Σελίδα 4 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 262
  1. 19-01-14 21:57 #46
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Επίσης οι νεφροί θέλουν νερό.
    Φιλε,αυτο απο πού το συμπερανες αν επιτρεπεται?Ακουγεται ενδιαφερον
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-01-14 22:02 #47
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως σήμερα μετά δυσκολίας περπατάω από το πιάσιμο στα δικέφαλα (ποδιών). Επίσης πλάτη πιασμένη (κυρίως μέσα) και το στήθος πιο πέτρα πεθαίνει. Πράγμα που σημαίνει πως δούλεψαν και τη στιγμή αυτή μου φωνάζουν: "τάισε με". Επίσης οι νεφροί θέλουν νερό.

    Θα παίζω κανονικά όπως πριν το πρόγραμμά μου,απλά θα βάλω στα σίγουρα μια ή δυο ανάλογες (κάτι σαν κυκλικές) προπονήσεις,όπου θα παίζω επιπλέον μόνο τις μυικές ομάδες που θέλω να αναπτυχθούν πιο πολύ. Αν έχω παίξει κανονικά το στήθος μια φορά,τι χάνω να βάλω μια άσκηση με πολλές επαναλήψεις 3 μέρες μετά;;
    Θα το δοκιμασω κι εγω παντως διοτι σου εχω απολυτη εμπιστοσυνη!!!
    When life get's complicated, I LIFT!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-01-14 22:09 #48
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε,αυτο απο πού το συμπερανες αν επιτρεπεται?Ακουγεται ενδιαφερον
    Όποτε κάνω βιοχημικές εξετάσεις στο πέρασμα των χρόνων (λόγω δικών μου θεμάτων υγείας και όχι προληπτικές),όποτε έχει τύχει να είμαι πιασμένος από προπόνηση,έχω πετύχει τη CPK στα ύψη. Ανώτερα επιτρεπτά όρια είναι κάπου στα 180 (αν θυμάμαι καλά).
    Μια φορά πριν 4 χρόνια περίπου,ενώ είχα να παίξω στήθος 10-11 μέρες,μετά από κλασσική προπόνηση του,η CPK ανέβηκε στο 8.000!! Είναι μεγάλος αριθμός αυτός. Κλασσικά ψάξαμε για υπερθυρεοειδισμό κτλ,αλλά ήταν όλα καλά.
    Συμπέρασμα.. όταν σκοτώνεις στην προπόνηση έναν μυ,και ειδικά όταν είσαι πιασμένος,πρέπει να πίνεις πάρα πολύ νερό για να "ξεπλένονται" τα νεφρικά σωληνάρια από τη κρεατινική κινάση. Ανεβασμένη cpk,σημαίνει αυξημένο αριθμό απόπτωσης (κυτταρικού θανάτου) μυικών ινών,πράγμα που συντελείται μετά από βαριά σωματική άσκηση,βελόνα σε μεγάλη μυική ομάδα (γλουτός-δελτοειδής) κτλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-01-14 22:13 #49
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Συμφωνω σχετικα με οσα εγραψες με CPK,απλα ετσι οπως το'γραψες σκαλωσα λιγο...λεω τι εγινε,βαρεσε κανενα καμπανακι και το αισθανθηκε αυτο
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-01-14 21:18 #50
    Προεπιλογή
    Φίλε Ιωνα σε χαιρετώ. Στην τελευταία φωτό δείχνεις σε πολύ καλή κατάσταση.Τόσο που μπαίνω στον πειρασμό να ζητήσω αν θέλεις φυσικά να ποστάρεις η να στείλεις με πμ το διατροφικό σου πλάνο. Αν μπορείς αναλυτικά θα ήταν ιδανικό . Αν σου είναι πολύς κόπος ρίξε ένα γενικό πλάνο.
    Εν τω μεταξύ συνέχισε ότι κι αν κάνεις. Τα αποτελέσματα που έχεις δεν επιδέχονται αμφισβήτηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-01-14 21:49 #51
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΤΥΠΟΣ65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Ιωνα σε χαιρετώ. Στην τελευταία φωτό δείχνεις σε πολύ καλή κατάσταση.Τόσο που μπαίνω στον πειρασμό να ζητήσω αν θέλεις φυσικά να ποστάρεις η να στείλεις με πμ το διατροφικό σου πλάνο. Αν μπορείς αναλυτικά θα ήταν ιδανικό . Αν σου είναι πολύς κόπος ρίξε ένα γενικό πλάνο.
    Εν τω μεταξύ συνέχισε ότι κι αν κάνεις. Τα αποτελέσματα που έχεις δεν επιδέχονται αμφισβήτηση.
    Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Φυσικά και θα σου πω τι κάνω,καθώς και τι δεν κάνω,διότι ευσεβής μου πόθος είναι να βλέπω ολοένα και περισσότερους μάχιμους Έλληνες. Αν και λόγω του απρογραμμάτιστου του πράγματος,ίσως πλατιάσω αναλύοντας τη τακτική μου.
    Δεν διεκδικώ το αλάθητο του Πάπα και φυσικά δέχομαι κάθε κριτική από έμπειρα μέλη του φόρουμ.

    Αυτό το σκεπτικό τι πέτυχε.
    Από 65-66 κιλά με κοιλιά που είχα το χειμώνα του 2012-13,πήγα στα 57-59 κιλά το καλοκαίρι του 2013 με ικανοποιητική,για μένα μυϊκότητα.

    Τι δεν έκανα.
    -Δεν έβγαλα συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής.
    -Δεν κοιτούσα αριθμούς. (μέτρημα θερμίδων,ζυγαριά ακριβείας,σωματικό βάρος κτλ). Έτσι η αγάπη δεν γίνεται ψύχωση.
    -Δεν είχα συγκεκριμένο πρόγραμμα προπόνησης,καθώς δοκίμαζα τα πάντα με συνέπεια να είμαι πιασμένος πολύ συχνά.

    Τι έκανα.
    -Στηρίχθηκα πολύ στα συμπληρώματα,λόγω του ότι μια πολυμελή οικογένεια Κρητικών,από πλευράς δυναμικών προσωπικοτήτων είναι πολύ δύσκολο να την φέρεις στα μέτρα σου από πλευράς διατροφής και να τους αλλάξεις συνήθειες δεκαετιών. Κάποια τα αλλάξανε χάρις σε εμένα,αλλά όχι στο βαθμό να πεις ότι μια ολόκληρη οικογένεια τρώει με σκοπό τη "γράμμωση". Επίσης είναι εξαιρετικά δαπανηρό να τρώνε πολλά άτομα φαγητά πλούσιας διατροφικής αξίας και μόνον.
    Στη δική μου περίπτωση τα συμπληρώματα είχαν και έχουν συμμετοχή σχεδόν 50-50 με το φαγητό.
    -Συμβουλευόμουν καθημερινά τον καθρέφτη μου. Φτοιάχνεις το σώμα που θες εσύ να βλέπεις στον καθρέφτη σου και δεν ακούς τους άλλους.
    -Κοιτούσα τη προπόνηση ως κάτι που το γουστάρω και όχι ως "αποτέλεσμα". Όποιος βιάζεται σκοντάπτει. Το σώμα θέλει χρόνο για να πραγματοποιήσει αλλαγές.

    -Τώρα όσον αφορά τη διατροφή είχα την εξής τακτική. Ότι καταπίνεις πρέπει να ξέρεις τι έχει και τι κάνει αυτό που έχει. Λόγω πιεσμένου χρόνου και περιορισμένων γνώσεων,αν δεν ήξερα κάτι τι περιέχει,απλά δεν το έτρωγα.

    Για πρωτεΐνες δούλευα τις εξής τροφές: κοτόπουλο,ψάρι,αυγά(ολόκληρα),και κάθε είδους κρέας. Όταν ήθελα πλήρη στέγνωμα-ποτέ μα ποτέ κάθε είδους γαλακτοκομικά).

    Για υδατάνθρακα δούλευα μόνο βρώμη,πατάτα βραστή,ρύζι μπασμάτι και σαλάτες (πράσινη κυρίως που έχει φυτικές ίνες). Ποτέ φρούτα όταν ήθελα πλήρη στέγνωμα καθώς έχουν πολύ "ζάχαρη"(=φρουκτόζη) -εκεί θες απαραίτητα μια πολυβιταμίνη Σπάνια έβαζα μακαρόνια χωρίς σάλτσες εννοείται. Τα όσπρια σε μικρές ποσότητες είναι επίσης επιθυμητά.

    Για λίπος δούλευα λίγους ανάλατους ξηρούς καρπούς (φιστίκι αράπικο ή Αιγίνης,αμύγδαλα,σποράκια ανάλατα κτλ). Σε μια τέτοια περιορισμένης φύσεως διατροφής,τις ημέρες που δεν έχεις ψάρι ως φαγητό,πάρε χαπάκια ω3.

    Η διατροφή μου ήταν μονότονη όπως βλέπεις.

    Ως "γλυκό" θεωρούσα μια γευστική πρωτεΐνη 3 φορές τη μέρα ή ακόμη και 4.

    Πιο συγκεκριμένα.

    Αυτοσχεδίαζα παντα σύμφωνα με τα παραπάνω,καθώς τίποτα δε με περίμενε στο τραπέζι ως "στανταρ",πλην των συμπληρωμάτων μου. Αυτά που έγραψα ήταν μόνο αυτά που έτρωγα,αλλά αυτό δε σημαίνει ότι υπήρχαν και πάντα έτοιμα. Ο παράγοντας "τι υπάρχει ως διαθέσιμο μαγειρεμένο φαγητό σπίτι" ή "τι θα μαγειρέψουν" ήταν και είναι στο πεδίο της διαπραγμάτευσης. Αν είχε κάτι από τα παραπάνω έχε καλώς,αλλά συχνά είχε. Είναι αυτονόητο πως αν είχε γεμιστά για παράδειγμα,εντάσσεται στο "ρύζι" κτλ.. Αν δεν υπήρχε κάτι από τα παραπάνω,κινούσα γη και ουρανό να το έχω,αλλά 3 φορές την ημέρα να έχεις κάτι πρωτεϊνούχο ήταν δύσκολο. Αν δε μαγείρευε κάτι πρωτείνούχο από τα παραπάνω,είχα καβάντζες τόνους (με νερό) σε κονσεβοκούτι και αυγά βραστά (3-4 αρκούν).

    Άρα μένει να σου πω κάποια παραδείγματα,αλλά οι συνδυασμοί είναι πολυπαραγοντικοί και εξαιρετικά δύσκολο να σου τους διατυπώσω όλους (κυκλική χρήση υδατάνθρακα,στέρηση υδατάνθρακα όποτε οι κοιλιακοί έχαναν την ευκρίνεια τους κτλ).

    Γενικές οδηγίες.
    Πρωτείνη 3 φορές από φαγητό-3 από συμπλήρωμα συνήθως ή ανάλογα τις καταστάσεις.
    Πρωτείνη πριν και μετά τη πρόπο απαραίτητα.
    Λίγη δεξτρόζη μετά τη πρόπο.
    2 φορές τη μέρα σαλάτα ή πρασινάδα (μπρόκολο κτλ) και μια ή δυο πολύ λίγα καλά λίπη
    ΠΟΣΌΤΗΤΕΣ ΠΆΝΤΑ ΌΧΙ ΜΕΓΆΛΕΣ. Μάθε εμπειρικά τα όρια που από'κει και πέρα δημιουργείς λίπος και όχι μυς. Συμβουλέψου τον καθρέφτη σου.

    γεύμα 1) Βρώμη με πρωτεΐνη ορού γάλακτος. (Αν έχει υδατάνθρακα μαγειρεμένο από αυτούς που αναφέρω προτίμησε αυτόν και φύλαξε τη βρώμη.) Εδώ ο υδατάνθρακας είναι επιθυμητός γιατί καταπιέζει την καταβολική ορμόνη της κορτιζόλης που όταν ξυπνάς είναι αυξημένη) Μόνο σε λίγες περιπτώσεις δεν έβαζα υδατάνθρακα εδώ. Μια από αυτές είναι να έχω βγει το προηγούμενο βράδυ και να έχω "αμαρτήσει"(ξύδια κτλ). Σε περίπτωση αμαρτίας,αν ξυπνήσω χωρίς κατακρατήσεις κτλ βάζω ΕΛΆΧΙΣΤΟ υδατανθ.,ενώ αν δε μου αρέσω στον καθρέπτη κάνω στέρηση,και βάζω μόνο πρωτεΐνη,αλλά όλο αυτό σπάνια-εσύ αρχικά να βάζεις λίγο υδατ.

    γεύμα 2 2 ώρες μετά,αν είναι μέρα γυμναστηρίου και μάλιστα μυικής ομάδας που νομίζω ότι θέλω να την ενισχύσω πιο πολύ,βάζω κι εδώ λίγο υδατάνθρακα και εννοείται πρωτεΐνη είτε από φαγητό είτε από συμπλήρωμα βραδείας απελευθέρωσης .

    γεύμα 3 Μόνο πρωτεΐνη από φαγητό ή συμπλήρωμα και πράσινη σαλάτα το χειμώνα ή χωριάτικη το καλοκαίρι. Εδώ τέλος ο υδατάνθρακας για το υπόλοιπο της μέρας.

    γεύμα 4 πρωτεΐνη και λίγα καλά λίπη από ξηρούς καρπούς.

    γεύμα 5 πρωτεΐνη και καμιά μικρή σαλάτα.

    γεύμα 6 πρωτεΐνη σκέτη.

    Κάπως έτσι. Αλλά προσωπικά τροποποιώ και ελίσσομαι ανάλογα με το τι έχω διαθέσιμο ή αν είναι μέρα βαριάς προπόνησης κτλ.
    Αν έχεις απορίες ρώτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-01-14 22:35 #52
    Προεπιλογή
    σε καταλαβαίνω αλλα πολυ πρωτεΐνη (σημπληρωμα) εγω π.χ τρώω συνεχεια ψητο κοτοπουλο ειναι ευκολο το πετας πανω στην ψηστιερα και εισαι κομπλε και μονο στο πρωινο εχω 0,5σκουπ πρωτεΐνη .
    τωρα κατι αλλο εκτος απο σημπληρωμα πρωτεΐνη πηρες καποιο αλλο συμπλήρωμα??
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 21-01-14 22:58 #53
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kazos_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε καταλαβαίνω αλλα πολυ πρωτεΐνη (σημπληρωμα) εγω π.χ τρώω συνεχεια ψητο κοτοπουλο ειναι ευκολο το πετας πανω στην ψηστιερα και εισαι κομπλε και μονο στο πρωινο εχω 0,5σκουπ πρωτεΐνη .
    τωρα κατι αλλο εκτος απο σημπληρωμα πρωτεΐνη πηρες καποιο αλλο συμπλήρωμα??
    Κοίτα,όπως είπα δεν αφήνω το συμπλήρωμα να υπερβεί το 50% της ημερήσιας πρωτεΐνες(εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων). Αυτή είναι η μια όψη του νομίσματος. Η άλλη είναι να έχουμε κανονίσει παρέα με τραπέζι και 20 κιλά μπριτζόλας και να περισσέψουν πολλές. Σε εκείνη τη φάση θα κάνω 4-5 στερεά γεύματα πρωτεΐνης (με αρκετό λίπος δυστυχώς,αλλά το παραβλέπουμε αυτό). Όπως είπα και στο φίλο από πάνω,αρκεί να ξέρεις τι περιέχει το κάθε πράγμα που τρως και τι ποσότητα δε σου δημιουργεί περίσσια θερμίδων. Το καλύτερο είναι να το ξέρεις και εμπειρικά.

    Από συμπληρώματα.

    BCCA
    Γλουταμίνη
    Kρεατίνη
    Βήτα-αλανίνη
    Ω3
    Πολυβιταμίνη
    Δεξτρόζη
    Προεξασκητικό

    Ελπίζω να μη ξεχνάω κάτι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-01-14 23:36 #54
    Banned
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    731
    Προεπιλογή
    Iωνα όλα καλα αλλα και εγω βλεπω υπερβολικο να βασιζεσαι τοσο πολύ σε whey πρωτεινη βεβαια προσπαθεις να μην περνας το 50% αλλα εισαι και παλι οριακα πιστευω....Τα εχω δοκιμασει και εγω όλα αυτά που κανεις για αυτό και μιλαω λογο προσωπικης εμπειριας.......Πανω από 2 σκουπ πρωτεινη την ημερα εγω πιστευω ότι είναι υπερβολικο και δεν θα σε βοηθησει τοσο.....Το μονο που θα κατάφερνεις είναι να πηγαίνεις πιο συχνα τουαλετα,αυτό είναι ένα συμπτωμα το οποιο γινετε σε ολους μας όταν πιουμε παραπανω whεy.....Μπορεις να κανεις κατι το οποιο είναι ευκολο αυτό κανω και εγω...να περνεις κοτοπουλο η γαλοπουλα να το μαγειρευεις εσυ η καποιος που ξερεις και να το βαζεις σε ένα μεγαλο ταπερ στο ψυγειο,Αυτό θα το χρησιμοποιείς για το απογευματινο σου και για το βραδινο σου.Και θα φτιαχνεις μια ποσοτητα συγκεκριμενη για να βγαζεις την βδομαδα σου και ετσι δεν θα εχεις πρόβλημα να συμπληρωνεις την πρωτεινη σου που χρειαζεσαι και θα το συνδιαζεις εσυ με ότι θελεις....,Θα σε βοηθησει πολύ δοκιμασε το, θα δεις πολύ καλυτερα αποτελέσματα από αυτά που εχεις τωρα με 4 φορες πρωτεινη whey που πινεις....Η whey πρωτεινη είναι καλη,αλλα μην ξεχνας ειναι συμπληρωμα και όχι κανονικο φαγητο,το να βασιζεσαι τοσο πολύ σε αυτην είναι λαθος.....Εισαι σε καλο επιπεδο αλλα αν φτιαξεις και αυτό το θεμα στην διατροφή θα ανεβεις παρα πολύ είναι σιγουρο.....(εννοειται πως και το βασικο σου γευμα(μεσημεριανο) θα εχει παλι κρεας η ψαρι)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη totis : 21-01-14 στις 23:45
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-01-14 03:10 #55
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο totis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Iωνα όλα καλα αλλα και εγω βλεπω υπερβολικο να βασιζεσαι τοσο πολύ σε whey πρωτεινη βεβαια προσπαθεις να μην περνας το 50% αλλα εισαι και παλι οριακα πιστευω....Τα εχω δοκιμασει και εγω όλα αυτά που κανεις για αυτό και μιλαω λογο προσωπικης εμπειριας.......Πανω από 2 σκουπ πρωτεινη την ημερα εγω πιστευω ότι είναι υπερβολικο και δεν θα σε βοηθησει τοσο.....Το μονο που θα κατάφερνεις είναι να πηγαίνεις πιο συχνα τουαλετα,αυτό είναι ένα συμπτωμα το οποιο γινετε σε ολους μας όταν πιουμε παραπανω whεy.....Μπορεις να κανεις κατι το οποιο είναι ευκολο αυτό κανω και εγω...να περνεις κοτοπουλο η γαλοπουλα να το μαγειρευεις εσυ η καποιος που ξερεις και να το βαζεις σε ένα μεγαλο ταπερ στο ψυγειο,Αυτό θα το χρησιμοποιείς για το απογευματινο σου και για το βραδινο σου.Και θα φτιαχνεις μια ποσοτητα συγκεκριμενη για να βγαζεις την βδομαδα σου και ετσι δεν θα εχεις πρόβλημα να συμπληρωνεις την πρωτεινη σου που χρειαζεσαι και θα το συνδιαζεις εσυ με ότι θελεις....,Θα σε βοηθησει πολύ δοκιμασε το, θα δεις πολύ καλυτερα αποτελέσματα από αυτά που εχεις τωρα με 4 φορες πρωτεινη whey που πινεις....Η whey πρωτεινη είναι καλη,αλλα μην ξεχνας ειναι συμπληρωμα και όχι κανονικο φαγητο,το να βασιζεσαι τοσο πολύ σε αυτην είναι λαθος.....Εισαι σε καλο επιπεδο αλλα αν φτιαξεις και αυτό το θεμα στην διατροφή θα ανεβεις παρα πολύ είναι σιγουρο.....(εννοειται πως και το βασικο σου γευμα(μεσημεριανο) θα εχει παλι κρεας η ψαρι)
    Πράγματι φίλε Τοτι,έχεις απόλυτο δίκιο και φυσικά το έχω στο νου εξαρχής (και το εξαρχής πάει πολλά χρόνια πίσω..πάρα πολλά,από τα 15 μου -12 περίπου χρόνια πριν- που έκανα σοβαρή προσπάθεια να παχύνω)... πίστεψε με αν μπορούσα να το κάνω αυτό,δε θα το συζητούσαμε τώρα,θα είχε ήδη γίνει. Όμως το ξεκαθάρισα πιο πάνω πως με τα σημερινά,δικά μου δεδομένα,που είμαι φοιτητής ακόμη-αν και δεν συγκατοικώ με την οικογένεια μου-προμηθεύομαι από αυτούς λόγω κοντινής απόστασης και δε μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο στο κομμάτι αυτό.
    Ήταν ήδη μεγάλη αλλαγή από τον Απρίλη του 13' που τους υπενθύμισα κάποια βασικά πράγματα και βελτιώθηκε πολύ ο τρόπος μαγειρέματος και η ποιότητα των φαγητών,φυσικά όχι με το αζημίωτο. Όμως κάποιοι άνθρωποι δεν ενδιαφέρονται για τον εαυτό τους και αυτό καταδεικνύει τη (διατροφική και όχι μόνο) παιδεία του νεοέλληνα σε θέματα υγείας,πρόληψης κτλ. Και πάλι καλά που έχω κάνει πολύ τρελές οικονομίες ώστε να έχω ένα συμπλήρωμα της προκοπής να πίνω. Τα αμέσως επόμενα χρόνια,ευελπιστώ να είμαι οικονομικά ανεξάρτητος και εκεί θα αλλάξουν ριζικά πάρα πολλά πράγματα και ο προγραμματισμός του φαγητού θα είναι μακράν από τους πιο τέλειους. Εκεί,θεού θέλοντος,θα βρεθώ στη καλύτερη μου φόρμα..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 22-01-14 στις 03:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-01-14 17:05 #56
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Λοιπόν,είχαμε χθες μια έντονη,αλλά ενδιαφέρουσα κουβέντα με πολλούς συμφορουμίτες σχετικά με τη διατροφή και την επίδραση στο σώμα. Βρήκα κάποιες παλιές φωτογραφίες και πάνω από κάθε μια θα εξηγώ σε τι διατροφική "φάση' ήμουν. Είδα-θυμήθηκα πως ήμουν σε κάποιες και υποσχέθηκα "ποτέ ξανά" σαβούρα (λέμε τώρα).
    -χωρίς πλάκα εννοείται ότι θα κάνεις και το μη καθαρό γεύμα,αλλά άποψή μου είναι πως όσο το παρακάνεις,τόσο θα πληρώνεις το τίμημα-ανεξαρτήτου συνολικών θερμίδων- και θα το αποδείξω αυτό. Φυσικά απ'όσο βλέπω στον εαυτό μου,παίζει πολύ τεράστια σημασία και η ηλικία στον μεταβολισμό. Γυμναζόμουν σε όλες τις φάσεις.

    (Αυτή την έχω ξαναβάλει)Είναι το 2002,ετών 15+ (πριν κλείσω τα 16 σίγουρα) και απ'ότι θυμάμαι έπαιζα από 55 κιλά έως... (θα σας γελάσω-πάνε πολλά χρόνια.. το πολύ έως) 57-58 κιλά. Είχα 2 χρονάκια προπόνησης και εκεί έτρωγα κάθε 2 ώρες και πρωτεΐνη (&από φαγητό και από συμπλήρωμα-15αρα πρωτεΐνη ήταν) και όλα τα μάκρος (που λέτε) και ΑΠΊΣΤΕΥΤΗ-τρελή- τιτανοτεράστια σαβούρα!! Ήμουν μύλος και απλώς τα άλεθα.. (βλ. μεταβολισμός εφηβείας).
    Όνομα: 15 ετων.jpg Εμφανίσεις: 911 Μέγεθος: 27,2 KB


    Είμαστε στο 2007.. κιλά περίπου στα 56..Άπαξ και είχα πετύχει ένα σχεδόν φυσιολογικό BMI από το 2002,χαλάρωσα τα λουριά και σταμάτησα τα απαραίτητα μακροσυστατικά -δε πρόσεχα τη πρωτεΐνη τόσο,αν και πάντα την είχα κατά νου- και σε αυτή τη φάση έτρωγα ΜΌΝΟ σαβούρα-πολύ σαβούρα. Το σώμα μου-αν και θολή η φωτογραφία,είναι λιτό,αδύνατο,με λιγότερους μυς και χαμηλό ποσοστό λίπους.
    λίγο αργότερα σταμάτανε τα "καλά" χρόνια του μεταβολισμού..
    Όνομα: Εικόνα026.jpg Εμφανίσεις: 924 Μέγεθος: 123,1 KB

    Έτος 2009. Η σαβούρα συνεχίζεται κανονικά,αλλά εκείνο το διάστημα έβαλα λίγη πρωτεΐνη. Ο μεταβολισμός άλλαξε άρδην και πάτησα τα 62-65 κιλά!! Έβαλα πάχος στη μέση (ήταν πολύ πιο λυγερή ανέκαθεν). Η κοιλιά μου χαλαρή είχε ένα έντονο πρήξιμο από νερά και ότι άλλο θες.
    Όνομα: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 09'.JPG Εμφανίσεις: 943 Μέγεθος: 93,3 KB

    Όπως είπα μετά το 2009(στα 23 έτη μου),είδα το σώμα μου και τη ζυγαριά να ξεκολλάει και να στρέφεται εναντίων μου,έκανα κοιλίτσα (αν και πολύ σφικτή). Αν δε πρόσεχα τότε θα γινόμουν σαν βάτραχος. Τα αδέρφια μου που ήταν πάντα αδύνατα,είχαν γίνει βουβάλια. Γονιδιακά θα γινόμουν έτσι κι εγώ αν συνέχιζα τη σαβούρα.
    Κοντρόλαρα τη σαβούρα ως προς τη ποσότητα,αλλά συνέχισα να τρώγω βρόμικα. Δηλ. ελάττωσα τις θερμίδες. Αλλά ακόμη έπαιζα κάπου στα 62+ κιλά κι έτσι φτάνουμε στο έτος 2011ετών 25. (Δε μου άρεσα καθόλου).
    Όνομα: 23-7-11.jpg Εμφανίσεις: 918 Μέγεθος: 56,2 KB
    Όνομα: P230711_19.27_[01].jpg Εμφανίσεις: 913 Μέγεθος: 141,7 KB

    Θα συνεχίσω ως το σήμερα αργότερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-01-14 17:47 #57
    Προεπιλογή
    Εχεις κανει φοβερη δουλεια σε σχεση με τοτε παντως..
    When life get's complicated, I LIFT!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 25-01-14 18:03 #58
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Grigoris Tsiaousis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις κανει φοβερη δουλεια σε σχεση με τοτε παντως..
    Ακριβώς Γρηγόρη.. αυτές τις φώτος που έβαλα-ειδικά τις τελευταίες-ειλικρινά δε μπορώ να τις βλέπω. Μετά το 2007 που ήμουν αδύνατος μεν,αλλά κάπως γραμμωμένος, "σκάτεψα" εντελώς. Και το θέμα είναι πως ενώ πάντοτε έκανα προπονήσεις (και δυνατές για τα κιλά μου), δεν άλλαζα δραματικά τη "διατροφή" μου (εντός πολλών εισαγωγικών),η οποία διατροφή ήταν σαβούρα κυρίως. Αυτό που θέλω να πω σε κάποιους είναι πως αν δε τρώνε καθαρά,από ένα σημείο και μετά,καθώς μεγαλώνουν,αυτό κατά πάσα πιθανότητα,θα έχει επιπτώσεις. Τώρα έχω τραπέζι οικογενειακώς. Αργότερα θα συνεχίσω ως σήμερα τις φώτος,και εκεί έχει ενδιαφέρον γιατί μετά το 2011 αναζήτησα τρόπους να διορθώσω το σώμα μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-01-14 20:26 #59
    Προεπιλογή
    Μεγάλε φοβερή δουλειά είσαι άρχοντας, συνέχισε έτσι δυνατά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-01-14 21:17 #60
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    μπραβο δραγουμη πολυ καλο σωμα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία