Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 25-05-14 23:24 #1
    Προεπιλογή Καιρος για γραμμωση ή μηπως όχι??
    Γεια χαρα παιδια! Ειμαι 19 χρονων 75,5 κιλα και 1,77 υψος! Κανω 9 μηνες τωρα ογκο με διατροφη καλή και εχω παρει 7-8 κιλα τα οποια λίγα απο αυτα ειναι λιπος απότι βλεπω και μονος μου! Τωρα ειμαι σε φαση που δεν ξερω τ αν πρεπει να αρχισω γραμμωση ή να συνεχισω τον ογκο.. Απο την άλλη σκεφτομαι πως ο ογκος τον καλοκαιρι δεν βγαινει με τιποτα λογω ζεστης! Εσεις τι λετε?

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Θελω να μου πειτε ενα παραδειγμα επαναλήψεων/σετ σε προγραμμα γραμμωσης χωρις να χασεις μυικη μαζα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-05-14 23:51 #2
    Προεπιλογή
    Χωρις φωτο σου δεν μπορουμε να εχουμε πληρη αποψη .
    Παντως αφου σε 9 μηνες πηρες 8 κιλα ,υποψιαζομαι οτι ισως εχεις παρει κ καποιο λιπος.
    Μπορεις να αρχισεις σιγα σιγα πιο προσεκτικη διατροφη ωστε να χανεις λιπος ,χωρις να χανεις κ τα μυικα ωφελη που απεκτησες στον ογκο ,η τουλαχιστον λιγοτερα απο αυτα.
    Παντως ναι για μενα τουλαχιστον στην ηλικια σου ,το καλοκαιρι δεν ειναι η καλυτερη εποχη για αυξηση της μυικης μαζας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-05-14 23:58 #3
    Προεπιλογή
    Μπορων α στειλω καποιες να μου πεις αν θες.. γιατι αλλος μου λεει γιατι γραμμωση αλλως πρεπει να χασεις εστω αυτο το λιγο λιπος!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-05-14 00:24 #4
    Προεπιλογή
    Ωραια ,αμα θες βαλτες στο θεμα <φωτο μελλων> για να ακουσεις πολλες γνωμες για σενα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-05-14 13:01 #5
    Προεπιλογή
    Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει περίοδος γράμμωσης ή όγκου, αν θέλεις να πάρεις όγκο δέν παίζει ρόλο το άν είναι καλοκαίρι η όχι.
    Ίσως είναι πιο δύσκολο να φάς τις ίδιες ποσότητες με αυτές που έτρωγες τον χειμώνα αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο.

    Συμβουλέψου τον καθρέφτι σου και όχι το ημερολόγιο σου

    Όσο αναφορά το πρόγραμμα γράμμωσης που λες ώστε να μην χάσεις λίπος αυτο έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με την διατροφή σου.
    Όσες επαναλήψεις και να κάνεις αν δεν τρώς οσο πιο στεγνά μπορείς, γραμμωση δεν θα πετύχεις.

    Προσπάθησε να ακολουθήσεις μια διατροφή 40-40-20.
    40% απο τις θερμίδες σου να τις παίρνεις απο υδατανθρακα, 40% απο πρωτεινη και 20% απο λιπαρά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-05-14 18:56 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο amplaxoublis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρα παιδια! Ειμαι 19 χρονων 75,5 κιλα και 1,77 υψος! Κανω 9 μηνες τωρα ογκο με διατροφη καλή και εχω παρει 7-8 κιλα τα οποια λίγα απο αυτα ειναι λιπος απότι βλεπω και μονος μου! Τωρα ειμαι σε φαση που δεν ξερω τ αν πρεπει να αρχισω γραμμωση ή να συνεχισω τον ογκο.. Απο την άλλη σκεφτομαι πως ο ογκος τον καλοκαιρι δεν βγαινει με τιποτα λογω ζεστης! Εσεις τι λετε?

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Θελω να μου πειτε ενα παραδειγμα επαναλήψεων/σετ σε προγραμμα γραμμωσης χωρις να χασεις μυικη μαζα!
    κανε λιπομετρηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-05-14 21:25 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Alexander123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανε λιπομετρηση
    Για μενα η καλυτερη λιπομετρηση ειναι ο καθρεφτης. Βλεπεις και καθοριζεις την ποσοτητα οποτε αφου λεει οτι φαινεται οτι πηρε και λιπος και εφοσον εχει να δειξει μυες μπορει να αρχιζει να μειωνει τους υδατανρθακες και να εχει απλα τα ποσοστα πρωτεινης ψηλα σε συνδιασμο με μια καλη προπονηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-05-14 21:50 #8
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Για να μη χασεις μυς μειωσε τις θερμιδες ωστε να εισαι ελαφρως υποθερμιδικα και αυξησε την πρωτεινη (μεχρι και 2 γρ. ανα κιλο σ.β.). Απο προπονηση κανε οτι εκανες και στον ογκο και προσπαθησε να μην πεσεις σε δυναμη. Μην μειωσεις κιλα για να αυξησεις επαναληψεις και μην το παρακανεις με την αεροβια

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-05-14 01:07 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Βλέπω οτι το θέμα τείνει περισσότερο σε διατροφικά ζητήματα και έτσι είναι εκτός της παρούσας θεματικής και πιθανό να χρειαστεί να μεταφερθεί στην διατροφή.

    amplaxoublis
    - Για οποιαδήποτε απορία έχεις περι διατροφής γράψε την ερώτησή σου εδώ Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής
    ή δημιούργησε νέα θεματική στην ενότητα Διατροφή και γράψε το διαιτολόγιο σου για αξιολόγηση.

    - Στην ενότητα με τα προγράμματα προσπάθησε να κάνεις ερωτήσεις σχετικά με αυτά.
    Απάντηση με παράθεση