Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 24-05-14 13:11 #1
    Προεπιλογή Εναλλαγη ασκησεων.....(?)
    Καλησπερα ηθελα να ρωτησω και να σηζητησω καποιο θεμα ....ολοι μας εχουμε ενα σταθερο προγραμμα στο γυμναστηριο πανω κατω στις ασκησεις που γινονται κατα την διαρκια μιας προπονησης, πρεπει να αλλαζουν ανα καμποσο καιρω η να μενουν σταθερες για καποιο χρονικο διαστημα και μετα να αλλαζουν σταδιακα μια μια ??
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-05-14 13:20 #2
    Προεπιλογή
    Νομίζω ότι είναι καλό να αλλάζουν καθε δίμηνο αλλά περίμενε να μας πουν και εμπειροτερα μέλη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-05-14 13:24 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos08 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι είναι καλό να αλλάζουν καθε δίμηνο αλλά περίμενε να μας πουν και εμπειροτερα μέλη.
    οκ πανο ....
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-05-14 14:22 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Γεια σου Αλέξανδρε, η ερώτησή σου είναι γενική και αναπόφευκτα η ανταπόκριση θα είναι ίδιας φύσεως.

    Αναλόγως των στόχων του ασκούμενου, της ρουτίνας που δουλεύει, του σχεδιασμού και της περιοδικότητας που θα έχει στον προγραμματισμό του αλλά και τις τυχών έκτακτες αλλαγές που θα πρέπει να κάνει, της περιόδου που διανύει, της κατάστασής του, του εξοπλισμού που έχει να δουλέψει κλπ κλπ κλπ κλπ.

    Αν αναφέρεις κάτι πιο συγκεκριμένο ίσως δεχτείς και πιο κατατοπιστική απάντηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-05-14 16:59 #5
    Προεπιλογή
    *** Στο ακριβώς από πάνω ποστ,το quote ειναι πλεονασμός. Mods Team ***

    οκ ευχαριστω παντος...το βασικο ερωτημα μου ειναι αν πρεπει να αλαζεις τις ασκησεις που και που η οχι ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-05-14 05:46 #6
    Προεπιλογή
    Καλό είναι να αλλάζουν οι ασκήσεις.Εγώ για παράδειγμα δε νιώθω τον ίδιο ερεθισμό στους μυς μου αν διατηρήσω ένα πρόγραμμα πάνω από ένα μήνα.Υπάρχουν και μέρες βέβαια που μου τη βιδώνει και αλλάζω ασκήσεις μόνο για μία προπόνηση.Είναι κάτι σαν να ''ακούς το σώμα σου''.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-05-14 20:27 #7
    Προεπιλογή
    Συμφωνω με PanosDeu.Το σωμα εχει την εκπληκτικη ικανοτητα να προσαρμοζεται γρηγορα,οποτε καλο ειναι να δοκιμαζεις διαφορετικες ασκησεις,επαναληψεις,συνδυασμο ασκησεων,διαφορετικο βαρος ανα σχετικα τακτα χρονικα διαστηματα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-06-14 02:37 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    πιο πολυ στο μυαλό είναι παρα ουσία ! αυτο το μοτίβο το πέρασαν κάποιοι πέρσοναλ που θέλουν να δικαιολογήσουν τα λεφτα που παίρνουν για κάθε αλλαγη προγράμματος
    το σώμα μπορεί να προσαρμοζετε σε μία άσκηση να αποκτα νευρομυική συναρμογή , αλλα αυτο δεν σημαίνει ότι όσο δουλεύει καποιος στα όριά του δεν θα έχει ανάπτυξη
    μπορούμε χωρίς να αλλάξει η βασική δομή του προγράμματος κάνοντας διάφορες μικροαλλαγές να έχουμε συνέχεια ερεθισμα ανάπτυξης , που αυτο έρχετε μέσω της αντίστασης και το πόσο σθένος έχουμε να φτάσουμε στα όριά μας σε κάθε σετ και που πρέπει να σταματάμε όταν μάθουμε το σώμα μας γιατι απο ενα σημείο και μετα όσοι έχουν εμπειρία στην προπόνηση καταλαβαίνουν ότι τζάμπα καίει η λάμπα

    δηλαδη όπως όταν καρφώσουμε ένα καρφί μετα δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε να το χτυπάμε , είναι άχρηστο

    εφαρμόζοντας σε ασκήσεις μυικών ομάδων όπως πχ δελτοειδών που περισσότερο είναι κόκκινες μυικές ίνες , ντρόπ σετ η κλέψιμο αλλα ελεγχόμενο , με σωστη τεχνική , οδηγούμε τον μυ πέρα απο τα όρια του και καταστρέφουμε με σκοπό να χτίσουμε πιο μεγάλους και δυνατούς μυς

    άρα όταν ένα πρόγραμμα μας καλύπτει με τις ασκήσεις και τον συνδιασμό του , απο κεί και πέρα είναι κατα πόσο έχει τα άντερα ο καθένας να φτάνει καινούρια όρια , εκεί θέλει και καλη φυσική κατάσταση σε καρδια και πνευμόνια
    και όποιος νομίζει ότι η μη ανάπτυξη και πρόοδός του οφείλετε στις ίδιες ασκήσεις πλανάτε οικτρά
    αυτα τα έχω ακούσει άπειρες φορες και όσες φορες έτυχε να κάνουμε μαζί με καθοδήγηση σε κάποιον το ίδιο πρόγραμμα που υποτίθετε δεν τον έπιανε άλλαξε δραματικα γνώμη , ειδικα όταν εκεί που θα άφηνε την μπάρα τον βοηθούσα να βγάζει μόνο αρνητικές

    απλα το μυστικό είναι ένα , να μάθει κάποιος το σώμα του και τα όριά του και αυτα να τα εφαρμόζει στις σωστες δόσεις και εκεί που πρέπει δεν είναι η δεν μπορεί να είναι καθε φορα κατάλληλη

    πχ λένε για την άσκηση 21 στα δικέφαλα , καλή είναι για σοκάρισμα και πάμπινκ , αλλα δεν είναι βασική για συνέχεια

    και μην ακούτε μπούρδες που λένε αυτος έγινε τεράστιος επειδη κάνει αυτο το πρόγραμμα κτλ , εφόσον ξέρουμε ότι η ανάπτυξη είναι ένας συνδιασμός διαδικασιών , διατροφής προπόνησης και αν ό άλλος παίρνει και ματζούνια , άντε να μας πείσει για την ποιότητα του προγράμματος και το μυστικό της επιτυχίας
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-06-14 03:49 #9
    Προεπιλογή
    εγω πρωσοπικα...κραταω 2-3 βασικες και αλλαζω καθε βδομαδα και ασκησεις αλλα και επαναληψεις!!!
    μπορω να πω...οτι εχω δει πολυ καλη διαφορα...σοκαρω το μυ απο διαφορετικη γωνια συνεχως...και με διαφορετικες..επαναληψεις..
    και δεν "βαριεται"ποτε!!
    ο καλυτερος personal ειναι ο ευατος σου...απλα...!!!
    Δως μου την γαληνη....
    ...να δεχομαι τα πραγματα που δεν μπορω να αλλαξω...
    ...το κουραγιο να αλλαζω αυτα που μπορω...
    ...και την σοφια να καταλαβαινω την διαφορα τους!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-06-14 02:59 #10
    Προεπιλογή
    Εγω προσωπικα, δεν αλλαζω ποτε ασκησεις. Εχω 10-12 ασκησεις για ολο το σωμα, που κανω μονο αυτες, στο ιδιο ευρος επαναληψεων παντα. Το μονο που αλλαζει, ειναι τα κιλα, προσπαθω παντα εστω να ανεβασω 2,5 κιλα σε καθε προπονηση.
    Απάντηση με παράθεση