Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 25-05-14 19:50 #1
    Προεπιλογή Ερώτηση σχετικά με περιοδο γράμμωσης και διατροφή
    Καλησπερα σε ολους

    Αρχικα να αναφερω οτι ασχολούμαι με τη γυμναστική με βάρη εδω και αρκετα χρονια και ημουν σε ενα αρκετα καλο επιπεδο (1.70 ύψος 70 κιλα).Επειδη ποτε δεν ειχα κανει σοβαρη διατροφη και κυριως διατροφη γραμμωσης αποφασισα απο το μεσα φλεβαρη να αρχισω TRX και αγορασα το rip60 για το σπιτι αφου δε προλαβαινα να παω γυμναστήριο.Εκανα 2 μηνες το προγραμμα που προτεινεται απο το rip60 οπου ειχε trx 4-5 φορες την εβδομάδα με ασκήσεις κυκλικές για όλο το σώμα ,οχι δλδ μονο αεροβιο. Μετα τους δυο μήνες επειδή ειχα φτασει 66 κιλά και ημουν σε αρκετα καλο σημειο ειπα να κανω δυο φορες την εβδομαδα τρχ υψηλης εντασης σαν αεροβιο και τις άλλες τρεις βάρη στο σπίτι με αρνητικές 10ρια σετ κτλ (για να νιωθω πιεση γιατι δεν εχω και πολλα βαρη και εξοπλισμο) ώστε να μην χασω μυική μάζα όπως μου προτεινε και ενας γυμναστης. Η διατροφή μ ολο αυτο το διαστημα ειναι αρκετα καλη ,τυπικα μια μερα ειναι:

    Πρωινο
    9:00 μισο σκοοπ πρωτεινης καθαρης, γαλα 2% ,πιτουρο βρώμης , 1/3 μηλου ,1/2 μπανανα,2 ασπραδια ,μισος κροκος,1/3 της κουταλιας λαδι και π.χ καποιο λαχανικο (λιγα φασολια πρασινα ή λιγο σπανακι μαζι με τα αβγα και το λαδι)

    12 με 12μισι : 10-12 αμυγδαλα ,1 ριζογκοφρετα (30 θερμιδες)

    2 με 2:30 κοτοπουλο ή ψαρι η συκωτι μοσχαρι ή καποιο αλλο άλυπο κρεας, ρυζι μαυρο η μπασματι ,πατατες βραστες και πρασινη σαλατα η ντοματα. Ολα αναλατα.

    5:30 2 ασπραδια με μια μικρη πατατα
    βραστη η κατι παρομοιο όπως αβοκαντο κτλ.

    8:30 με 9 μετα τη προπονηση 1μισι σκοοπ πρωτεινης με μιση μπανανα.

    Μετα απο σαραντα λεπτα ενα γευμα παρομοιο με το μεσημεριανο.

    11:30 με 12 : μισο γιαυρτι 2% με 1/3 μηλου

    πριν κοιμηθω συνηθως 1:30 με 2 επειδη πειναω λιγο κοτοπουλο με σαλατα .
    Γενικά προσπαθώ να ακολουθήσω το προγραμμα και να μην ξεφεύγω σε άλλου είδους φαγητά.

    Πλεον ειμαι 62-63 κιλα σε ενα επιπεδο πολυ καλο για μενα (πιστέυω γύρω στο 10%) ,δλδ θα ηθελα να παραμεινω εδω ,αντε εστω να πεταχτει πιο εντονα και καμια φλε
    βα στους κατω κοιλιακους.Δε θέλω δλδ να κατεβω αγωνιστικος.
    Και τωρα στην ερωτηση μου.

    Επειδη δε θελω να πεσω και αλλο σε κιλα γιατι δε θα εχω παντελονι να
    βαλω και επίσης δε θέλω να χάσω και μύες που λογικό ειναι να χάνονται σε περιοδο γράμμωσης τι μου προτείνεται???Να σταματησω τελείως τις δύο φορές το txr και να κανω μονο βάρη και να συνεχίσω την αυστηρή διατροφή η να χαλαρώσω τη διατροφή και να συνεχίσω το ίδιο στυλ ασκήσης?? Κάθε απάντηση θα βοηθούσε γιατι δεν ξέρω πώς να συνεχίσω απο εδώ και πέρα μετά απο τρεισήμισι με 4 μήνες σε γράμμωση και τι θα με βοηθήσει περισσότερο.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις εκ των προτέρων


    **και κατι ασχετο με την πρώτη μ ερώτηση : σε περιοδο γραμμωσης καλυτερα πατατα ή γλυκοπατάτα??Ρωτάω γιατι ναι μεν η πατατα εχει μεγαλυτερο γλυκαιμικο δεικτη αλλά η γλυκοπατατα εχει και σακχαρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-05-14 21:41 #2
    Προεπιλογή
    Καταρχας 62 κιλα με 1.70 υψος ειναι πολυ λιγα,θεωρεισαι αρκετα λεπτος και δεν καταλαβαινω γιατι κανεις διατροφη γραμμωσης με τοσα λιγα κιλα.Επισης η γλυκοπατατα επειδη εχει το γλυκο μπροστα δεν σημαινει οτι ειναι υψηλου γλυκαιμικου δεικστη,αλλα το αντιθετο ισχυει ειναι χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη και ποιο χαμηλου απο την πατατα.Εμενα γνωμη μου ειναι να κρατησεις αεροβια 2φορες τη βδομαδα και να επικεντρωθεις κυριως στην προπονηση με βαρη.Επισης ουτε καν να διανοηθεις να ριξεις κι αλλο τις θερμιδες για να γραμμωσεις περισσοτερο,μην γινεις σαν αυτους που πενευονται για τους κοιλιακους τους και ειναι πετσι και κοκαλο...

    Εγω στη θεση σου θα κοιταζα να βαλω λιγο μυικη μαζα πανω μου(ασχετα πως ειναι καλοκαιρι) η εστω να κανω συντηρηση και απο σεπτεμβρη να κοιταξω να παρω κανενα κιλο.Η διατροφη που αναφερεις δεν ειναι και η καλυτερη μιας και στα γευματα που χεις στις 12μιση,5μιση,11μιση η ποσοτητα πρωτεινης που εχεις δεν φτανει ουτε τα 10γραμμαρια.Τελος αμα εχεις την οικονομικη δυνατοτητα και γενικα ειναι εφικτο,καλο θα ηταν να προτιμησεις την προπονηση με βαρη σε γυμναστηριο και ασε τα trx και κουραφεξαλα,κανεις δεν εκτισε αξιοθαυμαστο σωμα με trx.Γνωμη μου βεβαια ολα τα προαναφερθεντα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-05-14 01:30 #3
    Προεπιλογή
    Ωραίο ποστ από τον Steloukos συμφωνώ σε όλα.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-05-14 19:26 #4
    Προεπιλογή
    Μετρήθηκα χθες και ειμαι 64 κιλα τελικα πρέπει ι αλλη ζυγαρία να χάνει. Συμφωνω οτι καλό θα ήταν π.χ να ημουν 66-67 κιλα όσο γραμμωμενος ειμαι τωρα. Για αυτο το λόγο στα γέυματα που εχω λίγη πρώτεινη όπως είπες θα προσθέσω λίγες θερμιδες πρωτείνης ακόμα. Σχετικα με το trx , εμενα με Βοήθησε να φτάσω στο καλύτερο επίπεδο που ημουν ποτε. Το θέμα ειναι οτι στα κιλά που είμαι δε δείχνω αδύνατος ,ισα ίσα με τη φλεβικότητα που εχω και τη γράμμωση δείχνω πολύ πιο γεμάτος! Κατά τη γνώμη μου, χρειάζονται και τα βαρη και τέτοια προπόνηση μεγαλης έντασης διοτι το κόψιμο που σου δίνει δεν μπορουν να στο δώσουν τα βαρη μονο. Έχω στο μαυλο μου τα βάρη να γίνουν στο γυμναστηριο όπως είπες αλλά αν δω ότι δε προλαβαίνω θα αγοράσω εξοπλισμο( μπαρα ,και αλλα βάρη κτλ ) ώστε να γίνεται πιο σωστή προπόνηση!

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-05-14 10:04 #5
    Προεπιλογή
    Ασχετα απο το αν θες να βαλεις η να χασεις κιλα αυτο ειναι δικια σου αποφαση,η διατροφη σου δεν ειναι καλη.
    Καταρχην η μονοφαγια δεν ειναι υγιεινη,βαλε ποικιλια σε τροφες,διαφορετικα φρουτα,υδατανθρακεςλαχανικα
    Επισης αυτο που ειπε ο στελουκος,η πρωτ ειναι λιγη δεν νομιζω να φτανεις τα 100γρ.
    Και τελος,για 62 κιλα,ειναι υπερβολες πραγματα τυπου 1/3 μηλο 1/2 μπανανα και αναλατα ολα..μη το ψειριζεις τοσο πολυ
    Απάντηση με παράθεση