Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 31-05-14 16:14 #1
    Προεπιλογή Πόσο... σοβαρές είναι οι εταιρείες που εμπιστευόμαστε;
    Lao, 1/6/2012:

    http://www.bodybuilding.gr/forum/sho...l=1#post585105

    Κλείνοντας, είχα πει το εξής:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ. Περιμένω πως και πως να ανεβάσουν την D3 και στην Opti-Men. Έχω την καλή συνήθεια να κρατάω τα ενδιαφέροντα mails...
    Πέρασαν 2 χρόνια και...

    http://www.bodybuilding.gr/forum/sho...l=1#post791263

    Και, φυσικά, πιο κάτω σημείωσα ότι:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... ανέβασαν D3 (θυμίζω ότι μου είχαν απαντήσει ότι 300IU είναι ΟΚ, θα βρω και το - προφητικό - post μου ).
    Σαν μέσος σκεπτόμενος καταναλωτής, το μόνο που μπορώ να συμπεράνω είναι ότι οι εταιρείες που πραγματικά ψάχνουν γενικώς τα θέματα και δεν βάζουν μέσα ποσότητες στην τύχη και λόγω marketing, είναι ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ.

    Φυσικά μπορεί να είμαι εγώ ο κακός, οπότε περιμένω με ενδιαφέρον τα σχόλιά σας...
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 31-05-14 16:32 #2
    Προεπιλογή
    Επιπροσθέτως, θα αναφέρω και ένα άλλο θετικό παράδειγμα, που δείχνει αν μια εταιρεία είναι σοβαρή και ειλικρινής, τουλάχιστον σε σύγκριση με άλλες:

    http://www.aor.ca/products-page/prod...-core/#faq_tab

    Q: How much vitamin D should I take every day?

    A: Health Canada does not allow the use of more than 1000 IU of vitamin D per day as a recommended dose in dietary supplements. Higher doses are available as a prescription.
    Με άλλα λόγια, και τονίζω ΔΗΜΟΣΙΑ, δεν λένε καν «τόσα χρειάζεσαι», αλλά «η καναδική αρμόδια αρχή δεν μας επιτρέπει περισσότερα από 1000 IU».

    Προσοχή, δεν λέω ότι η AOR και η κάθε AOR είναι η πιο ειλικρινής εταιρεία, ούτε σκοπός μου είναι να γίνει vs μεταξύ AOR και ΟΝ. Το μήνυμα που θέλω να περάσω όμως, για άλλη μια φορά, είναι ότι καλό είναι σαν καταναλωτές να το ψάχνουμε και να προσέχουμε ποιον επιλέγουμε και γιατί.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-06-14 03:40 #3
    Προεπιλογή
    Η πρώτη απάντησή τους ήταν σωστή, ένας νορμάλ αθλητής δεν χρειάζεται πάνω από 400-600 iu την ημέρα. Όμως η κυρία ΟN αποφάσισε να αυξήσει το αγοραστικό της κοινό και απευθύνθηκε σε αυτούς τους αθλητές που σε συγκεκριμένες περιόδους καταναλώνουν πάνω από 5000 iu την ημέρα... Πολύ ωραίο ποστ, ένα ωραιότατο παράδειγμα για να μας κάνει να σκεφτόμαστε 2 φορές πριν αγοράσουμε κάτι. Τελικά το ''Σοβαρή Εταιρεία'' μήπως είναι ένας μύθος; (δεν αναφέρομαι μόνο για την εν λόγω εταιρεία)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-06-14 09:29 #4
    Προεπιλογή
    Όλες οι εταιρίες κοιτάνε το κέρδος. Το κέρδος βρίσκεται στη μαζα, δηλαδή στους εύπιστους και σε αυτούς που δεν ψάχνονται. Με ένα πιασάρικο packaging και μερικές πιασάρικες φράσεις του στυλ "clinically proven" κλπ ο περισσότερος κόσμος πείθεται.
    Επίσης, ακόμα και το label να είναι τέλειο και οι δόσεις σε κάθε βιταμίνη να είναι ιδανικές, ξέρουμε αν όντως έχει αυτά που λέει? Ένα underdosing ακόμα και σε μικρό βαθμό πιστεύω είναι αναμενόμενο εφ'όσον δεν τεστάρονται από κανέναν...

    Γενικά, πλέον εγώ από συμπληρώματα παίρνω μόνο τα απολύτως "απαραίτητα", από εταιρίες γνωστές που δεν είχαν πότε καμία βρώμα γύρω από το όνομα τους, και σπανίως θα πάρω τπτ καινούργιο για δοκιμή
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-06-14 11:00 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leftis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι εταιρίες κοιτάνε το κέρδος. Το κέρδος βρίσκεται στη μαζα, δηλαδή στους εύπιστους και σε αυτούς που δεν ψάχνονται. Με ένα πιασάρικο packaging και μερικές πιασάρικες φράσεις του στυλ "clinically proven" κλπ ο περισσότερος κόσμος πείθεται.
    Επίσης, ακόμα και το label να είναι τέλειο και οι δόσεις σε κάθε βιταμίνη να είναι ιδανικές, ξέρουμε αν όντως έχει αυτά που λέει? Ένα underdosing ακόμα και σε μικρό βαθμό πιστεύω είναι αναμενόμενο εφ'όσον δεν τεστάρονται από κανέναν...

    Γενικά, πλέον εγώ από συμπληρώματα παίρνω μόνο τα απολύτως "απαραίτητα", από εταιρίες γνωστές που δεν είχαν πότε καμία βρώμα γύρω από το όνομα τους, και σπανίως θα πάρω τπτ καινούργιο για δοκιμή
    +1 σωστότατος ο φίλος
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-06-14 15:58 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SfixSfix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρώτη απάντησή τους ήταν σωστή, ένας νορμάλ αθλητής δεν χρειάζεται πάνω από 400-600 iu την ημέρα. Όμως η κυρία ΟN αποφάσισε να αυξήσει το αγοραστικό της κοινό και απευθύνθηκε σε αυτούς τους αθλητές που σε συγκεκριμένες περιόδους καταναλώνουν πάνω από 5000 iu την ημέρα... Πολύ ωραίο ποστ, ένα ωραιότατο παράδειγμα για να μας κάνει να σκεφτόμαστε 2 φορές πριν αγοράσουμε κάτι. Τελικά το ''Σοβαρή Εταιρεία'' μήπως είναι ένας μύθος; (δεν αναφέρομαι μόνο για την εν λόγω εταιρεία)
    Για το πόση D χρειάζεται ένας αθλητής και ο άνθρωπος γενικότερα, υπάρχουν πολλές απόψεις. Πάντως, εδώ και χρόνια, 300, 400 ή 600 IU θεωρούνται ανεπαρκής ποσότητα.

    Περισσότερα εδώ:

    http://www.bodybuilding.gr/forum/sho...%CE%BD%CE%B7-D

    Αυτό που λες για το εάν η έννοια «σοβαρή εταιρεία» είναι μύθος, προσωπικά θεωρώ ότι 100% σοβαρή εταιρεία δεν υπάρχει. Ωστόσο, κάποιες εταιρείες με κάνουν να τις εμπιστεύομαι περισσότερο από άλλες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leftis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι εταιρίες κοιτάνε το κέρδος. Το κέρδος βρίσκεται στη μαζα, δηλαδή στους εύπιστους και σε αυτούς που δεν ψάχνονται. Με ένα πιασάρικο packaging και μερικές πιασάρικες φράσεις του στυλ "clinically proven" κλπ ο περισσότερος κόσμος πείθεται.
    Επίσης, ακόμα και το label να είναι τέλειο και οι δόσεις σε κάθε βιταμίνη να είναι ιδανικές, ξέρουμε αν όντως έχει αυτά που λέει? Ένα underdosing ακόμα και σε μικρό βαθμό πιστεύω είναι αναμενόμενο εφ'όσον δεν τεστάρονται από κανέναν...

    Γενικά, πλέον εγώ από συμπληρώματα παίρνω μόνο τα απολύτως "απαραίτητα", από εταιρίες γνωστές που δεν είχαν πότε καμία βρώμα γύρω από το όνομα τους, και σπανίως θα πάρω τπτ καινούργιο για δοκιμή
    Είπες μεγάλη κουβέντα με την οποία συμφωνώ.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση