Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 31
  1. 23-10-13 23:24 #16
    Προεπιλογή
    Sorry βρε παιδιά αλλά από πότε το μαγείρεμα στο τεφάλ θεωρείται υγεινό;

    Αυτό είναι για μια φορά στο τόσο που δεν θα προλάβει κανείς να μαγειρέψει όχι για κάθε μέρα. Στην Αμερική θυμάμαι πριν κάποια χρόνια ανακάλυψαν πως τα καναρίνια ψόφαγαν όταν τηγάνιζαν στο τεφάλ με κλειστό παράθυρο και οι οδηγίες είναι όταν τηγανίζετε να έχετε το παράθυρο ανοιχτό.

    Στον φούρνο στον αέρα ή στο γκριλ στη σχάρα με ένα ταψάκι με νερό από κάτω είναι πολύ καλύτερη λύση. Ο φούρνος χωράει περισσότερς μερίδες και δεν χρειάζεται μαγείρεμα κάθε μέρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-10-13 23:28 #17
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    δεν μιλαμε για τηγανισμα αλλα για τηγανι με ραβδωσεις οπου ειναι σαν να το κανεις σχαρα..χωρις λαδι βουτυρο κτλ ψηνονται ετσι σκετα κ ειναι πολυ πιο ωραια απο
    φουρνο στη θεση γκριλ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-10-13 23:41 #18
    Προεπιλογή
    Νόστιμο μπορεί να είναι υγεινό σαν μαγείρεμα δεν είναι.Σκέψου πως όλα αυτά που βγαίνουν από αυτό το τηγάνι τα αναπνέεις. Γκούκγλαρέ το και θα δεις. Για το αναπνευστικό είναι δηλητήριο γι αυτό και οι συστάσεις όταν χρησιμοποιούμε τεφάλ είναι τα παράθυρα ανοιχτά.

    Επίσης και το μαγείρεμα στα κάρβουνα είναι καρκινογόνο. π.χ. σουβλάκια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη margarita02 : 23-10-13 στις 23:43
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-10-13 23:51 #19
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    τι μυρωδιες βγαινουν δλδ απο ενα φιλετο που θα το ψησεις στο γκριλ η στο φουρνο κ απο ενα που θα το ψησεις στο ματι?!?!ας μην ειμαστε υπερβολικοι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-10-13 00:54 #20
    Προεπιλογή
    Δες εδώ λίγες πληροφορίες http://en.wikipedia.org/wiki/Non-stick_pan

    Μερικά χρόνια πριν είχε γίνει ολόκληρη φασαρία για τα προβλήματα που δημιουργούνται στο αναπνευστικό και τα πεθαμένα καναρίνια. Βασικά από τις υψηλές θερμοκρασίες και τις σχισμές του τηγανιού δημιουργούνται οι προβληματικές ενώσεις. Έχει πολλά στο ίντερνετ. Εάν ψάξεις θα βρεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-10-13 09:23 #21
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    ελα ρε συ πια καναρινια τοσα χρονια οι γονεις μου ειχαν καναρινια κ δεν παθανε τπτ ενταξει με αυτη τη λογικη μην αναβεις κ τα φωτα γιατι επιβαρυνεται το περιβαλλον..
    μια χαρα μαγειρευει το τηγανι κ εχει πολλες επιλογες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-10-13 15:09 #22
    Προεπιλογή
    Τί να σου πω όπως νομίζεις. Οι δικοί μου πάντως δεν το χρησιμοποιούν όχι μόνο για τα καναρίνια αλλά και για τους ίδιους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-10-13 15:44 #23
    Προεπιλογή
    Εγω το τεφαλ που εχω ειναι αντικολητικο αλλα απο οτι ειπε και ο νικολασ δεν συνισταται.Παντως εμενα ουτε μου διαλυθηκε ουτε ηταν ανοστο και μην σας πω οτι ηταν και αρκετα ζουμερο.Δεν πιστευω να επιβαρινω το κοτοπουλο με αυτο το λιγο λαδι που σκουπιζω στο τεφαλ ομως να πω την αληθεια μου βγαζει μαυριλα απο το προηγουμενο ψησιμο.Τωρα εχω αλλα δυο αντικολλητικα τηγανια (ενα μικρο και ενα μεγαλο)αλλα επειδη ο πατερας μου ειναι μαγειρας μου εχει πει οτι το τεφαλ επειδη εχει ραβδωσεις πιανει μεγαλυτερη θερμοκρασια μειωνοντας ετσι την πιθανοτητα σαλμονελασ αν ειναι ωμο.Τωρα ομως με ολα αυτα εχω ψιλομπερδευτει
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-10-13 22:53 #24
    Προεπιλογή
    Tί ακριβώς σε μπερδεύει; Μόνος σου λες ότι τρως και τη μαυρίλα. Από το ελαιόλαδο επιβαρύνεται το κοτόπουλο; Αυτό κατάλαβες;.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-12-13 23:15 #25
    Προεπιλογή
    για να μαθαινετε τα πραγματα ειναι πολυ απλα PAM SPRAY zero calories zero fat
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-01-14 20:12 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδώ λίγες πληροφορίες http://en.wikipedia.org/wiki/Non-stick_pan

    Μερικά χρόνια πριν είχε γίνει ολόκληρη φασαρία για τα προβλήματα που δημιουργούνται στο αναπνευστικό και τα πεθαμένα καναρίνια. Βασικά από τις υψηλές θερμοκρασίες και τις σχισμές του τηγανιού δημιουργούνται οι προβληματικές ενώσεις. Έχει πολλά στο ίντερνετ. Εάν ψάξεις θα βρεις.
    Καλησπέρα παιδιά. εμένα πάντως διαιτολόγος μου είχε πει να αποφεύγω τα φθηνά αντικολλητικά τηγάνια και να χρησιμοποιώ μόνο κεραμικά αντικολλητικά τα οποία ομως είναι λίγο τσιμπιμένα αλλά από ότι μου έχει πει υγιεινά.

    Εαν επιτρέπεται, να προτείνω και ένα site με πολύ ωραίες μεσογειακές συνταγές.. http://www.greatfood.gr/gr/recipes
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-01-14 18:21 #27
    Προεπιλογή
    τωρα εχω βρει την υγιεια μ και τα κανω τα φιλετακια στο τζακι απανω στην σχαρα.Οσο για ολοκληρο το κοτοπουλο το κανω στο φουρνο με 4 κουταλιες της σουπας λαδι και πορτοκαλι
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-01-14 18:23 #28
    Προεπιλογή
    [QUOTE=jalp;766176] τα φθηνά αντικολλητικά τηγάνια

    ουτε καν
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-02-14 22:22 #29
    Προεπιλογή
    Jay pam spray που να βρεις στην ελλάδα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-02-14 02:50 #30
    Προεπιλογή Απ: Τηγανητο Κοτοπουλο?
    σπρεει εχει σε ελληνικο καταστημα διαδυκτιακο με συμπληρωματα αν θελεις σου στελνω π.μ

    Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
    "Τhe difference between a successful person and others is not
    a lack of strength,or knowladge,but rather of in a lackof will"
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία