Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 26
  1. 04-05-15 17:57 #1
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή Διεγερτικά-αθώα και επικίνδυνα
    Ανοίγω ένα θέμα που στις μέρες μας έχει πάρει μεγάλη διάσταση και το προσπερνάμε! Τα διεγερτικά! Ο πλείστης κόσμος στο άκουσμα της λέξης πηγαίνει η σκέψη του στα ερωτικά διεγερτικά που στις μέρες μας έχουν περάσει και στα γυμναστήρια.
    Για το γυμναστήριο επίσης είναι ένας παράγοντας πρωταγωνιστικός, για απόδοση, δύναμη, αντοχή... ένας παράγοντας που κρατάει τον εν ασχολούμενο εθισμένο στη χρίση λόγο της απόδοσης.
    Το ερώτημα πόσο αθώα ή επικίνδυνα είναι? Χρειάζονται μέτρο? Μπορούν να προκαλέσουν ζημιές στην υγεία των χριστών?

    Περιμένω την άποψη όλων!
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-05-15 18:37 #2
    Προεπιλογή
    Για μενα παιζει πολυ και το placebo εκτος των διεγερτικων διοτι μετα απο καποια στιγμη π.χ την καφεϊνη σταματας να την καταλαβαινεις ασχετως που μεσα σου λειτουργει, ομως σιγουρα πρεπει να υπαρχει μετρο για αποφυγη ανεπιθυμητων προβληματων (το γνωστο crashαρισμα, ταχυπαλμίες κλπ)
    Δεν εχω και αρκετη εμπειρια παρ'οτι εχω δοκιμασει διαφορα προπονητικα και μετα απο καποια στιγμη που δε ενιωθα να με επιαναν η καφεινη π.χ ή το τσιμπιμα της αργινινης, ξενερωνα και δεν απεδιδα οσο ηθελα.

    Ολα αθωα ειναι αρκει να ξερεις τι χρηση να κανεις.
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-05-15 20:27 #3
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Δε θεωρω οτι υπαρχουν αθωα κ επικινδυνα,εχει να κανει με τη σωστη δοση και σταδιακα.

    Απο κει κ περα ομως το βασικοτερο ειναι η ευαισθησια του αλλου.Για τους παρα πολυ ευαισθητους ε δεν προβλεπονται καν...για τους αλλους δε θεωρω υπαρχει θεμα αμα παιξεις με συνεση,για τα πιο "βαρια" περισσοτερο.Συν οτι μετα απο ενα σημειο συστηματικης χρησης συνηθιζει το σωμα κ δε δουλευουν οπως στην αρχη και αυτο συνεπαγεται στο 99% λιγοτερες ή καθολου παρενεργειες.

    Προσωπικα ποτε δεν ειχα θεμα,οποτε δε με "φοβιζουν" να το πω ετσι και θα δοκιμαζα τα παντα
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-05-15 23:51 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικα ποτε δεν ειχα θεμα,οποτε δε με "φοβιζουν" να το πω ετσι και θα δοκιμαζα τα παντα
    ο κομπρας ο βιαγκρας
    ελα ρε απο το σπιτι εχω κατι δικης μου παραγωγης να σου δωσω ,να μου πεις τι λενε

    οσον αφορα το θεμα του "εθισμου" δεν νομιζω οτι υπαρχει καν..οσο εθισμενος μπορει να ειναι καποιος στον καφε σαν ροφημα αλλο τοσο μπορει να ειναι κ σε διαφορα prewo που περιεχουν διεγερτικα.
    απο τον εαυτο μου βλεπω οτι παρολο που πινω καφεδες μεσα στην μερα κ κανω χρηση prewo ,σε περιοδους οπως πχ οι διακοπες τα ελλατωνω στο ελαχιστο χωρις να ζοριζομαι καν..οποτε θεμα εθισμου δεν τιθεται με την εννοια της λεξης.

    συνηθεια περισοτερο ειναι.
    οσον αφορα το μετρο ,οπως σε ολα τα πραγματα ετσι κ εδω σιγουρα πρεπει να υπαρχει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-05-15 15:15 #5
    Προεπιλογή
    Παίζει μεγάλο ρόλο το πόσα διεγερτικα χρησιμοποιούμε στη ζωή μας. Για κάποιον που πίνει 6 φράσεις τη μέρα διπλή δόση γκουαρανα δεν είναι τίποτα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-05-15 19:52 #6
    Προεπιλογή
    Ωραίο θέμα .
    Προ τριμήνου μετά από ένα προλιποθυμικό επεισόδιο στο γυμναστήριο , μετά το πέρας της προπόνησης, συνοδευόμενο από ταχυκαρδία ,
    βρέθηκα για 3 ημέρες στο νοσοκομείο ΥΓΕΙΑ ανησυχώντας για το τι το προκάλεσε.
    Επειδή τα έχω τα χρονάκια μου ,αισίως 40 προς 41 έμεινα μέσα για σειρά εξετάσεων.
    Όλες βγήκαν άριστες από αξονική εγκεφάλου έως τρίπλεξ καρδιάς, τεστ κόπωσης κλπ....

    Τα συμπεράσματα που έβγαλα ήταν .

    1) Ήμουν αφυδατωμένος όταν πήγα. Το αίμα ήταν πηχτό και η νοσοκόμα ζορίστηκε να πάρει ένα φιαλίδιο για εξετάσεις. Η ουρία ήταν στο 65 και η κρεατινίνη στο 1,50.
    2) Τα διεγερτικά σε έναν άνθρωπο που δεν πίνει καφέδες μπορούν από μόνα τους να δημιουργήσουν ταχυκαρδίες .
    3) Η χρήση διεγερτικών δε δίνει την αίσθηση της κούρασης και σε συνδυασμό με τον λιγότερο ύπνο , μπαίνεις σε φάση υπερκόπωσης πριν το καταλάβεις.
    4) Το άγχος και η κούραση μας καταβάλει όλους γι αυτό προσοχή στην ψυχική υγεία μας.

    Τα συμπεράσματα αυτά σίγουρα , δε νομίζω ότι ισχύουν σε τέτοιο βαθμό για νέα παιδιά , αλλά καλό είναι να τα έχουν υπόψη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-05-15 22:11 #7
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Ναι αλλα στο δικο σου περιστατικο,τα διεγερτικα αν παιξαν ρολο ηταν το κερασακι στην τουρτα...για κρεατινινη,ουρια και πηχτο αιμα δεν ευθυνονται τα διεγερτικα.Λογικα πρεπει να χες αιματοκριτη στο θεο,για να χεις τοσο πηχτο αιμα.

    Σα την εφεδρινη,που την απαγορευσανε επειδη καποιοι κουμπωσανε ολο το κουτι και μετα εφταιγε η εφεδρινη....και χωρις να ειναι γνωστο κ το ιστορικο τους.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-05-15 00:15 #8
    Προεπιλογή
    +φωνώ με τον Cobra ειδικά στο τελευταίο. Ξαφνικά έγινε παράνομη και δν είναι καν ΑΑΣ είναι stimulant. Στην Αμερική είναι νόμιμες οι προορμόνες νομίζω btw.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-05-15 01:11 #9
    Προεπιλογή
    επιτρεπεται να αναφερουμε ονομασιες??? στο ρολο των διεγερτικων παιζουν πολλοι παραγοντες...απο τιν ελαχιστη πιεση που μπορει να εχει ο καθενας μεχρι τον αιματοκριτη μεχρι της παναγιας τα ματια...σιγουρα το καλυτερο πριν απο καθε χρηση ειναι οι αιματολογικες για να δεις που βρισκεσαι και αν σε παιρνει να ξεκινησεις την χρηση του...γενικα εχω δοκιμασει παρα πολλα διεγερτικα (οσα παντα στοχευουν σε γυμναστηριακους τυπους και οχι για να κανω κεφαλι ) και θαρρω πως και μεγαλο ρολο παιζει και ποτε το παιρνεις μεσα στην μερα....εφεδρινη πχ που την εχω βαλει μετα τις 7 το απογευμα κοντεψα να μεινω ξυπνιος μεχρι την επομενη δοση της....αυτο που με πειραζει εμενα ειναι σιγουρα η καφεινη...δεν μπορω να την συνηθησω...πχ καθημερινα παιρνω απο 400-600mg που εχει το νιτρικο και υπνος πριν της 3 δεν με παιρνει οτι ωρα και να την παρω...resume για μενα ειναι ασφαλη υπο σωστες προυποθεσεις και σωστες δοσολογιες...
    Mπορώ να σε ı̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̨̨̨κάνω να σκουπίσεις την οθόνη σου..!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-05-15 04:33 #10
    Προεπιλογή
    και guarana, και yohimbine & yohimbe αλλά με μέτρο και πάνω από όλα γνώσεις του εαυτού μας. Εγώ πίνω και πολλούς καφέδες και έιχα τραυματισμό στο στομάχι, να απαγορευτεί κι ο καφές στον αθλητισμό και γενικά
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-05-15 11:34 #11
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Αν συνοψίσω από όσα αναφέρατε, η χρίση και η ευαισθησία καταστούν τα διεγερτικά αθώα ή επικίνδυνα για τον καθένα ξεχωριστά!
    Εθισμός υπάρχει! Κάποιος που έχει να ενδίδει σε ερωτική πράξη με επιβοήθεια της διέγερσης, νιώθει άβολα να το αποχωριστεί... Κάποιος που θα δοκιμάσει εφεδρίνη και θα δει την απόδοση της δίχως να έχει επιρροή από παρενέργειες, σίγουρα θα θέλει να συνεχίσει να τη παίρνει. Και δυστυχώς ο οργανισμός συνηθίζει σε ορισμένες δοσολογίες και η επόμενη κίνηση είναι να τις αυξήσει. Εκεί ξεκινάει και το πρόβλημα. Αυτό λίγο πολύ το έχουμε δει όλοι με τα συμπληρώματα διατροφής.

    Υ.Σ. Το να αναφέρουμε ονομασίες δεν θεωρώ πως είναι κακό, απλά να κρατάμε μια ισορροπία στο γραπτό λόγο.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-05-15 13:19 #12
    Προεπιλογή
    η αληθεια ειναι οτι εφεδρινη σε κυριως prework blends ειναι οντως 5 επιπεδα πανω απο τα κλασικα νιτρικα κτλπ...αλλα και παλι δεν βλεπω ιδιαιτερα ευκολη την εξαρτηση....ακομα πιο δυσκολη η εξαρτηση για μενα ειναι σε eca εκει ειδικα μετα απο 3-4 εβδομαδες θα εχεις καψει τους υποδοχεις σου και ορεξη σου θα ειναι στο μηδεν (το χειροτερο για μενα που μπορει να σου τυχει σε διαιτα να μην μπορεις να φας ουτε τα βασικα ) ...οτι υπαρχουν ατομα που θα ανεβασουν την δοση σε εκεινο το σημειο ειναι πραγματικα αποροιας αξιο οσο και να σε εχει βοηθησει στην απωλεια λιπους...
    Mπορώ να σε ı̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̨̨̨κάνω να σκουπίσεις την οθόνη σου..!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-05-15 13:34 #13
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Γιαυτο εκει ερχεται το ketotifen και σε βγαζει απο τον κοπο και κινδυνο αυξησης δοσης
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-05-15 14:10 #14
    Προεπιλογή
    ***Aπαγορεύεται οποιαδήποτε αναφορά σε χημικές/φαρμακευτικές ουσίες,καθως και συμβουλες σχετικά με τη χρήση τους.ModsTeam***
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-05-15 14:27 #15
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Κομπρετι μην ξεφευγεις ωρέ....αυτα κατατάσονται στα αντισταμινικα φαρμακευτικά....ας μην κάνουμε αναφορες καλυτερα...

    Προσωπικα΄πιστευω οτι ο ''εθισμος'' ειναι κατι προσωπικό για τον καθενα...οταν δοκιμασεις κατι το οποιο σε τσιτώνει,ή σου δινει ενεργεια ειναι λογικό οταν θα ξαναπας να προπονηθείς χωρίς αυτο,να νιωσεις πολυ πεσμένος...

    Αρα μπαινεις αυτόματα σε μια διαδικασία,στην οποία Εχεις χρησιμοποιησει το διεγερτικο-νιτρικο-κλπ κ εχεις γλυκαθεί,και λες ''ελα μωρε,θα το παρω αλλη μια φορα ,κ μετα θα κανω λιγο off ή θα το παρω σ αυτη την προπονηση και μετα στης παρασκευης'' και καταληγεις να το χρησιμοποιείς καθε μερα,και μαλιστα overdosed..

    Αυτό για μένα ειναι ο ''εθισμός''....

    απο κει και πέρα..αν ειναι επικινδυνα η αθώα?..εγω ναι..πιστευω οτι σε ενα βαθμο ειναι επικινδυνα...ακομα και για τον απλουστατο λόγο,του οτι ο καθενας που τα βάζει μεσα του ,απο το πιο απλο(green tea capsules) μέχρι το πιο συνθετο,δεν γνωρίζει τί αλεργικές αντιδράσεις μπορει να του δημιουργήσει κ.ο.κ !
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία