Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 17
  1. 27-08-14 14:16 #1
    Προεπιλογή Γάμπες και ενα ασυνηθιστο προβλημα
    Καλησπερα,

    Εχω ενα μαλλον ασυνηθιστο προβλημα με τις γαμπες
    Εχω "τερματισει" ολα τα μηχανηματα σε οτι αφορα το βαρος
    Δηλαδη μπορω να κανω ανετα 4Χ 20-25 standing και αλλα τοσα σε donkey με ολα τα κιλα των μηχανηματων
    Η εκτελεση γινεται εκρηκτικα και στο τελος κραταω συσφιξη για 1 sec
    Αυτο το προγραμμα το κανω μια φορα την εβδομαδα,οπως και καθε μυικη ομαδα
    Η οποια δυσκολια εγκειται περισσοτερο στο να αντεξει πχ η πλατη μου το βαρος (210 Kgrs στα standing),ενω στις καθ'αυτού γαμπες η επιβαρυνση ειναι-σχετικα-μικρη
    Οποτε αναζητω τρόπους να φορτωσω περισσοτερα κιλα
    Αλλα πχ το να βαλω σε μια μπαρα ας πουμε 300 κιλα για να κανω γαμπες ανεβασμενο σε ενα ξυλο,δεν ειναι καθολου πρακτικο
    Το αλλο σεναριο υποθετω ειναι να αυξησω sets και να προσθεσω 1-2 ασκησεις ακομα ή να γυμναζω τις γαμπες 2 φορες την εβδομαδα
    Εψαξα βιντεακια στο εσυσωληνας για να δω πχ τι κανει ο Coleman,κανει τις γνωστες ασκησεις αλλα δεν ειδα καν να φαινεται ποσα κιλα σηκωνει,υποθετω οτι θα εχει ειδικα μηχανηματα και οχι του συρμου
    Αλλες λυσεις υπαρχουν;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-08-14 15:24 #2
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    λιγοτερα κιλα περισσοτερες επαναληψεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-08-14 15:49 #3
    Προεπιλογή
    Κράτα 3-4 δευτερόλεπτα αρνητική, κράτημα στο τέλος της αρνητικής 3 δευτερόλεπτα, εκρηκτική θετική και κράτημα στο τέλος της θετικής 3 δευτερόλεπτα. 15-20 επαναλήψεις.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-08-14 19:45 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Απλό, κανε με ελεύθερη μπάρα σε ενα σκαλί.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-08-14 16:05 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagos789 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πχ το να βαλω σε μια μπαρα ας πουμε 300 κιλα για να κανω γαμπες ανεβασμενο σε ενα ξυλο,δεν ειναι καθολου πρακτικο
    Αλλες λυσεις υπαρχουν;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλό, κανε με ελεύθερη μπάρα σε ενα σκαλί.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-09-14 14:32 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Επειδή με τις γάμπες υπάρχει μια σύγχυση...Συνδυασμός επαναλήψεων χρειάζεται κι όχι μόνο άπειρες επαναλήψεις γιατί δεν θα μεγαλώσουν ποτέ. Και το εξηγώ: Ο γαστροκνήμιος μυς αποτελείται κυρίως από μυικές ίνες FT, ενώ ο υποκνημίδιος μυς αποτελείται κυρίως από ίνες ST. Με βάση αυτό τις γυμνάζουμε αναλόγως.

    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-09-14 16:56 #7
    Προεπιλογή
    Εαν το μηχανημα το ορθιο εχει στο υψος των αυτιων σου χερουλια για τα χερια, κρεμας πλακες βαρους.

    Όνομα: hrth.png Εμφανίσεις: 228 Μέγεθος: 82,8 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-09-14 18:36 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sobral Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή με τις γάμπες υπάρχει μια σύγχυση...Συνδυασμός επαναλήψεων χρειάζεται κι όχι μόνο άπειρες επαναλήψεις γιατί δεν θα μεγαλώσουν ποτέ. Και το εξηγώ: Ο γαστροκνήμιος μυς αποτελείται κυρίως από μυικές ίνες FT, ενώ ο υποκνημίδιος μυς αποτελείται κυρίως από ίνες ST. Με βάση αυτό τις γυμνάζουμε αναλόγως.

    Αυτό που εννοείς και δεν λες.. είναι ότι ο γαστροκνήμιος χρειάζεται περισσότερες επαναλήψεις κατά την άσκησή του στο μηχάνημα (όρθιος), ενώ ο υποκνημίδιος θέλει λιγότερες επαναλήψεις κατά την άσκησή του (καθιστός). Σύμφωνα με τον γυμναστή μου όλα αυτά! Εγώ όμως γνωρίζω ότι ο γαστροκνήμιος αποτελείται από ταχείας συστολής και ο υποκνημίδιος από βραδείας... Μπορείς να μου πεις ποιο είναι το σωστό;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Give me a Dip : 02-09-14 στις 18:45
    "Today I will do what others won't, so tomorrow I can do what others can't"
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-09-14 19:51 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Give me a Dip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που εννοείς και δεν λες.. είναι ότι ο γαστροκνήμιος χρειάζεται περισσότερες επαναλήψεις κατά την άσκησή του στο μηχάνημα (όρθιος), ενώ ο υποκνημίδιος θέλει λιγότερες επαναλήψεις κατά την άσκησή του (καθιστός). Σύμφωνα με τον γυμναστή μου όλα αυτά! Εγώ όμως γνωρίζω ότι ο γαστροκνήμιος αποτελείται από ταχείας συστολής και ο υποκνημίδιος από βραδείας... Μπορείς να μου πεις ποιο είναι το σωστό;
    Περίμενε λίγο γιατί λες αντιφατικά πράγματα...όταν είναι ταχείας συστολής (=FT) χρειάζεται πιο λίγες επαναλήψεις κ πολλά κιλά (κοντά στη ΜΔ) ενώ όταν είναι βραδείας (=ST) πιο πολλές με λιγότερα κιλά. Σε συνδυασμό με αυτό που γράφω παραπάνω βγάζεις το συμπέρασμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-09-14 19:56 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Aργές αρνητικές και περισσότερες επαναλήψεις.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-09-14 20:10 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sobral Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενε λίγο γιατί λες αντιφατικά πράγματα...όταν είναι ταχείας συστολής (=FT) χρειάζεται πιο λίγες επαναλήψεις κ πολλά κιλά (κοντά στη ΜΔ) ενώ όταν είναι βραδείας (=ST) πιο πολλές με λιγότερα κιλά. Σε συνδυασμό με αυτό που γράφω παραπάνω βγάζεις το συμπέρασμα.
    Got it

    Απλώς ο γυμναστής μου, μου έχει πει να "παίζω" 15-20 γαστροκνήμιο και κοντά στα 10 υποκνημίδιο! Σύμφωνα όμως με τα παραπάνω που ανέφερες, η πρόταση αυτή χαρακτηρίζεται λανθασμένη. Γι αυτό και το μπέρδεμα!
    "Today I will do what others won't, so tomorrow I can do what others can't"
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-09-14 20:13 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aργές αρνητικές και περισσότερες επαναλήψεις.
    Συνδυασμό θέλει Μιχαλιό μου.. Γι αυτό έδωσα κ την επεξήγηση από πάνω. Άρα 2 ασκήσεις διαφορετικές που στην μία θα υπάρχουν πολλές κ στην άλλη λίγες επαν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-09-14 20:14 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Give me a Dip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Got it

    Απλώς ο γυμναστής μου, μου έχει πει να "παίζω" 15-20 γαστροκνήμιο και κοντά στα 10 υποκνημίδιο! Σύμφωνα όμως με τα παραπάνω που ανέφερες, η πρόταση αυτή χαρακτηρίζεται λανθασμένη. Γι αυτό και το μπέρδεμα!
    Τα βρήκαμε κανένα θέμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-09-14 20:28 #14
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.624
    Προεπιλογή
    Κάντα σε δυο χρονους , σταματώντας ενδιάμεσα και συνεχίζωντας,με πιο αργό και ελεγχόμενο τέμπο,αυξάνωντας τις επαναλήψεις.
    Τα κιλα είναι πολλά που κανεις,δεν εχεις πολλές επιλογές, ασε το εκρηκτικό τέμπο γιατι ενδεχομένως βοηθάς αρκετα με τους τραπέζιους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 03-09-14 09:12 #15
    Το avatar του χρήστη morbit_killer

    Εγγραφή
    05-12-2011
    Περ.
    ilion athens
    Μηνύματα
    411
    Cool
    οι γάμπες μπορεί να γυμνάζονται σχεδόν καθημερινά , όσο ποιό πολύ τις γυμνάζεις τόσο το καλύτερο ο σβαρτζενέγκερ έκανε γάμπες στο διάλειμμά του μετά πο χέρια ..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία