Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 31
  1. 18-10-09 03:21 #16
    Προεπιλογή
    Μα η ποιότητα των τροφών που παίρνω την πρωτείνη και τον υδατάνθρακα έιναι όσο το δυνατόν καλύτερη,δηλαδή θέλω να πω το μοσχάρι,τα αυγά,το κοτόπουλο και ο τόνος είναι οι καλύτερες επιλογές όσον αφορά την πρωτείνη το ίδιο αντίστοιχα και για τον υδατάνθρακα όσον αφορά την πατάτα το ρύζι τα μακαρόνια και τα όσπρια.

    Και οι ώρες πιστεύω που τα συνδιάζω δεν είναι λάθος.Αν πρόσεξες πχ δεν βάζω σαλάτα στο μεταπροπονητικό για να μην υπάρξει καθυστέρηση της αφομοίωσης της πρωτείνης,τα φρούτα τα έχω τις πρωινές ώρες για να μην έχω μετά καμιά έκρηξη της ινσουλίνης αλλά και για να έχω αρκετή ενέργεια το πρωί που περπατάω αρκετά.Πριν την προπόνηση βάζω 5 ασπράδια που είναι μια λύση πρωτείνης που απορροφάται πιο γρήγορα από κάθε άλλη στερεά τροφή χωρίς να μου δημιουργεί φούσκωμα όταν γυμνάζομαι αφού χωνευέται αρκετά γρήγορα,το ίδιο ισχύει και για το μέλι που τρώω πριν,γιατί παλιότερα αντί για μέλι έτρωγα μπανάνα πριν την προπόνηση αλλά δεν μπορούσε να την χωνέψει ο οργανισμός γρήγορα με απότελεσμα σε κάποιες προπονήσεις να ανακατεύομαι.

    Σε αυτό που συμφωνώ μαζί σου είναι για τα τελευταία γεύματα που ανέφερες των 22.00 και των 23.00 ότι είναι πολύ κοντινά.Αυτό το έκανα πειραματικά την τελευταία εβδομάδα κι από ότι φάνηκε δεν με ενθουσιάζει,το κανονικό μου ήταν στις 22.30 τελευταίο γεύμα τόνος/μοσχάρι/κοτόπουλο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-10-09 04:19 #17
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο egw Εμφάνιση μηνυμάτων
    7.00 Μισό μπωλ δημητριακά fitness,0,5 lt γάλα 1,5%,μια κουταλιά του γλυκού μέλι με μια μικρή φέτα μαύρο ψωμί ολικής.
    λαθος ο πρωτεινη

    9.00 1 μήλο,1 πορτοκάλι,10 αμύγδαλα ανάλατα ωμά δεν ειναι γευμα αυτο

    11.00 1 τόνος σε νερό,1 μπανάνα οταν λεμε γευματα εννουμε πρωτεινη υδατανθρακα συνθετο + λιπαρα αλλιως υπαρχει προβλημα αφομοιωσεις- βαλε ρυζι +ω3

    13.00 μακαρόνια/ρύζι/βραστή πατάτα/όσπρια συνδιασμό πάντα με μοσχάρι/κοτόπουλο και με σαλάτα μαρούλι και ντομάτα με μια κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο μεχρι 100γραμμαρια κρεας

    15.15 Ότι το προηγούμενο αλλά σε μικρότερη ποσότητα γιατί πλησιάζει ο μεσημεριανός ύπνος. και λοιπον???

    16.15-17.40 μεσημεριανός ύπνος

    17.45 Μια κουταλιά του γλυκού μέλι,5 ασπράδια γιατι μονο ασπριαδια και τι τι ες το μελι εδω???

