Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι 30 ετών και ασχολούμαι με το bodybuilding αισίως από το 1998. Όλα αυτά τα χρόνια γενικά ακολουθώ σταθερά ένα στυλ διατροφής προσαρμοσμένο στις ανάγκες των προπονήσεων μου. Ποτέ δεν είχα κάνει χρήση συμπληρωμάτων όλο τον καιρό αυτό. Πέρσυ το πήρα απόφαση να χρησιμοποιήσω συμπληρώματα πρώτη φορά. Συγκεκριμένα από τον Δεκέμβρη 2012 έως Ιούνιο 2013 (7 μήνες). Χρησιμοποίησα ενδεικτικά: πρωτείνη ορού γαλακτος, κρεατίνη, δεξτρόζη, μαλτοδεξτρινη, αμινοξέα (διακλαδισμένης), tribulus, νιτρικό και λιποδιαλύτη. Δεν αναφέρομαι σε μάρκες ή σε επι μέρους συστατικά προς το παρόν, ωστόσο εάν κάποιος θέλει να αναφέρω για να εχει πιο πλήρη εικόνα, θα το κάνω. Φυσικά η λήψη των παραπάνω δεν έγινε ταυτόχρονα αλλά σταδιακά στο διάστημα αυτό, ανάλογα με το στόχο της κάθε περιόδου, πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες για ημερίσια δόση και σε συνδιασμό με σωστή διατροφή, χωρίς καταχρήσεις (αλκοολ, τσιγάρο, πρόχειρο φαγητό).Από αρχές Ιουλίου έως και τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει τίποτα απολύτως, απλά ακολουθώ την διατροφή μου όπως πάντα.
Τις προηγούμενες μέρες έκανα τις ετήσιες εξετάσεις αίματος, όπως κάθε χρόνο. Όλα ήταν σωστά, με εξαίρεση ελαφρώς ανεβασμένη ουρία 49 mg/dl. Τιμή που δεν ειναι ανησυχητική, είναι όμως ενδεικτική ότι πρέπει να το προσέξω (ωστόσο μου προκαλει εντύπωση δεδομένου ότι λαμβάνω πρωτεινή μόνο από φαγητό σχεδόν δύο μήνες τώρα και πίνω τουλάχιστον 5 λίτρα νερό τη μέρα). Είδα τις εξετάσεις με το γιατρό μου (ενημερώνοντας για τη χρηση των συμπληρωμάτων) και πρότεινε να κάνω ένα υπέρηχο στα νεφρά, έτσι για να είμαστε σίγουροι για την λειτουργία τους (λόγω της ουρίας). Στην εν λόγω εξέταση, ανω και κάτω κοιλίας, εξετάζονται όλα τα όργανα. Τα νεφρά ήταν εντάξει όπως και όλα τα υπόλοπα με εξαίρεση το συκώτι και τον σπλήνα. Συγκεκριμένα στο συκώτη διαγνώστηκε "οριακή διόγκωση'' 16,5 εκ. και ο σπλήνας με ''διόγκωση'' 13,5 εκ.
Είδαμε με το γιατρό τον υπέρηχο και η γνώμη του ήταν ότι ευθύνονται τα συμπληρώματα. Εγώ φυσικά ενημέρωσα ότι έκανα συνετή χρήση και γενικά "καλό'' τρόπο ζωής και οτι δεν κάνω χρόνια χρήση. Η αποψη του ήταν, ότι οι αντοχές των οργάνων διαφέρουν σε κάθε άνθρωπο και αυτή η διόγκωση είναι ενδεικτίκη ότι για εμένα τα περιθώρια είναι στενά και συνέστησε να μην ξαναπάρω κάποιο συμπλήρωμα ποτέ ξανά. Εδώ να προσθέσω ότι όλοι οι αιμοτολογικοί δείκτες που αφορούν στο συκώτι είχαν καλές τιμές. Επίσης, όπως ανέφερα και στο γιατρό, το τελευταίο καιρό έχω πάρει δύο κουτιά (60 χάπια) αντιφλεγμωνόδους φάρμακου εξαιτίας τραυματισμού στη μέση και στο γόνατο καθώς και κρυσταλλική γλουκοζαμίνη γιατι έχω και ένα θέμα το χόνδρο της αριστερής μου επιγονατίδας. Μου είπε ότι μπορεί να συμβάλουν και αυτά.

Γενικά δεν είμαι απο αυτόυς που αμφισβητούν τους γιατρούς, αλλά ψάχνω όσο μπορώ για τεκμηριωμένες γνώμες ή ατομικές αντίστοιχες εμπειρίες.
Ωστόσο είμαι τις άποψης ότι οι γιατροι, το έχουν σαν εύκολη απάντηση ότι φταινε τα συμπληρώματα όταν κάτι δεν μπορούν να το εξηγήσουν.
Σε αυτή τη φάση βρίσκομαι τώρα και έχω γενικά απογοητευτεί, επειδή είδα διαφορα και αποτελέσματα με τα συμπληρώματα πέρσυ, και ήμουν αποφασισμένος να συνεχίσω τον χειμώνα.

Εάν κάποιος πραγματικά έχει άποψη τεκμηριωμένη ή του έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο παρακαλω ας το μοιραστεί εδώ.
Συγνώμη για τα πολλά που έγραψα απλά ήθελα να δόσω οσο δυνατόν πλήρη εικόνα.
Ευχαριστώ.