Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 23-07-13 21:06 #1
    Προεπιλογή Αποριες για μειωση λιπους
    Ειμαι 18 χρονων 63 κιλα,υψος 1,77 με 66%μυικο και 17% λιπος
    Θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις
    εχω προγραμματισει να επιστεφτω εναν διατροφολογο στις επομενες μερες οπου θα ακολουθησω αυστηρα το προγραμμα που θα μου δωσει.
    1)Ενδιαφερομαι να φτασω το ποσοστο λιπους στο 10-12 % και σκεφτομαι σε συνδυασμο με την διατροφη να αρχισω crossfit πιστευω ειναι απο τις καλυτερες λιποδιαλυτικες δραστηριοτητες(τι λετε?αν υπαρχει κανενας που να κανει ας μου πει την γνωμη του)
    2)Ειναι εφικτο να μειωσω το ποσοστο λιπους αλλα να διατηρησω το σωματικο μου βαρος και την μυικη μου μαζα(αν γινεται και να την αυξησω)?
    3)Εχω βαλει ενα στοχο να παω 75 κιλα με 10-12 % λιπος.
    τι αξιζει περισσοτερο να παρω τον ογκο πρωτα και μετα να μειωσω το λιπος(αν αυτο γινεται) η να μειωσω πρωτα το λιπος και μετα να αυξησω το βαρος?
    ποσο <<καιρο>> περιπου θα μου παρει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-07-13 05:01 #2
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα φίλε μου. Καταρχήν, θα ήθελα να μάθω, σε τι μηχάνημα έκανες τις μετρήσεις σου!
    Κατά δεύτερον, είσαι τόσα λίγα, που αν χάσεις και άλλα, πήγαινε δούλεψε σαν σκιάχτρο! (δεν το λέω να σε προσβάλλω, σαν έκφραση να καταλάβεις δεν έχει λογική)
    Ναι μπορείς να πας 75 κιλά με τέτοιο ποσοστό λίπους που θες, αλλά δεν γίνεται εν μια νυκτί! Ίσως πάρει κάτι χρονάκια! Αλλά κάθε χρόνο, θα βλέπεις διαφορά στο σώμα σου αρκετή! Επειδή είσαι πρωτάρης, στην αρχή ίσως πάρεις αρκετά μυικά.
    Εννοείται θα κοιτάξεις πρώτα να πάρεις μυική μάζα (αν θες μπορείς να πάρεις και το δυνατό πιο καθαρή, αλλά ήδη στα κιλά που είσαι, καλύτερα όχι, χτύπα τα 70 και βλέποντας και κάνοντας). Και θα πρότεινα να πας καλύτερα σε κάποιον που έχει τελειώσει ''Αθλητική διατροφή'' και όχι διαιτολόγο!!!

    Όλα τα παραπάνω, είναι προσωπική μου άποψη. Καλή δύναμη!
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-07-13 13:36 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Michaelangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε μου. Καταρχήν, θα ήθελα να μάθω, σε τι μηχάνημα έκανες τις μετρήσεις σου!
    Κατά δεύτερον, είσαι τόσα λίγα, που αν χάσεις και άλλα, πήγαινε δούλεψε σαν σκιάχτρο! (δεν το λέω να σε προσβάλλω, σαν έκφραση να καταλάβεις δεν έχει λογική)
    Ναι μπορείς να πας 75 κιλά με τέτοιο ποσοστό λίπους που θες, αλλά δεν γίνεται εν μια νυκτί! Ίσως πάρει κάτι χρονάκια! Αλλά κάθε χρόνο, θα βλέπεις διαφορά στο σώμα σου αρκετή! Επειδή είσαι πρωτάρης, στην αρχή ίσως πάρεις αρκετά μυικά.
    Εννοείται θα κοιτάξεις πρώτα να πάρεις μυική μάζα (αν θες μπορείς να πάρεις και το δυνατό πιο καθαρή, αλλά ήδη στα κιλά που είσαι, καλύτερα όχι, χτύπα τα 70 και βλέποντας και κάνοντας). Και θα πρότεινα να πας καλύτερα σε κάποιον που έχει τελειώσει ''Αθλητική διατροφή'' και όχι διαιτολόγο!!!

    Όλα τα παραπάνω, είναι προσωπική μου άποψη. Καλή δύναμη!
    Σ'ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου.
    Το μηχανημα που εκανα λιπομετρηση ειναι ενα που σου βαζει 1 <<βεντουζα>> στο ποδι και 1 στο χερι.
    Ποιο ποσοστο μυικης μαζας θεωρειται ικανοποιητικο?
    Αρα μου προτεινεις να βαλω πρωτα μυικα κιλα δηλαδη ογκο σωστα?
    Δεν θα ειναι ομως πιο δυσκολο να ανεβω σε κιλα και μετα να θελω να μειωσω το λιπος?
    Υπαχρει περιπτωση να βαζω μυικα κιλα και να μειωνω λιπος ταυτοχρονα?Ο μονος λογος που θελω να μειωσω το λιπος ειναι γιατι ολο ειναι μαζεμενο στην κοιλια και ενω εχω δυνατους κοιλιακους δεν φενονται με τιποτα(ειδα οι κατω)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-07-13 21:28 #4
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο piou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου.
    Το μηχανημα που εκανα λιπομετρηση ειναι ενα που σου βαζει 1 <<βεντουζα>> στο ποδι και 1 στο χερι.
    Ποιο ποσοστο μυικης μαζας θεωρειται ικανοποιητικο?
    Αρα μου προτεινεις να βαλω πρωτα μυικα κιλα δηλαδη ογκο σωστα?
    Δεν θα ειναι ομως πιο δυσκολο να ανεβω σε κιλα και μετα να θελω να μειωσω το λιπος?
    Υπαχρει περιπτωση να βαζω μυικα κιλα και να μειωνω λιπος ταυτοχρονα?Ο μονος λογος που θελω να μειωσω το λιπος ειναι γιατι ολο ειναι μαζεμενο στην κοιλια και ενω εχω δυνατους κοιλιακους δεν φενονται με τιποτα(ειδα οι κατω)
    Μάλιστα, τεσπά, μη πιστεύεις ότι μηχάνημα, μόνο τα Ιατρικά είναι έμπιστα και άλλες έμπιστες μέθοδοι. Τα υπόλοιπα είναι μετρήσεις να χαιρόμαστε! Όχι, δεν είναι δύσκολο, είναι λίγη αερόβια! Στα κιλά που είσαι, δεν έχεις πολλές επιλογές. Αν δεν θες να βάζεις λίπος, βάζε τα προσεκτικά! Ναι γίνεται, αλλά θέλει αυστηρές διατροφές κ.τ.λ. Διάβασε το φόρουμ, θα βρεις πολλά περί recomp.
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση