Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 63
  1. 13-10-08 16:31 #1
    Το avatar του χρήστη Zuki1000k6

    Εγγραφή
    21-09-2008
    Περ.
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    120
    Προεπιλογή Προγραμμα Πυραμιδα
    Hi παιδια!
    Θα ηθελα να ρωτησω τι ξερετε για αυτο το προγραμμα?
    Μου το προτειενε ενας φιλος στο γυμναστηριο.
    Αναφερω ενα παραδειγμα για καποια τυχαια μυικη ομαδα.
    Στο πρωτο σετ 12 επαναληψεις με 80 κιλα
    δευτερο σετ 10 επαναληψεις 90 κιλα
    τριτο σετ 8 επαναληψεις 100 κιλα
    τεταρτο σετ 6 επαναληψεις 110 κιλα

    Ξερετε σε τι χρησιμευει ενα τετοιο προγραμμα?Ογκος η γραμμωση???
    Εχω μπερδευτει πολυ με αυτο το θεμα και θα ηθελα την βοηθεια σας.

    Ευχαριστω προκαταβολικα!



    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-10-08 17:00 #2
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    nai...καλο... αλλα αν δεν κανεις στο πρωτο 12 - στο δευτερο 10 και στο τριτο 8 παει καηκες... πλακα κανω
    το κλασικο προγραμμα ειναι...
    αλλα εγω ειμαι της αποψης οτι σε καθε προπονηση πρεπει να χρησιμοποιουμε... παραπανω βαρος απο την προηγουμενη ή πιο πολλες επαναληψεις...

    κανε ενα ψαξιμο στο φορουμ κ θα βρεις αρκετα καλα προγραμματα...
    ετσι κ αλλιως ποσο καιρο θα το κρατησεις αυτο το προγραμμα ???
    το λεω αυτο γιατι καινουργιος εισαι (οπως κ εγω) πρεπει να δοκιμασεις διαφορα προγραμματα να δεις τι σε πιανει...
    εγω την αποψη μου σου λεω μονο...

    οσο για το αν ειναι για ογκο ή για γραμμωση ...

    η γνωμη μου ειναι πως δεν υπαρχει προγραμμα για γραμμωση ... προπονηση κανεις .
    το αν θα κανεις για γραμμωση ή ογκο εξαρταται απο την διατροφη που θα ακολουθησεις...
    ετσι νομιζω εγω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-10-08 18:13 #3
    Προεπιλογή
    Ζυκι δεν ειναι ακριβως προπονηση αλλα ειδος τεχνικης!!!Και κατα την γνωμη μου παρα πολυ καλη και συχνα χρησιμοποιειτε!!!Τα νουμερα που ειπες 12-10-8-6 ειναι μια χαρα!!!Δηλαδη το προσθετεις σε οποια ασκηση θελεις αντι για απλα σετ.Προσποπικα με ειχαν βοηθησει το καλοκαιρι να αυξηθω λιγο!!!Σκεφτομαι σε 1μηνα να τις ξανα προσθεσω στο προγραμα μου!!! joker:
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-10-08 18:28 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    είναι ένα καλό προπονητικό σύστημα και αποτελεσματικό .
    τώρα για αυτό που λές όγκο γράμωση δεν εχει να κάνει μόνο με το πρόγραμμα αλλά με την διατροφή την ποιότητα και τις θερμίδες αν δεν φάς όγκο δεν κάνεις και ας κάνεις πρόγραμμα όγκου, όπως και απο το φαγητό εξαρτάτε η γράμμωση.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-10-08 19:24 #5
    Το avatar του χρήστη Zuki1000k6

    Εγγραφή
    21-09-2008
    Περ.
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    120
    Προεπιλογή


    Σας ευχαριστω ολους παιδια!!!Δεν με ενδιαφερει η γραμμωση προς το παρων παρα μονο η αναπτυξη μυικης μαζας και για αυτο προσπαθω να τρωω σωστα-καλα ενω παραλληλα χρησιμοποιω την on gold standard whey protein και lipo6x...
    By the way,εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε απο πλευρας συμπληρωματων???


    Και παλι ευχαριστω!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-10-08 22:44 #6
    Προεπιλογή
    Ετσι ειναι οπως τα λεει ο Ηλιας. Δεν υπαρχει προπονηση ογκου ή προπονηση γραμμωσης, αυτο που λενε με τις πολλες επαναληψης με λιγα κιλα και τις λιγες με πολλα κιλα. Ειναι απλο! οταν κανεις διατροφη γραμμωσης θα πεσεις χαμηλα σε υδατανθρακες και λογικο να μην εχεις ενεργεια οποτε τα κιλα τα ειναι λιγα και το αντιστοιχο στον ογκο.
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-10-08 16:44 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU
    αν δεν φάς όγκο δεν κάνεις.
    Αυτή η ατάκα μου θύμισε ένα πατριώτη μου μανιώδη με τον όγκο που έλεγε "αν δε φας δε θα πάρεις ούτε γραμμάριο".
    Για τη σωματική διάπλαση προσωπική μου γνώμη είναι ότι το 70% αφορά τη διατροφή και 30% προπόνηση.
    Και όπως είπε ο Τριανταφύλλου "είναι ένα καλό προπονητικό σύστημα", το οποίο θεωρώ ότι βοηθάει στην αύξηση της δύναμης. Το έκανα χρόνια με καλά αποτελέσματα αν και τώρα που "γέρασα" το έχω εγκαταλέιψει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-10-10 00:33 #8
    Προεπιλογή πυραμιδα
    στο προγραμμα πυραμιδα μπορω να παιξω 4 σετ των 8-6-4-2 με αναλογα κιλα φυσικα?ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια!(no pain no gain!)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-10-10 10:24 #9
    Προεπιλογή
    Δηλαδη το εκτελουμε μονο 1 φορα..... η 4χ12-10-8-6??????????? μπορει να ειναι βλακεια η ερωτηση αλλα ειναι απορια?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-10-10 13:56 #10
    Προεπιλογή
    papa john μια φορα το εκτελουμε ,12 μετα 8 μετα 6 και τελος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-02-11 22:00 #11
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    To επαναφέρω μιας και έχω κάτι απορίες...
    Στα προγράμματα πυραμίδας το λειτουργικό σετ είναι στην ουσία ένα??(τελευταίο)
    Στα υπόλοιπα φτάνουμε σε κόπωση ή όχι?
    Δεν καταλαβαίνω γιατί αφήνουμε τα πολλά κιλά για το τέλος και κάνουμε 12-10-8-6 επαναλήψεις...Αφού ο μύς στο τελευταίο σετ θα ναι κουρασμένος και θα σηκώσει λιγότερα κιλά για 6 επαναλήψεις απο όσα θα σήκωνε αν ήταν ξεκούραστος...
    Γιατί δεν αρχίζουμε απο τα μέγιστα κιλά που μπορούμε να σηκώσουμε, και στη συνέχεια να αφαιρούμε εκμετελλευόμενοι την κόπωση του μυ?

    Το να χρησιμοποιείς ΕΝΑ βάρος που σου επιτρπεπει ένα έυρος επαναλήψεων απο 6-12 φτάνοντας σε κόπωση σε ολα τα σετ είναι λιγότερο αποδοτικό?
    Αφού στην ουσία σε κάθε σετ θα κάνεις όλο και λιγότερες επαναλήψεις λόγω κούρασης εφόσον κάνεις μικρά-μέτρια διαλείμματα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-02-11 22:04 #12
    Banned
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    1.954
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To επαναφέρω μιας και έχω κάτι απορίες...
    Στα προγράμματα πυραμίδας το λειτουργικό σετ είναι στην ουσία ένα??(τελευταίο)
    Στα υπόλοιπα φτάνουμε σε κόπωση ή όχι?
    Δεν καταλαβαίνω γιατί αφήνουμε τα πολλά κιλά για το τέλος και κάνουμε 12-10-8-6 επαναλήψεις...Αφού ο μύς στο τελευταίο σετ θα ναι κουρασμένος και θα σηκώσει λιγότερα κιλά για 6 επαναλήψεις απο όσα θα σήκωνε αν ήταν ξεκούραστος...
    Γιατί δεν αρχίζουμε απο τα μέγιστα κιλά που μπορούμε να σηκώσουμε, και στη συνέχεια να αφαιρούμε εκμετελλευόμενοι την κόπωση του μυ?

    Το να χρησιμοποιείς ΕΝΑ βάρος που σου επιτρπεπει ένα έυρος επαναλήψεων απο 6-12 φτάνοντας σε κόπωση σε ολα τα σετ είναι λιγότερο αποδοτικό?
    Αφού στην ουσία σε κάθε σετ θα κάνεις όλο και λιγότερες επαναλήψεις λόγω κούρασης εφόσον κάνεις μικρά-μέτρια διαλείμματα)
    στην ουσια,πρωτο σετ παιζεις με 30% ενταση,δευτερο σετ με 50%,τριτο με 75%,και 4ο με 95%...δηλαδη αμα 1 επαναληψη εχεις πχ τα 60 κιλα,στο πρωτο σετ θα ξεκινησεις με 20 κιλα.τωρα πυραμιδα πιστευω ειναι πιο αποδοτικο,διοτι σου αφηνει περιθορια να τα δωσεις ολα στο τελευταιο σετ,και πραγματικα ειναι καλυτερη κοπωση απο το να κανεις ολα τα σετ με τα ιδια κιλα,τα χω δοκιμασει και τα δυο και κατεληξα σε πυραμιδα,επισης εχεις και καλα αποτελεσματα δυναμης με ενα τετοιο στυλ προπονησης,με το να κανεις συνεχεια τα ιδια κιλα,δεν θα χεις αυξηση ουτε στην δυναμη ουτε στην μαζα σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pavlos17 : 20-02-11 στις 22:10
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-02-11 22:16 #13
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Άλλο ρωτάω
    Ξέρω (εν μέρει) πως δουλέυεις στην πυραμίδα..και τις εντάσεις.
    Αυτό που λέω είναι ότι όταν χρησιμοποιείς Χ κιλά για ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ σετ με σκοπό να βγάλεις 6 επαναλήψεις είσαι κουρασμένος γιατί έχουν προηγηθεί άλλα 3 με ψηλές επαναλήψεις.
    Αν το είχες στόχο στο 1ο σετ να κάνεις τις 6 επαναλήψεις, θα έβαζες Χ+κ κιλά.
    Και αρχίζεις να κατεβάζεις στα υπόλοιπα εφόσον αρχίζει να κουράζεται ο μυς.
    Αντίστροφη πυραμίδα σα να λέμε.

    Και θέλω και μία εξήγηση γιατί να είναι πιο αποδοτικό απο το να φτάνεις σε κόπωση σε κάθε σετ με τα ίδια κιλά.
    Στο τέλος των σετ, το άθροισμα έντασης (να το πώ χοντρικά) είναι μεγαλύτερο με τον 2ο τρόπο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-02-11 22:19 #14
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pavlos17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με το να κανεις συνεχεια τα ιδια κιλα,δεν θα χεις αυξηση ουτε στην δυναμη ουτε στην μαζα σου.
    Μην τα μπλέκεις.

    ΕΙΔΙΚΑ όταν χρησιμοποιείς ίδια κιλά για ένα εύρος επαναλήψεων είναι πιο εύκολο να διαπιστώσεις αν κάνεις πρόοδο, γιατί αυξάνεις σταδιaκά επαναλήψεις.
    Όταν περάσεις το όριο των 12-15 αυξάνεις το βάρος μέχρι να το ξαναξεπεράσεις με τα καινούρια αυτά κιλα...

    Much more simple.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-02-11 22:21 #15
    Banned
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    1.954
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο ρωτάω
    Ξέρω (εν μέρει) πως δουλέυεις στην πυραμίδα..και τις εντάσεις.
    Αυτό που λέω είναι ότι όταν χρησιμοποιείς Χ κιλά για ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ σετ με σκοπό να βγάλεις 6 επαναλήψεις είσαι κουρασμένος γιατί έχουν προηγηθεί άλλα 3 με ψηλές επαναλήψεις.
    Αν το είχες στόχο στο 1ο σετ να κάνεις τις 6 επαναλήψεις, θα έβαζες Χ+κ κιλά.
    Και αρχίζεις να κατεβάζεις στα υπόλοιπα εφόσον αρχίζει να κουράζεται ο μυς.
    Αντίστροφη πυραμίδα σα να λέμε.

    Και θέλω και μία εξήγηση γιατί να είναι πιο αποδοτικό απο το να φτάνεις σε κόπωση σε κάθε σετ με τα ίδια κιλά.
    Στο τέλος των σετ, το άθροισμα έντασης (να το πώ χοντρικά) είναι μεγαλύτερο με τον 2ο τρόπο.
    θα βαλεις 1ο σετ τα μεγιστα κιλα που μπορεις να κανεις? δοκιμασετο και μετα γραψε μας απτο νοσοκομειο ,ξεκιναμε με λιγα κιλα σαν ζεσταμα,μετα φορτονουμε κιαλα για να προετοιμαστει ο μυς για ενα μεγαλυτερο φορτιο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία