Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 30-12-13 01:02 #1
    Unhappy Μια βοηθεια για μια σωστη αρχη...
    Γεια σας, και Χρονια πολλα μιας και ειναι γιορτες ακομη! Λοιπον ας μπω στο ψητο κατευθειαν...ειμαι παλιο μερος του φορουμ εχω διαβασει σχεδον τα περισσοτερα με οτι εχει σχεση για λιποδιαλυση -διατροφη -γυμναστικη...Εκανα σε καποια φαση μια διατροφη με οτι διαβασα και γυμναστικη αλλα φοβαμαι οτι δεν ηταν κατι σωστο για μενα...

    Ειμαι 1,74 ,23 ετων και 67 κιλα...θελω παρα πολυ να κανω μια σωστη διατροφη για λιποδιαλυση και να εχω ενα καλο και δυνατο προγραμμα γυμναστικης για να κανω φιτνες σωμα( αυτο θελωω βασικα εδω και καιρο)...Βεβαια το προγραμμα μου ειναι γεματο παρα πολυ απο το πρωι δουλεια κ καπακι στη σχολη τα γευματα μου ειναι οτι νανε πχ μπορει τ μεσημεριανο μ να τ φαω το απογευμα οταν γυρισω αργα απο τη σχολη...Βεβαια αν ξεκινησω διατροφη θα περνω μαζι μου στη δουλεια κ στη σχολη και τα απογευματα προς βραδυ γυμναστηριο.... Θα σας ηταν ευκολο να μου βγαλετε μια ισσοροπημενη διατροφη για να χασω λιπος και κιλα αρκετα εννοειται κ να κανω φιτνες σωμα? εννοειται οτι θα το διατηρησω εφοσον θα ειναι δικο σας προγραμμα ενω το δικο μου δε το δινω κ τοση σημασια ^_^
    Α και ημουν αθλητρια παλια αλλα το σωμα μου μετα απο τοσα junk εχει ψιλο χαλασει κ ο μεταβολισμος μου εχει μπουρδουκλωθει τελειως...
    Ευχαριστωωω για τον χρονο σας ^_^
    νους υγιής εν σωματι υγιεί
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-12-13 01:20 #2
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Γεια σου και χρόνια πολλά και σε εσένα!

    Αφού έχεις διαβάσει τα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ θα είσαι σε θέση να βγάλεις ένα πλάνο υποθερμιδικής διατροφής για τον εαυτό σου.

    Κανείς δεν μπορεί να το κάνει αυτό για σένα καλύτερα από εσένα την ίδια γιατί εσύ ξέρεις τις διατροφικές σου συνήθειες οπότε το πλάνο σου πρέπει να είναι προσαρμοσμένο σε εσένα και όχι γενικό - υπάρχει στο φόρουμ υπόδειγμα διατροφής γράμμωσης αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες του καθενός.

    Αφού το κάνεις αυτό πόσταρε τη διατροφή σου και θα τη διορθώσουμε μαζί.

    Για τον χρονισμό των γευμάτων σου δε θα ανησυχούσα τόσο, πιο σημαντικό είναι οι συνολικές θερμίδες και μακροσυστατικά που καταναλώνεις.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-12-13 15:06 #3
    Το avatar του χρήστη Demetra

    Εγγραφή
    30-12-2013
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    53
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pinky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι 1,74 ,23 ετων και 67 κιλα...θελω παρα πολυ να κανω μια σωστη διατροφη για λιποδιαλυση και να εχω ενα καλο και δυνατο προγραμμα γυμναστικης για να κανω φιτνες σωμα( αυτο θελωω βασικα εδω και καιρο)...Βεβαια το προγραμμα μου ειναι γεματο παρα πολυ απο το πρωι δουλεια κ καπακι στη σχολη τα γευματα μου ειναι οτι νανε πχ μπορει τ μεσημεριανο μ να τ φαω το απογευμα οταν γυρισω αργα απο τη σχολη...Βεβαια αν ξεκινησω διατροφη θα περνω μαζι μου στη δουλεια κ στη σχολη και τα απογευματα προς βραδυ γυμναστηριο.... Θα σας ηταν ευκολο να μου βγαλετε μια ισσοροπημενη διατροφη για να χασω λιπος και κιλα αρκετα εννοειται κ να κανω φιτνες σωμα? εννοειται οτι θα το διατηρησω εφοσον θα ειναι δικο σας προγραμμα ενω το δικο μου δε το δινω κ τοση σημασια ^_^
    Α και ημουν αθλητρια παλια αλλα το σωμα μου μετα απο τοσα junk εχει ψιλο χαλασει κ ο μεταβολισμος μου εχει μπουρδουκλωθει τελειως...
    Ευχαριστωωω για τον χρονο σας ^_^
    Καλή αρχή και από μένα. Χρειάζεται πολύ υπομονή και πειθαρχία ώστε να αποκτήσεις το σώμα που επιθυμείς και επιζητάς.
    Το 80% του fitness life είναι η διατροφή. Για να ξεκινήσεις σωστά πρέπει να ξέρεις που κυμαίνεσαι και που βαδίζεις να θέτεις δλδ μικρά motivation για να εκπληρώσεις τον τελικό σου στόχο. Από ό,τι κατάλαβα επιθυμία σου είναι η μείωση του ποσοστιαίου λίπους. Θα πρέπει όμως να ξέρεις το ποσοστό του σωματικού λίπους σου. Γνωρίζεις το υπάρχων σωματικό λίπος σου;
    Για τη γυμναστική επικεντρώσου σε διαλειμματική άσκηση υψηλής έντασης καθώς και σε μια μεταβολική προπόνηση με βάρη.

    Εύχομαι κάπως να σε βοήθησα. Καλή δύναμη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-12-13 19:55 #4
    Προεπιλογή
    Χαιρομαι που θα υπαρξει αρκετη βοηθεια στο θεμα μου γιατι οπως και να εχει ανχωνομαι οτι δε θα ειναι σωστη κ αποτελεσματικη η διατροφη μου αλλα θα προσπαθησω να κανω την καλυτερη που πιστευω... Οσο για το σωματικο λιπος πιστευω οτι ειμαι πανω απο τα ορια που πρεπει να ειμαι το βλεπω και στο ιδιο μου το δερμα οτι εχει χαλασει αρα σημαινει λογικα οτι εχω ξεφυγει στο σωματικο λιπος...το θεμα ειναι οτι ολη μερα δε τρωω τιποτα τις προκοπης μεν μια -δυο φορες τρωω αλλα θα φαω και το γλυκο γιατι κατι εχω παθει και δεν αντεχω χωρις ζαχαρη...Ελπιζω να τα καταφερω με τη βοηθεια σας.

    ευχαριστω παραα πολυ για τη βοηθεια π θα μ δωσετε ^_^
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pinky : 30-12-13 στις 19:58
    νους υγιής εν σωματι υγιεί
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-12-13 23:22 #5
    Προεπιλογή
    Και ομως ο χρονισμος των γευματων ειναι το πιο σημαντικο κ δυσκολο στην προσπαθεια σου. Εαν μπορεσεις να τρως μεσα στις υποχρεωσεις σου της ημερας μικρα κ σωστα γευματα ,εχεις κανει την σωστη αρχη για τους στοχους σου.
    Ιδεες κ βασικα πλανα θα παρεις μεσα απο το φορουμ κ αναλογα θα δεις πως δουλευουν σε σενα κ τα προσαρμοζεις.
    Καλη επιτυχια *Καλυτερα ξεκινησε την προσπαθεια σου μετα τις γιορτες
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-01-14 00:14 #6
    Exclamation Νομιζω οτι εχω κολλησει λιγο με τα γευματα και τις ωρες μου...
    θα ηθελα να δουμε λιγο το προγραμμα διατροφης που εβγαλα πανω κατω και τις ωρες...γιατι οι ωρες που θα γυμναζομαι ειναι κυριως προς το βραδυ γιατι μονο τοτε εχω την δυνατοτητα να παω και θελω να βρουμε τη καλυτερη δυνατη διατροφη κ να διορθωσουμε οτι πρεπει...ξεκιναω γυμναστηριο απο τις 7 του μηνα αλλα αρχισα να σταματαω τα junk και ολα τα σχετικα εδω και μια βδομαδα και ειμαι υπερηφανη γιατι μια βδομαδα ολοκληρη δεν εφαγα γλυκο και τρωω φρουτα!!!
    Λοιπον ΝΑ ΤΟ προγραμμα διατροφης μου το οποιο θα το πω αναλυτικα για να με βοηθησετε σωστα...

    7.00 μεχρι 7.20 πμ (ξυπνημα). μερικα squats και κοιλιακους για να ξυπνησω
    8.30 πμ (πριν το πρωινο) χαμομηλι
    9.00-9.30 πμ (πρωινο). γιαουρτι με μελι + τοστ γαλοπουλα-τυρι 0% ή δημητριακα fitness με γαλα +φρουτο,(εναλλαξ)
    12.00-12.30 μμ (προγευμα). φρουτο ή χυμο πορτοκαλι φυσικο+ τοστ γαλοπουλα-τυρι 0% ή
    γιαουτι με μελι + ξηρους καρπους (κασσιους ωμα).(εναλλαξ με το πρωινο)
    15.00-15.30 μμ (μεσημεριανο). οτι υπαρχει απο μαγειρευτο φαγητο της μαμας η αν εχω ετοιμασει εγω + πρασινη σαλατα
    18.00-18.30 μμ (δεκατιανο). κανα 2-3 κρακερς ολικης+ μισο αγγουρακι ή τοστ με γαλοπουλα -τυρι%+μισο αγγουρακι
    7.00-8.00μμ φρουτο(μπανανα)
    9.00-10.00 μμ (μεταπροπονητικο-βραδινο) σαλατα +τονο με πατατα βραστη

    και τωρα να εξηγησω τις περιεργες ωρες για τα γευματα μου...
    στις 8.30 πμ εχω φτασει στην δουλεια
    στις 13.30 μμ σχολαω και πηγαινω καπακι στη σχολη
    στις 15.00 μμ καπου εκει εχω φτασει στην σχολη οποτε μπορω να κατσω να φαω κανονικα
    στις 18.00 και βαλε αναλογα τη μερα ειμαι ακομα σχολη
    οι ωρες στις σχολη ειναι καθε μερα απο τις 4 και σχολαω: Δευτ.19.15 ,Τριτη 18.15 , Τεταρ. 20.15, Πεμπ. 18.15 ,Παρασκ.(πρωινο μαθημα)14.10

    αυτες ειναι οι ωρες το προγραμμα μου και ποσο περιορισμενο χρονο εχω για ολα...αν μπορειτε να με βοηθησετε ωστε να τα καταφερω πιο ευκολα!

    Επισης να τονισω στα γευματα οτι: To ψωμι ειναι ολικη,τα τυρια εκτος απο την φετα που δεεε μπορω να την αποχωρηστω αλλιως δε μπορω να φαω τιποτα ειναι 0%, η γαλοπουλα βραστη ή καπνιστη και στις σαλατες βαζω μια κουταλια μονο λαδι ελαχιστο αλατι ισα μονο για την γευση και καθολου σως και τετοια.Επισης πινω αρκετο νερο και χαμομηλι- τσαι του βουνου με το πολυ μια κουταλιτσα ζαχαρη βεβαια προσπαθω να μη βαζω αλλα ματαια δε μπορω να τα πιω...και σκεφτομαι να ξεκινησω να περνω flaxseed oil γιατι δε τρωω καθολου ψαρια και ολα τα λαχανικα.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ ΠΟΛΥΥΥΥ ξερω ξερωω ηταν πολλα και θα σας ζαλισα αλλα θελω να ξερετε ακριβως τι και πως για να με βοηθησετε οπως πρεπει...για το προγραμμα γυμναστικης θα στειλω αυριο η μεθαυριο...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩ για οποιαδηποτε βοηθεια
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pinky : 05-01-14 στις 00:24
    νους υγιής εν σωματι υγιεί
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-01-14 22:10 #7
    Exclamation
    Exclamation Νομιζω οτι εχω κολλησει λιγο με τα γευματα και τις ωρες μου...
    θα ηθελα να δουμε λιγο το προγραμμα διατροφης που εβγαλα πανω κατω και τις ωρες...γιατι οι ωρες που θα γυμναζομαι ειναι κυριως προς το βραδυ γιατι μονο τοτε εχω την δυνατοτητα να παω και θελω να βρουμε τη καλυτερη δυνατη διατροφη κ να διορθωσουμε οτι πρεπει...ξεκιναω γυμναστηριο απο τις 7 του μηνα αλλα αρχισα να σταματαω τα junk και ολα τα σχετικα εδω και μια βδομαδα και ειμαι υπερηφανη γιατι μια βδομαδα ολοκληρη δεν εφαγα γλυκο και τρωω φρουτα!!!
    Λοιπον ΝΑ ΤΟ προγραμμα διατροφης μου το οποιο θα το πω αναλυτικα για να με βοηθησετε σωστα...

    7.00 μεχρι 7.20 πμ (ξυπνημα). μερικα squats και κοιλιακους για να ξυπνησω
    8.30 πμ (πριν το πρωινο) χαμομηλι
    9.00-9.30 πμ (πρωινο). γιαουρτι με μελι + τοστ γαλοπουλα-τυρι 0% ή δημητριακα fitness με γαλα +φρουτο,(εναλλαξ)
    12.00-12.30 μμ (προγευμα). φρουτο ή χυμο πορτοκαλι φυσικο+ τοστ γαλοπουλα-τυρι 0% ή
    γιαουτι με μελι + ξηρους καρπους (κασσιους ωμα).(εναλλαξ με το πρωινο)
    15.00-15.30 μμ (μεσημεριανο). οτι υπαρχει απο μαγειρευτο φαγητο της μαμας η αν εχω ετοιμασει εγω + πρασινη σαλατα
    18.00-18.30 μμ (δεκατιανο). κανα 2-3 κρακερς ολικης+ μισο αγγουρακι ή τοστ με γαλοπουλα -τυρι%+μισο αγγουρακι
    7.00-8.00μμ φρουτο(μπανανα)
    9.00-10.00 μμ (μεταπροπονητικο-βραδινο) σαλατα +τονο με πατατα βραστη

    και τωρα να εξηγησω τις περιεργες ωρες για τα γευματα μου...
    στις 8.30 πμ εχω φτασει στην δουλεια
    στις 13.30 μμ σχολαω και πηγαινω καπακι στη σχολη
    στις 15.00 μμ καπου εκει εχω φτασει στην σχολη οποτε μπορω να κατσω να φαω κανονικα
    στις 18.00 και βαλε αναλογα τη μερα ειμαι ακομα σχολη
    οι ωρες στις σχολη ειναι καθε μερα απο τις 4 και σχολαω: Δευτ.19.15 ,Τριτη 18.15 , Τεταρ. 20.15, Πεμπ. 18.15 ,Παρασκ.(πρωινο μαθημα)14.10

    αυτες ειναι οι ωρες το προγραμμα μου και ποσο περιορισμενο χρονο εχω για ολα...αν μπορειτε να με βοηθησετε ωστε να τα καταφερω πιο ευκολα!

    Επισης να τονισω στα γευματα οτι: To ψωμι ειναι ολικη,τα τυρια εκτος απο την φετα που δεεε μπορω να την αποχωρηστω αλλιως δε μπορω να φαω τιποτα ειναι 0%, η γαλοπουλα βραστη ή καπνιστη και στις σαλατες βαζω μια κουταλια μονο λαδι ελαχιστο αλατι ισα μονο για την γευση και καθολου σως και τετοια.Επισης πινω αρκετο νερο και χαμομηλι- τσαι του βουνου με το πολυ μια κουταλιτσα ζαχαρη βεβαια προσπαθω να μη βαζω αλλα ματαια δε μπορω να τα πιω...και σκεφτομαι να ξεκινησω να περνω flaxseed oil γιατι δε τρωω καθολου ψαρια και ολα τα λαχανικα.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ ΠΟΛΥΥΥΥ ξερω ξερωω ηταν πολλα και θα σας ζαλισα αλλα θελω να ξερετε ακριβως τι και πως για να με βοηθησετε οπως πρεπει...για το προγραμμα γυμναστικης θα στειλω αυριο η μεθαυριο...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩ για οποιαδηποτε βοηθεια
    νους υγιής εν σωματι υγιεί
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-01-14 09:41 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Γεια σου pinky ,

    Αν οι ποσότητες που θα χρησιμοποιήσεις είναι κατάλληλες για να καλύψουν τον θερμιδικό και διατροφικό σου στόχο τότε το διαιτολόγιο φαίνεται καλό αλλά χρειάζεται κάποιες διορθώσεις, για αρχή η γαλοπούλα καλό είναι να μην είναι συσκευασίας αλλά κρέας που το μαγειρεύεις εσύ, αύξησε τα σαλατικά, κάνε συνδυασμό των ξηρών καρπών μαζί με πχ τυρί, χρησιμοποίησε αυγά σαν εναλλακτική πηγή πρωτεΐνης σε κάποια γεύματά σου, στο γεύμα πριν την προπόνηση μαζί με το φρούτο, σου προτείνω την χρήση πρωτεΐνης σε σκόνη ή ασπράδια αυγών.

    Για την έλλειψη ψαρικών αν και βλέπω οτι έχεις τονοσαλάτα στο βραδινό σου μπορείς να παίρνεις Ωμεγα 3 σε κάψουλες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-01-14 16:54 #9
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Στο επίπεδο που βρίσκεσαι δεν έχει πολύ νόημα ο χρονισμός/αριθμός γευμάτων που κάνεις. Μπορείς άνετα να κάνεις 2 γεύματα ημερισίως τις ώρες που θα είσαι σπίτι + 1 γεύμα εκτός σπιτιού, να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα και να μην πολυπαιδεύεσαι.
    Το βασικό είναι να μετρήσεις τις θερμίδες σου και να είσαι υποθερμιδικά.
    Αν έτρωγες τζανκ μέχρι τώρα, μόνο και μόνο που θα τα κόψεις θα χάσεις.
    Κόψε τα πολλά ψωμιά, κράκερς, ξηροκάρπια, λαδερά αν δεν έχεις εμπειρία με τη θερμιδομέτρηση.

    Επίσης, το βασικότερο:
    Αν θες "fitness σώμα" όπως είπες, τη διαφορά η δυνατή προπόνηση θα στην κάνει κ όχι η ψειρισμένη διατροφή
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-01-14 22:06 #10
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Καλως ηρθες καλη προσπαθεια στους στοχους σου
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση