Σελίδα 9 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 135 από 262
  1. 10-02-14 18:56 #121
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε με παρακολουθεις καθολου φιλε μου Εγω για αλλους μιλαω , οχι για τον εαυτο μου..
    Απλα μιλας με τον εαυτο σου τωρα.. Διαβαζε καλυτερα τα ποστ.. )
    Ακριβώς αυτό κάνεις. Μειώνεις τους άλλους και οφείλεις απέναντι στην όποια αξιοπρέπεια σου να σταματήσεις να το κάνεις αυτό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-02-14 19:03 #122
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Τιποτα δεν οφειλω φιλε μου,σε ειπα ξαναδιβασε τα ποστ καλυτερα και κανε quote που λεω για τον εαυτο μου οτι το κανω αυτο.
    Σε ειπα , ο γραπτος λογος ειναι ετσι,παρεξηγειτα ευκολα.. Για αυτο διαβασε προσεκτικα τα ποστ ..
    Δεν μειωνω τους αλλους , απλα ξερω τι λεω οταν στο λεω..
    Δεν κανει ο καθενας 250 δεαδλιφτ 170 παγκο βυθυσεις +80 ohp 110 κυκλικα 50 λεπτα χωρις ξεκουραση.
    Νταξει αν θελει καποιος βεβαια μπορει να το βουλωσω αν μου βαλει κανενα βιντεακι μισαωρο με αυτα.
    Για αυτο λεω δεν ειναι για τον καθενα,ουτε για μενα ειναι,αφου το ειπα και πιο πανω(στο ξαναλεω παλι μπας και το διαβασεις .. )
    Μιλουσαμε για cardio και βαρη , και αν τα βαρη μπορουν να θεωρηθουν και cardio και ποτε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-02-14 19:20 #123
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Άρα τονίζεις στους πάντες (&σε εσένα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου) το ότι δε μπορούν να εκτελέσουν αυτό που έχεις στο μυαλό σου;; Ποιος ο λόγος;; Να βάλω κι εγώ κάτι απίθανο στο μυαλό μου και να σε ψέξω αν δε μπορείς να ανταποκριθείς; Το νόημα δεν είναι στο τι δεν μπορούμε να κάνουμε,αλλά στο τι έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε-ασχέτως αν τελικά το εκτελούμε ή όχι. Τέσπα έχουμε ξεφύγει πολύ.
    Τώρα όσον αφορά την αεροβική και τα βάρη (τον όρο cardio αδιαφορώ πως τον ορίζουν οι ξένοι-επιδιώκω να μιλάω Ελληνικά όσο μπορώ) μόνο αν δε σταματήσεις ούτε δευτερόλεπτο να κάνεις βάρη,τότε και μόνο τότε μπορεί να γίνει αεροβική,αλλά αυτό δεν αφορά τον γενικό πληθυσμό,σωστά;; Πιο πάνω μιλούσαμε για την αναγκαιότητα της αερόβιας άσκησης για λόγους υγείας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 10-02-14 στις 19:28
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-02-14 19:28 #124
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Ναι το ξερω,αλλα ειχε θεση να μπει σαν παραδειγμα,γιατι αναρωτιεσαι πως γινετια καποιος να κανει cardio με βαρη .
    Αφου ξερω 2 τετοια ατομα,αλλα σπανιζουν παρα παρα πολυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-02-14 19:31 #125
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το ξερω,αλλα ειχε θεση να μπει σαν παραδειγμα,γιατι αναρωτιεσαι πως γινετια καποιος να κανει cardio με βαρη .
    Αφου ξερω 2 τετοια ατομα,αλλα σπανιζουν παρα παρα πολυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-02-14 19:32 #126
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Cardio ειναι γενικα το αεροβιο , ετσι το χρησημοποιουν.Αφου βγαινει απο τα ελληνικα cardio-καρδια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-02-14 19:40 #127
    Προεπιλογή
    Eπίσης γλωσσικό cardio είναι να επιμένεις εις μάτην για κάτι πού όλοι έχουν τεκμηριωμένα αντίθετη θέση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-02-14 19:47 #128
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Αυτο δεν σημαινει οτι δεν τα λεω σωστα..
    Interval training ειναι
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-02-14 02:21 #129
    Το avatar του χρήστη chro

    Εγγραφή
    15-12-2011
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    355
    Προεπιλογή
    Πραγματικά βαρέθηκα να διαβάζω ότι να ναι εδώ μέσα, έχει εξαντληθεί η υπομονή μου με διάφορα που ακούγονται στα γυμναστήρια και το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να κλείσετε τα αυτιά σας και να ανοίξετε κανένα βιβλίο, καμιά επιστημονική έρευνα.

    1. Βιβλίο: Lou Schuler, Cassandra Forsythe, Alwyn Cosgrove , "The new rules of lifting for women"
    Μέσα στο βιβλίο παρουσιάζεται η εξής έρευνα για γυναίκες. Ας πούμε ότι ζυγίζετε 64 κιλά. Αν έτρεξε έξι μίλια σε μια ώρα, θα κάψετε περίπου 512 θερμίδες. (Αυτό είναι συμπεριλαμβανομένων των 100 περίπου θερμίδων που θα κάψετε σε εκείνη την ώρα, αν δεν έχετε να πάτε για τρέξιμο, αλλά αυτό είναι το ίδιο σε οποιοδήποτε είδος άσκησης μελετάμε.) Μια ώρα σοβαρής προπόνησης δύναμης θα κάψει περίπου 384 θερμίδες, ή 25% λιγότερο.


    Με μια πρώτη ματιά, είναι εύκολο να καταλάβει κανείς γιατί προπόνηση δύναμης δεν καταναλώνει τις θερμίδες με τον τρόπο που κάνει η άσκηση αντοχής. Ξοδεύετε περισσότερο χρόνο ανάπαυσης μεταξύ των σετ από ό, τι κάνετε στην πραγματικότητα άρσεις, και σίγουρα δεν καίτε λίπος ενώ τραβάτε ή σπρώχνετε κιλά.

    ΩΣΤΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΜΕΤΑ

    Μετά την αρχική υπερκατανάλωση θερμίδων κατά την άσκηση, το σώμα σας συνεχίζει να καίει μετά το τέλος της προπόνησης. Η ένταση είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας που καθορίζει τον μεταβολισμό μετά την προπόνηση, και κατά συνέπεια όσο πιο σκληρή προπόνηση με βάρη κάνετε, τόσο πιο πολλές θερμίδες το σώμα σας θα κάψει αργότερα.

    Οι θερμίδες δεν είναι το μόνο που πρέπει να εξετάσουμε. Σοβαρές προπόνηση δύναμης σηματοδοτεί, επίσης, το σώμα σας να κάψει ένα υψηλότερο ποσοστό θερμίδων λίπους για πολλές ώρες αφότου φύγετε από το γυμναστήριο. Μια πραγματικά ενδιαφέρουσα έρευνα του Πανεπιστημίου του Κολοράντο, που δημοσιεύθηκε στο Journal of Applied Physiology το 2003, μέτρησε, μετά την προπόνηση την οξείδωση των λιπών. («Οξείδωση των λιπών» είναι ό, τι συμβαίνει όταν το σώμα σας χρησιμοποιεί το οξυγόνο για τη μετατροπή του λίπους σε ενέργεια, όπως συμβαίνει όταν χρησιμοποιείτε το αερόβιο ενεργειακό σύστημα σας.) Οι ερευνητές είχαν μια ομάδα ανδρών και γυναικών να κάνουν μια προπόνηση με βάρη τη μια μέρα και αερόβια προπόνηση την άλλη, με κάθε προπόνηση να καίει περίπου 400 θερμίδες.

    Δεκαπέντε ώρες μετά την προπόνηση με βάρη, οι άνδρες και γυναίκες έκαιγαν 22% περισσότερο λίπος από ό, τι έκαναν 15 ώρες μετά την αερόβια προπόνηση τους. Οι ερευνητές κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι οι αθλούμενοι θα έπρεπε να κάψουν τι διπλάσιες θερμίδες κατά τη διάρκεια της αερόβιας προπόνησής τους - 800, αντί για 400 – για να φθάσουν το επίπεδο της μετά την προπόνηση οξείδωσης των λιπών επιτεύχθηκε από την προπόνηση με βάρη.

    2. Weightlifting Aerobic Circuit (WAC). [http://www.sportquest.nl/oga/wac/WAC_Index.html]
    Λόγω του γεγονότος ότι το πρόγραμμα εκγύμνασης WAC είναι και τόσο νέo, μόνο ένας περιορισμένος αριθμός μελετών περίπτωσης έχουν αναληφθεί. Ωστόσο, μετά από σύγκριση με τα heart rates των 54 συμμετεχόντων που συμπλήρωσαν το WAC-6 με διάλειμμα 1 λεπτού ανάμεσα σε κάθε set, με τη μέγιστη καρδιακή συχνότητα κάθε αθλητή (MHR), η ομάδα βρέθηκε να έχει καρδιακή συχνότητα κατά μέσο όρο περισσότερο από το 80% του MHRs τους. Αυτό το εύρος ποσοστού αντιστοιχεί σε υψηλής έντασης αερόμπικ. (Δε μπορώ να βρω τώρα το άρθρο.)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chro : 11-02-14 στις 02:25
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-02-14 03:40 #130
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    1. Μια χαρά το έχω υπόψιν αυτό που παρέθεσες και με κάνει να αισθάνομαι λιγότερη ενοχή γιατί όπως είπα σπάνια προλαβαίνω να κάνω αεροβική αν και πολύ το θέλω. Ο λόγος δεν ήταν για τις θερμίδες,άρα νομίζω είσαι λίγο εκτός θέματος. Η διαφορά είχε να κάνει με το πως ορίζεται η αεροβική άσκηση. Και το να κάνεις βάρη με διαλείμματα αυτό δεν είναι αεροβική. Ξεκάθαρο νομίζω,ε;;
    Ωστόσο μιας και παρέθεσες τις μελέτες,μια ενδιαφέρουσα παρατήρηση είναι πως στη μελέτη με το λίπος που οξειδώνεται μετά τα βάρη και μετά την αερόβια,αναφέρει πως οι προπονήσεις των δυο αυτών τύπων σχεδιάστηκαν για να καίνε 400 θερμίδες. Αυτό που δεν αναφέρει η μελέτη είναι ότι στο αερόβιο θα κάψεις αυτές τις θερμίδες πολύ πιο σύντομα (κάτι που επιβεβαιώνει η αμέσως παραπάνω μελέτη με τις γυναίκες),άρα είναι σχετικά εύκολο να κάψεις τις διπλάσιες θερμίδες (800) που απαιτούνται ώστε αργότερα να έχεις ανάλογο ρυθμό οξείδωσης λιπών με τα βάρη. Επίσης δεν κάνει λόγο για την αντιστοιχία της έντασης στα βάρη και της αερόβιας. Δηλ μια αερόβια σε διάδρομο με αρκετή ανηφορική κλήση στο 10 δεν θα είναι το ίδιο με την επίπεδη κλήση στο 10. Το τονίζω αν και δεν με απασχολεί να σου πω την αλήθεια. Επιστήμονες είναι οι άνθρωποι οπότε φαντάζομαι πως θα φρόντισαν να έχουν αντιστοιχία ως προς την ένταση οι δυο αυτές διαφορετικές προπονήσεις.

    2. Το WAC δε γνωρίζω τι είναι. Θα ήθελα αν μπορείς να παραθέσεις ένα βίντεο με τη πλήρη εκτέλεση των 6 αυτών σταδίων για να έχω μια εικόνα. Επίσης αν είναι κάτι ασύνηθες για τα Ελληνικά γυμναστήρια,δεν αφορά τον μέσο αθλούμενο,αλλά τους εξειδικευμένους. Κάναμε αναφορά στην αεροβική ως ένα προσιτό μέσο εξάσκησης του καρδιαγγειακού. Τώρα σε ένα άδειο γυμναστήριο μπορώ να σε βάλω επί 40 λεπτά να κάνεις συνεχώς ασκήσεις με πολύ ελαφριά αντίσταση χωρίς δευτερόλεπτο διακοπής. Γίνεται;; Σαφώς και ναι. Αλλά δεν αφορά τον μέσο αθλητή. Ωστόσο η μέγιστη καρδιακή συχνότητα στην οποία αναφέρεται η μελέτη δεν είναι το ίδιο με την καρδιακή παροχή και πόσο μάλλον στην εξίσωση που αναφέρθηκα παραπάνω,οπότε να είσαι πιο προσεκτικός σε αυτά που γράφω. Η μεγάλη κατανάλωση οξυγόνου από τους ιστούς στη μονάδα χρόνου που απαιτεί μια πολύ απαιτητική αεροβική άσκηση προϋποθέτει μεγάλο και αδιάκοπο έργο της καρδιάς,των πνευμόνων και των αγγείων σε αντίθεση με τα βάρη,όταν αυτά απαιτούν διαλείμματα. Ένας μυς ζωτικής σημασίας είναι το διάφραγμα και για την εκγύμναση του οι ειδικοί συνιστούν αεροβική.

    3. Επειδή μας διαβάζουν πάρα πολλοί,καλό είναι να έχουμε μια φιλική στάση προς το αερόβιο που προάγει την υγεία και να μη προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι τα βάρη και μόνον αυτά,είναι που πρέπει να χρησιμοποιούμε. Νομίζω πως η απόλυτη πλειοψηφία εδώ μέσα λατρεύει τα βάρη,αλλά δεν είναι "Πανάκεια".
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 11-02-14 στις 03:49
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-03-14 21:17 #131
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα σας.. είπα να ενημέρω το θέμα μου.
    Ως τώρα πρόσεχα τη διατροφή μου,αλλά όχι εξονυχιστικά.
    Νομίζω σε σχέση με τον χειμώνα έχασα λίπος (αν και εσείς θα το κρίνετε),αλλά δε προσεγγίζω ακόμα το περσινό στέγνωμα.
    Από χθες ξεκίνησα λιποδιαλύτες,cla και ακόμα πιο προσεκτικό διατροφικό πλάνο για πλήρες στέγνωμα. Σε λίγο θα κάνω και τα πρώτο μου αερόβιο μετά από μήνες,οπότε βάζω τώρα φώτος και για να συγκρίνουμε από χειμώνα ως τώρα-και από τώρα ως το καλοκαίρι όπου θα ξαναενημερώνω.
    Ήδη στη περιοχή μου άρχισαν τα πρώτα μακροβούτια,οπότε πάμε για στέγνωμα..

    οι παρακάτω είναι από 1-3-2014

    Όνομα: 1-3-14.jpg Εμφανίσεις: 497 Μέγεθος: 101,0 KB

    Όνομα: 1-3-14 (3).jpg Εμφανίσεις: 492 Μέγεθος: 108,1 KB

    Όνομα: 1-3-14 (2).jpg Εμφανίσεις: 492 Μέγεθος: 105,5 KB

    οι παρακάτω είναι προχθεσινές 24-3-2014

    Όνομα: 24-3-14 χαλαρη.jpg Εμφανίσεις: 497 Μέγεθος: 129,1 KB

    Όνομα: 24-3-14 κοιλιακοι.jpg Εμφανίσεις: 495 Μέγεθος: 40,8 KB

    Όνομα: 24-3-14 πλαγια.jpg Εμφανίσεις: 494 Μέγεθος: 102,7 KB

    Όνομα: 24-3-14.jpg Εμφανίσεις: 495 Μέγεθος: 113,0 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-03-14 21:44 #132
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    ωραιος , καλη το πρωτο αεροβιο χαχα
    απο ποδια δεν ειδα κατι παντος , απο πανω αν σε φανταστω ακομη πιο στεγνο μπορω να πω οτι θα εισαι σουπερ ! βασικα δεν εχεις και λιπος μην τρελενομαστε απλα να δουλευτουν λιγο οι κοιλιακοι
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-03-14 22:16 #133
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Σ'ευχαριστώ φίλε jam. Υπάρχει λίπος στο κάτω μέρος των κοιλιακών και θα ήθελα να φύγει κι αυτό εντελώς. Τα πόδια μου νομίζω πως έχασαν όγκο σε σχέση με τον χειμώνα,χωρίς να είμαι σίγουρος.. Εσείς τα βλέπεται αρμονικά σε σχέση με το άνω μέρος ή γενικά κάποια αδυναμία;;

    Όνομα: ποδια 24-3-2014.jpg Εμφανίσεις: 489 Μέγεθος: 85,0 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 26-03-14 22:26 #134
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    ωραιος

    κοιταξε λιπος οπως και ναχει δεν εισαι σε κατασταση ''εκτος'' , εννοω ειναι εμφανισιμο για παραλια το κορμι σου , με γραμμωση θα εισαι εξτρα ας το πουμε καλυτερος !
    Οσο για τα ποδια για μενα ειναι ομοιομορφα , δεν εχουν μεγαλο ογκο παρολαυτα φενονται οι γραμμωμενα , δεν ειναι το χαρακτηριστικο σου με λιγα λογια αλλα μια χαρα μου φενονται ουτε πισω ουτε μπροστα , στα χερια φενεται να τραβα το ματι απευθειας παραπανω εκει γερνει το χαρακτηριστικο του σωματος σου περιμενω να σε δω στην γραμμωση
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-03-14 19:28 #135
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jam Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραιος

    κοιταξε λιπος οπως και ναχει δεν εισαι σε κατασταση ''εκτος'' , εννοω ειναι εμφανισιμο για παραλια το κορμι σου , με γραμμωση θα εισαι εξτρα ας το πουμε καλυτερος !
    Οσο για τα ποδια για μενα ειναι ομοιομορφα , δεν εχουν μεγαλο ογκο παρολαυτα φενονται οι γραμμωμενα , δεν ειναι το χαρακτηριστικο σου με λιγα λογια αλλα μια χαρα μου φενονται ουτε πισω ουτε μπροστα , στα χερια φενεται να τραβα το ματι απευθειας παραπανω εκει γερνει το χαρακτηριστικο του σωματος σου περιμενω να σε δω στην γραμμωση
    Ναι δίκιο έχεις. Απλά θέλω να φτάσω στο χαμηλότερο δυνατό ποσοστό λίπους,καθώς υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και της διατροφής,αλλά και έναρξης αερόβιας (που ως τώρα δεν έκανα). Επίσης ξεκίνησα πριν λίγα 24ωρα λιποδιαλύτες και cla. Αν φτάσω στο σημείο μηδέν με μια υδατανθράκωση θα έχω και καλά πρηξίματα. Μιας και το χειμώνα ανέβηκα για 2-3 μήνες σε κιλά,θέλω να δω σε σχέση με πέρυσι το καλοκαίρι αν έχω κέρδη σε μυικότητα. Για πρώτη φορά μετά από χρόνια,κλείνω 1 χρόνο σχετικά καλής (για τα ερασιτεχνικά δεδομένα μου) διατροφής.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 9 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία