Θέμα: Occlusion Training

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 05-07-13 16:45 #1
    Προεπιλογή Occlusion Training
    Γεια σας παιδια...ειδα σε ενα βιντεο τ παρη νικολαου(ελληνας bb) ελεγε πως χρησιμοποιει αυτη τη μεθοδο(occlusion training) δλδ εκοβε το αιμα στην περιοχη που γυμναζε(απ οτι κτλβ αυτο γινεται στα ποδια καμψεις/εκτασεις καθως και στα χερια δικεφαλα/τρικεφαλα)..ξερει κανεις κατι συγκεκριμενο γ αυτη τη μεθοδο?δν θελω να τ εφαρμοσω γτ απ οσο κτλβν ειναι για προχωρημενο επιπεδο αλλα καλες ειναι οι γνωσεις να πω οτι εκανα search στο φορουμ και δν βρηκα κατι γι αυτο ανοιξα τ θεμα.αν υπηρχε σορρυ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-07-13 18:04 #2
    Προεπιλογή
    βαζει στον μυ κτι για να σταματησε η ροη αιματος κατι τετοιο κ αυτο εχεις ως αποτελεσμα να διατηρειται υπο ενταση ο μυς ακομη κ στο διαλειμμα κ στα πομενα σετ ν χρησιμοποιεις λιγοτερο βαρος..ν ειναι για ρποχωρημενους..βαζεις νομαιζω ζωνες καιτ ετοι για να τον καας σε ενταση..στειλε λινκ πμ γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι αυτο π νομιζω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-07-13 18:40 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαζει στον μυ κτι για να σταματησε η ροη αιματος κατι τετοιο κ αυτο εχεις ως αποτελεσμα να διατηρειται υπο ενταση ο μυς ακομη κ στο διαλειμμα κ στα πομενα σετ ν χρησιμοποιεις λιγοτερο βαρος..ν ειναι για ρποχωρημενους..βαζεις νομαιζω ζωνες καιτ ετοι για να τον καας σε ενταση..στειλε λινκ πμ γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι αυτο π νομιζω..


    Αυτό είναι. Νομίζω γίνεται για να μην αναπληρώνεται το ATP στους μυες οταν κανεις διάλλειμα. Έχει αρκετούς κινδύνους αν γίνει λάθος και μπλέκει πολύ τα πράγματα χωρίς λόγο.
    Eat big, train big, grow big.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-07-13 21:01 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    εκκεντρικοτητες του κωλου..
    αν ειναι να αποκτισεις μυς θα αποκτισεις εαν κανεις αυτα που λεει ο λεφτις απο πανω..κ αυτο οσο μπορει να παει το σωμα σου.
    απο εκει κ περα κ τουμπες να κανεις δεν εχει παραπανω.
    πρεπει να υπαρχει κ θεμα καπου εδω μεσα πανω σε αυτη την "τεχνικη".
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-07-13 21:05 #5
    Προεπιλογή
    παιδες ευχαριστω για τις απαντησεις....παντως ημουν ξεκαθαρος.δν σκοπευω να το χρησιμοποιησω στν προπονα μου..απλα δν θεωρω κακο να γνωριζει κανει καποια πραγματα παραπανω τεσπα κ παλι ευχαριστω!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-06-16 23:52 #6
    Προεπιλογή Occlusion Training
    Ακουω για αυτη τη μεθοδο οπου περιοριζεις τη κυκλοφορεια απο το σημειο που θες να προπονησεις, και εχεις τα ιδια αποτελεσματα με το 20-30% του RepMAx. Θελω να το προσθεσω σε 1 μερα τη βδομαδα. Το κανει κανεις? Για χερια μπορω να παρω ζωνες αιμοληψιας (tourniquetes) για να απομονωση τη κυκλοφορια, αλλα για τα ποδια που χουν μεγαλη περιμετρο πως τα σφιγγω. Επισης σε τι υψος πρεπει να εφαρμοσω?
    Απάντηση με παράθεση