    18.40 Προπόνηση

    19.45 Γεύμα σαν των 13.00 αλλά όχι όσπρια κι όχι σαλάτα. εδω επρεπε να μπει το γευμα με τα ασπραδια και το μελι

    22.00 1 τόνος σε νερό/κοτόπουλο/μοσχάρι + υδατανθρακα βαλε μπολικο ρυζι +ω3

    23.00 3 ασπράδια = 9 γραμμαρια πρωτεινης αν εισαι τυχερος αντε 10
    εδω θελει ολοκληρα αυγα η γιαουρτι + καρυδια + μουρουνελαιο


    00.00-06.45 Ύπνος
    γενικα ειναι πολυ λαθος η διατροφη σου .κατσε διαβασε το φορου,μ
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-10-09 05:29 #18
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο egw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα η ποιότητα των τροφών που παίρνω την πρωτείνη και τον υδατάνθρακα έιναι όσο το δυνατόν καλύτερη,δηλαδή θέλω να πω το μοσχάρι,τα αυγά,το κοτόπουλο και ο τόνος είναι οι καλύτερες επιλογές όσον αφορά την πρωτείνη το ίδιο αντίστοιχα και για τον υδατάνθρακα όσον αφορά την πατάτα το ρύζι τα μακαρόνια και τα όσπρια.

    Και οι ώρες πιστεύω που τα συνδιάζω δεν είναι λάθος.Αν πρόσεξες πχ δεν βάζω σαλάτα στο μεταπροπονητικό για να μην υπάρξει καθυστέρηση της αφομοίωσης της πρωτείνης,τα φρούτα τα έχω τις πρωινές ώρες για να μην έχω μετά καμιά έκρηξη της ινσουλίνης αλλά και για να έχω αρκετή ενέργεια το πρωί που περπατάω αρκετά.Πριν την προπόνηση βάζω 5 ασπράδια που είναι μια λύση πρωτείνης που απορροφάται πιο γρήγορα από κάθε άλλη στερεά τροφή χωρίς να μου δημιουργεί φούσκωμα όταν γυμνάζομαι αφού χωνευέται αρκετά γρήγορα,το ίδιο ισχύει και για το μέλι που τρώω πριν,γιατί παλιότερα αντί για μέλι έτρωγα μπανάνα πριν την προπόνηση αλλά δεν μπορούσε να την χωνέψει ο οργανισμός γρήγορα με απότελεσμα σε κάποιες προπονήσεις να ανακατεύομαι.

    Σε αυτό που συμφωνώ μαζί σου είναι για τα τελευταία γεύματα που ανέφερες των 22.00 και των 23.00 ότι είναι πολύ κοντινά.Αυτό το έκανα πειραματικά την τελευταία εβδομάδα κι από ότι φάνηκε δεν με ενθουσιάζει,το κανονικό μου ήταν στις 22.30 τελευταίο γεύμα τόνος/μοσχάρι/κοτόπουλο.
    Έχεις κι άλλα λάθη. Πρωτεΐνες χωρίς υδατάνθρακες και λίπη, μέλι πριν την προπόνηση (με γλυκαιμικό δείκτη 90 κακό θα σου κάνει) αν σε φουσκώνει η μπανάνα μπορείς να την φας 1,5 ώρα πριν, το μέλι δεν είναι καλή λύση προπρονητικά. Και το πρωί έχεις λάθος ώρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-10-09 13:50 #19
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    γενικα ειναι πολυ λαθος η διατροφη σου .κατσε διαβασε το φορου,μ
    Ο τεραβίγιας τα λέει σωστά ....
    Εντελώς λανθασμένη διατροφή αλλά πού να κάτσετε να διαβάσετε .. τέσπα ...

    Τεραβίγια διφωνώ σε ένα σημείο ...

    Εγώ θα έβγαζα σε 2 σημεία κάτι ... στα 2 τελευταία γεύματα ....
    Ρύζι και καρύδια (και υδατάνθρακας και λιπαρά) εννοώ ό οργανισμός του δεν έχει τότε έντονη δραστηριότητα ....άρα η παραπανίσια ενέργεια τι γίνεται ?
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-10-09 15:57 #20
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τεραβίγιας τα λέει σωστά ....
    Εντελώς λανθασμένη διατροφή αλλά πού να κάτσετε να διαβάσετε .. τέσπα ...

    Τεραβίγια διφωνώ σε ένα σημείο ...

    Εγώ θα έβγαζα σε 2 σημεία κάτι ... στα 2 τελευταία γεύματα ....
    Ρύζι και καρύδια (και υδατάνθρακας και λιπαρά) εννοώ ό οργανισμός του δεν έχει τότε έντονη δραστηριότητα ....άρα η παραπανίσια ενέργεια τι γίνεται ?
    καλα ναι ..προχειρα τα εγραφα 4 το πρωι...σιγουρα θελει διορθωσεις...
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-10-09 11:09 #21
    Προεπιλογή
    Ερωτήσεις μου από απορίες μου πάνω στις παρατηρήσεις που μου έχετε κάνει

    1) Στο γεύμα 1 λέτε πρωτείνη 0 μα τα γραμμάρια πρωτείνης γάλακτος και δημητριακών μαζί δεν μας κάνουνε άθροισμα 25 γραμμάρια πρωτείνη?Δεν μετράει η συγκεκριμένη ποιότητα πρωτείνης?

    2)Αν συνδέσεις πρωτείνη όπως ο τόνος πχ μαζί με υδατάνθρακα απο φρούτα και με λιπαρά από αμύγδαλα δεν μετράει αυτό?Δηλαδή ο υδατάνθρακας από τα φρούτα δεν μετράει?

    3) Πριν την προπόνηση για ποιο λόγο δεν είναι καλή λύση τα 5 ασπράδια?Δεν είναι 20 γραμμάρια πρωτείνης κι η πιο γρήγορη λύση πρωτείνης σε στερεά μορφή χωρίς να έχεις φουσκώματα?Ποιά άλλη λύση προτείνετε για πρωτείνη πριν την προπόνηση?Το μέλι που έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη τι κακό μπορεί να κάνει πριν την πρόπονηση?Δηλαδή η μπανάνα θεωρείται καλύτερη λύση?

    4)Στο τελευταίο γεύμα ο υδατάνθρακας κάνει καλό η θα υπάρχει πρόβλημα επειδή πλησιάζει ο βραδυνός ύπνος?Ίσως θα ήταν καλή επιλογή αλλά 10 αμύγδαλα μαζί με το γεύμα πρωτείνης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-10-09 14:50 #22
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο egw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτήσεις μου από απορίες μου πάνω στις παρατηρήσεις που μου έχετε κάνει

    1) Στο γεύμα 1 λέτε πρωτείνη 0 μα τα γραμμάρια πρωτείνης γάλακτος και δημητριακών μαζί δεν μας κάνουνε άθροισμα 25 γραμμάρια πρωτείνη?Δεν μετράει η συγκεκριμένη ποιότητα πρωτείνης?

    2)Αν συνδέσεις πρωτείνη όπως ο τόνος πχ μαζί με υδατάνθρακα απο φρούτα και με λιπαρά από αμύγδαλα δεν μετράει αυτό?Δηλαδή ο υδατάνθρακας από τα φρούτα δεν μετράει?

    3) Πριν την προπόνηση για ποιο λόγο δεν είναι καλή λύση τα 5 ασπράδια?Δεν είναι 20 γραμμάρια πρωτείνης κι η πιο γρήγορη λύση πρωτείνης σε στερεά μορφή χωρίς να έχεις φουσκώματα?Ποιά άλλη λύση προτείνετε για πρωτείνη πριν την προπόνηση?Το μέλι που έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη τι κακό μπορεί να κάνει πριν την πρόπονηση?Δηλαδή η μπανάνα θεωρείται καλύτερη λύση?

