Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 90 από 112
  1. 31-05-09 20:54 #76
    Προεπιλογή
    παίδες αυτά τα πράγματα που λέτε ή φαντάζεστε είναι επικίνδυνα περισσότερο για εσάς παρά για αυτόν που θα φάει το ξύλο.
    Αν κάνεις μία λαβή ή δώσεις μία κλωτσιά και προκαλέσεις σωματική βλάβη σε κάποιον και πας αυτόφωρο ή ακόμα και σε τακτική δικάσιμη δεν υπάρχει αμφιβολία ότι δεν θα σου καταλογίσει κανένα ελαφρυντικό το Δικαστήριο.
    Για να μην καταδικαστείς θα πρέπει να αποδείξεις ότι η ζωή σου ήταν σε κίνδυνο και δεν είχες άλλη επιλογή και ότι χρησιμοποίησες την ελάχιστη απαιτούμενη βία γιά να απαλαγείς από την απειλή.
    δηλαή άν έρθει ένα καχεκτικό παιδάκι, λίγο πιωμένο και σου πάρει το πορτοφόλι και εσύ το πιάσεις και το σακατέψεις στο ξύλο δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι απλά πάς κατηγορούμενος και καλά ξεμπερδέματα.

    Αυτός που ξέρει ΠΤ έχει εντελώς διαφορετική αντιμετώπηση στο δικαστήριο/αστυνομία από τον άσχετο. Κάποτε μίλαγα με Ελληνα καρατέκα και μου είπε: "άν γίνει φασαρία σηκώνομαι και φεύγω χωρίς να κοιτάξω πίσω και χωρίς να ακούω, έτσι στην ψύχρα. Το θέμα είναι ότι εγώ ξέρω να χτυπάω με έναν συγκεκριμένο τρόπο που είναι επικίνδυνος για την σωματική ακεραιότητα, δεν μπορώ να χτυπήσω αλλιώς".

    Οπότε μην σκέφτεστε "το ξύλο". Προσωπικά θα ήθελα πάρα πολύ να ήξερα μια ΠΤ περισσότερο για την ευθύνη που σου δίνει αυτή η γνώση και την ορημότητα που θα πρέπει να έχεις όταν στα χέρια σου κρατάς ένα "φονικό όπλο". Οπως επίσης θαυμάζω αφάνταστα άτομα που ξέρουν και δεν μπλέκουν και άτομα που ξέρουν ΠΤ και δεν στο λένε και τελικά το μαθαίνεις όχι λόγο τυχαίου τσαμπουκά αλλά τυχαία από κάποιον φίλο, γνωστό, τους γονείς του κλπ.

    Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι μια ΠΤ είναι πολύ μεγάλο "σχολίο" όταν γίνεται γιά να τελειοποιηθείς σε αυτήν και όχι γιά να την εξασκείς στο πρώτο τυχαίο βλάκα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-06-09 20:43 #77
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    παίδες αυτά τα πράγματα που λέτε ή φαντάζεστε είναι επικίνδυνα περισσότερο για εσάς παρά για αυτόν που θα φάει το ξύλο.
    Αν κάνεις μία λαβή ή δώσεις μία κλωτσιά και προκαλέσεις σωματική βλάβη σε κάποιον και πας αυτόφωρο ή ακόμα και σε τακτική δικάσιμη δεν υπάρχει αμφιβολία ότι δεν θα σου καταλογίσει κανένα ελαφρυντικό το Δικαστήριο.
    Μεταξύ του αυτοφωρου και του ...νεκροταφείου δεν θέλει και πολύ σκέψη να σκεφτείς...άμα ο άλλος σου την μπει με μαχαίρι και του σπάσει το χέρι δεν θα σε πάει κανεις φυλακή....!!!!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-06-09 21:46 #78
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Svein Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταξύ του αυτοφωρου και του ...νεκροταφείου δεν θέλει και πολύ σκέψη να σκεφτείς...άμα ο άλλος σου την μπει με μαχαίρι και του σπάσει το χέρι δεν θα σε πάει κανεις φυλακή....!!!!!!!!

    λαθος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-06-09 22:27 #79
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Svein Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταξύ του αυτοφωρου και του ...νεκροταφείου δεν θέλει και πολύ σκέψη να σκεφτείς...άμα ο άλλος σου την μπει με μαχαίρι και του σπάσει το χέρι δεν θα σε πάει κανεις φυλακή....!!!!!!!!
    άμα όπως λές κι' εσύ,
    αλλά τις περισσότερες φορές δεν συμβαίνει αυτό,
    τις περισσότερες φορές γίνεται φασαρία γιά γκόμενες ή κάποιος σου πήρε την θέση πάρκινγκ, γενικά καταστάσεις που δεν κινδυνεύει η ζωή κανενός αλλά έχουν συγκρουστεί οι Εγωϊσμοί κάποιων, αυτό συμβαίνει!

    Επίσης ο σωστός ο αθλητής ΠΤ δεν θα σπάσει κανένα χέρι απλά θα αφοπλίσει με ΤΕΧΝΗ χωρίς να προκαλέσει ζημιά. Εκείνος που θα χτυπήσει και θα σακατέψει είναι αυτός που χτυπάει τον "Aνθρωπο" και όχι τον "Κίνδυνο", υπάρχει τεράστια διαφορά, αν με πιάνεις, που λέει καί ο brawny.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-06-09 22:45 #80
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    σωστός ο Βασίλης. το hapkido είναι πολύ ωραία τέχνη και αρκετά αποτελεσματική αλλά ελάχιστα διαδεδομένη στην ελλάδα (σε σχέση με άλλες) και όπως όλες οι πολ τέχνες στην ελλάδα έτσι και αυτή δεν είναι σε πολύ καλό επίπεδο (με λίγες εξαιρέσεις)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-06-09 23:01 #81
    Προεπιλογή
    μπά, μπά Καλώς τα Δεχτήκαμε,
    τι βλέπουν τα ματάκια μου, ο Slaine το πατριωτάκι μου είναι πάλι εδώ.

    Πάντως σε βλέπω "πεσμένο", για ανέβασε στροφές . . .
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-06-09 12:39 #82
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    άμα όπως λές κι' εσύ,
    αλλά τις περισσότερες φορές δεν συμβαίνει αυτό,
    τις περισσότερες φορές γίνεται φασαρία γιά γκόμενες ή κάποιος σου πήρε την θέση πάρκινγκ, γενικά καταστάσεις που δεν κινδυνεύει η ζωή κανενός αλλά έχουν συγκρουστεί οι Εγωϊσμοί κάποιων, αυτό συμβαίνει!

    Επίσης ο σωστός ο αθλητής ΠΤ δεν θα σπάσει κανένα χέρι απλά θα αφοπλίσει με ΤΕΧΝΗ χωρίς να προκαλέσει ζημιά. Εκείνος που θα χτυπήσει και θα σακατέψει είναι αυτός που χτυπάει τον "Aνθρωπο" και όχι τον "Κίνδυνο", υπάρχει τεράστια διαφορά, αν με πιάνεις, που λέει καί ο brawny.
    Εδώ έχεις και δίκιο και άδικο....γνωρίζω τεχνικές που θα σε ακινητοποιήσουν και άλλες που θα σε τραυματίσουν και άλλες που ....τώρα το θέμα είναι εκείνη την ώρα δεν σκέφτεσαι καμια τεχνική αλλα δουλεύεις με το ένστικτο κιόλας γιαυτο επαναλαμβάνουμε μια τεχνική έως και 500 φορες(!!!!!!!) για να που ότι μας έμεινε και την κατέχουμε.....ΔΕΝ έχω τραυματίσει ποτε κανέναν και δεν σκοπεύω να το κάνω εκτος και παίζεται η ζωή μου κορόνα γράμματα.....!!!!!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο slaine Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστός ο Βασίλης. το hapkido είναι πολύ ωραία τέχνη και αρκετά αποτελεσματική αλλά ελάχιστα διαδεδομένη στην ελλάδα (σε σχέση με άλλες) και όπως όλες οι πολ τέχνες στην ελλάδα έτσι και αυτή δεν είναι σε πολύ καλό επίπεδο (με λίγες εξαιρέσεις)
    Διαφωνώ εγώ πιστεύω ότι μπορεί να μην είναι το ίδιο διαδεδομένη όπως το Karate και το Μάη Ται αλλα είναι αρκετά γνωστη στην ελλάδα....έχουμε δικια μας ομοσπονδία και το προηγούμενο σαββατοκύριακο είχε και συνέδριο όπου ήρθαν κορεάτες να δώσουν σεμινάρια....την συνιστώ σε όλους ανεπιφύλακτα....!!!!!!
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-06-09 01:08 #83
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    αυτος που θα σου μαθει να βαρας, πρωτα θα σου μαθει να φερεσαι, να κρινεις κ να σεβεσαι τον αλλον.

    οσο για τις φασαριες για γκομενες παρκιν κτλ, εγω το λεω ανοικτα, ας ερθει οποιος θελει να την πεσει στην δικια μου, αμα ειναι ενταξη εκεινη θα τον διοξει μονη της... αλλο ομο ξυλο, κ αλλο πολεμικη τεχνη, εχει διαφορα
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-06-09 23:37 #84
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mantus3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτος που θα σου μαθει να βαρας, πρωτα θα σου μαθει να φερεσαι, να κρινεις κ να σεβεσαι τον αλλον.
    οσο για τις φασαριες για γκομενες παρκιν κτλ, εγω το λεω ανοικτα, ας ερθει οποιος θελει να την πεσει στην δικια μου, αμα ειναι ενταξη εκεινη θα τον διοξει μονη της... αλλο ομο ξυλο, κ αλλο πολεμικη τεχνη, εχει διαφορα


    +1 !!!!!!!!!!!!


    Όσο αυτό για τον σεβασμό ταυτόχρονα εκπαίδευσε σε πειθαρχία και τεχνικές !!!!!!!!!!
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-06-09 21:06 #85
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπά, μπά Καλώς τα Δεχτήκαμε,
    τι βλέπουν τα ματάκια μου, ο Slaine το πατριωτάκι μου είναι πάλι εδώ.

    Πάντως σε βλέπω "πεσμένο", για ανέβασε στροφές . . .
    τι λέει μαν? δε σε πετυχαίνω ον λάιν ποτέ. όλα γκουντ? στέι χέβι (άι σπικ ίνγκλις βέρυ γουέλ )
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-06-09 21:21 #86
    Προεπιλογή
    ναί μιλάς, σου μεινε από το χταπόδι κι'αυτό,
    μάλλον δεν διάβασες τι έγραψα για την αφεντομουτσουνάδα σου στο τόπικ με τα Zώδια.


    ρε είμαι online πολύ συχνά αλλά ξεχνάω να μπώ στο msn, μλκια το ξέρω
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-02-12 17:51 #87
    Προεπιλογή
    Ξεκινα wing chun.Μια πολυ καλη σχολη ειναι αυτη που πηγαινω.Συνδιαζει real time fighting καταστασεις,αντιμετωπιση πολλαπλων αντιπαλων,.chi sao,lap sao,grappling οτι θες.Σε αντιθεση με οτι λενε πολλοι το wing chun ειναι ενα πληρες συστημα τοσο σε κοντινες οσο και σε μακρυνες αποστασεις.Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου email στο eyestral@yahoo.gr να σου δωσω διευθυνση της σχολης οπου μπορεις μαζι μενα φιλο σου να ερθεις να παρακολουθησεις καποιες προπονησεις.Η σχολη ειναι στο Περιστερι.Επισης αυτο ισχυει για ολες τις πολεμικες τεχνες:Πολλοι ξεκινανε μια πολεμικη τεχνη και μετα απο 3-4 χρονια τα παρατανε θεωρωντας οτι ειναι ετοιμοι.Μεχρι και την στιγμη που σταματανε ειναι ετοιμοι απο κει και περα ξεκιναει η φθινουσα πορεια αν τα παρατησεις.Οι πολεμικες τεχνες ειναι τροπος ζωης και δεν σταματουν ποτε,αφορουν την εσωτερικη μας πειθαρχια,αυτοσυγκεντρωση,ηρεμια,ακριβεια στα χτυπηματα..Ενας αεναος κυκλος να γινεις καλυτερος γιατι ακομα και αν τους νικησεις ολους παντα θα εχεις αντιπαλο τον εαυτο σου..Κοιτα το νερο δεν σταματαει ποτε τη ροη του..Επισης μακρυα απο δασκαλους που εχουν κανει 2 χρονια εδω,1 χρονο εκει,3 χρονια παραπερα,δειχνουν οτι δεν ειχαν υπομονη ως μαθητες και περασαν επιδερμικα απο το καθε συστημα ψαχνοντας για να λενε οτι ξερουν πολλα..Δεν ξερουν τπτ γιατι δεν διδαχτηκαν την υπομονη.Μπες στο youtube κοιτα τι σαρεσει,παρακολουθα καποιες προπονησεις και ξεκινα.Ενδεικτικα αναφερω:Οι πολεμικες τεχνες και τα αθληματα χωριζονται σε 2 μεγαλες κατηγοριες αμυντικα και επιθετικα.Οποτε εχουμε και λεμε:Επιθετικα:Boxing(αθλημα),kick boxing,muai thai,wing chun,πανκρατιον,karate (ολες οι υποομαδες του okinawa,kyokoushin κτλ),tae kwon do,ninjutsu,jeet kune do,capoeira(πιο πολυ σαν χορος ειναι αυτο)mma(εχει τις ριζες του στο jeet kune do),tang soo do.Αμυντικα :judo,jiu jitsu,aikido,hapkido,escrima kali,krav manga,ελληνορωμαικη και γενικα οτιδηποτε εχει κυριως λαβες πιασιματα κτλ.Μακρυα απο το tai nui που ειναι η υπερτατη σαχλαμαρα και ειναι ενα τιποτα ουσιαστικα και εχει μεσα ενα σωρο σαχλαμαρες.Ελπιζω να σε βοηθησα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-02-12 17:54 #88
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Φιλε μου eyestral .. Το τοπικ εχει πανω απο 3 χρονια..Ο τοπικ σταρτερ ισως εχει βρει o,τι εψαχνε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-02-12 18:04 #89
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου eyestral .. Το τοπικ εχει πανω απο 3 χρονια..Ο τοπικ σταρτερ ισως εχει βρει o,τι εψαχνε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-02-12 18:38 #90
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου eyestral .. Το τοπικ εχει πανω απο 3 χρονια..Ο τοπικ σταρτερ ισως εχει βρει o,τι εψαχνε.
    παρ' ολα αυτα ειμαστε ενα ζωντανο φορουμ με τοσα μελη και αλλους τοσους επισκεπτες που καποιος μπορει να εχει την ιδια απορια....
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία