Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 28-07-13 18:02 #1
    Προεπιλογή Βοήθεια για απώλεια λίπους στην κοιλιά
    Καλησπέρα σας. Είμαι νέο μέλος στο forum και χρειάζομαι βοήθεια όσον αφορά την απώλεια του λίπους στην κοιλιά.

    Καταρχήν να πω προέρχομαι από απώλεια 20 κιλών. Τα χαμηλότερα κιλά μου ήταν 70 κιλά (τώρα είμαι 74) με ύψος 1.85. Ασχολούμαι με muay thai κατά μέσο όρο 3 φορές την εβδομάδα. Όσο και αν έχω προσπαθήσει, χάνω από όλο το σώμα, με αποτέλεσμα να φαίνομαι "σκελετός", πάντα μένει όμως το λίπος γύρω από την κοιλιά. Το καλύτερο που έχω πετύχει είναι να φαίνεται μια υποτυπώδης γράμμωση στο πάνω μέρος της κοιλιάς, το σωσίβιο όμως μένει. Αν ξεφύγω για λίγο από την διατροφή μου, το πρώτο μέρος στο οποίο θα πάρω λίπος είναι η κοιλιά. Αναρωτιέμαι αν κάνω κάτι λάθος αφού θεωρώ ότι και τα 70 κιλά είναι αρκετά χαμηλά για το ύψος μου.

    Πρέπει να αυξήσω τις προπονήσεις μου, ή να βάλω και λίγα βάρη στο πρόγραμμα; Στο muay thai κάνουμε ασκήσεις με το βάρος του σώματος (push ups κλπ.)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-07-13 18:24 #2
    Προεπιλογή
    Το λίπος το χάνουμε πάντα ομοιόμορφα απ΄ όλο το σώμα, τοπικό αδυνάτισμα δεν υπάρχει-είναι μύθος.....
    Ο καλύτερος τρόπος για να αλλάξει κανείς την εικόνα του και να γίνει πιο fit το σώμα του, δεν είναι η αλόγιστη απώλεια κιλών(τα οποία κιλά μπορεί να είναι οτιδήποτε-λίπος,υγρά αλλά και μυς) και να κατεβαίνει η ζυγαριά ολοένα και πιο κάτω παραμένοντας η εικόνα η ίδια, μόνο πιο συρρικνωμένη ΑΛΛΑ να προσπαθήσει να αλλάξει τη σύσταση του σώματός του προς όφελος των μυών, δλδ να πέσει σε λίπος και να ανέβει σε μυς, αυτό δεν προυποθέτει απώλεια κιλών πάντα.....
    Σχετικά με το muay thai δεν γνωρίζω πόσα ευλύγιστος πρέπει να είναι κάποιος και πόσο ελαφρύς αλλά 74κιλά για 1,80 για άντρα μου φαίνονται πολύ λίγα....
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-07-13 09:13 #3
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Ολα τα σωματα που βλεπεις γυρω σου σε πολυ καλη μυικη κατασταση ειναι μεσα απο δουλεια με βαρη.Καλο θα ηταν να ξεκινησεις και καποια βαρη λοιπον ωστε να χαρισεις στρογγυλαδα στους μυς σου και να αλλαξεις την εικονα σου.Το θεμα κοιλια ειναι κατα κυριο λογο θεμα διατροφης.Χρειαζεται συνεπεια και σταθεροτητα σε καποια πραγματα για να πετυχεις ενα καλο αποτελεσμα.Ηδη οπως προανεφεραν εισαι λιγα κιλα για το υψος σου.
    Ξεκινα προπονησεις με βαρη και θα δεις καλες αλλαγες πανω σου!Μην ξεχνας πως οι μυς ειναι εργοστασια καυσης λιπους!Ετσι θα εχεις και μια καλυτερη εικονα αλλα και εναν συμμαχο στον ελεγχο του λιπους που αποθυκευεις.
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση