Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 16

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 15-10-13 16:36 #1
    Το avatar του χρήστη nitri796

    Εγγραφή
    21-10-2012
    Περ.
    αθηνα
    Μηνύματα
    420
    Προεπιλογή κρεατινινη και καρδιολογος
    γεια σας παιδια, χθες βγηκαν τα αποτελεσματα των αιματολογικων. ειχα κρεατινινη 1 με οριο στα 1.4. η μανα μου πηγε τις εξετασεις σε καρδιολογο και της ειπε αυτος πως ειναι πολυ αυξημενη για την ηλικια μου και πως δεν πρεπει να παρω πρωτεινη γιατι αυτη την ανεβασε...εχω ομως πολλες φορες διαβασει πως η κρεατινινη ανεβαινει
    απο την κρεατινη και οχι απο τις πρωτεινες που λαμβανεις και πως παιζει και μεγαλο ρολο και τα μυικα κιλα που εχεις...σας παρακαλω οποιος μπορει ας με διαφωτισει!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-10-13 16:48 #2
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Για τους άντρες οι φυσιολογικές τιμές αρχίζουν από 0,8 οπότε το 1 δε μου φαίνεται πολύ... Ποια δηλαδή θα ήταν φυσιολογική τιμή για την ηλικία σου κατά τον καρδιολόγο σου?

    Εγώ στις πρόσφατες εξετάσεις είχα 1,1 και ο γιατρός δε μου είπε κάτι ανησυχητικό.

    Επιπλέον όσο μεγαλύτερη μυική μάζα τόσο μεγαλύτερες τιμές.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-10-13 17:33 #3
    Το avatar του χρήστη nitri796

    Εγγραφή
    21-10-2012
    Περ.
    αθηνα
    Μηνύματα
    420
    Προεπιλογή
    τελευταια φορα που εκανα λιπομετρηση (μαρτιο) ειχα 85 κιλα μυικης και σιγουρα θα εχει ανεβει τωρα! οποτε κι εγω τραβαω τα μαλλια μου δεν βρισκω κατι παραξενο στην τιμη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-10-13 19:10 #4
    Προεπιλογή
    συγγνωμη κιολας αλλα ο καρδιολογος σου λεει μ@λ@κιες...η κρεατινινη ειναι μια χαρα σε νορμαλ επιπεδα....ποσο μαλλον οταν εχεις κ αρκετες μαζες οπως λες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-10-13 23:34 #5
    Προεπιλογή
    Εγώ είχα 1,35 και πριν 4 χρόνια ήμουν στο 0,85.
    Είμαι 38 ετών και 97 κιλά με μπόλικες μάζες αλλά και αρκετό λίπος .
    Ο καρδιολόγος σου δεν ξέρει τι λέει.

    Διάβασε από άρθρο για την κάθαρση της κρεατινίνης :

    "Ο καλύτερος τρόπος εκτίμησης της νεφρικής λειτουργίας γίνεται με την «κάθαρση κρεατινίνης» η οποία δείχνει πόσα mlαίματος «καθαρίζονται» από την κρεατινίνη στη μονάδα του χρόνου. Η κάθαρση κρεατινίνης υπολογίζεται με τον ακόλουθο μαθηματικό τύπο:




    Κάθαρση κρεατινίνης=

    (140-ηλικία)x(σωματικό βάρος σε κιλά)/72x(κρεατινίνη αίματος)

    Αυτός ο τύπος αφορά στους άντρες εξεταζόμενους. Για τις γυναίκες ισχύει ο ίδιος τύπος αλλά το αποτέλεσμα το πολλαπλασιάζουμε με 0,85.

    Η κάθαρση κρεατινίνης σε ένα φυσιολογικό άτομο είναι γύρω στο 100ml/minαλλά μειώνεται χρόνο με το χρόνο. "

    Η δική μου λοιπόν κάθαρση είναι στο 100 περίπου.
    Βέβαια αν ανησυχείς , όπως και εγώ, δεν παίρνεις κρεατίνη , πας σε νεφρολόγο για εξετάσεις και σιγουρεύεσαι.
    Αλλά στο 1 που είσαι μάλλον ένας σοβαρός νεφρολόγος θα σε πέταγε έξω από το γραφείο.

    Για την ιστορία εμένα είχε αυξηθεί από την υπερκατανάλωση αναψυκτικών κυρίως coca cola light.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-10-13 23:37 #6
    Το avatar του χρήστη nitri796

    Εγγραφή
    21-10-2012
    Περ.
    αθηνα
    Μηνύματα
    420
    Προεπιλογή
    ρε συ δεν ανυσυχω απλα μου τα χει πριξει η μανα μου με την πρωτεινη...η πλειοψηφια των γιατρων στην ελλαδα δεν εχει καλη σχεση με την γυμναστικη δυστηχως!
    Απάντηση με παράθεση