Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 70
  1. 11-08-13 14:17 #31
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή Αγγλια
    Σε ενα μηνα απο τωρα πεταω για Αγγλια για σπουδες, συγκεκριμενα στην περιοχη Plymouth σε οσους γνωριζουν , λοιπον μπορω να πω πως το google maps με βοηθησε αρκετα και εχω ηδη βρει γυμναστηριο κοντα 1χλμ απο την τοποθεσια που θα ειμαι . Παρολαυτα εχω πολλες ερωτησεις που θελω να καλυψω και ισως πολλοι να ξερετε να μου απαντησετε ετσι να ειμαι αρκετα ετοιμος και προετοιμασμενος Καταρχας για συμπληρωματα βρηκα 1-2 καταστηματα αλλα λογικα θα παραγγελω απο ιντερνετ , δεν εχω ομως ξαναπαραγγειλει απο νετ και ισως αν καποιος γνωριζει καμια σελιδα που ειναι Αγγλικη ωστε να εχω τα ελαχιστα εξοδα στα μεταφορικα ας μου στειλει σε πμ καμια πληροφορια . Αλλη ερωτηση ειναι τι τιμες παιζουν ενα περιμου σε τροφιμα , γιατι ακουσα οτι ειναι αρκετα πιο ακριβα σε λαχανικα και τετοια , και κατι αλλο γιαουρτια ελληνικα υπαρχουν ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-08-13 22:53 #32
    Προεπιλογή
    ξερει καποιος να προτεινει καποιο site ευρεσης εργασιας σε αγγλια ή αυστραλια ή ντουμπαι??? εχω ακουσει για διαφορα πρεκτωρεια που κανουν αυτη τη δουλεια ξερετε καποιο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-08-13 07:45 #33
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    To monster.com είναι από τα πιο γνωστά. Αλλά και στο google αν βάλεις τη δουλειά που θες να κάνεις και το μέρος σου βγάζει πολλά αποτελέσματα.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-08-13 08:03 #34
    Προεπιλογή
    Το καλύτερο στην Αυστραλία είναι το www.seek.com.au
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-08-13 07:13 #35
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο robgr77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλύτερο στην Αυστραλία είναι το www.seek.com.au

    ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες....εχω τελειωσει finance αλλα ασχολουμε με το επαγγελμα του εκτελωνιστη εχωοντας δικο μου γραφειο, αλλα δεν γνωριζω εαν υπαρχει αυτο το επαγγελμα σε αυστραλια ή αγγλια και πως - που κατατασετε...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-08-13 08:57 #36
    Προεπιλογή
    Δυστυχώς δεν έχω ιδέα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-08-13 02:15 #37
    Το avatar του χρήστη sadistic

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Νew zealand/auckland
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gspyropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες....εχω τελειωσει finance αλλα ασχολουμε με το επαγγελμα του εκτελωνιστη εχωοντας δικο μου γραφειο, αλλα δεν γνωριζω εαν υπαρχει αυτο το επαγγελμα σε αυστραλια ή αγγλια και πως - που κατατασετε...
    μπες στην λιστα με τις ειδηκοτητες που θελει η αυστραλια.ειναι κυβερνητικο σαιτ.ισως το βρεις στο σαιτ τις πρεσβειας ...η με λιγο σερτσπριν κανα 3 χρονια ειχα βρει την λιστα αλλα δεν θυμαμαι.....
    αν μπεις και στο trademe.co.nz ειναι νεο ζηλανδεζικο ισως το καλυτερο....στο κατω μερος των αναζητησεων σου βγαζει διαφορα σαιτ με δουλειες στην αυστραλια.για ριξε καμμια ματια...ποτε δεν ξερεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-09-13 13:24 #38
    Προεπιλογή
    Ξεκινάω να κάνω κάποια δικά μου πράγματα τέλος του επόμενου μήνα και αργότερα
    προσανατολίζομαι προς τα μέρη σας.Έχετε γνώση περί ηλεκτρολογικού κλάδου το τι
    συμβαίνει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-09-13 07:07 #39
    Το avatar του χρήστη sadistic

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Νew zealand/auckland
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 8avos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινάω να κάνω κάποια δικά μου πράγματα τέλος του επόμενου μήνα και αργότερα
    προσανατολίζομαι προς τα μέρη σας.Έχετε γνώση περί ηλεκτρολογικού κλάδου το τι
    συμβαίνει;
    φιλε εαν δεις τις εγκαταστασεις ηλεκτρικων εδω θα βαλεις λιγο τα γελια σε σχεση με τα δικα μας χτυσε...γκρεμησε πατενταρε...τα σπιτια ειναι ολα προκατ και οι τεχνιτες εδω ειτε ειναι ηλεκτρολογοι ειτε υδραυλικοι...και γενικα τα τεχνικα επαγγελματα σερβις/παροχη υπηρεσιων ...ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ!!!προσωπικη εμπειρεια δεν εχω αλλα απ αυτα που βλεπω μονο θετικα μπορω να σου πω.στο σαιτ ποιο πανω....μπες και τσεκαρε εαν ζητανε στην ειδικοτητα σου.βεβαια λιγο δυσκολο να στειλεις και να σου απαντησουν...διοτι εδω παιζει ρολο η διαπροσωπικη σχεση.face to face θελουν.να σε τσεκαρουν ...προσεχουν για να εχουν....εδω οι νομοι για τους εργαζομενους ειναι δυνατοι ....καμμια σχεση με ελλαδα.υπαρχει ενα πρωτο 3μηνο δοκιμασιας.....εαν τους κανεις συνεχιζεις!εαν δεν τους κανεις αποχωρεις ευγενικοτατα απο μερους τους.εγω που δουλευω κηποτεχνης ειμαι σαν δημοσιος εδω.
    για τεχνικες δουλειες εδω αξιζει καποιος να προσπαθησει.τα αγγλικα ειναι στα++++++χωρις αυτα..... τουλαχιστον σε επιπεδο να συνενοεισε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-10-13 01:37 #40
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    sadistic πως ειναι το κλιμα στη νεα ζηλανδια?ειναι κοντα στο δικο μας κλιμα η καμια σχεση?αν και δεν εχω τελειωσει ακομα τη σχολη σκεφτομαι για εξωτερικο,γιατι εδω δυστυχως μονο οι βυσματιες εχουν μελλον πλεον....
    aesthetics 100/100
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-10-13 09:28 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sofos Εμφάνιση μηνυμάτων
    sadistic πως ειναι το κλιμα στη νεα ζηλανδια?ειναι κοντα στο δικο μας κλιμα η καμια σχεση?αν και δεν εχω τελειωσει ακομα τη σχολη σκεφτομαι για εξωτερικο,γιατι εδω δυστυχως μονο οι βυσματιες εχουν μελλον πλεον....
    Αυτό συμβαίνει εδώ και δεκαετίες, δεν είναι καινούριο.
    Απλά, μέχρι πριν λίγο καιρό οι μη βυσματίες μπορούσαν να παραμείνουν στη χώρα ως πιτσαδόροι.
    Τώρα ούτε καν αυτό δεν υπάρχει, οπότε το εξωτερικό είναι μονόδρομος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-10-13 13:56 #42
    Προεπιλογή
    -sadistic σ ευχαριστώ για την απάντηση,απλά τα αγγλικά μου δεν είναι σε ιδιαίτερο επίπεδο ωστε να καταλάβω την σελίδα
    γι αυτό ζήτησα την εύκολη λύση να μου απαντήσετε.Χίλια θενκς και το σκέφτομαι σοβαρά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-10-13 08:11 #43
    Το avatar του χρήστη sadistic

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Νew zealand/auckland
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 8avos Εμφάνιση μηνυμάτων
    -sadistic σ ευχαριστώ για την απάντηση,απλά τα αγγλικά μου δεν είναι σε ιδιαίτερο επίπεδο ωστε να καταλάβω την σελίδα
    γι αυτό ζήτησα την εύκολη λύση να μου απαντήσετε.Χίλια θενκς και το σκέφτομαι σοβαρά.
    θανο εαν σκεφτεσε σοβαρα την εργασια εκτος ελλαδας εαν πας σε αγγλοφωνα μερη θα πρεπει να φρεσκαρεις τα αγγλικα σου θες δεν θες.θα σε βοηθησουν δεν ξερεις ποσο.βεβαια δεν χρειαζετε να εχεις τελειωσει προφισιενσι αλλα να μπορεις να συνενοεισαι ειναι απαραιτητο.και ειδικα τις ορολογιες πανω στη δουλεια σου.ουτε εγω ηξερα τελεια αλλα 2 χρονια τωρα καλυτερευσαν δεν ξερεις ποσο.ο κοσμος εδω δεν ειναι σνομπ.υπαρχει υπομονη και σεβασμος προς τους καινουργιους.αυτα τα ρατσιστικα...πολιτικα πεπραγμενα δεν υπαρχουν εδω κατω.ουτε ραστισμος ουτε αγενεια ουτε κανεις ασχολειτε απο που εισαι και τι...πυστευεις.οτι χρειαστει ο οποιοσδηποτε απο δω και το λεω απο την καρδια μου να με ενοχλησει και με π.μ.
    ο καιρος τωρα για το παλικαρι που ρωτησε,ο χειμωνας δεν ειναι βαρυς οπως ελλαδα.αντε να κανει λιγο κρυο κανα 2-3 εβδομαδες.βρεχει ομως περισσοτερο απο την ελλαδα.χειμωνα μπορει να εχει ηλιο και να δουλευεις με τισερτ...χαχαχα.4 εποχες του χρονου σε 1 μερα...απιστευτο. το καλοκαιρι κανει ζεστη αλλα οχι οπως ελλαδα.τα 40αρια εδω δεν υπαρχουν.αντε να παει 26-28 και νομιζεις οτι εχει 35.αυτα τα λιγα και τα ξαναλεμε...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 14-10-13 15:19 #44
    Προεπιλογή
    Τα αγγλικά μου είναι σε επίπεδο τουρίστα!Μπορώ να επικοινωνήσω,αλλά όχι να αναπτύξω συζητήσεις και όχι
    ορολογίες στα εγασιακά.Επειδή το σκέφτομαι εξαιρετικά σοβαρά,ίσως να είναι και -ανώριμο- αλλά βασίζομαι
    σ αυτά που γράφετε εσείς,οι της άλλης ηπείρου.Δεν είναι ακόμη η ώρα μου,γιατί σειρά έχουν άλλα για
    μένα,όταν όμως χρειαστώ θα σε ενοχλήσω για να "κατέβω κατά κει"
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-10-13 16:50 #45
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά είμαι της άποψης όπου γης και πατρίς.

    Είναι πολύ ωραία εμπειρία να ζήσεις στο εξωτερικό και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Έχω ζήσει 4 χρόνια Αγγλία και περίπου 2 μήνες το χρόνο είμαι στο εξωτερικό. Οι εμπειρίες που αποκομίζεις και το γέμισμα του μυαλού με καινούργια πράγματα και ιδέες δεν μπορούν να συγκριθούν με κάτι άλλο.

    Φυσικά δεν λέω να φύγει κάποιος και ότι γίνει, αλλά αν υπάρχει κάποια υποδομή για εύρεση εργασίας να το τολμήσει και να μην στηρίζεται σε στερεότυπα του τύπου "Η Ελλάδα, η πιο όμορφη χώρα" κτλ. Παπάτζες, για να δουλευόμαστε μεταξύ μας. Η ποιότητα της καθημερινότητας μετράει τελικά και αυτή στην Ελλάδα είναι υπό του μηδενός.
    Και εγώ παιδιά, έχω μείνει πολλούς μήνες σε αρκετές χώρες, τα τελευταία χρόνια και πραγματικά νιώθω ότι σε κάθε χώρα που πηγαίνω, νιώθω ότι είμαι σαν το σπίτι μου.
    Ούτε προβλήματα με σωβινιστές στη Γαλλία και Γερμανία όπως μας λέγανε "οι κοσμογυρισμένοι φίλοι και γνωστοί" ότι δεν ξέρουνε και δεν θα σου μιλήσουνε Αγγλικά. Παπαριές! Μέχρι και η γιαγιά στον υπόγειο ΣΚΙΣΤΗΚΕ να με βοηθήσει να μη χάσω το αεροπλάνο μου, χωρις να μιλάει ΓΡΙ Αγγλικά με ότι Γαλλικά θυμόμουν από το γυμνάσιο!!!
    Στην Φινλανδία, ζήτησα από ενα περαστικό τσιγάρο, και προσφέρθηκε να δώσει σε όλη τη παρέα μου και μας έδειξε ένα γαμάτο και ψαγμένο μπαρ.
    Μην πιστεύετε τίποτα απολύτως αν δεν τα ζήσετε μόνοι σας.
    Απλά πλησιάστε και αντιμετωπίστε τις καταστάσεις με χαμόγελο!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία