Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 21-04-13 15:03 #1
    Angry Οταν η cheat day , γινεται cheat week
    Και εκει που ξεκινας το γυμναστηριακι σου, προσεχεις την διατροφη σου κλπ, οι πρωτες 2 βδομαδες πανε οκ , λες να κανεις μια cheat day , αλλα πεφτεις παλι στο βουρκο....και η cheat day συνεχίζεται για 7 μερες...... μετα ψυχολογια μηδεν, πηγα μονο 1 μερα γυμναστηριο αυτη τη βδομαδα, δε ξερω τι με εχει και το παθαινω συχνα αυτο, παντα κανω ενα βημα εμπρος , ενα πισω, και βρισκομαι στα ιδια , πως επιβιωνεις απο τετοια κατασταση και πως το χειριζεσαι στη συνεχεια ?? η προπονηση μου γενικα εχει μπει σε ενα αυλακι, αλλα η διατροφη μου ειναι μαυρα χαλια, μπορει να προσεχω ολη μερα τι τρωω, να αποφευγω τηγανητα, ψωμια, αναψυκτικα, κλπ, και το βραδυ στις 2 να παιρνω 3 πιτογυρα delivery.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-04-13 15:43 #2
    Προεπιλογή
    Το να σου πουμε απλα μην παιρνεις πιτογυρα μαλλον δεν θα δουλεψει Το καλυτερο που εχεις να κανεις κατα την γνωμη μου ειναι να εχεις κανονισμενο cheat MEAL μια φορα τις 10-15 μερες, και αν ειναι δυνατον να ειναι στο τελος της μερας ωστε να μην εχεις περιθωριο για επομενα. Στην τελικη ειναι τη θελεις πιο πολυ.. Καλη συνεχεια.
    "Free at last, free at last. Thank god almighty the Squat rack is free at last!" -Martin Lifter King jr.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-04-13 15:51 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Οταν η cheat day , γινεται cheat week
    Μάλλον το πιτογυρο και το "τωρα" έχουν ακόμα μεγαλύτερη σημασία για σένα απο την υγεία σου, το σωμα σου και το "αυριο". Ολα στη ζωη είναι θέμα προτεραιοτήτων! Καθόρισε λοιπόν τις δικές σου!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-04-13 17:51 #4
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Κοιτα θα μπορούσε να είναι και χειρότερα...οπως Cheat month! Αφού μπορεις και σταματάς στη βδομάδα καλα είναι!

    Εμένα μου ακούγεται σαν "συναισθηματικό φαγητό". Διαβασε λίγο γιαυτό και προσπάθησε να βρείς τι είναι αυτό που σε σπρωχνει στην αμαρτία!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-04-13 17:54 #5
    Προεπιλογή
    Όσο ακολουθείς αντι για μια ισορροπημένη διατροφή, μια στερητική δίαιτα...
    Όσο αντιμετωπίζεις το γυμναστήριο και γενικά κάθετι που δραστηριοποιεί το σώμα σου ως μια μορφή καταναγκασμού και ως κάτι παροδικό και όχι ως τρόπο ζωής...
    Και κυρίως όσο θα συνδέεις την ευχαρίστηση με την κατανάλωση λιπαρών και ανθυγιεινων τροφών...
    Δυστυχώς θα είσαι εγκλωβισμένος σε αυτόν τον φαύλο κύκλο που περιέγραψες...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-04-13 20:08 #6
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο ακολουθείς αντι για μια ισορροπημένη διατροφή, μια στερητική δίαιτα...
    Όσο αντιμετωπίζεις το γυμναστήριο και γενικά κάθετι που δραστηριοποιεί το σώμα σου ως μια μορφή καταναγκασμού και ως κάτι παροδικό και όχι ως τρόπο ζωής...
    Και κυρίως όσο θα συνδέεις την ευχαρίστηση με την κατανάλωση λιπαρών και ανθυγιεινων τροφών...
    Δυστυχώς θα είσαι εγκλωβισμένος σε αυτόν τον φαύλο κύκλο που περιέγραψες...
    +1
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-04-13 20:30 #7
    Προεπιλογή
    Πολυ σωστες οι απαντησεις σας, με χτυπανε εκει που πρεπει, παντως ενα cheat day το βαζω παντα μεσα στη βδομαδα η στο 10ημερο, και στην χειροτερη των περιπτωσεων να γινουν 2 στις 10 μερες πχ, αυτο που μου συνεβει τωρα εχει να μου συμβει χρονια, καποτε ημουν σχεδον 140 κιλα, τωρα εχω πεσει στα
    105 τα τελευταια χρονια , + - 2 με 3 κιλα , ειμαι 33 και υψος 182 . δε ξερω τι με επιασε αυτη τη βδομαδα, και νιωθω και παρα πολυ χαλια, οχι κυριως γιατι ξερω οτι πηρα 2-3 κιλα, αν το προσεξω πολυ ξερω οτι σε καμια 10 αρια μερες θα τα ξαναχασω, με τοση σαβουρα που εφαγα μου χαλασε κ η διαθεση, με το ζορι πηγα σημερα για περπατημα και για λιγα σπριντ 100 αρια , το κανω σε ενα τοπικο σταδιο κοντα σπιτι μου αυτο 1 φορα τη βδομαδα, αλλα σημερα ημουν ετοιμος να πεσω και να κοιμηθω ολη μερα, αλλα πηγα....ενας αλλος παραγοντας πολυ σημαντικος ( εκτος του συναισθηματικου φαγητου , που παιζει κ αυτο ) ειναι το ωραριο που εχω, δουλευω βραδυ, γυρνω σπιτι 3-4 το βραδυ και με παιρνει 5-6 να κοιμηθω, οποτε ξυπναω 1-2 το μεσημερι, και δεν εχω ορεξη για πρωινο και γενικα για φαγητο εκεινη την ωρα, μονο να πιω ενα καφε, μετα περναει η ωρα, τρωω ενα σνακ , και οι μεγαλες πεινες με πιανουν το βρδυ οταν γυρναω απο τη δουλεια, και εκει το σκοτωνω ( δε σκοτωνω μονο το σωμα μου και τη διαθεση μου, αλλα και την τσεπη μου) οποτε πρεπει να αρχισω να βγαλω και προγραμμα υπνου κ γευματων, και με ενα σωστο αεροβιο 2 φορες τη βδομαδα, βαρη 2-3 φορες τη βδομαδ πιστευω θα τα καταφερω σιγα σιγα......απλα η αποφαση ειναι.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 21-04-13 20:45 #8
    Το avatar του χρήστη Metropontix

    Εγγραφή
    12-02-2010
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    172
    Προεπιλογή
    Εγώ πιστεύω πως αξίζει να αναφερθείς στο τι τρως όταν κάνεις διατροφή.
    Αν τα στερούμαι όλα βεβαίως θα πέσω ξαφνικά να εξαφανίσω το ψυγείο. Αν όμως κάνεις τρόπο ζωής τη διατροφή κι αρχίσεις να βάζεις και προϊόντα που θα σε βοηθήσουν να μείνεις μακριά από cheat θα έχεις πετύχει να αποφεύγεις τα cheat. π.χ. αν μαγειρεύεις σπιτικά γλυκά με γλυκαντικά και light γάλα ε δε θα χρειαστεί νομίζω ούτε ψυχολογικά να τσακίσεις εκείνη την υπέροχη τούρτα που σου έφεραν δώρο. Αν φτιάχνεις σπιτικά σουβλάκια με κοτόπουλο, μαύρες πίττες, τζατζίκι με γιαουρτι 0% δε θα χρειαστεί να πας στη Σουβλακερι του Θανάση να την φας!!
    Κι επίσης να βρεις τον τρόπο να κάνεις διασκεδαστική τη γυμναστική σου, συνδύασε τη με κάτι διασκεδαστικό. Εγώ π.χ. την έχω συνδέσει με αξιοθέατα που μου αρέσουν, βρες αυτά που σου αρέσουν ώστε να σου κάτσουν πάνω σου σαν κομμάτια παζλ.
    Στα τονίζω διότι ήμουν κι εγώ 145 κιλά και τώρα εδώ και αρκετά χρόνια κινούμαι στο εύρος 67-85 ανάλογα αν κάνω όγκο ή γράμμωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-04-13 22:28 #9
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή Οταν η cheat day , γινεται cheat week
    πρωτον cheat day δεν υπαρχει και κακως βαζεις καθε 10 μερες..
    αναλογως τι περιμενεις και τι στοχους εχεις πρεπει να βγαλεις ενα μηνιαιο πλανο και να το τηρησεις οσο μπορεις. αν εισαι τυπος "κανω διατροφη" και απλα προσεχεις τι τρως ή τρως λιγο λογικο ειναι να σε πιανουν λιγουρες.. στα 105 κιλα μπορεις να φας ΠΑΡΑ πολυ και ταυτοχρονα να χανεις λιπος...!!
    βαλε πατατες ,γλυκοπατατες , καστανο ρυζι κρεατικα και λαχανικα.. μεινε μακρυα απο ζυμαρικα και επεξεργασμενο υδατανθρακα , εφοσον κοιμασαι 5το πρωι βαλε οριο να τρως υδατανθρακα εως 22:00 το πολυ μετα μονο πρωτεινη λιπαρα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-04-13 23:52 #10
    Προεπιλογή
    κ απ'εξω να τρως μια χαρα μπορεις να προσεξεις τη διατροφη σου.αν φας σουβλακια σε αλαδωτη πιτα χωρις πατατες κ sauce παρα μονο κρεας κ πρασινα ντοματα,ε τοτε εισαι μια χαρα.μη μπαινεις σε καλουπι με διατροφες κτλ.κανε τροπο ζωης τη γυμναστικη κ απλα προσεχε τι τρως.προσπαθησε να τρως κ 3-4 ωρες κατι.ενα γευμα μπορει να ειναι ενα τοστ κ ενα σεικ πρωτεινης ας πουμε.δυο καλαμακια κοτοπουλο κ μια πιτα σκετη.ομελετα με ασπραδια κ τυρι με χαμηλα λιπαρα,τονος κονσερβα με μαυρο ρυζι κτλ κτλ,θες κ αλλα??
    Το θέμα είναι να πείσουμε τις γυναίκες ότι η γκρίνια προκαλεί κυτταρίτιδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-04-13 23:48 #11
    Το avatar του χρήστη eli_din3

    Εγγραφή
    12-11-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.953
    Προεπιλογή
    ελα εγω ειχα και cheat summer και μετα cheat year καλα εισαι

    εγω θα προτεινα να εμπλουτισεις την διατροφη σου..δηλαδη να μην ειναι βαρετη..τερμα στεγνη.. κτλ
    Απάντηση με παράθεση