Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 55
  1. 26-10-13 07:50 #1
    Προεπιλογή Συμβουλες για την διατροφη μου, παρακαλω...
    παιδια εχω αρχισει εδω και 2 μηνες διατροφη ογκου και προσφατα εκανα καποιες αλλαγες κυριωσ στο πρωινο μου... θα ηθελα την γνωμη σας... ειμαι 16-17χρονων, 1.86 και 73 κιλα

    πρωινο(7-7:30):300ml γαλα με ενα scoop whey της on+ πιτουρο βρωμης(απο σημερα αρχισα οποτε δεν ξερω ακομα τι ποσοτητα να βαλω)+ 1 ή 2 μηλα

    δεκατιανο(10:30-11:30): ενα τοστακι με ψωμι σικαλεως και 2 γαλοπουλες με 2 τυρια με χαμηλα λιπαρα

    μεσημεριανο(2-2:30): οτι εχουμε σπιτι....

    πριν την προπονηση(4 με 4 παρα): μια μπανανα

    μετα την προπονηση(κατα τισ 6): ομελετα με 4 ασπραδια και 2 γαλοπουλες + μια μπανανα

    βραδυνο(κατα τις 9): οτι εχουμε παλι(συνηθως κρεατικο)

    πριν τον υπνο(11-12): ενα γιαουρτι 2%

    καθε συμβουλη ειναι δεχτη...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-10-13 10:27 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagos1313 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια εχω αρχισει εδω και 2 μηνες διατροφη ογκου και προσφατα εκανα καποιες αλλαγες κυριωσ στο πρωινο μου... θα ηθελα την γνωμη σας... ειμαι 16-17χρονων, 1.86 και 73 κιλα

    πρωινο(7-7:30):300ml γαλα με ενα scoop whey της on+ πιτουρο βρωμης(απο σημερα αρχισα οποτε δεν ξερω ακομα τι ποσοτητα να βαλω)+ 1 ή 2 μηλα

    δεκατιανο(10:30-11:30): ενα τοστακι με ψωμι σικαλεως και 2 γαλοπουλες με 2 τυρια με χαμηλα λιπαρα

    μεσημεριανο(2-2:30): οτι εχουμε σπιτι....

    πριν την προπονηση(4 με 4 παρα): μια μπανανα

    μετα την προπονηση(κατα τισ 6): ομελετα με 4 ασπραδια και 2 γαλοπουλες + μια μπανανα

    βραδυνο(κατα τις 9): οτι εχουμε παλι(συνηθως κρεατικο)

    πριν τον υπνο(11-12): ενα γιαουρτι 2%

    καθε συμβουλη ειναι δεχτη...
    Εχεις βρει θερμιδες συντηρησης μακρος κτλ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-10-13 12:00 #3
    Προεπιλογή
    δυστυχως οχι δεν το εχω κανει και ουτε ξερω πως...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-10-13 12:04 #4
    Προεπιλογή
    οι θερμιδες συντηρησης σου ειναι περιπου 2300-2500 χοντρικα.η διατροφη σου εμενα μου φαινεται αρκετα καλη σε γενικες γραμμες.οταν λες οτι εχουμε σπιτι τι εννοεις?το γευμα σου θα πρεπει να περιλαμβανει μια πηγη πρωτεινης,καποιας μορφης υδατανθρακα και λαχανικα.
    [B"Οτι δεν καταφερες ειναι οτι δεν ποθησες αρκετα."Καζαντζακης
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-10-13 12:41 #5
    Προεπιλογή
    δυστυχως απο λαχανικα δεν τρωω τιποτα... οταν εχουμε κρεατικα(αρκετα συχνα) τρωω μαζι παντα και ρυζι(ασπρο) + αρκετο ψωμι(ολικης)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-10-13 12:42 #6
    Προεπιλογή
    κατι ακομα αρκετες φορες τρωω μπιφτεκι κοτοπουλο... ειναι καλο ή οχι;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-10-13 12:53 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagos1313 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια εχω αρχισει εδω και 2 μηνες διατροφη ογκου και προσφατα εκανα καποιες αλλαγες κυριωσ στο πρωινο μου... θα ηθελα την γνωμη σας... ειμαι 16-17χρονων, 1.86 και 73 κιλα

    πρωινο(7-7:30):300ml γαλα με ενα scoop whey της on+ πιτουρο βρωμης(απο σημερα αρχισα οποτε δεν ξερω ακομα τι ποσοτητα να βαλω)+ 1 ή 2 μηλα

    δεκατιανο(10:30-11:30): ενα τοστακι με ψωμι σικαλεως και 2 γαλοπουλες με 2 τυρια με χαμηλα λιπαρα

    μεσημεριανο(2-2:30): οτι εχουμε σπιτι....

    πριν την προπονηση(4 με 4 παρα): μια μπανανα

    μετα την προπονηση(κατα τισ 6): ομελετα με 4 ασπραδια και 2 γαλοπουλες + μια μπανανα

    βραδυνο(κατα τις 9): οτι εχουμε παλι(συνηθως κρεατικο)



    πριν τον υπνο(11-12): ενα γιαουρτι 2%

    καθε συμβουλη ειναι δεχτη...

    1ον το βραδυ βαλε και 10 αμυγδαλα
    2ον στην διατροφη σου δεν βλεπω και πολλα καλα λιπαρα(σολωμοσ τονοσ (2-3 φορες την βδομαδα) καρυδια κλπ)
    3ον μετα την προπονηση βγαλε την ομελετα και την μπανανα και διαβασε το αρθρο για το μεταπροπονητικο γευμα
    4ον το οχι υπαρχει στο σπιτι δεν ειναι λυση.Να τρως κοτοπουλο(στηθος) ρυζι καστανο καλυτερα(και αφτο σημαινη μαυρο ψωμι,μακαρονια ολικης αλεσεως κτλ) η μπασματι,ψαρια,και κρεας περιορισετο σε 1-2 φορες την βδομαδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-10-13 12:53 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagos1313 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι ακομα αρκετες φορες τρωω μπιφτεκι κοτοπουλο... ειναι καλο ή οχι;
    Ναι καλο ειναι μονο που οταν το κοτοπουλο στο κανει κιμα να του λες χωρις πετσα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-10-13 12:57 #9
    Προεπιλογή
    δεν μπορω να τρωω καθε μερα κοτοπουλο... υπαρχουν και τα οσπρια... ψαρι τρωω μια φορα την εβδομαδα! ειχα την εντυπωση πως ομελετα με την προπονηση ειναι αρκετα καλη
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-10-13 13:08 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagos1313 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορω να τρωω καθε μερα κοτοπουλο... υπαρχουν και τα οσπρια... ψαρι τρωω μια φορα την εβδομαδα! ειχα την εντυπωση πως ομελετα με την προπονηση ειναι αρκετα καλη
    κοιτα φιλε μου δεν σου λεω να τρως καθε μερα κοτοπουλο αλλα ειναι μια αριστη πηγη πρωτεινης.Φαε οσπρια,φαε ψαρι δεν σου ειπαν να μην τα φας εσυ λες ομως πως δεν τρως λαχανικα αλλιως θα ειχες και αλλες επιλογες.Κακο δικο σου που δεν τρως ουτε λαχανικα και οτε ψαρι.Μετα την προπονηση 9α πρεπει να παρεισ γλυκοζη η δεξτροζη γιατι ειναι γρηγορης απορροφησης και αποροφατε απο το αιμα και εχει ως αποτελεσμα την αμεση αναπληρωση του χαμενου γλυκογονου στους μυεισ ενω η μπανανα ειναι υδατανθρακας αργης απορροφησης και αποροφατε απο το συκωτι.Α!και 9α πρεπει να παρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρωτεινη
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-10-13 13:13 #11
    Προεπιλογή
    τα ασπραδια δεν δινουν πρωτεινη; εχω μια whey αλλα θελω να παιρνω μια φορα την μερα το πρωι για να μην μου τελειωσει πολυ γρηγορα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-10-13 13:13 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Η μπανανα μετα την προπονηση μια χαρα ειναι,δεν ειναι χαμηλου ΓΔ,εχει 50% γλυκοζη μεσα....

    Κατα τ'αλλα θα χρειαστεις οντως καλά λιπαρα(κροκους αυγων.ελαιόλαδο,ταχινι,ξηρους καρπους,λιπαρά ψαρια κτλ.) και να υπολογίσεις καποια στιγμή θερμιδες,μακροσυστατικά διατροφής κτλ. για να εισαι κομπλέ

    Μην τρως όλη την ωρα αλλαντικα,απεφυγε τα όσο μπορείς,τα ασπραδια μια χαρα ειναι
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-10-13 13:17 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μπανανα μετα την προπονηση μια χαρα ειναι,δεν ειναι χαμηλου ΓΔ,εχει 50% γλυκοζη μεσα....

    Κατα τ'αλλα θα χρειαστεις οντως καλά λιπαρα(κροκους αυγων.ελαιόλαδο,ταχινι,ξηρους καρπους,λιπαρά ψαρια κτλ.) και να υπολογίσεις καποια στιγμή θερμιδες,μακροσυστατικά διατροφής κτλ. για να εισαι κομπλέ

    Μην τρως όλη την ωρα αλλαντικα,απεφυγε τα όσο μπορείς,τα ασπραδια μια χαρα ειναι
    Ναι ομως ειναι αργης απορροφησης και απορροφατε απο το συκωτι και οχι απο το αιμα
    Για πριν προπ ειναι οτι πρεπει
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 26-10-13 13:19 #14
    Προεπιλογή
    απο λαχανικα ποια ειναι καλυτερα να τρωω και ποτε; μηπως κανω καμια προσπαθεια...(στην ομελετα βαζω 4 ασπραδια 1 κροκο και 2 γαλοπουλες)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 26-10-13 13:21 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagos1313 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο λαχανικα ποια ειναι καλυτερα να τρωω και ποτε; μηπως κανω καμια προσπαθεια...(στην ομελετα βαζω 4 ασπραδια 1 κροκο και 2 γαλοπουλες)
    ολα καλα ειναι ρε.Οπως σου ειπε και ο νικολας απεφευγε αλλαντικα.Την ομελετα ποτε θα την φας(ποια ωρα)
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία