Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 23-04-10 13:17 #1
    Προεπιλογή Ήπιας μορφής δισκοπάθεια
    Γειά σε όλους. Πριν λίγο πήρα τα αποτελέσματα απο τη μαγνητική. Την έκανα γιατί πονάει η μέση μου αρκετά χρόνια όταν κάθομαι σε χαμηλές πολυθρόνες ή όταν στέκομαι για πολύ ώρα όρθιος. Μου βρήκε ήπιας μορφής δισκοπάθεια για την ακρίβεια γράφω όλο το συμπέρασμα.

    Ελαφρά οπίσθια κεντρική προβολή του κατώτερου οσφυικού μεσοσπονδύλιου δίσκου, ο οποίος προκαλεί ήπια πιεστικά φαινόμενα επι του μηνιγγικού σάκου και ενδεχομένως επι της έκφυσης των Ι1 νευρικών ριζών.

    Μου είπε δεν είναι τίποτα και να επισκεφτώ ένα ορθοπεδικό για να μου δώσει ασκήσεις για τη μέση. Αν και θα πάω εμπιστεύομαι περισσότερο εσάς.

    Πείτε μου ρε παιδιά καμιά σειρά με ασκήσεις για τη μέση. Ευχαριστώ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-04-10 13:22 #2
    Προεπιλογή
    Ασκησεις για την μεση με σειρα προτεραιότητας ειναι οι κοιλιακοι,οσο γυμνασμενους κοιλιακους εχουμε τοσο κρατιεται η μεση και δεν ποναμε σε ορθοστασια και καταπονησεις μεσης κτλ.ειναι οι στυλοβάτες της σπονδυλικης στηλης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-04-10 17:08 #3
    Banned
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Περ.
    Natural World
    Μηνύματα
    776
    Προεπιλογή
    επειδη θα δωσεις τζαμπα λεφτα αν πας σε ορθοπαιδικου εκτος ταμειου..μπες στο ιντερνετ και γραψε ασκησεις mckenzie..αυτες θα σου δωσει και αυτος!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-04-10 00:50 #4
    Προεπιλογή
    Eυχαριστώ θα το κοιτάξω για τις ασκήσεις mckenzie. Ειδικά κοιλιακούς θα πρέπει να κάνω περισσότερους απο 200 που κάνω τώρα 3 φορές την εβδομάδα? Και μια τελευταία ερώτηση να μη σας κουράζω. Δεν κάνω ραχιαίους. Θα βοηθήσουν αν τους βάλω στο πρόγραμμα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-04-10 01:19 #5
    Banned
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Περ.
    Natural World
    Μηνύματα
    776
    Προεπιλογή
    φυσικα και πρεπει να κανεις.αλλα οχι πολλους.τους μισους απο τους κοιλιακους.και να κανεις ηπιας μορφης κοιλιακους ,να μην σηκωνεις την οσφυικη μοιρα!και γενικα να προσεχεις στις ασκησεις ..π.χ στον παγκο τα ποδια να τα χεις πανω στον παγκο..και πολλα αλλα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-04-10 19:03 #6
    Προεπιλογή
    Τhanks man!
    Απάντηση με παράθεση