Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 23-08-14 10:52 #1
    Προεπιλογή Συμβουλές σε αρχάριο.
    Παιδια καλημερα. Ειμαι 36 χρονων και παλαιμαχος της αρσης βαρων στην κατηγορια των 77 κιλων. Οταν παρατησα το αθλημα ¨αφησα¨ τον εαυτο μου με αποτελεσμα στις 13 Ιουνιου που μας περασε να ζυγιζω 115.4 κιλα εκ των οποιων τα 83.5 να ειναι η οστεομυικη μου μαζα. ξεκινησα να επισκεπτομαι διατροφολογο και σημερα βρισκομαι στα 100 κιλα. τωρα που χαλαρωσαν η ζεστες και τελειωσαν η διακοπες σκεφτηκα να ξεκινησω τρεξιμο σε χαλαρους ρυθμους παραλληλα με την διατροφη μεχρι το ποσοστο λιπους μου να φτασει στο 9-10 % και απο εκει και επειτα να ξεκινησω προπονηση με ελευθερα βαρη. ζητω την γνωμη σας γιατι δεν γνωριζω αν ειναι σωστος ο τροπος σκεψης μου. εχετε καποια διαφορετικη προταση να μου κανετε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-08-14 14:44 #2
    Προεπιλογή
    Την προπονηση με βαρη μπορεις να την συνδιασεις ανετα με την αεροβικη σου, γιατι πρωτα να πεσεις σε λιπος και μετα? Ετσι και αλλιως τα βαρη θα συμβαλουν και αυτα με την σειρα τους στην απωλεια λιπους, οσο μεγαλωνουν οι μυς τοσο περισσοτερες καυσεις εχουμε, υπολογιζεται οτι αν αυξησουμε την μυικη μας μαζα κατα ενα κιλο καιμε σε κατασταση ηρεμιας 450 θερμιδες παραπανω αποπριν, εγω στην θεση σου θα συνδυαζα και τα 2!!!
    No pain no gain!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-08-14 14:16 #3
    Προεπιλογή
    την ιδια μερα που θα κανω αεροβικη να κανω και βαρη η να ειναι ξεχωριστες και εναλλαξ η προπονησεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-08-14 19:01 #4
    Προεπιλογή
    Μπορείς να κάνεις αερόβια μετά την προπόνηση με βάρη. Αλλά η καλύτερη λύση είναι κάνεις 3-4 φορές την εβδομάδα το πρωί, πριν απο το πρώτο γεύμα. Τότε η αερόβια σου δίνει τα μέγιστα αποτελέσματα.

    Τα βάρη σου δίνουν μεγάλο πλεόνεκτημα, όπως ανέφερε ο φίλος πιο πάνω. Μην τα αφήσεις καθόλου. Θα συμβάλουν στην μείωση λίπους και παράλληλα θα σου αυξηθεί η μυική σου μάζα.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση