Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 60
  1. 24-07-13 11:12 #1
    Προεπιλογή Η ζωή στην Αυστραλία
    Χαιρετώ την παρέα,

    Μετά απο παρότρυνση του goldenera είπα να γράψω τις εμπειρίες μου από μια τόσο μεγάλη αλλαγή. Τον Ιανουάριο μετακομίσαμε από Αθήνα στο Σύδνεϋ. Τεράστια αλλαγή από καθε άποψη. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξερω από που να ξεκινήσω. Από τη διαδικασία πώλησης τουσπιτιου εν μέσω κρίσης; Από την διαδικασια για τιε βίζες της γυναίκας και των παιδιών; Εγω έχω την υπηκοότητα οπότε για μένα ηταν εοιμο το χαλί. Τέλος πάντων για να μη μακρυγορω, ξεκινάω με το οικονομικό θέμα που καίει οποιονδήποτε σκέφτεται να κανει μια τέτοια κίνηση.
    Τα ενοίκια εδώ ειναι φωτιά. Αλλά μόνο όταν τα συγκρίνει κανείς με Ελλαδα. Ενα διαμερισμα στα 100 τμ κοντα στο κέντρο μπορεινα έχει 2500 δολλάρια το μήνα. Όσο βγαίνεις προς τα εξω δεν πεφτουν τα ενοίκια, αλλά ανεβαινει η ποιότητα. Εμείς είμαστε σε προάστιο περιπου 30χιλιόμετρα από το κέντρο και εχουμε ολοκαίνουργια μεζονετα 200τμ με κήπο και κοινη πισίνα. Οι ενοικιαστές δεν πληρωνουν νερό, κοινόχρηστα, δημοτικα τέλη. Ο χειμώνας είναι πολύ light και τα σπίτια δεν εχουν θέρμανση. Μεγ:αλο πλεονέκτημα. Η βενζινη συνηθως βρίσκεται στα 85 - 90 λεπτά του ευρώ. Πριν ανέβει το λενε στο ράδιο καιστην τηλεόραση. Από την άλλη τα σουπερμάρκετ θελουν προσοχή. Φρουτα και λαχανικα μόνο απο λαϊκή που ειναι ανοιχτές μονο το σου κου. Στο σουπερμάρκετ τα μηλα έχουν 5 - 7 δολλάρια ενώ στη λαϊκή 1 - 2. Διόδια δεν εχω περασει πότε. Εχω βάλει αποφυγή στο gps γιατι μια διαδρομη μπορεί να σου βγει 15 - 20 δολλάρια one way. Τα ηλεκτρονικά ειναι πιο φθηνά γιατί φτιάχνονται εδω κοντά.
    Οι μισθοί τώρα είναι εξωπραγματικοι!!! Εμεις μόνο με ένα μισθο βγάζουμε το μήνα. Η γυναίκα μου παίρνει οικογενιακο επιδομα 800 $ επειδή καθεται σπίτι και μεγαλώνει τα παιδιά. Συνεχίζω 2ο ποστ σύντομα... Αν έχετε απορίες ευχαρίστως να απαντήσω
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-07-13 15:41 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.625
    Προεπιλογή
    Κατ΄αρχήν καλή διαμονή και καλή τύχη στην νέα σου ζωή !
    Ωραίο θέμα ανοιξες + φλέγων ,πιστεύω πως αγγίζει πολλούς που το σκέφτονται..
    2 ερωτησεις από μενα :
    Κατ΄αρχήν αν δεν εχει καποιος από τους 2 υπηκοότητα, πόσο εύκολο είναι να μπει στην χώρα;
    Ισχύει ότι πρέπει να παρει πρόσκληση από την Αυστραλιανή κυβέρνηση για συγκεκριμένες θέσεις εργασίας;
    Επίσης: Χωρίς να θίξεις προσωπικά οικονομικά δεδομένα, δώσε μας ένα δείγμα των μισθών,περα του κόστους ζωής.
    Ποσα παίρνει ενας δημόσιος υπάλληλος, ενας μέσος ιδιωτικός υπάλληλος, ενας επιστημονας, ενας καθηγητής , ενας πληροφορικάριος, για να καταλαβουμε περίπου πως κινούνται οι μάζες.(Δεν μιλάω επιτηδες για ελευθερους επαγγελματίες γιατί μετά όλα ειναι σχετικα)
    Επίσης πόσο έφικτό είναι να φυγουν 2 Ελληνες να αναζητησουν εργασία και οι 2;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-07-13 16:29 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ Polyneikos.

    Κατ΄αρχήν αν δεν εχει καποιος από τους 2 υπηκοότητα, πόσο εύκολο είναι να μπει στην χώρα;
    Ισχύει ότι πρέπει να παρει πρόσκληση από την Αυστραλιανή κυβέρνηση για συγκεκριμένες θέσεις εργασίας;


    Νομίζω είναι αρκετά δύσκολο. Μπορεί κάποιος να μπει στη χώρα με τουριστική βίζα (παραμονή 3 μήνες) και να ψάξει για δουλειά.
    Αν βρει δουλειά είναι πολύ συχνό η εταιρία να του κάνει "sponsorship" και έτσι να παραμείνει στη χώρα. Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να μείνει στη χώρα και το 2ο άτομο (σύζυγος ή απλά να υπάρχει σχέση μεταξύ των 2 ατόμων). Έτσι παίρνεις όμως μεγάλο ρίσκο. Άσε που πρέπει να υπάρχει εισιτήριο επιστροφής πριν μπεις στη χώρα. Μπλέξιμο. Αυτό μπορεί να το κάνει κάποιος μόνο αν έχει εδώ γνωστό κτλ κτλ... Για την πρόσκληση από την Αυστραλιανή κυβέρνηση για συγκεκριμένες θέσεις υπάρχει διάθεση για βίζα. Αυτή είναι καλή περίπτωση.

    Ποσα παίρνει ενας δημόσιος υπάλληλος, ενας μέσος ιδιωτικός υπάλληλος, ενας επιστημονας, ενας καθηγητής , ενας πληροφορικάριος, για να καταλαβουμε περίπου πως κινούνται οι μάζες.(Δεν μιλάω επιτηδες για ελευθερους επαγγελματίες γιατί μετά όλα ειναι σχετικα)
    Επίσης πόσο έφικτό είναι να φυγουν 2 Ελληνες να αναζητησουν εργασία και οι 2;


    Ας ξεκινήσω με τους πληροφορικάριους... Οι δουλειές παίζουν (για κάποιον που έχει 5 - 10 χρόνια εμπειρία) στα 7, 8 ίσως και 9000$ μεικτά (τεχνικός ή προγραμματιστής, όχι διευθυντική θέση). Για να βρει κανείς τα καθαρά μπαίνει στο http://www.paycalculator.com.au/ και του τα βγάζει ακριβώς!!!!!! Απίστευτο. Ένας καθηγητής με κάποια χρόνια εμπειρίας παίζει στα 80000$ το χρόνο μεικτά. Ο βασικός αν δεν κάνω λάθος είναι στα 2300$ το μήνα. Βασικό δεν ξέρω κανέναν να παίρνει. Ούτε κοντά. Ένας γιατρός (αναισθησιολόγος π.χ.) κοιτάει τα 250000$ με 300000$ το χρόνο!!!!! Γενικά δεν κλαίγεται κανείς. Κάποιοι που ήρθαν εδώ σαν κι εμάς δυσκολεύονται αλλά κάθε αρχή και δύσκολη. Αυτό το ξέραμε κι εμείς. Αυτό που ξέρω είναι ότι όποια δουλειά και αν κάνεις πρέπει να την γνωρίζεις ΠΑΡΑ πολύ καλά. Για κάποιες δουλειές μου κάναν γραπτά τεστ, 3 ώρες τεχνικές ερωτήσεις και δε συμμαζεύεται. Θέλουν ότι καλύτερο υπάρχει, και υπάρχει πολύς κόσμος που ψάχνει δουλειά ή θέλει να αλλάξει εταιρία. Δύσκολο όμως να μη βρεις τίποτα. Κάποια στιγμή θα κάτσει να ζητάνε κάποιον στα μέτρα σου. Πολλές εταιρίες, πολλές δουλείες. Φαντάσου ότι εμείς ήρθαμε με σκοπό να έχουμε ένα μόνο μισθό για τα πρώτα χρόνια, μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά. Πράγμα που ούτε κατά φαντασία να το κάνεις στην Ελλάδα. Συνεχίζω σύντομα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-07-13 16:31 #4
    Προεπιλογή
    Πολυ ωραιο θεμα.
    Γενικα η ζωη για σενα και την οιγογενεια σου ειναι ευκολη στην Αυστραλια;
    Ευκολοτερη απο τη ζωη στην Ελλαδα;
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-07-13 16:43 #5
    Προεπιλογή
    Γεια σου Robgr77, σας ευχομαι κι εγω ομαλη ενταξη και ο,τι καλυτερο στη "νεα σας ζωη"! Οντως ενδιαφερων το θεμα που ανοιξες, μιας και η Αυστραλια μαζι με τη Γερμανια ειναι οι κλασικες χωρες μεταναστευσης των Ελληνων και δυστυχως εγινε παλι πολυ επικαιρο το θεμα της μεταναστευσης. Εμενα προσωπικα -ειχα παει παλια στο Adelaide- μου ειχε αρεσει πολυ η Αυστραλια, και αν επρεπε να ξαναδιαλεξω μεταξυ Αυστραλιας και Γερμανιας θα διαλεγα σιγουρα την Αυστραλια. Το μονο προβλημα ειναι οτι λογω αποστασεως ειναι δυσκολο να επισκεφτεσαι συχνα την Ελλαδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-07-13 17:53 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    το πρόβλημα είναι ότι βρίσκετε στην άλλη άκρη του κόσμου , εγω έχω φίλο και συνεταίρο στην Μελβούρνη καμια 30 χρόνια , αλλα έχει βάλει σκοπό της ζωής του να φύγει απο κεί παρ όλο που περνάει καλα , ζει σε ενα φανταστικό κτήριο στο κέντρο σχεδόν της Μελβούρνης , δίπλα σε πάρκο απο ότι με είχε πεί και η φόρμουλα όταν γίνετε περνάει κάτω απο το σπίτι του .

    αλλα είναι της άποψης ότι στην Ελλάδα η ζωή αν δημιουργήσεις προυποθέσεις μπορεί να είναι καλύτερη , πλάκα έχει καμια φορα με λέει ρε Ηλία στην Ελλάδα τα ψάρια τα τρώμε με ουζάκι εδω μας τρώνε οι καρχαρίες όλο σε πισίνες κάνω μπάνιο και τα πιο παράξενα και επικίνδυνα ζώα και ερπετα υπάρχουν εδω , απλα είναι καλύτερο το βιοτικό επίπεδο γι αυτο ήρθαμε για σπουδές και μείναμε για χρόνια

    αλλα τελευταία απο ότι με λέει η κρίση άρχησε να αγγίζει και αυτη την χώρα καμία σχέση με την Ελλάδα αλλα υπάρχει και κεί μια πτωτική τάση , απλα έχουν καλύτερες υποδομές και αντιμετωπίζουν πιο καλα και ουσιαστικα τα πράγματα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-07-13 23:20 #7
    Προεπιλογή
    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Φαίνεται ότι αν καταφέρεις να αποκτήσεις εργασία στη χώρα αυτή και με τη βοήθεια των κοινωνικών παροχών που προσφέρονται από το κράτος, μπορείς να έχεις μια αξιοπρεπή διαβίωση. Λυπάμαι που το λέω αλλά πολλοί Έλληνες σκέφτονται τη μετανάστευση, τόσο οι νέοι οι οποίοι ονειρεύονται ένα καλύτερο αύριο, όσο και οι οικογενειάρχες που ονειρεύονται ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά τους.

    robgr77 αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, ποιά σκέψη ήταν η καθοριστική ώστε να τολμήσετε ένα τόσο σημαντικό βήμα?

    Ευχαριστώ.
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-07-13 23:50 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χριστοφορος123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ ωραιο θεμα.
    Γενικα η ζωη για σενα και την οιγογενεια σου ειναι ευκολη στην Αυστραλια;
    Ευκολοτερη απο τη ζωη στην Ελλαδα;
    Αυτό είναι δύσκολο να το πεις. Στην Ελλάδα είχαμε βοήθεια, εδω είμαστε μόνοι, εκεί όμως δουλεύαμε και οι 2 εδώ δουλεύω μόνο εγώ. Η δουλειά μου με εξαντλεί περισσότερο, αλλά απ΄ την άλλη αξίζει και με το παραπάνω... Δεν είναι άσπρο - μαύρο. Τα παιδιά όμως εδώ περνάνε καλύτερα. Πάρκα και βόλτες ακόμα και το "καταχείμωνο". Είναι συνέχεια έξω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-07-13 23:53 #9
    Unhappy
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mens sana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Robgr77, σας ευχομαι κι εγω ομαλη ενταξη και ο,τι καλυτερο στη "νεα σας ζωη"! Οντως ενδιαφερων το θεμα που ανοιξες, μιας και η Αυστραλια μαζι με τη Γερμανια ειναι οι κλασικες χωρες μεταναστευσης των Ελληνων και δυστυχως εγινε παλι πολυ επικαιρο το θεμα της μεταναστευσης. Εμενα προσωπικα -ειχα παει παλια στο Adelaide- μου ειχε αρεσει πολυ η Αυστραλια, και αν επρεπε να ξαναδιαλεξω μεταξυ Αυστραλιας και Γερμανιας θα διαλεγα σιγουρα την Αυστραλια. Το μονο προβλημα ειναι οτι λογω αποστασεως ειναι δυσκολο να επισκεφτεσαι συχνα την Ελλαδα.
    Ευχαριστώ. Ναι, τα εισιτήρια είναι πανάκριβα. Ελπίζω να μπορούμε να ερχόμαστε κάθε 2 καλοκαίρια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-07-13 00:05 #10
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    ενας λατζερης ποσα παιρνει εκει φιλε μου?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-07-13 00:22 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενας λατζερης ποσα παιρνει εκει φιλε μου?
    Xaxaxaxa που να ξέρω ρε vaggan? Θα ρωτήσω όμως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-07-13 00:28 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    με μια καλη Ελλάδα δεν συγκρίνετε πιστεύω καμία χώρα του κόσμου , αλλα όπως μας καταντήσαν όταν φεύγει κάποιος μόνο θετικα βλέπει σε μια χωρα όπως η αυστραλία τα αρνητικα και να υπάρχουν που παντού θα υπάρχουν δεν τα βλέπει , γιατι έχει το βασικότερο δουλεια και ψωμί , γιατι εκεί δεν πάει κανείς για τουρισμό η για γούστα και καλη ζωή , αλλα να επιβιώσει αξιοπρεπώς ,με την οικογένειά του

    γιατι όποιος έχει στην Ελλάδα μια καλη δουλεια η μια υγιή επιχείρηση δεν το κουνάει εύκολα , αλλα δυστυχώς εδω πλέον το μέλλον των παιδιών αλλα και των μεγάλων είναι δυσοίωνο , σπουδάζουν αγωνίζονται και δεν ξέρουν αν αυτο θα εξαργυρωθεί , οπότε η ξενητιά είναι μονόδρομος
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 25-07-13 00:32 #13
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο robgr77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xaxaxaxa που να ξέρω ρε vaggan? Θα ρωτήσω όμως.
    ναι μαθε αν μπορεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-07-13 00:42 #14
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Εμενα δε μου ακουγονται τοσο φοβερα τα πραγματα. 9000 δολλαρια μικτα δηλαδη καθαρα 6500 ενας ειδικευμενος πληροφορικαριος με 10 χρονια προυπηρεσιας και το ενοικιο στα 100 τ.μ 2500. Στην Ελλαδα η αντιχτοιχια ειναι 800-1000 ευρω καθαρα με 2-3 χρονια προυπηρεσιας και ενοικιο 200-300 ευρω για 50-60τμ. Ουσιαστικα το ιδιο πραγμα ειναι. Σουπερ μαρκετ, τροφιμα και τετοια σιγουρα θα ειναι ακριβοτερα, το θυμαμαι και απο αλλες χωρες εξωτερικου. Απ την αλλη καποιος που δεν εχει καμια ειδικοτητα ο μεσος μισθος ειναι 2300 καθαρα δηλαδη τριχες με βαση τα ενοικια, εδω ειναι 586 ευρω ο κατωτατος τουλαχιστον φθανει για ενα αξιοπρεπες σπιτι.
    Απο την αλλη το καλο εκει ειναι οτι δε θα εχεις εννοιες αν θα χασεις τη δουλεια σου, αν θα σου κοψουνε τον μισθο μελλοντικα, αν θα σου φορολογησουν τα παντα και λοιπα, απο τη στιγμη που κανονισεις το θεμα της δουλειας τελειωσε ενω εδω οσο καλα και να τα κανεις μπορει να σου ερθει απο εκει που δεν το περιμενεις.

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-07-13 00:44 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πρόβλημα είναι ότι βρίσκετε στην άλλη άκρη του κόσμου , εγω έχω φίλο και συνεταίρο στην Μελβούρνη καμια 30 χρόνια , αλλα έχει βάλει σκοπό της ζωής του να φύγει απο κεί παρ όλο που περνάει καλα , ζει σε ενα φανταστικό κτήριο στο κέντρο σχεδόν της Μελβούρνης , δίπλα σε πάρκο απο ότι με είχε πεί και η φόρμουλα όταν γίνετε περνάει κάτω απο το σπίτι του .

    αλλα είναι της άποψης ότι στην Ελλάδα η ζωή αν δημιουργήσεις προυποθέσεις μπορεί να είναι καλύτερη , πλάκα έχει καμια φορα με λέει ρε Ηλία στην Ελλάδα τα ψάρια τα τρώμε με ουζάκι εδω μας τρώνε οι καρχαρίες όλο σε πισίνες κάνω μπάνιο και τα πιο παράξενα και επικίνδυνα ζώα και ερπετα υπάρχουν εδω , απλα είναι καλύτερο το βιοτικό επίπεδο γι αυτο ήρθαμε για σπουδές και μείναμε για χρόνια

    αλλα τελευταία απο ότι με λέει η κρίση άρχησε να αγγίζει και αυτη την χώρα καμία σχέση με την Ελλάδα αλλα υπάρχει και κεί μια πτωτική τάση , απλα έχουν καλύτερες υποδομές και αντιμετωπίζουν πιο καλα και ουσιαστικα τα πράγματα
    Αυτό που η Ελλάδα έχει προϋποθέσεις το λέει και ενας γείτονας μου Έλληνας αλλά γεννημένος εδώ. Λες και αυτοί που ειναι στην Ελλάδα δεν ξέρουν να αρπαζουν ευκαιρίες. Αυτός λέει οτι η κρίση χτύπησε εδώ; Το εχω ακουσει και από άλλους αυτό αλλά προσωπικά δεν το βλέπω. Βέβαια δεν ξερω πώς ηταν τα πράγματα εδω και κάποια χρόνια άρα δε μπορώ να συγκρίνω. Οι περισσότεροι Έλληνες που δεν έχουν ζήσει στην Ελλάδα αυτό έχουν σκοπό να έρθουν εκει. Θα συμφωνήσω όμως με τις παραλίες. Πήγαμε μια μερα παραλία και εκεί που κολυμπουσαμε γεμισε ο τόπος μεδουσες (εγώ Τσούχτρες τις ξέρω). Καλά που δεν ηταν δηλητηριώδες να στειλουν καμποσους στο νοσοκομείο. Χαχαχα. Ασε που κοιτούσαμε γυρω μας για καρχαρίες συνεχώς. Συμφωνω με το φίλο σου και επαυξάνω σε αυτό. Για τα επικίνδυνα ζώα μπορώ να πω οτι το δέχομαι. Τσίμπησε μια αράχνη τη μικρή μας κόρη και χασαμε καμια δεκαριά χρόνια ζωής μεχρι να σιγουρευτούμε οτι δεν ηταν δηλητηριώδες. Άστα.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία