Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 92
  1. 20-09-06 00:55 #1
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή Σωματότυποι
    ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟΙ (Γενετικοί προσδιορισμοί - περιορισμοί)



    Υπάρχουν 3 βασικά μοντέλα σωματοτυπων από την μίξη των οποίων συνθέτονται όλα τα είδη σωματοτυπων που βλέπουμε στους ανθρωπους. Έτσι λοιπόν έχουμε το ενδομορφικό, το μεσομορφικό και το εκτομορφικό μοντέλο.

    Τα χαρακτηριστικά του Ενδόμορφου είναι:
    Συσσωρεύει εύκολα λίπος κυρίως στην περιοχή την κοιλιάς και των γοφών και έχει γενικά πλαδαρό σώμα. Έχει καλά αναπτυγμένο μυϊκό σύστημα αλλά η μυικοτητα, λόγω του λίπους, δεν διακρινεται. Επισης χάνει πολύ δύσκολα λίπος και κατά την διάρκεια της δίαιτας χάνει και αρκετούς μυς.
    Έχει στενούς ώμους, φαρδιά λεκάνη και στρογγυλό πρόσωπο.

    Τα χαρακτηριστικά του Μεσομορφου είναι:
    Μεγάλο άνοιγμα ώμων, στενή μέση και νορμάλ μέγεθος γοφών. Τρώει χωρίς να προσέχει ιδιαίτερα την διατροφή του αφού δεν παίρνει εύκολα λίπος και όταν πάρει μοιράζεται ομοιόμορφα σε όλο του το σώμα και μπορεί να το ξαναχάσει ευκολα. Εχει αρκετά αναπτυγμένο μυϊκό σύστημα και η μυικοτητα του διακρίνεται.
    Το πρόσωπο του έχει έντονες γωνίες και συνήθως έχει αρκετά βαριά χροιά φωνής.

    Τα χαρακτηριστικά του Εκτομορφου είναι:
    Επίπεδος θώρακας, στενοί γοφοί, αδύνατο μυϊκό σύστημα, λεπτά και μακρά άκρα και συνήθως το ύψος του είναι πάνω από τον μέσο ορο. Παιρνει πολύ δύσκολα λίπος και ακόμη δυσκολότερα μυς.



    Ο σωματότυπος κάθε ανθρώπου είναι μια μίξη από αυτά τα τρία μοντέλα. Το να είναι κάποιος π.χ καθαρά ενδομορφικος είναι πολύ σπάνιο. Άμα φανταστούμε ένα τρίγωνο όπως στο σχ.2 με ένα μοντέλο σε κάθε κορυφή τότε ολοι οι δυνατοί συνδυασμοί που προκύπτουν βρίσκονται μέσα στο τριγωνο. Οσο πιο μακριά από την κορυφή του κάθε μοντέλου τόσα λιγότερα χαρακτηριστικά του έχει.
    Πρακτικά ο σωματότυπος προσδιορίζεται απο 3 αριθμούς(κλίμακα 1-7) όπου ο πρώτος αναλογεί στην ενδομορφία, ο δεύτερος στην μεσομορφία και ο τρίτος στην εκτομορφία. Ενδεικτικά ο σωματότυπος του ενδόμορφου αντιστοιχεί στον 7-1-1 και του μέσου τύπου στον 4-4-4.
    Για να καταλάβετε καλύτερα στο σχ.3 έχω προσθέσει από 7 βοηθητικούς δακτυλίους με κετρα τις κορυφές του τριγώνου οι οποίοι αριθμούνται από έξω προς τα μέσα δηλαδή ο εξωτερικός δακτύλιος έχει το νούμερο 1 και ο κεντρικός το 7.

    Αν λοιπόν κάποιος ήταν στην θέση που βρίσκεται το αστέρι τότε θα είχαμε :
    Δακτύλιος ενδομορφίας = 5
    Δακτύλιος μεσομορφίας = 1
    Δακτύλιος εκτομορφίας = 1

    Αρα ο σωματότυπος θα ήταν 5-1-1
    Δεν υπάρχει καμιά τεχνική για να προσδιορίσουμε τον σωματότυπο κάποιου παρά μόνο εμπειρικά δηλαδή με το 'μάτι' .Παράδειγμα, κατα την γνώμη μου ο Σταλόνε(rocky,rambo κτλ) πρέπει να βρίσκεται κάπου εκεί που έχω βάλει το τριγωνάκι.

    Oσον αφορά το Bodybuilding είναι εμφανές ότι οι σωματότυποι που "κοιτάνε" προς το μεσομορφικό μοντέλο ευνοούνται τα μέγιστα. Ιδικά αυτοί με βαθμό μεσομορφίας 6 και 7 και μόνο που μυρίζουν τα βάρη οι μυς τους εκρυγνονται και ας ακολουθούν την 50-50 δίαιτα ...(50% pizza 50% σάντουιτς).
    Οι "προσανατολισμένοι" ενδομορφικά ναι μεν παίρνουν σχετικά εύκολα μυς αλλά είναι πολύ δύσκολο και πολλές φορές ακατόρθωτο να χάσουν λίπος ώστε να δείξουν κάποια μυικοτητα πόσο μάλλον γραμμωση(NO Six-Pack 4 you). Ειναι όμως σε καλύτερη μοίρα από τους εκτομορφικούς οι οποίοι
    άμα θέλουν να πάρουν μυς πρέπει να είναι με γεμάτο στόμα όλη μέρα και αφού πάρουν τους μυς πρέπει να συνεχίσουν να τρώνε πολύ ώστε να τους διατηρησουν. Μην περιμένετε να γίνετε Πρωταθλητές στο bodybuilding όμως.

    Την επόμενη φορά που θα κοιτάχθειτε στον καθρέπτη προσπαθήστε να βρείτε τον δικό σας σωματότυπο .


    jiujitsu
    cHeMiCaLLy eNhanCeD BoDiEs
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-09-06 01:13 #2

    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47
    Προεπιλογή Σωματότυποι
    Άρθρο

    Μπράβο! Εξαιρετικό άρθρο με αφορμή το οποίο μπορούμε να συζητήσουμε πολλά ενδιαφέροντα θέματα όπως ποιό είδος προπόνησης και διατροφής είναι κατάλληλο για κάθε σωματότυπο (και γιατί οι διάφοροι τύποι υπολογισμού των ενεργειακών αναγκών ενός ατόμου είναι ιστορίες από την κρύπτη αν δεν λαμβάνουν υπ'όψιν τον σωματότυπό του), γιατί ένας εκτόμορφος δεν πρέπει ούτε να σκεφτεί την γράμωση (όπως δηλαδή κάνουν τα περισσότερα παιδάκια που ξεκινάνε) πριν βάλει πολλά μυικά κιλά και άλλα θέματα.

    ...Παράδειγμα, κατα την γνώμη μου ο Σταλόνε(rocky,rambo κτλ) πρέπει να...
    Η σωστή φράση είναι η εξής:

    "...Παράδειγμα, κατα την γνώμη μου ο Rambo (rocky, σταλόνε κτλ) πρέπει να..."

    Έτσι τον αποκαλούμε στην Ελλάδα, μην τα μπερδεύεις σε παρακαλώ...
    Φίλε οδηγέ, έβαλες HMB στο ντεπόζιτο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-09-06 01:23 #3
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή Re: ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟΙ (Γεννετικοί προσδιορισμοί - περιορισμοί)
    Αρκετά ενημερωτικό! Welldone man
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-09-06 09:22 #4
    pushhead
    Guest
    Προεπιλογή
    to kalo einai oti tonises oti einai poly spanio na petyxeis apolyto swmatotypo dld mono mesomorfiko!giati kati eixa diavasei nomizw edw...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-09-06 18:02 #5
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    ο μεσομορφικος ειναι ο στοχος των bodybuilders ετσι? το απολυτο μυικο κτηνος!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-09-06 19:39 #6
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15
    ο μεσομορφικος ειναι ο στοχος των bodybuilders ετσι? το απολυτο μυικο κτηνος!
    O swmatotypos mas den allazei me thn gymnastikh ...Etsi geniomaste kai oti kai na kaneis den mporeis na to allakseis.Dhladh me to pou geniese einai hdh apofasismeno pws 8a deixneis otan megalwseis.Mporeis bebaia na beltiwseis kapws thn katastash me to gymnasthrio alla DEN mporeis na allakseis to gonidioma sou allazontas tis diatrofikes sou synh8eies.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-09-06 02:11 #7
    Προεπιλογή
    exw na kano 2 parathrhseis kathara endomorfikoi yparxoyn paradeigma o protagonisths toy family guy (opoios den to xei dei xanei.....)

    kai h 2 parathrhsh einai=giati mono o mesomorfikos exei trixes sto sththos?(vlepe skitso 1)


    ps=lolollolololol
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 21-09-06 19:15 #8
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.918
    Προεπιλογή
    Πολύ καλό άρθρο Jiu!

    Muscleboss
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-09-06 03:44 #9
    Προεπιλογή
    οι ενδομορφικοί είναι σε καλύτερη μοίρα απο τους εκτομορφικους. γιατί?γιατι πλέον γίνεται και λιποαναρρόφηση και φεύγει το τοπικό οπότε φαίνονται οι μύες φαίνονται όλα. οι εκτομορφικοί είναι ...πφφφφ αφήστε δεν λέω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-10-06 15:50 #10
    Προεπιλογή
    υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιος μισος εκτομορφικος κ μισος ενδο?(..λεω εγω τωρα!!)
    αυτο μου ηρθε επειδη στην δικη μου περιπτωση βαζω αρκετα δυσκολα κιλα (χαρακτηριστικο εκτομορφ) ενω αν χαλασω την διατροφη μου σε καποια περιοδο παρατηρω να αυξανεται το λιπος αισθητα ειδικα στους κοιλιακους!

    πιστευω οτι ενα αρθρο για την προπονηση κ διατροφη αναλογα με καθε τυπο σωματος θα ηταν εξαιρετικα οφελιμο!
    .............MuAy tHAi sPirIT WiNS..................
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-12-06 21:10 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο muaythaispirit
    υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιος μισος εκτομορφικος κ μισος ενδο?(..λεω εγω τωρα!!)
    αυτο μου ηρθε επειδη στην δικη μου περιπτωση βαζω αρκετα δυσκολα κιλα (χαρακτηριστικο εκτομορφ) ενω αν χαλασω την διατροφη μου σε καποια περιοδο παρατηρω να αυξανεται το λιπος αισθητα ειδικα στους κοιλιακους!

    πιστευω οτι ενα αρθρο για την προπονηση κ διατροφη αναλογα με καθε τυπο σωματος θα ηταν εξαιρετικα οφελιμο!
    ναι φυσικά και γίνεται!είπαμε όλοι οι συνδυασμοί είναι πίθανοι!
    πάντως και καθαροί τύποι υπάρχουνε απλά είναι πολύ σπάνιο.
    Κι όσο για τα είδη της διατροφής που λετε αναλογα με τον σωματοτυπο εγω τουλαχιστον ξερω το εξης: οσο πιο ενδομορφικος εισαι τοσο πιο πολυ προτιμας τα αμινοξεα για ενεργεια αντι για γλυκοζη(σε αναεροβια επιπεδα), ενω αντιθετα οσο πιο μεσομορφικος συμβαινει το αντίθετο.

    επισης νομιζω οτι το αν προτιμας το λιπος η οχι ειναι θεμα τριτης δυναμης(τριτου συνδυασμου ξερεις, στον χωρο και στο σχημα ειναι τρεις οι διαστασεις)
    δηλαδη μπορει ενας ενδομορφικος να ειναι ετσι: αμινοξεα λιπος γλυκοζη
    η ακομα χειροτερα αμινοξεα γλυκοζη λιπος(πιο δυσκολη αυτη η περιπτωση)
    εσενα σε βαζω καπου στην δευτερη περιπτωση(αν το σκεφτεις μαλλον ταιριαζεις - σκεψεις κανουμε!)
    ειπαμε ειναι πιθανοι ολοι οι συνδυασμοι.
    το γιατι εχουνε τριχες μονο οι μεσομορφικοι...ειναι αξυριστοι!γι αυτο!χαχαχαχα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-12-06 21:32 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pushhead
    to kalo einai oti tonises oti einai poly spanio na petyxeis apolyto swmatotypo dld mono mesomorfiko!giati kati eixa diavasei nomizw edw...
    προφανώς σε μένα αναφέρεσαι. εγώ είπα κάτι τέτοιο κάποια στιγμή. ε ναι προσπαθείς σου λέω να το πετύχεις είναι ο στόχος. αλλά δεν σημαίνει οτι θα το πετυχεις σίγουρα. πάντως αυτοί που το πετυχαινουνε σιγουρα χωρις να διαλυσουνε την καρδια τους ειναι αυτοι που γυμναζονται δέκα χρόνια και βάλε(ε γυμναστικη γυμνατικη κάποια στιμγη τα κάνεις τα λιποκύτταρα να μεταινώσουν για τις γονιδιακες τους διαθεσεις)
    ποτε ομως οσο ενας καθαρά μεσομορφικός. αυτό εννοούσα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-12-06 03:54 #13
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή Re: Σωματότυποι
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-01-07 08:33 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jiujitSu
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15
    ο μεσομορφικος ειναι ο στοχος των bodybuilders ετσι? το απολυτο μυικο κτηνος!
    O swmatotypos mas den allazei me thn gymnastikh ...Etsi geniomaste kai oti kai na kaneis den mporeis na to allakseis.Dhladh me to pou geniese einai hdh apofasismeno pws 8a deixneis otan megalwseis.Mporeis bebaia na beltiwseis kapws thn katastash me to gymnasthrio alla DEN mporeis na allakseis to gonidioma sou allazontas tis diatrofikes sou synh8eies.
    Το γονιδίωμα μπορεί να μην αλλάξει. αλλά τα μυοκύτταρα θα τα εκπαιδεύσεις(με το κάρντιο) και θα προτιμάνε κατα σειρά: ΛΙΠΟΣ - ΓΛΥΚΟΖΗ - ΑΜΙΝΟΞΕΑ(παρουσία οξυγόνου δεν καίγονται τα αμινοξέα παίδες)
    τα αμινοξέα καίγονται μόνο αναερόβια. δηλαδή στο πρώτο τέταρτο στον διάδρομο(η λεγόμενη φάση της προσαρμογής - μετά το τέταρτο ο οργανισμός πιάνει μόνο λίπος και γλυκόζη και προστατεύει τα υπόλοιπα αμινοξέα) και κατα την διάρκεια της άσκησης με βάρη.
    έτσι πριν το τζίμ πρέπει να τρώμε 25 γρμ πρωτείνης(ειναι το μέγιστο της πρωτείνης που μπορεί να απορροφήσει ο οργανισμός κατά την διάρκεια ενός γεύματος) και άλλα 25 γρμ μετά αν τα χουμε δώσει ολά για να θρέψουμε τους μύες.

    ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ: το μόνο που κάνεις στο τζιμ ειναι να εκπαιδεύεις τον οργανισμό. τπτ άλλο. όλα τα άλλα...γινονται την υπόλοιπη μέρα...ξυπνήστε παιδιά έλεος...

    και πάλι αυτήν είναι η άποψη μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-01-07 17:54 #15
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Albert_Wesker
    έτσι πριν το τζίμ πρέπει να τρώμε 25 γρμ πρωτείνης(ειναι το μέγιστο της πρωτείνης που μπορεί να απορροφήσει ο οργανισμός κατά την διάρκεια ενός γεύματος)
    Albert καιρος να ξαναδιαφωνησω μαζι σου .Εγω εχω διαβασει και εχω αναφερει πολλες φορες οτι το maximum που μπορει να απορροφησει ο οργανισμος ειναι 30γρ και παει μεχρι ~40.Αναλογα τον οργανισμο.Αυτα για 3-3.5 ωρες.Τωρα δεν ξερω που διαβασες εσυ κατι τετοιο και δεν ξερω αν ισχυει
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία