Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 18-12-13 00:49 #1
    Προεπιλογή αξιολογηση διατρογης ογκου
    γεια σας,

    ειμαι 16 ετων 182 υψος.θα ηθελα να μου δωσετε καποιες συμβουλες για τη διατροφη που κανω.απο οταν ξεκινησα τη διατροφη εχω παρει 10-11 κιλα.οπως καταλαβαινετε καποια απο αυτα τα κιλα ειναι λιπος.λοιπον η διατροφη πουκανω ειναι η εξης:
    1ο γευμα: 500 ml γαλα(2 ποτηρια) με 100 γραμ κουακερ και μια κουταλια μελι
    2ο γευμα: ενα σαντουιτς με δυο φετες γαλοπουλα ή σολωμο, μαρουλι, ντοματα,γιαουρτι και μαυρο ψωμι του τοστ
    3ο γευμα:οτι υπαρχει για μεσημεριανο.απλως προσεχω να υπαρχει κατι κρεατοειδες και υδατανθρακας(κυριως μαυρο ψωμι)
    4ο γευμα:300 γραμ γιαουρτι
    5ο γευμα:200 γραμ γιαουρτι με οτι ειχε το μεσημερι(αν ηταν κατι με πρωεινη αλλιως με 6 φετες γαλοπουλα)
    6ο γευμα:1 ποτηρι γαλα πριν κοιμηθω

    τις μερες που παω γυμναστηριο τρωω 1 κιλο γιαουρτι(συνολικα ολη τη μερα) και 500 γραμμ κοτοπουλο στο 4ο και 5ο γευμα.

    αν και πιστευω πως εχω κερδισει σε μυικοτητα καποια κιλα,εχω παρει και αρκετο λιπος.
    εσεις τι προτεινετε?

    ευπροσδεκτη καθε συμβουλη
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-12-13 00:55 #2
    Προεπιλογή geia
    mporei kapoios na apantiseis?exw kai gw merikes apories..parakalw
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-12-13 16:36 #3
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-12-13 16:53 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    καλό το γιαούρτι αλλα όγκο με γιαούρτι δεν παίζει , κατ αρχήν αν είναι καλή η κακή η διατροφή όγκου κρίνετε εκ του αποτελέσματος αν την κάνεις για κανένα μήνα και δεν είδες φώς τοτε μάλλον δεν πετυχαίνει τον σκοπό της

    επίσης θέλεις καλής ποιότητας δυνατό υδατάνθρακα όπως πχ το ρύζι όπου μπορείς να το συμπεριλάβεις στην διατροφή σου και θερμίδες να καλύπτεις , αν δεν τρώς υπερθερμιδικα πως να βάλεις όγκο απλα δεν γίνετε
    επίσης αν έχεις πολυ αδύνατο σωματότυπο με γρήγορο μεταβολισμό και ενω τρώς δεν βάζεις κιλα , τοτε στα βασικα γεύματα χρειάζετε να τρως απο πάνω και κανένα γλυκό να φορτωσεις καλύτερα , χρειάζετε να τρώς και τροφες όπως ωμοι ξηροί καρποί που και θρεπτικοι είναι αλλα και καλές θερμίδες σου δίνουν και βλέπεις το αποτέλεσμα αν δεις ότι σε 15-30 μερες δεν κουνιέτε η ζυγαριά καθόλου ανεβάζεις θερμίδες

    δεν μπορει κάποιος να σε πεί ακριβώς πόσες θερμίδες πρέπει να τρώς αν δεν σε ξέρει και πώς ανταποκρίνετε το σώμα σου και το άλλο κομμάτι είναι το ερέθισμα που δέχετε το σώμα για ανάπτυξη που είναι η προπόνηση με βασικές ασκήσεις και σωστη εκτέλεση , λόγω του ότι είσαι ακόμη στην ανάπτυξη να μην κάνεις λαθη που θα πληρώσεις αργότερα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-12-13 17:05 #5
    Προεπιλογή
    ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

    η αληθεια ειναι οτι εχω δει αποτελεσματα και σε ογκο αλλα και σε δυναμη.το προβλημα μου ομως ειναι οτι πηρα αρκετο λιπος πιστευω.το γιαουρτι δε βοηθαει στον ογκο? πρεπει να βαλω κατι αλλο στη διατροφη οπως καποιο ειδος κρεατος?το λεω γιατι τις μερες που παω γυμναστηριο τρωω περιπου 1 κιλο γιαουρτι(περιπου 100 γραμμαρια πρωτεινης συμφωνα με τις πληροφοριες του κουτιου) και 500 γραμμ κοτοπουλο.απο οταν ξεκινησα γυμναστικη και διατροφη(εδω και 5 μηνες) εχω βαλει 10-11 κιλα,πραγμα που δειχνει οτι εω παρει αρκετο λιπος.

    ευχαριστω πολυ για το χρονο σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-12-13 17:13 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    αν δε φας υδατάνθρακα δουλεια με το γιαούρτι δεν γίνετε , όπως το είπες πρωτείνη έχει , πρωτείνη απο το κρέας , οπότε η αναλογία όταν θέλεις να βάλεις όγκο είναι η 50-50 η 60 υδατανθρακα και 40 πρωτείνη συν τα καλα λιπαρα , απλα όταν θές όγκο αλλα παραλληλα βάζεις εύκολα λίπος πρέπει να τρως καθαρό σύνθετο υδατάνθρακα , ρυζι δημητριακά φρούτα , λαχανικά , όσπρια , ξηρούς καρπούς , μαυρο ψωμί , πατάτα και όχι ψωμια και αλευροειδή και απο κεί και πέρα πρέπει να μάθεις το σώμα σου αυτο είναι το βασικο να δείς τι σου ταιριάζει , ακόμη και κάποιος για να σου πεί πρέπει να σε ξέρει και το πως ανταποκρίνεσαι
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-12-13 17:20 #7
    Προεπιλογή
    ευχαριστω πολυ...θα βαλω περισσοτερα φρουτα και ρυζι-λαχανικα κυριως σε 1ο,2ο,3ο γευμα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-12-13 18:32 #8
    Προεπιλογή
    To diko moy to programma diatrofis einai to eksis,tha mporouse kapoios na m pei tin gnomi toy gt den vlepw fws ))eyxaristw ek ton protein
    11.2 fetes psomi olikis me cottage cheese,30 gram Quaker vromi se nero Kai Mia mpanana
    2,8 auga ek ton opion ta duo mono oloklira omeleta(vazo Kai kana manitari I kamia Elia Mesa gt alios den trogonte),2 fetes psomi olikis Kai 200 gram koto polo stithos
    5,400 gram stithos kostopoulo Mia salata prasinada otidipote me 2 koutalies eleolado 2 fetes psomi olikis
    7:30 prin tin proponisi 2 mpiftekia apo apaxo mosharisio kima santouits se 2 fetes psomi olikis
    9:30 metaproponitiko 250 gram macaronia olikis me giaourti 0h1% Mia patata fournou Kai Mia mpanana
    Ligo prin koimithoyme trow Mia xoufta ksirous karpous synithos amygdala
    )proteines den perno katholoy mporei kapoios na m pei tin gnomi toy,gymnazome 4 fores tin evdomada eimai 81 Killa Kai exw ipsos 1,85


    "κανόνας του φόρουμ να γράφουμε με Ελληνικούς χαρακτήρες "
    "ΜODS TEAM"
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-12-13 01:08 #9
    Προεπιλογή
    E diokste me re paidia epidi den exoun kinita me ellinikous xaraktires ston canada
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-12-13 01:26 #10
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Πάρε το κοτόπουλο από το δεύτερο γεύμα που ούτως η άλλως έχεις αυγά ή σπάσε το μεσημεριανό σου σε 200γρ + 200 βάλε μεταπροπονητικά.

    Μην τρως τέτοιο γεύμα (μπιφτέκια) πολύ κοντά στην προπόνηση γιατί δε χωνεύεται.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-12-13 02:00 #11
    Προεπιλογή
    ρε παιδια χρειαζομαι βοηθεια ειμαι 18 χρονων 95 κιλα υψος 1,76 και θελω να κανω διατροφη για γραμμωση και δεν ξερω τη πρεπει να τρωω
    Απάντηση με παράθεση