Σελίδα 6 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 90 από 148
  1. 22-03-12 01:56 #76
    Προεπιλογή Hap Ki Do
    Δεν θα σε αμφισβητήσω οτι έχει πολύ ai ki do και Tae Kwon Do γιατί είναι γεγονός.

    Έχει όμως επηροές και απο άλλες πολεμικές τέχνες. Αναγνώρισα πολλά χτυπήματα που τα είχα βιώσει και ο ίδιος μέσο του Okinawa αλλά όπως σου είπα δεν σε αμφισβητώ γιατί όλες οι τέχνες είχαν επηροές η μια απο την άλλη και δεν είμαι παντογνώστης, ακόμα μαθαίνω και δεν νοιώθω έτοιμος να πω ότι ξέρω καλά.

    Είναι δύσκολο να βρείς σχολή να στο φέρει στα μέτρα της αυτοάμυνας όπως την θέλεις και δάσκαλο να ασχοληθεί να σε μάθει πραγματικά και να την ξέρει πραγματικά την τέχνη αυτή γιατί υπάρχει πολύ "εμπόριο" και φιγούρα και για αυτό δεν μας γεμίζουν κάποιες το μάτι.

    Υπάρχουν όμως δάσκαλοι που να είναι οκ απλά θέλει ψάξιμο. Το καταλαβαίνεις γιατί οι αυτοάμυνες είναι αποτελεσματικές για πολλές περιστάσεις ακόμα και απο την άσπρη ζώνη και είναι δουλειά του δάσκαλου να σου περάσει την λογική αυτή.

    Ένας δάσκαλος που είχα παλιά σε kick boxing ο οποίος είχε και γνωστή σχολή σωματοφυλακής έλεγε συχνά, όλες οι τέχνες είναι καλές και αποτελεσματικές αν σου μάθουν σωστά την λογική τους. Εκτός και αν δεν ταιριάζει βέβαια η τέχνη και στην λογική του μαθητή.

    Ευχαριστώ για το σχόλιο,


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jojosmj Εμφάνιση μηνυμάτων
    hapkido οσοι κανουν ελλαδα θα ναι ελαχηστη διοτι το 80% απο σχολες taek won do λενε πως κανουν κ hapkido.
    το hapkido ειναι μυξη taekdono k aikido(αλα στην πραγματικοτιτα ειναι με ai jutsu ) αρπαγες. το grav maga ειναι εντελως αλη φιλοσοφια περισοτερο μοιαζει με jiu jitsu παραδοσιακο .
    ωραιο κ το hapkido
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-03-12 11:54 #77
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-04-12 19:42 #78
    Προεπιλογή
    μοιζουν αρκετα χτυπηματα σε πολεμιες τεχνες διοτι οταν ο ξερξεςι ειχε κατακτησει ολη την ανατολη εκει γινανε προς μηξεις κλπ .
    ολα προερχοντε απο το kung fu που ναι ποιο αρχαιο απο τα υπολοιπα.
    Οι απαρχές του Wu Shu χρονολογούνται στην 5η χιλιετία π.Χ
    το παγκρατιο ειναι ποιο παλιο αλα δν εχουν καμια σχεση κ δν το θεωρο πολεμικη τεχνη αλα μαχητικο αθλημα ...
    το οποιο δν εχει σχεση κ με το πραγματικο παγρατιο του τοτε ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-04-12 17:08 #79
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    μπας και το χει διαβασει κανενας αυτο

    http://www.perizitito.gr/product.php?productid=184508
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-04-12 11:56 #80
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jojosmj Εμφάνιση μηνυμάτων
    μοιζουν αρκετα χτυπηματα σε πολεμιες τεχνες διοτι οταν ο ξερξεςι ειχε κατακτησει ολη την ανατολη εκει γινανε προς μηξεις κλπ .
    ολα προερχοντε απο το kung fu που ναι ποιο αρχαιο απο τα υπολοιπα.
    Οι απαρχές του Wu Shu χρονολογούνται στην 5η χιλιετία π.Χ
    το παγκρατιο ειναι ποιο παλιο αλα δν εχουν καμια σχεση κ δν το θεωρο πολεμικη τεχνη αλα μαχητικο αθλημα ...
    το οποιο δν εχει σχεση κ με το πραγματικο παγρατιο του τοτε ...
    Συγγνωμη αλλα πριν γινει ολυμπιακο αθλημα υπηρχε μονο πολεμικο παγκρατιο.Δεν νομιζω δηλαδη οι Σπαρτιατες να το ειχαν σαν "μαχητικο" απλα,αφου το χρησιμοποιουσαν στην μαχη!
    Για να μην πω οτι οι αρχες ολων των πολεμικων τεχνων ειναι η προιστορικη πυγμαχια (οχι Λαο δεν εννοω την σημερινη) και η παναρχαια παλη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-04-12 00:17 #81
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο friksos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην πω οτι οι αρχες ολων των πολεμικων τεχνων ειναι η προιστορικη πυγμαχια (οχι Λαο δεν εννοω την σημερινη) και η παναρχαια παλη.
    Και όμως... συμφωνούμε.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-04-12 21:29 #82
    Προεπιλογή
    Για να μην πω οτι οι αρχες ολων των πολεμικων τεχνων ειναι η προιστορικη πυγμαχια (οχι Λαο δεν εννοω την σημερινη) και η παναρχαια παλη.Για να μην πω

    εγω συμφωνω με αυτο .

    οταν λετε εσεις παγκρατιο εχετε ενα συγκεκριμενο ειδος πολεμηκης ελληνικης μαχης οτι ειναι κατι που το καναν ολοι ,ναι σιγουρα μαχονταν ολοι αλα αλοι υλη κ πολεμικη τακτικη ειχαν οι σπαρτιατες αλοι οι αθηναοι κ αλοι η θηβαιοι .
    με τον ορο παγκρατιο αποκαλουσαν την πολεμικη τους μαχητικη τεχνικη κ δν ηταν κατι ιδιο που καναν ολοι,ηταν προσαρμοσμενο στον τροπο που πολεμουσανε στην μαχη κ οχι στους ολυμπιακους αγωνες ,αλιως πολεμαγε ο σπαρτιατης μεγαλη ασπιδα-μικρο σπαθι μεγαλο δορι κ αλιως οι μερμιδονες κ ολοι οι αλοι,οποτε ο καθενας ειχε το δικο του παγκρατιο κ η προσμηξη ωστε να βγει ενα παγκρατιο δν εγινε ποτε ουτε κ συνηχηστηκε καποιο ειδος παγκρατιο απο παπειρους κ αγγεια παιδεια ημαρτον τωρα...
    κ οτι δειδασκετε ως παγκρατιο δν εχει καμια σχεση με το τοτε παγκρατιο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-07-12 00:21 #83
    Προεπιλογή Ασκήσεις για ανοίγματα στα πόδια
    Γεια σας
    Παράλληλα με τα βάρη που εχω αρχίσει να ασχολούμαι τον τελευταιο καιρο μου αρέσουν πολυ και οι πολεμικές τέχνες..
    Ασχολούμε 2 χρόνια με το muai thai αλλα τωρα το καλοκαιρακι εχουνε σταματήσει οι προπονήσεις..
    Το θέμα μου είναι τα ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ των ποδιών τα οποια ειναι ενα απο τα σημαντικοτερα πραγματα για τις πολεμικες τέχνες για διάφορους λόγους όπως να φτάνουνε ψηλα τα πόδια σου..Οπως είπα έχουνε τελιωσει οι προπονήσεις μου για καλοκαίρι και έτσι θέλω να βρώ κάποιες βασικές ασκήσεις για ανοίγματα ποδιων να κάνω στο σπίτι μου ωστε σιγα σιγα να ανοίξω..Όποιος ασχολείτε με πολεμικες τέχνες ή ξέρει κάτι για αυτο το θέμα ας μου απαντήσει
    Ευχαριστω πολύ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-07-12 01:18 #84
    Προεπιλογή σκληρυνση στα καλαμια - μεθοδος??
    ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος για να κανουμε σκληρυνση στα καλαμια ???? για πολεμικες τεχνες παντα????
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-07-12 01:22 #85
    Προεπιλογή σκληρυνση στα καλαμια???
    ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος για να κανουμε σκληρυνση στα καλαμια??? λογο πολεμικων τεχνων μιλαω.........να γινουν οσο ποιο σκληρα γινεται........
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-07-12 01:26 #86
    Προεπιλογή
    8εμα αγωνων ειναι κα8αρα αυτο...οσο παιζεις τοσο δν νιω8εις...και 8εμα 3υλοκαινης φυσικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-07-12 17:53 #87
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koulara! Εμφάνιση μηνυμάτων
    8εμα αγωνων ειναι κα8αρα αυτο...οσο παιζεις τοσο δν νιω8εις...και 8εμα 3υλοκαινης φυσικα
    εχω ακουσει για το παο (ενα ειδος σακου,) που σκλυρενεις τα καλαμια.........

    το εχετε ακουσει??
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-07-12 10:53 #88
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    παρε ενα καλαμι απο μπαμπου και ξεκινα το τριψιμο με δυναμη!

    οπως κανουν με τον πλαστη το ζυμαρι
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 30-07-12 11:55 #89
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρε ενα καλαμι απο μπαμπου και ξεκινα το τριψιμο με δυναμη!

    οπως κανουν με τον πλαστη το ζυμαρι
    καλο ακουγετε αλλα που το βρησκω???
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-08-12 19:20 #90
    Προεπιλογή
    Γιατί απλά δεν κάνεις τη γυμναστική που κάνεις και στο Μουάι για ανοίγματα?Δεν είναι δα και επιστήμη.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία