Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 70
  1. 26-07-13 09:30 #1
    Το avatar του χρήστη sadistic

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Νew zealand/auckland
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή H ζωη εκτος Ελλαδος.
    Η αφορμη αυτου του ποστ ειναι το ενδιαφερον πολλων παιδιων για πληροφοριες που αφορουν την μετοικιση/μεταναστευση η ακομα και την ζωη σε αλλα κρατη.Η απλα κουβεντουλα για οτιδηποτε πανω σε αυτο το θεμα.και για να κρατηθει καθαρο το πολυ καλο ποστ που ανοιξε το παλικαρι για την Αυστραλια.αν θεωρουν οι μοντ οτι δεν αρμοζει το ποστ αυτο στο φορουμ μας καντε την κινηση...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-07-13 09:08 #2
    Προεπιλογή Απ: H ζωη εκτος Ελλαδος.
    Εγώ περιμένω τον χειμώνα να μου στείλει ένας φίλος του αδερφού μου που πήγε Καναδά Πρόσκληση για δουλειά να φύγουμε και εγώ και ο αδερφός μου, μακάρι να μας κάτσει και να φύγουμε γιατί δεν παλεύεται άλλο, παρόλο που είχα πει και σε παγκάκι να κοιμηθώ δεν φεύγω από την Ελλάδα, αλλά η καταστάσεις άλλαξαν πολύ και δυστυχώς προς το χειρότερο
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-07-13 10:48 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Προσωπικά είμαι της άποψης όπου γης και πατρίς.

    Είναι πολύ ωραία εμπειρία να ζήσεις στο εξωτερικό και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Έχω ζήσει 4 χρόνια Αγγλία και περίπου 2 μήνες το χρόνο είμαι στο εξωτερικό. Οι εμπειρίες που αποκομίζεις και το γέμισμα του μυαλού με καινούργια πράγματα και ιδέες δεν μπορούν να συγκριθούν με κάτι άλλο.

    Φυσικά δεν λέω να φύγει κάποιος και ότι γίνει, αλλά αν υπάρχει κάποια υποδομή για εύρεση εργασίας να το τολμήσει και να μην στηρίζεται σε στερεότυπα του τύπου "Η Ελλάδα, η πιο όμορφη χώρα" κτλ. Παπάτζες, για να δουλευόμαστε μεταξύ μας. Η ποιότητα της καθημερινότητας μετράει τελικά και αυτή στην Ελλάδα είναι υπό του μηδενός.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-07-13 10:58 #4
    Προεπιλογή Απ: H ζωη εκτος Ελλαδος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ποιότητα της καθημερινότητας μετράει τελικά και αυτή στην Ελλάδα είναι υπό του μηδενός.
    +1
    Άλλωστε μια ζωή την έχουμε αν δεν δούμε και άλλα πράγματα δεν γεμίσουμε εμπειρίες τι να το κάνεις, βέβαια κάθε αρχή και δύσκολη και πόσο μάλλον σε μια ξένη χώρα που μαθαίνεις αλλιώς πρέπει να συνηθίσεις αυτήν την ζωή, αλλά όπως είπε και ο mike "Η ποιότητα της καθημερινότητας μετράει τελικά και αυτή στην Ελλάδα είναι υπό του μηδενός." και έχει απόλυτο δίκιο οπότε αν εμφανιστεί η ευκαιρία κάποιος να φύγει να το κάνει
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-07-13 12:20 #5
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά είμαι της άποψης όπου γης και πατρίς.

    Είναι πολύ ωραία εμπειρία να ζήσεις στο εξωτερικό και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Έχω ζήσει 4 χρόνια Αγγλία και περίπου 2 μήνες το χρόνο είμαι στο εξωτερικό. Οι εμπειρίες που αποκομίζεις και το γέμισμα του μυαλού με καινούργια πράγματα και ιδέες δεν μπορούν να συγκριθούν με κάτι άλλο.

    Φυσικά δεν λέω να φύγει κάποιος και ότι γίνει, αλλά αν υπάρχει κάποια υποδομή για εύρεση εργασίας να το τολμήσει και να μην στηρίζεται σε στερεότυπα του τύπου "Η Ελλάδα, η πιο όμορφη χώρα" κτλ. Παπάτζες, για να δουλευόμαστε μεταξύ μας. Η ποιότητα της καθημερινότητας μετράει τελικά και αυτή στην Ελλάδα είναι υπό του μηδενός.
    +1 Θα μπορούσα να το είχα γράψει εγω αυτό το πόστ χωρίς να αλλάξω ούτε τελεία.
    " Be strong, think positive. You never know who you are inspiring!"
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-07-13 12:53 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά είμαι της άποψης όπου γης και πατρίς.

    Είναι πολύ ωραία εμπειρία να ζήσεις στο εξωτερικό και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Έχω ζήσει 4 χρόνια Αγγλία και περίπου 2 μήνες το χρόνο είμαι στο εξωτερικό. Οι εμπειρίες που αποκομίζεις και το γέμισμα του μυαλού με καινούργια πράγματα και ιδέες δεν μπορούν να συγκριθούν με κάτι άλλο.
    ^Αυτο ακριβώς.

    Πόσο πολυ μετανιώνω που δεν πήγα Εράσμους και το ακύρωσα δεν περιγράφεται. Όποιος έχει την ευκαιρία να το κάνει είτε μέσω πανεπιστημιακών προγραμμάτων, μέσω δουλειά ή ο,τι άλλο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-07-13 15:33 #7
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Παίδες, πριν αρχίσετε να λέτε για παπάτζες (που με προσωπική εμπειρία θα έπρεπε να συμφωνήσω), να σας πω απλά, είναι πολλοί Έλληνες που... απλά ΔΕΝ μπορούν! Δεν μπορούν μακριά από Ελλάδα, δεν μπορούν τη διαφορετικότητα κλίματος, νοοτροπίας, ζωής κ.τ.λ. και μελαγχολούν. Κάποιοι μπορούμε και μας αρέσει, άλλοι όχι!

    Εγώ είμαι Φινλανδία, η αδερφή μου Αυστραλία. Εγώ γουστάρω εδώ (απλά γιατί είμαι ανοιχτός σε νέες κουλτούρες και διαφορετικότητα), η αδερφή μου ανυπομονεί τη στιγμή να επιστρέψει, παρά το χάλι που είχε στην Ελλάδα! Αν δεν είχε τον αρραβωνιαστικό της να τη κρατάει, είχε ήδη φύγει. Και να πεις δεν έχει λεφτά εκεί; Βγάζει πολύ καλά, αλλά δε μπορεί. Τι να κάνουμε; Οπότε καλύτερα πριν μιλήσουμε για παπάτζες, ας κατανοήσουμε τη διαφορετικότητα του κάθε ανθρώπου.

    Είναι διαφορετικά να πας εξωτερικό για εμπειρία και τις διακοπούλες σου και άλλο μόνιμα!
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-07-13 15:38 #8

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Φίλος μου πριν λίγο καιρό πήγε Αγγλία. Με σκοπό να πάρει δουλειά και να μείνει εκεί. Είχε γνωστό που του είχε έτοιμη δουλειά. Ε μετά από ένα μήνα επέστρεψε. Δεν είναι και τόσο εύκολο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-07-13 23:51 #9
    Προεπιλογή
    Γι αυτό είπα κι εγώ στι άλλο ποστ ότι δε φτάνει ο λόγος να είναι μόνο οικονομικός. Πρέπει να γουστάρεις κιόλας να αλλάξεις χώρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 30-07-13 07:53 #10
    Προεπιλογή Απ: H ζωη εκτος Ελλαδος.
    Εγώ προσωπικά, αν δω ότι τα πράγματα πάνε στο χειρότερο θα φύγω χαλαρά έξω. Οι μόνοι που μπορούν να επιβιώσουν στην σημερινή Ελλάδα, είναι αυτοί που παίρνουν καθαρό μισθό τουλ. 1000€(εργένης). Βάλε νοίκια λογαριασμούς κλπ. δε σου μένει τίποτα στην τσέπη. Αυτοί που παίρνουν πολλά πάνω από αυτά που ανέφερα, απλά δεν έχουν λόγω να φύγουν.

    Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
    I followed her, beautiful as black sky
    but nothing i found.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 30-07-13 12:21 #11
    Το avatar του χρήστη sadistic

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Νew zealand/auckland
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    παιδια!η ελλαδα θα ειναι για μας η ομορφοτερη χωρα του κοσμου.εκτος απο τις ομορφιες τις ειναι το μερος που γεννηθηκαμε /ζησαμε.ο ελληνας εχει παντα στο μυαλο του να γυρισει......πισω μετα απο καποια χρονια οπου και ναναι.το να φυγει καποιος πρεπει ναναι συνηδητοποιημενος διοτι η ξενιτια ειναι καπως βαρια στο στομαχι.αφηνεις πισω οικογενεια φιλους ολη σου την ζωη.αυτο εχει ψυχολογικο κοστος και αν εισαι απο τους τυπους που λιγαν ευκολα τοχασες το παιχνιδι...
    απο την αλλη εαν πας σε μερος που σου προσφερει αυτο που προσδοκας εχει καλως,και αν εχεις και κανα φιλαρακι απο την πατριδα θα καταλαγιασει το θεμα ...ξενιτια.το πρωτο 7μηνο εδω περασε πολυ γρηγορα.μετα αρχισα και σκεφτομουν την ελλαδα.....
    μηπως εκανα λαθος ...μηπως εφυγα γρηγορα και δεν εδωσα τον χρονο να κανω κατι καλυτερο πισω.μηπως ...μηπως ...μηπως.ετσι περασε ο καιρος και εφτασα τον 1,5 χρονο.αποφασισα να παω πηγα για 2 μηνες στην ελλαδα απριλιο μαιο για διακοπες και να τσεκαρω κινηση.2 μηνες ηταν πολλοι.....
    φρικαρα τοσο πολυ...ολα ηταν αλλαγμενα.δουλειες ο κοσμος ολα....μα ολα.πηρα το αεροπλανο και εφυγα τρεχωντας παιδια.
    το συμπερασμα?????καταλαβα σε ποσο καλο μερος ηρθα,ποσο σωστη κινηση εκανα για ολη την οικογενεια και /.......ποσο χρονο σπαταλησα κοιταζοντας πισω ενω θα μπορουσα να κανω πολλα σε αυτο το διαστημα.τελικα πλεον ειμαι ηρεμος και περναω μια χαρα εδω.
    γι αυτο οσοι παρετε αποφαση να την κανετε ....φυγετε και μην κανετε το δικο μου λαθος...μην κοιταξετε πισω παρα ποιταξτε να περασετε καλα και να κανετε το καλυτερο για σας...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-08-13 02:03 #12
    Το avatar του χρήστη sadistic

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Νew zealand/auckland
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Μου ηρθε επιστροφη απο την εταιρεια ηλεκτρικου 300$[δωρακι πρωτο!].το ρευμα ερχετε καθε μηνα απο 90-160 αναλογα την χρηση του.το ενοικειο και ο μισθος εδω ειναι εβδομαδιαιος.
    πριν κανα 3αρι βδομαδες πηρα και την επιστροφη φορου αλλα 600$.
    not to bad.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-08-13 15:17 #13
    Προεπιλογή
    Ωραιος ο Πανος!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-08-13 15:52 #14
    Το avatar του χρήστη panakos

    Εγγραφή
    06-04-2011
    Περ.
    karditsa
    Μηνύματα
    4.006
    Προεπιλογή
    και εγω σαν πρωτη σκεψη εχω την αμερικη η καναδα για μεταπτυχιακο πανω στην ασφαλεια ηλεκτρονικων συστηματων με σκοπο και την μονιμη δουλεια αν προκυψει...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-08-13 19:40 #15
    Το avatar του χρήστη panakos

    Εγγραφή
    06-04-2011
    Περ.
    karditsa
    Μηνύματα
    4.006
    Προεπιλογή
    παιδια μολις μου τηλεφωνησε ενα φιλαρακι και μου ειπε να βρει δουλιτσα εξω...οτι δουλεια να ειναι οπου να ειναι...δεν εχει οικογενεια και πηγαινει παντου...που μπορει να κοιταξει ή ν ψαξει μπας και βρει κατι??
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία