Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 90
  1. 21-11-08 01:58 #1
    Το avatar του χρήστη yannis88

    Εγγραφή
    16-09-2008
    Περ.
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    194
    Προεπιλογή Ερευνα για Red Bull
    Επικίνδυνο για εκδήλωση εμφράγματος ή εγκεφαλικού το ενεργειακό ποτό Red Bull - σύμφωνα με έρευνα Αυστραλών επιστημόνων
    "Μία ώρα αφότου ήπιαν Red Bull, το αίμα τους δεν ήταν φυσιολογικό. Δεν ήταν φυσιολογικό και έμοιαζε με κάποιου, ο οποίος πάσχει από καρδιαγγειακή νόσο", δήλωσε στην εφημερίδα "The Australian" ο Σκοτ Ουίλαφμπι, επικεφαλής ερευνητής του Ερευνητικού Κέντρου Καρδιαγγειακών Νοσημάτων στο νοσοκομείο Royal Adelaide Hospital.

    Η εκπρόσωπος της εταιρίας Red Bull στην Αυστραλία, Λίντα Ρίχτερ, δήλωσε ότι η καταγγελία θα αξιολογηθεί από την έδρα της εταιρίας στην Αυστρία.
    "Η έρευνα δεν φανερώνει επίδραση που διαφέρει πολύ από εκείνη που έχει κάποιος πίνοντας ένα φλιτζάνι καφέ", δήλωσε η Ρίχτερ στο πρακτορείο Reuters.
    Ο Ουίλαφμπι και οι συνεργάτες του εξέτασαν το καρδιαγγειακό σύστημα 30 νεαρών ενηλίκων μια ώρα πριν και μια ώρα μετά την κατανάλωση συσκευασίας 250ml του Red Bull ποτό χωρίς ζάχαρη.

    Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι "οι φυσιολογικοί άνθρωποι εμφανίζουν συμπτώματα που συνήθως συνδέονται με τα καρδιαγγειακά νοσήματα" μετά την κατανάλωση του ποτού, το οποίο παρασκεύασε τη δεκαετία του ʼ80 ο αυστριακός επιχειρηματίας, Ντίτριχ Μάτεσιτζ, με βάση ένα παρεμφερές ταϊλανδέζικο ποτό.
    Το Red Bull έχει απαγορευτεί στη Νορβηγία, την Ουρουγουάη και τη Δανία εξαιτίας των κινδύνων για την υγεία που αναγράφονται και στις συσκευασίες, όμως η εταιρία πούλησε τον περασμένο χρόνο 3.5 δισεκατομμύρια συσκευασίες σε 143 χώρες.
    Η κάθε συσκευασία περιέχει 80 mg καφείνης, περίπου ίδια ποσότητα με ένα φλιτζάνι καφέ.
    Η εταιρία, η οποία προωθεί το προϊόν της με το σλόγκαν "Το Red Bull σας δίνει φτερά", χρηματοδοτεί τους αγώνες ταχύτητας Φόρμουλα-1 και διοργανώσεις extreme sports ανά τον κόσμο.
    Προειδοποιεί τους καταναλωτές να μην πίνουν πάνω από δύο τέτοια ποτά την ημέρα.
    Ο Ουίλαφμπι λέει ότι το Red Bull μπορεί να αποβεί μοιραίο σε συνδυασμό με το στρες ή την υπέρταση, παρεμποδίζοντας τη σωστή λειτουργία των αιμοφόρων αγγείων και ενδεχομένως αυξάνοντας τον κίνδυνο για θρομβώσεις.
    Great minds discuss ideas,average minds discuss events,small minds discuss people.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-11-08 12:03 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    παιδια πρέπει να αξιολογηθει εμπεριστατωμενα αν κινδυνευουμε με την χρηση ή όχι του ενεργειακού ποτού,είναι κατι που πωλέιται κατα κόρον από τα περιπτερα απλά αμφιβάλλω αν θα είχε αφεθει έτσι ελευθερα,παντως σε αυτες τις περιπτωσεις παντα να σκεφτομαστε οτι απο πισω κρυβονται τεραστια συμφεροντα,πχ η Coca Cola βγάζει το burn,υπαρχουν γενικα γυρω στα 25 παρόμοια προιοντα,μεχρι και ο Βασιλοπουλος βγαζει το Powerking,το Lidl επίσης,είναι γενικα μεγάλο θεμα και προς διερευνηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-06-09 17:04 #3
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yannis88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επικίνδυνο για εκδήλωση εμφράγματος ή εγκεφαλικού το ενεργειακό ποτό Red Bull - σύμφωνα με έρευνα Αυστραλών επιστημόνων
    "Μία ώρα αφότου ήπιαν Red Bull, το αίμα τους δεν ήταν φυσιολογικό. Δεν ήταν φυσιολογικό και έμοιαζε με κάποιου, ο οποίος πάσχει από καρδιαγγειακή νόσο", δήλωσε στην εφημερίδα "The Australian" ο Σκοτ Ουίλαφμπι, επικεφαλής ερευνητής του Ερευνητικού Κέντρου Καρδιαγγειακών Νοσημάτων στο νοσοκομείο Royal Adelaide Hospital.

    Η εκπρόσωπος της εταιρίας Red Bull στην Αυστραλία, Λίντα Ρίχτερ, δήλωσε ότι η καταγγελία θα αξιολογηθεί από την έδρα της εταιρίας στην Αυστρία.
    "Η έρευνα δεν φανερώνει επίδραση που διαφέρει πολύ από εκείνη που έχει κάποιος πίνοντας ένα φλιτζάνι καφέ", δήλωσε η Ρίχτερ στο πρακτορείο Reuters.
    Ο Ουίλαφμπι και οι συνεργάτες του εξέτασαν το καρδιαγγειακό σύστημα 30 νεαρών ενηλίκων μια ώρα πριν και μια ώρα μετά την κατανάλωση συσκευασίας 250ml του Red Bull ποτό χωρίς ζάχαρη.

    Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι "οι φυσιολογικοί άνθρωποι εμφανίζουν συμπτώματα που συνήθως συνδέονται με τα καρδιαγγειακά νοσήματα" μετά την κατανάλωση του ποτού, το οποίο παρασκεύασε τη δεκαετία του ʼ80 ο αυστριακός επιχειρηματίας, Ντίτριχ Μάτεσιτζ, με βάση ένα παρεμφερές ταϊλανδέζικο ποτό.
    Το Red Bull έχει απαγορευτεί στη Νορβηγία, την Ουρουγουάη και τη Δανία εξαιτίας των κινδύνων για την υγεία που αναγράφονται και στις συσκευασίες, όμως η εταιρία πούλησε τον περασμένο χρόνο 3.5 δισεκατομμύρια συσκευασίες σε 143 χώρες.
    Η κάθε συσκευασία περιέχει 80 mg καφείνης, περίπου ίδια ποσότητα με ένα φλιτζάνι καφέ.
    Η εταιρία, η οποία προωθεί το προϊόν της με το σλόγκαν "Το Red Bull σας δίνει φτερά", χρηματοδοτεί τους αγώνες ταχύτητας Φόρμουλα-1 και διοργανώσεις extreme sports ανά τον κόσμο.
    Προειδοποιεί τους καταναλωτές να μην πίνουν πάνω από δύο τέτοια ποτά την ημέρα.
    Ο Ουίλαφμπι λέει ότι το Red Bull μπορεί να αποβεί μοιραίο σε συνδυασμό με το στρες ή την υπέρταση, παρεμποδίζοντας τη σωστή λειτουργία των αιμοφόρων αγγείων και ενδεχομένως αυξάνοντας τον κίνδυνο για θρομβώσεις.




    Έπινα μέχρι πριν 6 μήνες 1-2 red bull την ημερα τα συμπεράσματα που έβγαλα και το έκοψα :

    1) μου έδινε ενέργεια εκείνη την ώρα αλλα το πρωί και όλη την άλλη μέρα ήμουν ψόφιος,δηλαδή δώρο άδωρο μιας και έχαινα την επομενη προπόνηση

    2) Υπερένταση και νεύρα......!!!!!!!!!

    3)Αδυναμία συγκέντρωσης

    4) και σημαντικότερο ειδικά όταν έπινα red bull lite έτρεμαν τα χερια μου...

    Οποτε το έκοψα και ησύχασα !!!!!!
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-06-09 18:11 #4
    Προεπιλογή
    καταρχας καταναλονο red bull.
    δευτερο ειτε βγει επισημα οτι βλαπτη ειτε οχι εγω υποστηριζο βλαπει κ οποιος θελει ας λεει μαλακιες.
    ο λογος?επειδη το εχω δοκιμασει,κ πινο δεν μιλαω ετσι και επισης ξερω ποσο κοσμο προσωπικα που πηγε νοσοκομειο λογο αυτου του προιοντος.
    ε λετε να μην βλαπτει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-06-09 18:16 #5
    Προεπιλογή
    Ρε παιδιά καφεινη και ταυρίνη ειναι, τι θελετε να γινει; αναμενόμενο
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-06-09 21:45 #6
    Το avatar του χρήστη anjelica

    Εγγραφή
    27-04-2009
    Περ.
    Φθιοτηδα.Αγ.
    Μηνύματα
    968
    Προεπιλογή
    εγω δεν πινω τωρα,αλλα καποιο διαστημα το επινα καθε μερα 2-3!εχω κοψει το καφε και κολλησα σε αλλο,απο κακο στο χειροτερο που λενε)))) το παραξενο ειναι οτι δεν ενοιωθα τιποτα σαν τρεμουλες η αυπνιες,μονο εξαρτηση οπως απο καφε η cola,τωρα εχω καινουριο κολλημα υγιεινο πρασινο τσαι))))))
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-06-09 23:18 #7
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eas2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά καφεινη και ταυρίνη ειναι, τι θελετε να γινει; αναμενόμενο
    με 600 - 800mg καφεινης την μερα κ 2000mg ταυρινης, δεν εχω παθει τιποτα εδω κ παρα πολυ καιρο... οποτε ισως κατι αλλο να φτεει....
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-06-09 02:17 #8
    Προεπιλογή
    Εγώ δεν ξέρω τι να πιστέψω σχετικά με το Red Bull και όλα τα αντίστοιχα "ποτά". Έχουν ακουστεί πολλά, έχω ρωτήσει ένα γνωστό μου γιατρό και μου είπε ότι είναι βλακείες όλα αυτά και ότι μπορεί να συμβεί κάτι αλλά μόνο σε υπερκατανάλωση κλπ.

    Παρ'όλα αυτά όμως... έχω προσωπικές εμπειρίες. Καταρχήν έχω καταναλώσει πολλά Red Bull ποτέ όμως δεν έτυχε πάνω από 2 κουτάκια/ ημέρα και επίσης γενικώς δεν έκανα σταθερή κατανάλωση. Αραιά και που. Με τη συγκεκριμένη εταιρία δεν έτυχε ποτέ τίποτα. Πάντως ομολογώ πως δεν ένιωθα και τίποτα όποτε το έπινα - εννοώ να με τονώσει κλπ. Τουλάχιστον σε εμένα δεν έπιανε καθόλου ότι και να περιέχει. Και για αυτό και δεν το καταναλώνω - διότι για εμένα προσωπικά είναι πεταμένα λεφτά - έχει και την τιμούλα του.

    ΟΜΩΣ... ένα απόγευμα που ξύπνησα και πήγα στο γυμναστήριο, επειδή ήμουν αρκετά μπαϊλντισμένος είπα να αγοράσω ένα, όχι όμως Red Bull αλλά Shark. Ακριβώς το ίδιο προϊόν, άλλη εταιρία. Το ήπια με κανονικό ρυθμό και εκεί που έκανα τις ασκήσεις (και μόλις το είχα καταναλώσει όλο) με έπιασε ταχυκαρδία. Πρώτη φορά το ένιωσα στη ζωή μου. Φανταστείτε να νιώθετε όπως νιώθετε όταν ξυπνάτε κάπως βαριεστημένοι μετά από μεσημεριανό ύπνο αλλά να έχετε μια ταχυκαρδία σαν να τρέχατε για 5 λεπτά με σχετική ένταση. Έτσι ένιωσα τότε και φυσικά είχα καθήσει να ηρεμήσω. Αυτό κράτησε σταθερά για πάνω από 2 λεπτά.

    Δεν ξέρω 100% τι το προκάλεσε, πιστεύω όμως πως το Shark έκανε τη δουλειά, απλά σκεπτόμενος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-06-09 02:31 #9
    Προεπιλογή
    το shark ειναι αντιπαλος του red bull
    πολεμος κανονικος!
    στην κυπρο ειναι πρωτο σε πωλησεις το shark
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 14-06-09 11:41 #10
    Το avatar του χρήστη anjelica

    Εγγραφή
    27-04-2009
    Περ.
    Φθιοτηδα.Αγ.
    Μηνύματα
    968
    Προεπιλογή
    σε αλλες χωρες εδω και πολλα χρονια πουλανε πανω απο 10 ειδοι energy drink,αλλα με γυαρανα αλλα με καποια αλλα ...μεσα,εχω δοκιμασει ολα.Στην Ελλαδα ακομα δεν εχει γινει τοσο δημοφιλις.Στο εξωτερικο εχουν γινει τραγικα πραγματα απο υπερβολικη καταναλωση energy drink σε συνδυασμο με αλκοολ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 14-06-09 16:21 #11
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anjelica Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε αλλες χωρες εδω και πολλα χρονια πουλανε πανω απο 10 ειδοι energy drink,αλλα με γυαρανα αλλα με καποια αλλα ...μεσα,εχω δοκιμασει ολα.Στην Ελλαδα ακομα δεν εχει γινει τοσο δημοφιλις.Στο εξωτερικο εχουν γινει τραγικα πραγματα απο υπερβολικη καταναλωση energy drink σε συνδυασμο με αλκοολ.
    Μπα και στην ελλάδα πίνουμε energy drinks και στα club και στα γυμναστήρια και παντού....εγώ έχω δοκιμάσει red bull ,shark το άλλο με την αρκούδα ενός σούπερ market (βερόπουλος) και του AB !!!!!Τα ίδια χαλια όλα.....!!!!
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 14-06-09 19:56 #12
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    κατα την γνωμη μου, ποτα σαν κ αυτα δεν εξηπηρετουν ατομα σαν κ εμας. απο την μια επιδι εχουν υψιλη τιμη (κ εμεις κακα τα ψεματα θελουμε ποσοτητα) κ απο την αλλη επιδι ξερουμε πως να φτιαξουμε τις δικες μας ενεργειακες φορμουλες...

    σαν ποτο σε ενα club κτλ δεν θα το προτιμουσα κ ουτε θα το προτινα, θα ζητουσα εναν χημο σε σοληνα, παρα κατι τετοιο...
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-06-09 02:54 #13
    Προεπιλογή
    τωρα να πας club κ να πιεις χυμο σαν να μην παει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-06-09 18:03 #14
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    Σωστό....αλλα το red bull lite κατά την γνώμη μου είναι επικίνδυνο !
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-06-09 13:44 #15
    Προεπιλογή
    δεν τα πολυ πιστευω αυτα παιζει να ειναι και καθαρα sabotage προς τιν παρουσα εταιρεια (red bull) εγω οσο ημουν στρατο επινα τιν ημερα στανταρ μεχρι 15 λγο ασκησεων και λοιπων αλλων ασχετων ενεργειων.

    πριν 3 χρονια σαν οδηγος(που ακομα ειμαι) εφτασα να πινω σε ενα δρομολογιο θεσσαλονικη-αθηνα μια 24δα συσκευασια για περιπου κανα χρονο.

    δεν επαθα τπτ στιν αρχη την πρωτη βδομαδα ειχα αρκετα νευρα σε σημειο που κοντεψα αρκετες φορες να φυγω απο το δρομο λογο παρατεταμενης και ασχετου λογου νευρικοτητας.

    πλεον το red bull δεν με πιανει...ισα ισα μπορω να πιω αν θελω καμποσα και να κοιμηθω σαν πουλακι, απο νευρα ουτε ιχνος(παραλληλα με την χρηση του του παροντος ενεργ.ποτου) αλλα το εχω ελλατωσει στο 1 αντε 2 την βδομαδα.

    πιστευω πως εβαλα πλεον μυαλο και πως αυτο δεν ηταν αλλα ουτε και ειναι για να ξεδιψας η να περνας-σκοτωνεις γευστικα τον χρονο σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία