Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 16
  1. 11-06-14 04:44 #1
    Προεπιλογή Ειναι τα συμπληρωματα καταλληλα για χορτοφαγους;
    Ποια συμπληρωματα ειναι καταλληλα για χορτοφαγους; Σιγουρα η κρεατινη, τα αμινοξεα και οι διαφορες βιταμινες. Βεβαια πρεπει να μην εχουν ζελατινη τα χαπια.

    Τι γινεται με τα προ-εξασκητικα συμπληρωματα; Ενδυκνεινται για χορτοφαγους ή οχι;

    Πρωτεϊνες υπαρχουν ειδικες που ειναι για χορτοφαγους, με ή χωρις σογια. Ακομα και πρωτεϊνη κανναβης.

    Σκεφτομαι σοβαρα να ξεκινησω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-06-14 12:40 #2
    Προεπιλογή
    η δεν εχεις τι να κανεις γενικα στην ζωη σου η καποιος σου ειπε πραγματα που μαλλον σε βαλαν σε τετοιες σκεψεις δεν βρισκω ουτε εναν λογο για να γινεις χορτοφαγος στην κασα θα καταληξεις τι τρωως κρεας τι χορτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-06-14 13:01 #3
    Προεπιλογή
    Γενικά συμφωνώ με τον cuntface.
    Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να είναι χορτοφάγος. Άντε να δεχτώ να μην τρώει συχνά κρέας και γαλακτοκομικά. Αλλά όχι να τα κόψει και τελείως. Αλλά επειδή ο καθένας έχει τους λόγους του οφείλουμε να τους σεβαστούμε.

    Σε αυτό που ρωτάς τώρα.
    Δεν μας λες τι είδους χορτοφάγος είσαι. Vegetarian ή vegan?

    Αν είναι στην πρώτη κατηγορία, δηλαδή τρως γαλακτοκομικά τότε οι περισσότερες πρωτεΐνες whey σου κάνουν. Βασικά έχει να κάνει με τον τρόπο παρασκευής τους. Πήζουν το γάλα με κάποια ένζυμα, αν χρησιμοποιούν ζωικα ένζυμα τότε δεν σου κάνουν. Αλλά οι περισσότερες,μην πω όλες, χρησιμοποιούν "μικροβιολογικα" ένζυμα, οπότε αν είναι vegetarian καταναλώνεις άφοβα ορού γάλακτος. (ενδεικτικά η gold standard της on, και η impact whey της myprotein. )

    Αν τώρα είσαι vegan τότε υπάρχουν πρωτεΐνες που μπιζελιων και σόγιας.

    Επίσης επειδή γίνεται και διαχωρισμός για αυτούς που τρώνε αυγά(δεν θυμάμαι την ονομασία τους, κάτι με ovo έχει να κάνει αν θυμάμαι καλά) υπάρχουν πρωτεΐνες αυγού.

    Βέβαια σε γενικές γραμμές οι πρωτεΐνες αυτές δεν είναι ίδιας αξίας με τις ορού γάλακτος.

    Για τα υπόλοιπα συμπληρώματα δεν ξέρω.

    Φυσικά σου αν έχεις σκοπό να γίνεις χορτοφάγος σου προτείνω να σκεφτείς σοβαρά τον λόγο.

    Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-06-14 13:49 #4
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Βρε συ deluχe, σορρυ που ανακατευομαι αλλα εδω εγω που ειμαι τα μισα χρονια εδω μεσα και εχω το 1/4 των ποστς απο σενα, εχω μαθει ποια ειναι ετσι και ποια αλλιως
    Σιγουρα δε ξερεις?
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-06-14 14:51 #5
    Προεπιλογή
    Λοιπόν, επειδή όλο και κάποιος χορτοφάγος (vegan, vegeterian κτλ) μπορεί να δει το παρόν θέμα και να έχει την ίδια απορία, ας πούμε μερικά γενικά πράγματα.

    Οι κυριότερες ελλείψεις που συχνά εντοπίζονται στα άτομα αυτά, αφορούν την Β12 και τον σίδηρο.

    Για τον λόγο αυτό, καλό είναι κάποιος που ακολουθεί αυστηρά χορτοφαγική διατροφή να τσεκάρει σε τακτά χρονικά διαστήματα τα επίπεδά τους ώστε να κινείται αναλόγως.

    Από κει και πέρα, προσωπικά δεν μπαίνω στην διαδικασία να κρίνω αν κάποιος πρέπει να είναι χορτοφάγος ή όχι. Όπως έχουμε ξαναπεί, κάθε στομάχι και έντερο είναι διαφορετικό και το τι ταιριάζει στον καθένα είναι υποκειμενικό.

    Αντιλαμβάνομαι ότι σε ένα forum bbing στο οποίο λέξεις όπως «πρωτεϊνη», «κρέας», «φαϊ» κτλ έχουν... ιδιαίτερη σημασία, η χορτοφαγία μπορεί για πολλούς να ακούγεται παράξενη και επικίνδυνη. Παρόλαυτά, είμαι της άποψης να μην είμαστε απόλυτοι και να μην θεωρούμε ότι υπάρχει μια γενική αρχή που κάνει για όλους.

    Μιλώντας σε αυστηρά προσωπικά επίπεδο, σαν πολεμικοτεχνίτης έχω γνωρίσει αρκετά άτομα που υιοθετούν την χορτοφαγία (στις ΠΤ το κριτήριο της διατροφής είναι η υγεία και όχι η μυική ανάπτυξη με την έννοια του bbing). Όλα αυτά τα χρόνια, έχω γνωρίσει χορτοφάγους - με διάφορες διαβαθμίσεις αυστηρότητας - που είχαν ζηλευτή υγεία και άλλους που ήταν έτοιμοι να... εξαϋλωθούν.

    Για τον λόγο αυτό έχω μάθει να μην είμαι απόλυτος και πιστεύω πραγματικά ότι ο καθένας πρέπει να ακούει το σώμα του και να ακολουθεί τον δικό του τρόπο ζωής.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-06-14 15:04 #6
    Προεπιλογή
    Λογω ηθικης το κανω περισσοτερο. Δευτερη ερχεται η υγεια..

    Και εννοειται οτι ολοι θα καταληξουμε στο χωμα, και επιπροσθετα εγω δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι μετα, ουτε στις θρησκειες γενικοτερα.. Απλα το κανω για τον εαυτο μου, να εχω τη συνειδηση μου καθαρη, χωρις καποιο ανταλλαγμα για μεταθανατιο παραδεισο, οπως σκεφτονται οι περισσοτεροι.

    Τα νιτρικα εχουν καποιο συστατικο ζωϊκης προελευσης;

    Καφεϊνη,αγματινη,κιτρουλινη,β-αλανινη,κρεατινη,γιοχιμπινη δε πιστευω να εχουν θεμα.. Τα υπολοιπα ειναι βοτανα.. Δε ξερω μονο τα bcaa τι ρολο παιζουν.. Δεν αναφερει σε κανενα συμπληρωμα τι προελευσης ειναι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-06-14 15:12 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Tα περισσότερα BCAA είναι από φτερά πουλιών. (δεν κάνω πλάκα)
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-06-14 15:20 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογω ηθικης το κανω περισσοτερο. Δευτερη ερχεται η υγεια..

    Και εννοειται οτι ολοι θα καταληξουμε στο χωμα, και επιπροσθετα εγω δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι μετα, ουτε στις θρησκειες γενικοτερα.. Απλα το κανω για τον εαυτο μου, να εχω τη συνειδηση μου καθαρη, χωρις καποιο ανταλλαγμα για μεταθανατιο παραδεισο, οπως σκεφτονται οι περισσοτεροι.

    Τα νιτρικα εχουν καποιο συστατικο ζωϊκης προελευσης;

    Καφεϊνη,αγματινη,κιτρουλινη,β-αλανινη,κρεατινη,γιοχιμπινη δε πιστευω να εχουν θεμα.. Τα υπολοιπα ειναι βοτανα.. Δε ξερω μονο τα bcaa τι ρολο παιζουν.. Δεν αναφερει σε κανενα συμπληρωμα τι προελευσης ειναι.
    Αδερφέ, εσύ αποφασίζεις τις προτεραιότητες που βάζεις στην ζωή σου.

    Για μένα πρώτη έρχεται η υγεία και μετά η όποια ηθική. Ποτέ μου δεν σύνδεσα την διατροφή με ηθικούς ή θρησκευτικούς λόγους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν σέβομαι κάποιον που το κάνει. Στο κάτω-κάτω, κάτι τέτοιο είναι απόφαση του καθενός, την οποία την παίρνει έχοντας γνώση των όποιων συνεπειών, θετικών και αρνητικών...

    Κλείνοντας, πολλά συμπληρώματα έχουν πλέον την σχετική ένδειξη ότι είναι κατάλληλα για χορτοφάγους, οπότε απλά ακολουθείς τα labels και τις σχετικές οδηγίες.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-06-14 17:15 #9
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Συμπληρώματα που είναι κατάλληλα και για αυστηρή φυτοφαγία είναι κρεατίνη-bcaa-γενικότερα μεμονωμένα αμινοξέα-υδατάνθρακες-τέστο boosters-βιταμίνες νιτρικά δεν ξέρω υποθέτω ναι αλλα επειδή ποτε δεν χρησιμοποιώ δεν γνωρίζω και πρωτεΐνες είτε σόγιας είτε αρακά είτε ρυζιού είτε καννάβhς είτε πολλών άλλων πηγών φυτικών που μπορείς να βρείς.Από μια πηγή προτίμησε σόγιας η κάνναβης μιας και έχουν πιο πλήρες προφίλ αμινοξέων.Από άλλες μια καλή είναι η raw fusion της σαν που έχει ρύζι αρακά αγκινάρα.Τώρα με τις κάψουλες και την ζελατίνη ψαχτo λίγο αλλα αμινοξέα κρεατίνη και πρωτεΐνη που είναι τα βασικά και τα πιο αποτελεσματικά μη φοβάσαι είναι σκόνη και είναι όλα εργαστηριακά δεν απομονώνουν την κρεατίνη από τη ρέγγα ούτε από το μοσχάρι.Μια καλά σχεδιασμένη είτε vegan είτε vegetarian διατροφή σε καλύπτει από τα πάντα εγώ προσωπικά ακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό το μετά από διάστημα που κατανάλωνα μονο ψάρι και δεν έχω δει αλλαγή προς στο χειρότερο ούτε σε δύναμη έχω πέσει ούτε σε μυικοτητα σε καμια περίπτωση.ΒΕΒΑΙΑ θέλει να ασχοληθείς μπορεί να γίνει vegan κάποιος η vegetarian και να αρρωστήσει μέσα σε 3 μήνες αν δεν δώσει σημαντική βαρύτητα σε διατροφικά στοιχεια (όχι ότι κόσμος καθημερινός που τρώει και κρέας δεν έχει ελλείψεις αλλα λέμε τώρα).Πρέπει να έχεις όρεξη να διαβάζεις και να γίνεις σε εισαγωγικά γκουρού σε τέτοιου είδους διατροφή αλλα είναι μια πολύ ωραία πρόκληση.
    Βιταμίνη B12 υπάρχει σε ελάχιστες φυτικές πηγες κάποιες είναι χλορελλα σπιρουλινα υπάρχει ένα debate με το αν είναι καλά απορροφήσιμη αλλα παίζει και η διατροφική μαγια επίσης και ένα τσάι το οποιο περιέχει υψηλής απορροφητικότητας b12 το οποιο λέγεται kombucha,και βεβαια παίζουν και τα ενισχυμένα ροφήματα σόγιας αμυγδάλου και ορισμένα δημητριακά.Μη φρικάρεις η βιταμίνη b12 έτσι κι αλλιώς αν ήσουν κάποτε παμφάγος αποθηκεύεται στον οργανισμό και ακόμα και να μην λαμβάνεις από συμπληρώματα η από τις πηγες που σου ανέφερα πιο πάνω ΚΑΘΟΛΟΥ τα συμπτώματα της έλλειψης εμφανίζονται παίζει 20 χρονια μετά και και η ημερήσια συνιστώμενη δόση είναι απειροελάχιστη και ίσως να μην χρειάζεται ούτε συμπλήρωμα,αλλα μιας και είναι υδατοδιαλυτή πάρε ένα κακό δεν θα κανεις.Σίδηρος εγώ προσωπικά έχω στίγμα και εξετάσεις φερριτίνης και σιδηρου είναι μια χαρά φρόντισε να trws όσπρια ειδικά φακές η σόγια επισης έχει πολύ κάσιους κολοκυθόσπορο που είναι και πηγή ψευδαργύρου και μελάσα συνόδευε πάντα με βιταμίνη c και θα έχεις απορρόφηση πολύ καλή.Γενικά η πρωτεΐνη είναι το λιγότερο κατά την γνώμη μου γιατί με καλο συνδυασμό το τονίζω τροφών δεν θα σου λείψουν τα αμινοξέα (πρωτεΐνη και bcaa η σκέτη λεύκινη είναι απαραίτητα imo) δώσε βάση σε σίδηρο πιο πολύ ψευδάργυρο και bit b12.Σεβαστή η απόφαση σου αν την κρατήσεις συμπάσχουμε και καλο θα ήταν να ανοίξεις ένα log με την καινούργια διατροφή σου (θέλω να το κάνω και εγώ κάποια στιγμή) να ανταλλάσσουμε απόψεις.Αν θες οποιαδήποτε συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων στείλε pm.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-06-14 20:04 #10
    Προεπιλογή
    Η κοπελα μου εχει ελλειψη σιδηρου. Παιρνει επιπλεον απο συμπληρωμα. Προτεινεται να ακολουθησει μια τετοια διατροφη;

    Παντως μου κανει εντυπωση για τα bcaa και τα νιτρικα πχ, που δεν εχουν καπου στην ετικετα οτι ειναι καταλληλα και για φυτοφαγους.. Κανονικα θα επρεπε να το γραφουν. Ειδικα στο νιτρικο, δεν μπορω να καταλαβω ποια συστατικα δεν ειναι για φυτοφαγους.. Απο την στιγμη που δεν εχουν μεσα πρωτεϊνη,λιπος,υδατανθρακα.

    Η κρεατινη πλεον ειναι συνθετικη, αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι δεν περιεχει ζωϊκα καταλοιπα.. Παντως υπαρχουν και φυτικες κρεατινες. Τωρα το πως γινονται και απο τι, δε ξερω..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deluxe : 11-06-14 στις 20:08
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-06-14 00:18 #11
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Φιλε deluxe που κολλάει ο υδατάνθρακας με ζωικές πηγες????Η κρεατίνη τα αμινος γενικότερα είναι ΟΛΑ συνθετικά μην κολλας φτιαγμένα σε labs είναι.Και τα νιτρικά και τα τέστο booster που συνήθως έχουν βότανα και aspartic acid Πολλές φορες δεν έχουν το σήμα γιατί συνήθως συνηθίζεται τα προϊόντα να είναι απαλλαγμένα από HCFS σαν γλυκαντικό συν sucralose και όλα τα κλασσικά που χρησιμοποιούνται έτσι ώστε να είναι τελείως φυσικά ίσως αυτός να είναι ένας λόγος (για τις πρωτεΐνες τουλάχιστον).Η κοπέλα σου αφού παίρνει και συμπλήρωμα σιδηρου αν μελετήσει και μάθει τις πηγες σιδηρου τις φυτικές και τις συνδυάζει με βιταμίνη C δεν θεωρώ πως θα έχει πρόβλημα.Γενικά θέλει έξυπνους συνδυασμούς η φάση.Πρέπει να μάθεις να σου αρέσουν φακές,μαύρα φασόλια κόκκινα γενικά όλες οι ποικιλίες οσπρίων από σόγια μέχρι ρεβίθια,κινοα,αμαρανtho και να βρείς πηγες λυσίνης το οποιο είναι το πιο σύνηθες αμινοξύ που είναι ο αδύναμος κρίκος από τις πηγες που δεν έχουν τα αμινοξέα στις ιδανικές αναλογίες ώστε να συμπληρώνεις με τροφές που έχουν λυσίνη ώστε να είσαι κομπλέ.Επίσης δεν χρειάζεται να τρως συνδυαστικές τροφές στο ίδιο γεύμα τρώγε κατά την διάρκεια της ημέρας και ο οργανισμός σου θα μοντάρει τα υπόλοιπα.Τον σίδηρο όμως πάντα μαζί με βιταμίνη C.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-06-14 02:41 #12
    Προεπιλογή
    Γιατι σιδηρο παντα με βιταμινη C; Σογια θα αποφυγω επισης, λογω καταστροφης της χλωριδας και πανιδας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-06-14 02:51 #13
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Γιατί μεγιστοποιεί κάπου στο εξαπλάσιο τον φυτικό σίδηρο από μη "αιμικος" γίνεται "αιμικος".Αν πάρεις βιολογική σόγια δεν συμβάλλεις σε καταστροφή δασών πάντως.Αυτό υποτίθεται παίζει με την μεταλλαγμένη σόγια καλαμπόκι ktlktlktl.Είναι πολύ καλή τροφή και είναι κρίμα να μην την καταναλώνεις έστω που και που imo από τη στιγμή κιόλας που μιλάμε για βιολογική.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-06-14 16:28 #14
    Προεπιλογή
    εχω ακολουθησει αυστηρο προγραμμα χορτοφαγου για 1 ολοκληρο μηνα . Το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι ημουνα αδυναμος και συνεχως κουρασμενος.
    Not many people understand what a pump is. It must be experienced to be understood. It is the greatest feeling that I get.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 14-06-14 07:51 #15
    Προεπιλογή
    Πολυβιταμινες επαιρνες; Επιπλεον D3,B12; Ισως δεν ετρωγες αρκετες ποσοτητες..



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδερφέ, εσύ αποφασίζεις τις προτεραιότητες που βάζεις στην ζωή σου.

    Για μένα πρώτη έρχεται η υγεία και μετά η όποια ηθική. Ποτέ μου δεν σύνδεσα την διατροφή με ηθικούς ή θρησκευτικούς λόγους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν σέβομαι κάποιον που το κάνει. Στο κάτω-κάτω, κάτι τέτοιο είναι απόφαση του καθενός, την οποία την παίρνει έχοντας γνώση των όποιων συνεπειών, θετικών και αρνητικών...

    Κλείνοντας, πολλά συμπληρώματα έχουν πλέον την σχετική ένδειξη ότι είναι κατάλληλα για χορτοφάγους, οπότε απλά ακολουθείς τα labels και τις σχετικές οδηγίες.
    Μα εννοειται οτι ειναι και πιο υγιεινο. Απλα ο κυριοτερος λογος που σκεφτομαι να το κανω, ειναι η ηθικη. Ολοι εχουν ισα δικαιωματα σε αυτο τον γαλαξια.

    Τωρα εαν θεωρεις υγιεινο το πυον,αιμα,ορμονες που πινεις απο το γαλα, το οποιο παιρνει ασπρο χρωμα και τετοια ωραια γευση, λογω τον χρωστικων/γλυκαντικων που βαζουν μεσα, τοτε παω πασο.

    Το μοναδικο ζωον που πινει γαλα μεχρι να πεθανει, ειναι ο ανθρωπος. Ποιος μας το επεβαλλε αυτο; Πριν 200 χρονια δεν γινοταν ετσι.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί μεγιστοποιεί κάπου στο εξαπλάσιο τον φυτικό σίδηρο από μη "αιμικος" γίνεται "αιμικος".Αν πάρεις βιολογική σόγια δεν συμβάλλεις σε καταστροφή δασών πάντως.Αυτό υποτίθεται παίζει με την μεταλλαγμένη σόγια καλαμπόκι ktlktlktl.Είναι πολύ καλή τροφή και είναι κρίμα να μην την καταναλώνεις έστω που και που imo από τη στιγμή κιόλας που μιλάμε για βιολογική.
    Θα το ψαξω αυτο που λες. Εαν ειναι θα δοκιμασω γιατι εχει και αρκετη πρωτεϊνη, και πολλα παραγωγα αυτης, οπως το τοφου. Αλλα με μετρο.

    Βεβαια 6 στα 10 αρθρα που διαβαζω ειναι αρνητικα προς την καταναλωση σογιας, για λογους υγειας.. Και η οργανικη συμπεριλαμβανεται.. Ενα τυχαιο και ψιλοπροσφατο : http://www.thehealthyhomeeconomist.c...-in-your-diet/ Αν και δεν πολυεμπιστευομαι την πηγη.. Ο καθενας πλεον γραφει ενα αρθρο γιατι εχει καποια συμφεροντα.. Λιγα ειναι τα σωστα και υγιη αρθρα πλεον..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deluxe : 14-06-14 στις 08:01
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία