
    Ωραίος φίλε να φανταστώ ότι για να παίζεις βαριά στα squat/deadlift/bench έχεις αρκετά κιλά σε βάρη. Πρόσεχε τεχνική. Βαθύ κάθισμα στο squat. Επίσης για πλάτη βάλε Chin ups ή pull ups 3-4χ6-8 αν μπορείς παραπάνω βάλε βάρος. Επίσης στήθος καλό είναι να μην έχεις μόνο πάγκο (που είναι και η βασικότερη άσκηση βέβαια για στήθος) αλλά και ένα άνοιγμα σε ίσιο πάγκο ή σε επικλινή αν ο πάγκος σου γίνεται επικλινής καλύτερα επικλινής.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-09-14 14:33 #5
    Προεπιλογή
    Φαινεται πως εισαι αποφασισμενος για μια δυνατη προσπαθεια . Καλη δυναμη κ καλη επιτυχια!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-09-14 00:05 #6
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Παιδιά ευχαριστώ για τη συμπαράσταση και τις ευχές. Κανονικά σήμερα θα συμπληρωνόταν η πρώτη βδομάδα του προγράμματος και θα ανανέωνα τις φωτό με τα αποτελέσματα αυτής της βδομάδας. Αλλά λόγω έκτακτης δουλειάς δεν μπόρεσα να ακολουθήσω σωστά το πρόγραμμα (σχεδόν καθόλου), οπότε τα δεδομένα βάρους/bf/εμφάνισης παρέμειναν πάνω-κάτω τα ίδια, γι' αυτό και δεν ανεβάσω φρέσκες φωτό.

    @Χριστόφορος: θέλω να μείνω σε ένα μίνιμουμ σετ βασικών ασκήσεων, γι' αυτό για την πλάτη που από φυσικού της είναι τριγωνική έβαλα μόνο μία άσκηση γεμίσματος. Αλλά αργότερα μπορεί να βάλω μονόζυγο και ανοίγματα για στήθος.
    100 γρ. μπέικον = 541 θερμίδες (377 από λίπος)
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-09-14 12:18 #7
    Προεπιλογή
    καλη δυναμη στην προσπαθεια σου.
    καπως ετσι ξεκινησα και εγω,και με οικιακο γυμναστηριο εχω φτασει σε αρκετα καλο επιπεδο.Βεβαια θελει υπομονη και πεισμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-09-14 14:18 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    M-Audio είναι το ηχείο?

    Καλή αρχή!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-09-14 14:42 #9
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    καλη αρχη φιλε νομιζω οτι θα ηταν προτιμοτερο να εβγαζες φωτο χωρις να φορας μπλουζα αντι να την τραβας προς τα πανω ενταξει λεπτομερειες τωρα βεβαια
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-09-14 14:57 #10
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Nα συμμαζεψεις το γραφειο πρωτα

    Εγω θα σου προτεινα να μειωσεις το αεροβιο σε 2 φορες ή 3 την βδομαδα και να ξεκινησεις χαμηλα στα κιλα δινοντας βαση στην τεχνικη. Για 2 χρονια αποχη , πιστευω θα αφιερωσεις ενα εξαμηνο σε stronglifts?

    Η δεν σκεφτεσαι για 5χ5?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-09-14 00:11 #11
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Γεια και χαρά σας. Ναι, τα ηχεία είναι τα σκυλιά BX5a της M-Audio Για το μπλουζάκι: προτίμησα να... απαθανατίσω μόνο τη μπάκα και όπως είναι, δλδ χωρίς ρούφηγμα, πάτημα κλπ. δλδ το χειρότερο σήμερα σημείο μου όπου έχει συσσωρευτεί το περισσότερο λίπος, ώστε να μπορώ να κάνω συγκρίσεις μετά. Εννοείται ότι αργότερα το οπτικό υλικό δεν θα περιοριστεί στην κοιλιά. Για το συμμάζεμα του γραφείου: φίλε είναι χαμένη υπόθεση... Για τη μείωση της αερόβιας, πράγματι ίσως να το παράκανα στη δοσολογία αλλά την εμπιστεύομαι γιατί έχει δουλέψει πάνω μου δυο φορές στο παρελθόν με πολύ καλά αποτελέσματα. Για τα κιλά και την τεχνική, ναι θα ξεκινήσω χαμηλά αλλά εν τέλει λέω να επικεντρωθώ σε σετάκια των 8RM. Σίγουρα η τεχνική είναι το παν, αυτό είναι στανταράκι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και το λίγο κλέψιμο δεν βοηθάει (αρκεί να ξέρεις τι κάνεις). Για την επαναφορά μου σε κάποια αξιοπρεπή επίπεδα μυικότητας/bf βασίζομαι πολύ στη μνήμη του σώματος. Από κει και πέρα, ίδωμεν...
    100 γρ. μπέικον = 541 θερμίδες (377 από λίπος)
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-09-14 00:14 #12
    Προεπιλογή
    Μπάκα λέει...
    In the middle of difficulty lies opportunity. "Albert Einstein"
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-09-14 00:28 #13
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Ε μπάκα τι... Ο φακός της μηχανής είναι αμείλικτος.
    100 γρ. μπέικον = 541 θερμίδες (377 από λίπος)
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-09-14 00:44 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε μπάκα τι... Ο φακός της μηχανής είναι αμείλικτος.
    είχα να το ακούσω απο το χωριό αυτό (που είναι κ το πατρικό μου) γι αυτό σκάλωσα !!
    In the middle of difficulty lies opportunity. "Albert Einstein"
    Απάντηση με παράθεση