    4)Στο τελευταίο γεύμα ο υδατάνθρακας κάνει καλό η θα υπάρχει πρόβλημα επειδή πλησιάζει ο βραδυνός ύπνος?Ίσως θα ήταν καλή επιλογή αλλά 10 αμύγδαλα μαζί με το γεύμα πρωτείνης.
    1) Το έχω ξαναγράψει οπότε το κάνω copy/paste
    Όσον αφορά τις πρωτεΐνες και πως θα πρέπει να μετρούνται: Πρωτεΐνες οι οποίες θεωρούνται υψηλής βιολογικής αξίας είναι συνήθως οι ζωικές πρωτεΐνες, διότι περιέχουν και τα 9 «απαραίτητα» για τον άνθρωπο αμινοξέα (αυτά τα οποία δεν μπορεί να συνθέσει δηλαδή ο οργανισμός μόνος του από άλλες πρώτες ύλες), και αυτά είναι: ιστιδίνη, ισολευκίνη, λευκίνη, λυσίνη, μεθειονίνη, φαινυλαλανίνη, θρεονίνη, τρυπτοφάνη και βαλίνη. Οι πρωτεΐνες που βρίσκονται σε φυτά και όσπρια είναι χαμηλότερης βιολογικής αξίας διότι περιέχουν μεν τα απαραίτητα αμινοξέα ("για τον άνθρωπο", διότι διαφορετικά θηλαστικά έχουν και διαφορετικά απαραίτητα αμινοξέα), αλλά σε ιδιαίτερα «κακές» αναλογίες. Π.χ. τα όσπρια έχουν απειροελάχιστη μεθειονίνη, ενώ τα δημητριακά έχουν πολύ μικρή ποσότητα λυσίνης. Το αμινοξύ που βρίσκεται σε μικρότερη αναλογία αποτελεί περιοριστικό παράγοντα, δηλαδή ναι μεν θα χρησιμοποιηθεί μαζί με τα υπόλοιπα αμινοξέα για να χτίσει (μεταξύ άλλων) μυικό ιστό, αλλά όταν αυτό το περιοριστικό αμινοξύ τελειώσει, τα υπόλοιπα αμινοξέα που θα περισσέψουν είναι πλέον άχρηστα για κατασκευή ιστών και θα οδηγηθούν στην οξείδωση και στην μετατροπή τους σε γλυκόζη (και ίσως αργότερα και σε λίπος εάν η ποσότητά τους είναι πολύ μεγάλη).

    2) Μετράει απλά δεν είναι όλοι οι υδατάνθρακες ίδιοι, άλλοι απλοί, άλλοι σύνθετοι, άλλοι με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, άλλοι με χαμηλό. Δεν έχω αρκετές γνώσεις για να τεκμηριώσω γιατί θέλει, για παράδειγμα, ρύζι ή πατάτα το κοτόπουλο.

    3) Τα 5 ασπράδια αν δε σε φουσκώνουν μια χαρά είναι. Δε νομίζω πως υπάρχει καλύτερη λύση για γρήγορη πρωτεΐνη από τροφή. Ο υψηλός γλυκαιμικός δείκτης θα κάνει τον οργανισμό σου να παράγει γλυκογόνο και ινσουλίνη αρκετά γρήγορα, θα σε βοηθήσει στην προπόνηση αυτό αρχικά αλλά σε ένα σημείο θα κρασάρεις, αν το πάρεις αρκετά πριν την προπόνηση λόγω γλυκαιμικού δείκτη μετατρέπεται πιο εύκολα σε λίπος. Η έκκριση ινσουλίνης χρειάζεται βοήθεια μετά από την προπόνηση που έχει μειωθεί σημαντικά στον οργανισμό. Το μέλι μετά λοιπόν θα βοηθήσει στην αναπλήρωση του γλυκογόνου και της ινσουλίνης και αυτό θα βοηθήσει στη διατήρηση του αναβολικού περιβάλλοντος. Η μπανάνα θεωρείται μια πολύ καλή λύση προπρονητικά.

    4) Υπάρχει πρόβλημα γιατί δε χρησιμοποιούνται οι υδατάνθρακες και γίνονται λίπος. Για πριν τον ύπνο τρώμε γιαούρτι με ξυρούς καρπούς ή τυρί cottage (χαμηλών λιπαρών και τα δύο). Κι αυτό γιατί περιέχουν πρωτεΐνες από καζεΐνη (δηλαδή βραδείας απορρόφησης).
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-10-09 23:53 #23
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Το έχω ξαναγράψει οπότε το κάνω copy/paste
    Όσον αφορά τις πρωτεΐνες και πως θα πρέπει να μετρούνται: Πρωτεΐνες οι οποίες θεωρούνται υψηλής βιολογικής αξίας είναι συνήθως οι ζωικές πρωτεΐνες, διότι περιέχουν και τα 9 «απαραίτητα» για τον άνθρωπο αμινοξέα (αυτά τα οποία δεν μπορεί να συνθέσει δηλαδή ο οργανισμός μόνος του από άλλες πρώτες ύλες), και αυτά είναι: ιστιδίνη, ισολευκίνη, λευκίνη, λυσίνη, μεθειονίνη, φαινυλαλανίνη, θρεονίνη, τρυπτοφάνη και βαλίνη. Οι πρωτεΐνες που βρίσκονται σε φυτά και όσπρια είναι χαμηλότερης βιολογικής αξίας διότι περιέχουν μεν τα απαραίτητα αμινοξέα ("για τον άνθρωπο", διότι διαφορετικά θηλαστικά έχουν και διαφορετικά απαραίτητα αμινοξέα), αλλά σε ιδιαίτερα «κακές» αναλογίες. Π.χ. τα όσπρια έχουν απειροελάχιστη μεθειονίνη, ενώ τα δημητριακά έχουν πολύ μικρή ποσότητα λυσίνης. Το αμινοξύ που βρίσκεται σε μικρότερη αναλογία αποτελεί περιοριστικό παράγοντα, δηλαδή ναι μεν θα χρησιμοποιηθεί μαζί με τα υπόλοιπα αμινοξέα για να χτίσει (μεταξύ άλλων) μυικό ιστό, αλλά όταν αυτό το περιοριστικό αμινοξύ τελειώσει, τα υπόλοιπα αμινοξέα που θα περισσέψουν είναι πλέον άχρηστα για κατασκευή ιστών και θα οδηγηθούν στην οξείδωση και στην μετατροπή τους σε γλυκόζη (και ίσως αργότερα και σε λίπος εάν η ποσότητά τους είναι πολύ μεγάλη).

    2) Μετράει απλά δεν είναι όλοι οι υδατάνθρακες ίδιοι, άλλοι απλοί, άλλοι σύνθετοι, άλλοι με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, άλλοι με χαμηλό. Δεν έχω αρκετές γνώσεις για να τεκμηριώσω γιατί θέλει, για παράδειγμα, ρύζι ή πατάτα το κοτόπουλο.

    3) Τα 5 ασπράδια αν δε σε φουσκώνουν μια χαρά είναι. Δε νομίζω πως υπάρχει καλύτερη λύση για γρήγορη πρωτεΐνη από τροφή. Ο υψηλός γλυκαιμικός δείκτης θα κάνει τον οργανισμό σου να παράγει γλυκογόνο και ινσουλίνη αρκετά γρήγορα, θα σε βοηθήσει στην προπόνηση αυτό αρχικά αλλά σε ένα σημείο θα κρασάρεις, αν το πάρεις αρκετά πριν την προπόνηση λόγω γλυκαιμικού δείκτη μετατρέπεται πιο εύκολα σε λίπος. Η έκκριση ινσουλίνης χρειάζεται βοήθεια μετά από την προπόνηση που έχει μειωθεί σημαντικά στον οργανισμό. Το μέλι μετά λοιπόν θα βοηθήσει στην αναπλήρωση του γλυκογόνου και της ινσουλίνης και αυτό θα βοηθήσει στη διατήρηση του αναβολικού περιβάλλοντος. Η μπανάνα θεωρείται μια πολύ καλή λύση προπρονητικά.

    4) Υπάρχει πρόβλημα γιατί δε χρησιμοποιούνται οι υδατάνθρακες και γίνονται λίπος. Για πριν τον ύπνο τρώμε γιαούρτι με ξυρούς καρπούς ή τυρί cottage (χαμηλών λιπαρών και τα δύο). Κι αυτό γιατί περιέχουν πρωτεΐνες από καζεΐνη (δηλαδή βραδείας απορρόφησης).
    1)ΝΑ προσθέσω ότι κάποια λαχανικά και όσπρια έχουν μεγάλη συγκέντρωση φυτο-οιστρογόνων κάτι που σε άντρες του αθλήματος κάλός δεν κάνει γτ υψηλά επίπεδα οιστρογόνων = χαμηλά επίπεδα τεστοστερόνης(Αν δεν κάνω λάθος ..)

    2)Φίλε μετράει πως δεν μετράει αλλά ποιος ο λόγος να φας απλό υδατάνθρακα ο οποίος θα απορροφηθεί σύντομα με αποτέλεσμα σύντομη και γρήγορη παροχή ενέργειας ? Κανένας απλά ...
    Τρώγοντας σύνθετο υδατάνθρακα κατά την διάρκεια την ημέρας και κατά βάση να μοιραστεί στα γεύματα που είναι πιο κοντινά στην προπόνηση για να έχεις αρκετή σταθερή παροχή ενέργειας στον οργανισμό σου. ..
    3)Ο ίδιος λόγος με το 2 .. φάε ότι πρωτεϊνη θες αλλά το καλύτερο θεωρώ είναι μι ατροφή(ψάρι κατά βάση αν θες τροφή) ή συμπλήρωμα γαι άμεση διάθεση αμινοξέων .. βέβαια θα έχεις διαθέσιμα αμινξέα και από την διατροφή κατά την διάρκεια της ημέρας να κυκλοφορούν στο κυκλοφορικό σύστημα σου άρα ...
    4)Θα χρησιμοποιείς υδατάνθρακα ΜΟΝΟ όταν θα έχεις΄έντονη σωματική δραστηριότητα ...
    αν μείνεις σπίτι και απλά αράζεις ή χειρότερα κοιμάσαι ο υδατάνθρακας ειδικά ο σύνθετος (!!) θα μετατραπεί σε λίγος γτ η περίσια ενέργεια παραμένει αχρησιμοποίητη .. αυτό δεν ισχύει γαι το βράδυ μόνο ,ισχύει όποτε δεν έχεις έντονη σωματική δραστηριότητα ...
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-11-09 23:55 #24
    Προεπιλογή
    Επαναφέρω το θέμα γιατί βάση αυτών που μου είπατε προσπάθησα να βελτιώσω την παραπάνω διατροφή μου και αν θέλετε πείτε μου την γνώμη σας.

    07.00--- 100 γρ. βρώμη(κατάφερα και βρήκα την σωστή και καταφέρνω και την τρώω με γάλα),500 ml γάλα 1,5%,1 μικρή φέτα μαύρο ψωμί ολικής με μια κουταλιά του γλυκού μέλι,2 ασπράδια.

    10.30--- Τόνος σε νερό με ρύζι/βραστή πατάτα/μακαρόνια(γύρω στα 150 γραμμάρια) και σαλάτα μαρούλι,ντομάτα (μισή κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο),10 αμύγδαλα,1 μήλο.

    14.00--- Κοτόπουλο/μοσχάρι/ψάρι με ρύζι/βραστή πατάτα/μακαρόνια/όσπρια και σαλάτα μαρούλι,ντομάτα (μισή κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο),10 αμύγδαλα.

    17.30--- 4 ασπράδια,1 μπανάνα

    18.30--- Προπόνηση

    20.00 Μια κουταλιά της σούπας μέλι,1 μπανάνα,Κοτόπουλο/μοσχάρι με ρύζι/βραστή πατάτα/μακαρόνια

    23.00 Κοτόπουλο/μοσχάρι/τόνος σε νερό με μαρούλι σκέτο χωρίς λάδι(εδώ μπορώ να βάλω μια κουταλιά της σούπας λάδι?) και 5 αμύγδαλα.

    00.00 Ύπνος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη egw : 12-11-09 στις 00:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-11-09 10:39 #25
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Στα γεύματα με το λάδι βγάλε τα αμύγδαλα. Το βράδυ αν δεν φας αμύγδαλα μπορείς να φας το λάδι. Φάε κάνα καρύδι καλύτερα αντί για αμύγδαλα, που έχουν Ω3. Μετά την προπόνηση αν δεν χρησιμοποιείς whey προσπάθησε να έχεις μαζί σου ασπράδια να φας αμέσως (αν και δε ξέρω πόση ώρα διατηρούνται εκτός ψυγείου).
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-11-09 12:56 #26
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα γεύματα με το λάδι βγάλε τα αμύγδαλα. Το βράδυ αν δεν φας αμύγδαλα μπορείς να φας το λάδι. Φάε κάνα καρύδι καλύτερα αντί για αμύγδαλα, που έχουν Ω3. Μετά την προπόνηση αν δεν χρησιμοποιείς whey προσπάθησε να έχεις μαζί σου ασπράδια να φας αμέσως (αν και δε ξέρω πόση ώρα διατηρούνται εκτός ψυγείου).
    αςπαει σπιτι καλυτερα να φαει αυγα
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-11-09 01:31 #27
    Προεπιλογή
    Χρησιμοποιω απλά τα ασπράδια πριν την προπόνηση γιατί δεν με φουσκώνουνε και το κοτόπουλο(βραστό 150 γραμμάρια) κατα 95% των περιπτώσεων μετά την προπόνηση γιατί έχει περισσότερη πρωτείνη συν το ότι μερικές φορές μετά το γυμναστήριο δεν γυρνάω σπίτι με αποτέλεσμα τα ασπράδια να είναι πιο δύσκολο να τα φας κάπου έξω και να συντηρηθούνε(έστω κι αν το έχω δοκιμάσει κι αυτό πιο παλιά),ενώ το κοτόπουλο με το ρυζάκι η πατάτα η μακαρόνια το έχω βάλει σε ένα ταπεράκι το τρώω σε μια γωνία και μετά έφυγα.

    Η ιδέα για τα καρύδια είναι πράγματι καλή αν και δεν μου αρέσουνε τόσο σε γεύση σε αντίθεση με τα αμύγδαλα που μου αρέσουνε πολύ,απλά νόμιζα ότι και τα αμύγδαλα είχανε ω3 αρκετή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 13-11-09 11:53 #28
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Έχουν κι αυτά αλλά σε πολύ μικρότερη ποσότητα, κυρίως Ω6. Αφού δε βολεύει... Κοτόπουλο, κοτόπουλο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 13-11-09 14:34 #29
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο egw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιω απλά τα ασπράδια πριν την προπόνηση γιατί δεν με φουσκώνουνε και το κοτόπουλο(βραστό 150 γραμμάρια) κατα 95% των περιπτώσεων μετά την προπόνηση γιατί έχει περισσότερη πρωτείνη συν το ότι μερικές φορές μετά το γυμναστήριο δεν γυρνάω σπίτι με αποτέλεσμα τα ασπράδια να είναι πιο δύσκολο να τα φας κάπου έξω και να συντηρηθούνε(έστω κι αν το έχω δοκιμάσει κι αυτό πιο παλιά),ενώ το κοτόπουλο με το ρυζάκι η πατάτα η μακαρόνια το έχω βάλει σε ένα ταπεράκι το τρώω σε μια γωνία και μετά έφυγα.

    Η ιδέα για τα καρύδια είναι πράγματι καλή αν και δεν μου αρέσουνε τόσο σε γεύση σε αντίθεση με τα αμύγδαλα που μου αρέσουνε πολύ,απλά νόμιζα ότι και τα αμύγδαλα είχανε ω3 αρκετή.
    γιατι δεν περνεις συμπληρωματα ειπαμε??
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 14-11-09 04:35 #30
    Προεπιλογή
    Δεν παίρνω συμπληρώματα γιατί γενικώς δε μου αρέσει ιδιαίτερα η ιδέα να τρώω κάτι σε σκόνη η πχ σε κάψουλες και προτιμώ τις φυσικές τροφές που μου αρέσουν και σε γεύση έστω κι αν ξέρω ότι αν έπαιρνα συμπληρώματα συν με την διατροφή που κάνω θα είχα πολύ καλύτερα αποτελέσματα διότι όπως και να το κάνουμε το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των συμπληρωμάτων είναι η πολύ γρήγορη απορρόφηση των συστατικών που θέλουμε,που από τροφές οι μόνες που είναι αρκετά γρήγορες σε μεταδοτικότητα πρωτείνης και υδατάνθρακα αντίστοιχα είναι τα ασπράδια και το μέλι.

    Φυσικά προσπαθώ συνέχεια να βελτιώνω ότι μπορώ στην διατροφή μου αν και γενικότερα ο οργανισμός μου έχει αρκετά μεγάλες απαιτήσεις όταν είσαι 1.92 άρα πρέπει να τρώω και μεγάλες ποσότητες από καθαρές τροφές όμως κι όχι σαβούρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία